Intel tvrdí, že doba 10nm začala! A slibuje 38jádrový procesor s 270W. Není to málo? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 30 říjen 2019
altObrovský rozdíl mezi realitou a tím, co říká Intel, přestává být zábavný.

 

 

 

 

Společnost Intel v souvislosti s ohlášením dalších skvělých hospodářských výsledků, ohlásila i skvělé zprávy ohledně 10nm procesorů. Ty ovšem nepřetržitě hlásí posledních 5 let. Prý už jsou tady (zase) a máme se těšit na skvělé věci. Potíž je, že všichni, kteří žijeme v realitě, tak nechápeme, o jakých skvělých zprávách Intel mluví. Zejména v souvislosti s 10nm! Mnozí partneři si začínají stěžovat, že je opravdu obrovský rozdíl mezi tím, co Intel tvrdí, slibuje a maluje zákazníkům, a tím co skutečně prodává a nabízí, a tedy co zákazníkům mohou nabídnout sami výrobci. Mnozí zákazníci samozřejmě věří Intelu, ale praxe hrubě zaostává a nabídka 10nm procesorů neexistuje.

Intel aktuálně sice zase ohlásil začátek 10nm éry, ale celý technologický svět jen nevěřícně s očima v sloup kroutí hlavou. Když pomineme, že máme konec roku 2019 a 10nm Intel slíbil na rok 2016 s tím, že proces měl být podstatně lepší, než jaký nakonec je, tak nelze pominout realitu nabídky procesorů na trhu. Ať se dívám, jak se dívám, žádné 10nm procesory Intel v obchodech nevidím. Nebo jsem snad něco přehlédl?  

Kromě několika ušmudlaných ultramobilních Ice Lake, jejichž dodávky podle výrobců počítačů nestačí pokrýt potřeby žádného významného modelu, který by měl být ve větších počtech nabízen většinovým zákazníkům, Intel žádné 10nm procesory prostě nemá. A ty co má, tak stojí za starou belu. V mnoha ohledech a případech jsou slabší, než 14nm modely. 10nm Ice Lake mají sice podstatně lepší IPC, ale 10nm výroba nedokáže nabídnout vysoké takty, mnozí tak zjišťují, že nové 10nm velmi drahé notebooky ani nejsou v praxi rychlejší, než i levnější modely se široce dostupnými 14nm čipy, dokonce dokáží být v řadě situací i slabší:

  • 10nm procesory Intel jsou pomalé a 10nm proces je mizerný

Pokud očekáváte nové výkonné procesory Intel postavené na 10nm, tak se dost možná ani nedočkáte! Se žádnými takovými se prostě v současnosti nepočítá! Všechno, co Intel má z hlediska výkonných mobilních a desktopových modelů, jsou a budou 14nm čipy. A to jak v roce 2020, tak v roce 2021 a dokonce i 2022. Prakticky nikdo nevěří tomu, že by to bylo jinak, a to Intel už slibuje 7nm výrobu na 2021! No, pokud to bude jako s 10nm v roce 2016, tak se 7nm procesorů od Intelu nedočkáme reálně dříve, jak v roce 2024 (upřímně doufám, že to tak nedopadne).

Všechny zdroje, které jsou dobře obeznámeny se situací v Intelu tvrdí, že 10nm proces, který Intel aktuálně má, je na samé hranici použitelnosti, a že v normální situaci by se ani používat nezačal. Dosahuje extrémně nízké výtěžnosti a není schopen dosahovat vysokých taktů. Takty nad 4GHz jsou nad jeho možnosti, jenže běžně kolem 4,5GHz běhají současné 14nm procesory Intelu, a dokonce i už 7nm procesory AMD. A údajně se to nedá opravit bez kompletního přepracování celé technologie výrobního procesu, na což samozřejmě není už čas ani prostor.  

