Intel slibuje zázrak: Každé 2 roky nový výrobní proces. V roce 2029 slibuje 1,4nm! Nikdo mu nevěří. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 12 prosinec 2019
altZázraky, nic menšího Intel novou roadmapou neslibuje. Jaká bude realita?

 

 

 

 

Svět se nemůže dohodnout, jestli si z nás Intel jen utahuje, nebo to myslí skutečně vážně. Anabáze společnosti Intel s jeho výrobními procesy není zdaleka jen záležitostí posledních několika let. Naopak. Už 22nm proces měl problémy a přišel pozdě. Násobně více problémů měl 14nm proces a jak víme, u tohoto také dlouho zůstalo. Připomínám, že Intel původně sliboval 10nm na rok 2015 nejpozději 2016! V roce 2017 už měl vyrábět 7nm. Na tyhle sliby jsme nezapomněli, ale Intel zjevně ano, nebo se tváří, že je vlastně nikdy nevyslovil:

Aktuální oficiální pozice Intelu je, že 10nm má jen lehké zpoždění a že 7nm začne vyrábět v Q4 2021. Potíž je, že realita je úplně jiná. 10nm má zpoždění reálně už 5let a stále není ve stavu použitelnosti. Navíc 14nm je mnohem lépe vyladěný, a tak výroba výkonnějších CPU na 10nm nedává smysl, protože by byly prostě horší a dražší než na těch 14nm. Intel sice slibuje, že 10nm se zlepší, ale výhled do jeho roadmap produktů tomu nijak nenasvědčuje. Naopak v tuto chvíli se spekuluje o tom, že Intel dokonce předělá původně 10nm ICE LAKE architekturu tak, aby se dala vyrábět 14nm a použije ji pro desktopové ROCKET LAKE procesory v roce 2021, které tedy sice budou 14nm, ale nebudou používat SKYLAKE architekturu. Tento tah ani trochu nesvědčí o tom, že 10nm výroba se má nějak zlepšit či rozšířit.

Ale to nebrání Intelu slibovat start 7nm výroby s EUV na rok 2021, konkrétně vedení firmy hovoří o Q4 2021. Bohužel do současnosti jsme neviděli jediný hmatatelný důkaz a náznak, že by 7nm výroba existovala jinde než na papíře. A za pouhé dva roky by s ní měl Intel začít vyrábět CPU? Druhá věc je samozřejmě fakt, že když Intel oznámí začátek výroby, reálných produktů se dočkáme na trhu mnohem později. Potvrzuje se tedy to, co říkám už delší dobu. Skutečně nových procesorů od Intelu se nedočkáme v desktopu dříve, než 2023. Pokud vám ale pohádky Intelu o 7nm přijdou málo, nebojte, Intel právě chlácholí investory dalšími:

Intel a jeho partner ASML tvrdí, že se vrátí k „tick-tock“ tedy vydávání nového výrobního procesu co 2 roky. Na 7nm v roce 2021 naváže 5nm v roce 2023 a 3nm v roce 2025. Už v roce 2027 bude mít Intel 2nm a v roce 2029 chce nabídnout 1,4nm. Současně si obě firmy ponechávají zadní vrátka a údajně bude možné architektury a návrhy čipů pro nižší procesy extrapolovat a vyrábět zpětně vyšším procesem. Což by býval Intel hodně ocenil u 10nm architektur a snaží se o to údajně s 10nm ICE LAKE architekturou pro 14nm ROCKET LAKE procesory.

Celé to má jen jeden malý háček. Aby se tohle všechno Intelu povedlo, nesměl by mít jediný problém, jediný zádrhel, musel by investovat mnohem více než investuje, konstatně předělávat továrny atd. Potíž je, že v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že tohle bude realistická budoucnost. Intel má na své straně pár schopných lidí, evidentně i někoho, kdo mu konečně pomůže s EUV technologií, ale nic z toho nezaručuje, že nenarazí na problémy, které nutně se stále menšími procesy přicházejí. Intel také nikde nekalkuluje s faktem, že každý nový a menší proces je násobně dražší a náročnější nasadit do praxe a využít, kdy jednoduše nemusí být jen 2 roky dost času na to, proces vůbec zprovoznit a ekonomické jej nasadit.

