Intel přiznal další chyby ve svých procesorech – množí se zvěsti o dalším odkladu 10nm CPU! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 12 červenec 2018
altSpolečnost Intel přiznala další chyby SPECTRE 1.1 a 1.2. Řešení situace v nedohlednu?

 

 

 

 

Ač to zatím podle hospodářských výsledků nevypadá a díky setrvačnosti zákazníků ještě nějakou dobu vypadat nebude, Intel má problémy a ví o tom. Vyvrcholily nečekaným vyhozením šéfa společnosti, oficiálně pro nevěru, neoficiálně pro neschopnost, za kterou ovšem stojí i celá dosavadní rada a vedení společnosti, které za odvolaným ředitelem stálo. Nový šéf (vypadá to dokonce na šéfku), se stále hledá.

Společnost mezitím musí řešit problémy, které se týkají všech současných procesorů Intel, které jsou děravé jak cedník, a to kvůli určitým prvkům architektury, které výměnou za výkon, čehož Intel také využíval, jsou však naprosto otevřené vůči hackerským útokům a průnikům do systému. MELTDOWN a SPECTRE se sice netýká jen Intelu, ale drtivá většina věcí kolem nich je skutečně výhradně záležitostí Intelu a jeho nezabezpečené děravé architektury, kterou ale používají všechny současné i plánované procesory. Opravit tak z principu věci není možné, bez nové architektury. Přibývat tak budou dočasná řešení v podobě záplat, která však přinášejí problémy uživatelům ve všech oblastech od snížení výkonu po nestabilitu apod.

Aktuálně však Intel musel přiznat, že jsou zde další verze SPECTRE. Konkrétně 1.1 a 1.2. Za jejich nalezení dokonce Intel vyplatit 100 tisíc dolarů. V současnosti nejsou zatím známé podrobnosti, Intel jen oznámil, že podrobnosti prozradí na blížícím se oznámení kvartálních výsledků a setkání akcionářů. Intel doufá, že nabídne i konkrétní řešení a plánuje dále posílit vydávání bezpečnostních updatů a záplat. Jak ale znovu připomínáme, situaci tím rozhodně nevyřeší. To může až skutečně novou generací a architekturou procesorů.

Té se ale hned tak nedočkáme. Intel sice chystá přejmenované COFFEE LAKE čipy v čele s novými 8jádry pro mainstream, do mobilního segmentu pak pošle Whiskey Lake procesory (14nm KABY Lake refresh refresh refresh). 10nm čipy sice už také má, ale jen úplně základní velmi slabé ultramobilní modely na nízkém taktu a s problémy. S dalšími 10nm procesory se přitom hned tak nepočítá. Objevuje se stále více zpráv, že Intel oznámí další odložení 10nm výroby, a tedy nové generace ICE LAKE, která tu měla být už dávno na trhu.

Nasvědčuje tomu i situace se dalšími REFRESH 14nm procesory, které Intel chystá uvést pod označením deváté generace. Stejně tak platí, že uvede 22jádrový Core i9 pro LGA 2066 a rád by uvedl i 28jádrový ale to bude muset s novou platformou, protože ten už se do LGA 2066 nevejde. Vše stále na 14nm, přičemž pokud by Intel měl už 10nm problémy vyřešeny a 10nm procesory mohl v roce 2019 ve velkém uvést, rozhodně by se s ničím takovým nevytasil. Vzhledem k tomu, že se se všemi 14nm novinkami počítá nejdříve během Q4 2018, tedy v samém závěru roku, či dokonce až začátkem 2019, vypadá to, že zvěsti o dalším odkladu 10nm výroby nejsou jen zvěsti. V tuto chvíli se objevují informace, že 10nm ICE LAKE pro desktop neuvidíme na trhu dříve, jak v roce 2020(!), tedy za rok a půl nejdříve. Pokud tomu tak bude, Intel o tom brzy bude muset informovat oficiálně, takže jsme na jeho blížící se setkání s akcionáři docela zvědaví. Brzy totiž Intelu kromě jiného přibude problém, že nebude mít už ani nejvýkonnější procesor na trhu a 32jádrový RYZEN od AMD se ujme trůnu, přičemž není šance, že by na něj Intel dokázal odpovědět alespoň zajímavou cenou svých modelů.  