Hlavně v případě Intelu však nemůžeme přehlížet historii této firmy a to, jak doposud firma pracovala a vyvíjela nové procesy. Vzhledem k obrovským problémům s 22, 14 a 10nm máme nyní věřit tomu, že jakýmsi mávnutím kouzelného proutku zmizí a firma najednou co 2 roky bude přicházet s novým procesem, kdy každý je exponenciálně dražší a náročnější na vývoj, nasazení i využití? Já bych byl jako technologický nadšenec opravdu nadšen, pokud by to bylo takhle jednoduché, ale právě proto, že vím, jak jsou věci kolem toho složité, nevěřím téhle roadmapě a slibům Intelu ani za mák a hlavně Intel speciálně nedal jediný důvod věřit, že tohle vůbec dokáže. Naopak dává poslední roky i měsíce a týdny spousta důvodů věřit tomu, že celé tyhle plány jsou jen chlácholení hloupých investorů, kdy bude následovat obvyklé omlouvání se, když nic z toho nesplní a slibování, že už brzy to splní, následované dalšími omluvami a dalšími sliby, a tak dokola. Ostatně současná oficiální pozice Intelu je, že 10nm proces a procesory mají jen „lehké zpoždění“, ačkoliv 10nm tu měl být v roce 2015/2016 a ani teď, téměř v roce 2020 neexistuje jediný 10nm procesor Intelu, který byste si do svého desktopového domácího/pracovního PC mohli v obchodech normálně koupit. A tomuhle Intel říká „lehké zpoždění“ a teď po nás chce věřit tomu, že v roce 2029 nabídne 1,4nm, tedy za následujících 10 let udělá 10x větší technologický skok, než udělal za poslední dekádu, ačkoliv bylo mnohem jednodušší a levnější skákat z 22nm na 14nm a na 10nm, než třeba i jen z 10nm na 7nm, natož na 1,4nm. Budu rád, pokud se mu to podaří, ale nežijeme v pohádkách jako marketingové a PR oddělení Intelu … Intel se nikdy nezmění, pamatujete jak nám sliboval 10GHz procesory do roku 2011?

Co vy, kdy si myslíte, že se dočkáme 7nm a dalších procesorů Intel? Nebo věříte firmě, že dokáže to, co slibuje?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 14:36:19

Určite neverím tej roadmape. Ak sa Intel vytasí so 7nm, tak skôr ako v 2023 to nebude.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 17:00:02

Otazka znie či Intel ma EUV alebo nema. Teoreticky je to možne, lebo ak s 180nm paprskom dokažu vypaliť 14nm čip, tak s 11nm paprskom dokažu vypaliť 10x menši čip to je tych ich 1,4nm. Druha vec je či im to pomôže lebo TSMC na buduci rok vyraba 5nm čipi a v 2022 3nm čipi, mam silni pocit že v roku 2024 TSMC bude paliť 2nm čipi to je 5 rokov s križikom po funuse by prišiel Intel a to su najoptimistickejšie Intelacke predpoklady, ktorim viac ludi neveri ako ano. Tak že aj tieto ich vysnene novinky budu meškať 5 rokov na konkurenciu.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 15:04:11
avatar
Já teda nevím kde se vzala tahle zpráva, ... opravdu nechápu, proč by se Intel dál zabýval křemíkem, vždyť je to nesmysl, když má během příštího roku uvést na trh kvantové procesory, které naprosto vším zahrabou křemíkové shity hluboko pod zem. Intel právě tím co dělá myslím dost naznačil, že na křemík už prostě kašle. Však to co zvládne dnešní nejlepší superpočítač za 10 000 let, zvládne za chvíli běžně prodávaný "Intel Quant 3000 ultramaster" během pár minut, to může AMD rovnou zabalit, nevím o co se snaží.
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 15:54:03

Problém není v tom mít kvantový procesor. Ten je mimochodem dávno vymyšlený a v laboratoři šlape a právě odtud si jej Intel hodlá pořídit. Tudíž Intel kvantový procesor jako takový nevyvíjí, prostě si to zaplatí, na čemž není nic špatného naopak. Problém bude s využitím. Snad si vážně nemyslíš, že ti samí lidé, kteří neumí/nechtějí z různých důvodů udělat software schopný pracovat na více než 8 jádrech, kdy pracují pouze s tím, že na jednom tranzistoru může být pouze 1 nebo 0, najednou dokážou mávnutím proutku změnit svůj přístup a "naučit" se dělat software kde může být zároveň nejen 1 nebo 0, ale taky 2. Nevěřím tomu, že to současná generace vyvojářů dokáže. Proto nejdřív dojde k nasazení těchto procesorů ve vysoce specializovaných firmách, kde se bude experimentovat. O běžném nasazení kvantových procesorů ve větším objemu bych neuvažoval dříve než po roce 2035. Navíc kvantové procesory vyvíjí více laboratoří a jak Intel tak AMD to mají podchycené, až nastane pravý čas k masové produkci budou je mít oba dva. Dle mého názoru nás nejdříve čeká přechod na jiný materiál než křemík, to je daleko důležitější věc k řešení. Nicméně souhlasím s tím, že kvantové procesory jsou opravdu správnou budoucností, kdy výkonový skok bude skutečně "obřích rozměrů".
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 17:59:09
avatar
nesmysl pro použití v domácích pc či dokonce v noteboocích/ tabletech nebo smartphonech, takový procesor je nutné držet při teplotě 0 Kelvinů ( pokud možno co nejblíže k 0 K) aby se zajistila supravodivost takže to že někdo bude provozovat doma kvantový procesor je asi tak pravděpodobné jako že někdo běžně bude doma provozovat na 5,4 Ghz Ryzen 9 3950X neustále chalazený za pomocí LN2
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 21:26:40

Taky možnost

Edit: Teď mě vlastně napadlo, že třeba v budoucnu (např. opravdu kolem 2035) PC takové, jak ho známe my, nebude. Dokážu si představit pracovní stanici co bude obsluhovat vše v jednom. Myšleno, že výkon bude takový, že bude stačit všem členům domácnosti, kteří budou používat jednotlivé "terminály" + bude taková stanice řídit i domácnost jako takovou. Berte ode mne čistě jako výkřik do tmy....

PS: Upozorňuji VÝKŘIK ne výstřik, to aby nedošlo k nedorozumění
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 21:39:32
avatar
Nebo pokud by to mělo opravdu tak brutální výkon, tak by stačil třeba jeden centrální počítač dejme tomu pro menší město a všechen výkon by si lidi tahali na dálku domů
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-14 22:00:56
avatar
s rozšířením rychlého připojení k internetu do domácností pomocí optických sítí a taky díky příchodu 5G sítí v následujících letech je reálné že se bude ve velkém využívat výpočetní výkon serverů které budou ve spojení s AI (a možná i s těmi kvantovými procesory) poskytovat takový výkon že již nebude potřeba aby měl někdo doma výkonný hardware
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 21:41:15
avatar
Výstřik do tmy je lepší
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-13 14:25:55
avatar
Koukám palce dolů Málokdo asi pochopil, že je to vtípek ... asi byl hodně špatný, i když jsem myslel, že alespoň název "Intel Quant 3000 ultramaster" napoví, že je to prdel
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-13 18:06:44
avatar
Prdel si dělej z plastelíny a né z nás.
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 15:04:39
avatar
Intel začne vyrábět u TSMC? pak by se tomu možná dalo věřit
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 15:59:35

A nakonec vyjádření k článku. Vidím to na velký vlhký sen Intelu. Nejdřív ať zvládnou 7nm a potom se uvidí. Připomínají mi sportovní hvězdné týmy: nakoupili jsem hráče za 10 miliard, čeká nás 10 titulů v řadě a ono je ve skutečnosti čeká ho.no. Když nemáš vizi jsou ti peníze k ničemu.....
Chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 17:36:06
avatar
Já chci taky brát ty drogy co bere marketingové oddělení Intelu
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 17:46:31
avatar
Však můžeš, ... myslím, že takový kvalitní kokain rozjed ve velkým to zařídí s přehledem, aby si říkal úplný sračky a věřil jim Ale to by si taky potřeboval ten plat, co mají v Intelu
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 18:44:59

Vždyť právě, V Intelu je nano nezajímá, ty už najeli na piko :-)
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 18:16:42
avatar
Ta prezentace je oficiálně od Intelu? Člověk by řekl, že je to jeden velkej fake, co si někdo vycucal z prstu a jenom tam přidal logo Intelu.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 19:49:22

Ten tolik všude diskutovaný slide z prezentace pochází z jara 2019 a vytvořil ho nějaký pologramotný managor v Intelu, aniž by měl vůbec šajn, co vůbec kreslí. Kreslil to v zásadě kvůli zdůraznění dvou věcí - chtěl zdůraznit, že Intel stále stojí o plnění Moorova zákona a že se snaží o jakousi zpětnou kompatibilitu architektur na výrobní procesy. To je vše, víc v tom nehledejte. Ta časová osa pod tím je v zásadě pouze ilustrativní, a byla doplněna dodatečně kýmsi, snad ještě větším specialistou kdesi v marketingu, to aby se zdůraznil ten časový takt. Je to poznat z toho, že ten slide je obsahově nevyvážený, padá takříkajíc na spodek. A vy to nejspíše víte nebo aspoń tušíte a přesto to komentujete, jako kdyby to byl plán na zahájení 3. světové války.
Tož tak tedy.