Za těchto okolností jsou skvělé hospodářské výsledky společnosti skutečně s podivem, ale jen to dokládá, že dobré produkty nejsou všechno, a i s ne úplně dobrými natož výhodnými produkty, lze udělat lepší hospodářské výsledky. Také to ukazuje, jak zásadní vliv na stav trhu a všeho mají zákazníci a jejich výběr, který však evidentně není dělán s nejlepšími informacemi při nákupu a s cílem nakoupit co možná nejlépe. To by situace vypadala diametrálně jinak. Můžeme již myslím objektivně říci, že hospodářské výsledky a prodeje procesorů Intel v současnosti vůbec neodpovídají reálnému stavu procesorů a produktů samotných. Zákazníci dnes evidentně většinově selhávají v tom, vybrat a koupit si skutečně ten nejlepší dostupný produkt a základ PC, ať vlastním přičiněním, nebo díky setrvačnosti OEM výrobců PC a jejich naprosto tristní nabídkou alternativ. Někdy si tak říkám, že si zákazníci vlastně vůbec výběr a konkurenci nezaslouží, minimálně se tak mnozí chovají, což je bohužel smutná realita, ale doklad toho, že kvalitní produkt nestačí, chce to ještě kvalitního zákazníka a s jejich výrobou je to o poznání složitější ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 08:07:05
avatar
Kdo dneska koupí Intel do domácího pc, tak si zaslouží muka pekelná, o tom žádná. Ale stačí zabrousit do segmentu notebooků, tam je nabídka od AMD jako by jí dělali socialističtí plánovači pro naše světlé zítřky...
To samé Lenovo, Dell, HP a další v podnikových počítačích. Takže dneska je to asi tak, jako kdyby člověk továrnu na auta, a někdo nabídl mnohem lepší produkt v oblasti sporťáků. Bude mě to štvát, ale pokud budu dál dodávat do podniků statisíce služebních vozů, nijak mě to nezruinuje... Tedy zatím, pokud ty služební vozy budou blbě brzdit a nebudou fungovat spolehlivě, časem se někdo začne zajímat o konkurenci
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - myslím, že len opakujete 2018-07-12 08:59:58

myslím, že len opakujete ex-viceprezidentku Microsoftu, takže nič nové, ale je to pravdivé

Visty byly omyl, přiznává Microsoft. Windows 7 mají vše napravit
30. říjen 2008

"Nejlepší technické řešení nefunguje pokaždé," říká Julie Larsonová-Greenová, vice prezidentka Microsoftu, která dohlíží na vývoj Windows 7. Jako příklad uvedla souboj videokazet Betamax a VHS na přelomu 70. a 80. let, který vyhrál technicky méně dokonalý systém VHS.

Microsoft se proto rozhodl důkladně vyhodnotit obdrženou zpětnou vazbu a řídit se podle pozitivních zkušeností uživatelů. Předtím pro něj byla důležitější technická stránka věci, kterou řada uživatelů nedokázala docenit
https://www.itbiz.cz/microsoft-predstavil-windows-7
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kdo hledá najde 2018-07-12 09:39:36
avatar
A právě proto od včerejška pracuju na Dell 5495 - Ryzen PRO 2700U - v ntb není jediná věc od Intelu (ani síťová karta). 786 bodů v Cinebenchi, což je skoro stejně jako mělo desktopové i7 6700, takže ok výkon v 15W i s grafikou
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-16 14:37:26

Hezkej Dell jen škoda že už nemá zespodu díru na dock.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 08:55:00

Spectre 1.1 je zlá v tom, že to nejde vyriešiť bez inštrukcie lfence = left fence= ľavý plot (aj keď dokument uvádza load fence) pred každé čítanie hodnoty z RAM. https://www.theregister.co.uk/2018/07/10/intel_security_spectre_advisories/

a to je katastrofa viď video y pražského Installfestu 2018 https://www.youtube.com/watch?v=rwbs-PN0Vpw&feature=youtu.be

Skylake ma viac ako 19 stupňovú pipeline
https://en.wikichip.org/wiki/intel/microarchitectures/skylake_(client)#Pipeline

ja si myslím, že je 22 stupňová

a tá ochrana lfence (po predbežnom prečítaní je nutná pri každej inštrukcii s prístupom do pamäte, teda všetky okrem tých s register only argumentami) to dá spomalenie na 1/19 výkonu (spomalenie o 94,7%) , pre mojich 22 stup+nov spomalenie by bolo o 95,5% každej inštrukcie s prístupom do pamäte. A to by bola katastrofa.

Hlavne
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-12 21:43:10

Spousta hráčů bude kupovat Intelácké procesory dál, stačí když uvidí, že jim to ve hrách hodí více FPS. Lidé na bezpečnost obecně kašlou. Kolik už bylo průzkumů o špatných heslech a varováních na toto téma a stějně se nic nezměnilo. Takže se o prodeje Intelu v této kategorii nebojím. U firemní sféry je otázka co je pro důležitějšího, tady si netroufnu tipovat.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?
Jak se vyrábí Heatpipe pro chlazení?Úterý, 26 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 578x
Komentářů: 0
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD Ryzen
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD RyzenSobota, 23 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 763x
Komentářů: 1
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámeno
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámenoPátek, 22 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 509x
Komentářů: 3
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceČtvrtek, 21 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1027x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuStředa, 20 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 822x
Komentářů: 4
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Pondělí, 18 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 858x
Komentářů: 2