Nemyslím si, že ty výrobní procesy budou naskakovat tak rychle. Nemyslím si to ani v případě TSMC a Samsungu, byť tvrdí jinak. Proč si to nemyslím? Protože výkony dnešních CPU jsou pro mainstreamové využití více než dostatečné. Není zkrátka takový tlak na navyšování výpočetního výkonu (chápu, že se zde vyskytují v nadprůměrné četnosti jedinci se smýšlením "čím víc jader, tím víc adidas" - ale ti tvoří jednotky % trhu). Jasně, jsou tu ještě notebooky, ale ruku na srdce - já si kladl např. za vrchol vývoje přenositelných PC to, že to bude prosto větráků i všeho co se bude točit a lomozit (tj. totál pasiv). A světe div se, takové notebooky už jdou běžně koupit a dokonce mezi těmi nejlevnějšími - a stačí pro to i těch 14 nm. A Windows 10, i všechen běžný uživatelský software na tom běží víc než svižně. Za takových podmínek se motivace k četnějším upgradům logicky ztrácí. A tomu se bude chtě nechtě přizpůsobovat i strana výrobních procesů.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 20:06:03
avatar
první půlka příspěvku - ok
druhá půlka příspěvku je nesmysl, protože to berete tak, že honba za menším výrobním procesem je dána honbou za vyššími výkony CPU. A tak nějak zapomínáte na vše ostatní. Mobilní soc, paměti, úložiště... všude jsou čipy. všude se hodí fyzicky menší čip z menšího wafferu s menší spotřebou. A jediným limitem je to, kdy zákazníci odmítnou kupovat novinku kvůli nárustu ceny. Proto dlouho bodu nejnovějšími procesy dělané jen ty nejpokročilejší věci s největší marží a staré levné procesy budou používané na masovou produkci, dokud se ten hi tech proces nezlevní. A že se časem zlevní každý.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-12 22:30:13

dokud se ten hi tech proces nezlevní...
Ano, a to může trvat ROKY.
braqela [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-13 07:56:00

Jak je psáno, ani Intel se k tomuto nesmyslu nehlásí.
K tomu by se mohl přiblížit, kdyby koupil TSMC. Intel se stal obětí své velikosti, kdy už je firma neřiditelná a pravá ruka neví co dělá levá.
Spíš bych řekl, že Intel potřebuje přednostně novou architekturu CPU více, než nějaké nm výrobního procesu.
jmmazuch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zdedeny dom je stale najlacnej 2019-12-13 10:45:38
avatar
Ahojte,

Intel maju pod kontrolou financaci a kedze investicie treba zaplatit buducim ziskom, je ovela lepsie uz splatene tovarne vyzmykat a vyhodit aj s ludmi.
Takze S 10 tovarni, vylepsia tak 1 rocne a prechod na nove procesy bude iba na 1 papieri o jednej tovarni.

JE to to iste ako ci potrebujeme vzdelanejsich ludi, ked uz vedia skrutkovat nic viac netreba.
Ak chcu byt uzitocne mudry nech si zalozia vlastne firmy.


Jedna Intel Fabrika je ako jeden zabehnuty zamestnanec vo vyrobe-kym zije tak jede a po 30 rokoch odide a 5 dalsich rokov bude skolit a tvorit jeho nastupca.
A potom pride zase 30 rokov stastia, stability a technickych vizii, prelomovych objavov zo zasuvky...

Tak zije kapital.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 851x
Komentářů: 5
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 876x
Komentářů: 9
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1115x
Komentářů: 4
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!
Očekávané Halo Infinite v první ukázce. Vypadá hrozně!Neděle, 26 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1782x
Komentářů: 11
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátku
Forza Motorsport odhaleno - začíná od začátkuSobota, 25 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1078x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce! Staví na UnrealEngine4Čtvrtek, 23 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2779x
Komentářů: 10