Takže ačkoliv ICE LAKE jako 10nm architektura je sama o sobě velmi slušná s výrazným nárůstem IPC a řadou opravených zranitelností vůči 14nm SKYLAKE, a navrch má i lepší iGPU, bez možnosti dosahovat vyšších taktů nemá žádnou šanci konkurovat z hlediska absolutního výkonu. Mizerná výtěžnost je také extrémně limitujícím faktorem, kdy Intel sice slibuje spuštění druhé 10nm továrny, současně ale stejně plánované kapacity 10nm dávno seškrtal, a naopak rozšířil 14nm, protože již přebudovávané kapacity předělal zpět na 14nm. A ty mu stejně nestačí, protože AMD ho nutí vyrábět stále větší čipy, které sežerou jakékoliv zvýšení kapacity pro svou neefektivitu a velký odpad a Intel tak stále má problémy s dodávkami některých 14nm čipů a v dohledné době se to nezlepší, i když tvrdil opak. A pokud by Intel skutečně počítal s 10nm procesory ve velkém, určitě by dávno předělával většinu 14nm továren, což se prostě neděje. Takže zase je tu jasný rozpor mezi tím, co Intel říká a co dělá. S 10nm výrobou a procesory prostě ve větším měřítku reálně nepočítá.

  • 10nm procesory zůstanou okrajovou záležitostí …

Je asi všem jasné, že Intel se stávajícími 14nm procesory jednoduše nedokáže konkurovat technologickým možnostem již teď 7nm čipům AMD. Ty mají obrovskou výhodu hlavně v efektivitě výroby i provozu. Intel zkrátka potřebuje 10nm čipy a novou architekturu, aby alespoň opticky trochu stáhl ztrátu, ovšem ICE LAKE prostě zůstane kvůli neschopnosti vyšších taktů, omezený jen na specifické segmenty trhu. Jedním z nich jsou tedy mobilní ULV procesory, které Intel velmi pravděpodobně vydá i pro své malé NUC počítače, aby tak splnil slib, že 10nm procesory budou i v desktopu ;). Nicméně pokud Intel nezvýší počet jader, tak 14nm mobilní čipy brzy s až 10jádry pro mainstream, stále budou lepší.

Zásadní problém má ale Intel v high endu a specificky v serverové oblasti. AMD s jeho 7nm EPYC prostě uteklo a žádný XEON není dne skutečně konkurenceschopný. Rozdíl výkonu v efektivitě i výhodnosti je dnes v desítkách až stovkách %, Intel nedokáže s AMD vůbec soupeřit a fakt, že má Intel stále přes 90% prodejů, je opravdu mizerná vizitka zákazníků. Serverové procesory ale typicky neběhají na vysokých taktech, takže fakt, že 10nm výroba neumožňuje vysoké takty, tu nevadí. Díky vyššímu IPC by nárůst výkonu mohl být zajímavý, a navíc díky menšímu procesu dokáže Intel na ty stejně obří čipy dostat konečně více jader, protože těch 28, co dnes maximálně má (a 48 u „slepence“ dvou čipů), je zoufale málo. Intel tedy ohlašuje 10nm ICE LAKE s až 38jádry a 270W TDP. Platforma nabídne také poprvé 8kanálový řadič a 64 PCIe 4.0 linek:

A teď asi někteří kroutí hlavou. Ano, Intel chce za rok (Q3 2020) ohromit svět uvedením 10nm procesoru s pouze 38jádry a 64 PCIe linkami s TDP 270W. Mezitím v obchodech už teď máme AMD EPYC se 64jádry, 128 PCIe Gen4 linkami, 8kanálovým řadičem a 280W TDP. Příští rok AMD navíc chystá ZEN3 verzi, která bude opět o kus výkonnější a efektivnější. A Intel chce v té době představit 38jader na 10nm a 48jader na 14nm? A někdo se diví, že prakticky celý technologický svět si myslí, že si dělá srandu? Nedělá.

A aby to bylo všem jasné, tak kromě aktuálního ohlášení 10nm éry, ohlásil, že 7nm výroba bude dostupná v roce 2021 a 5nm výrobu chystá na 2023. Všechno prý běží dobře a nové výrobní procesy budou připraveny včas … má to jeden háček. Mnoho let nám Intel to samé tvrdil opakovaně s vážnou tváří o 10nm procesu a procesorech. Je konec roku 2019 a žádné 10nm procesory v obchodech stále nejsou.

  • Produkty Intelu absolutně neodpovídají tomu, co by měl nabízet

Na rovinu říkám, že vzhledem k finančním zdrojům Intelu a té obrovské armádě lidí, kterou najal, včetně spolutvůrců AMD ZEN architektury a AMD VEGA/NAVI architektury a mnoha dalších lidí ze všech firem, bylo sakra na místě, aby konečně splnil alespoň něco. Říkal jsem to několikrát a zopakuji to znovu. Zatím bych Intel rozhodně nepohřbíval, jeho peníze a vliv ho udrží více než v pohodě další roky (Q3 2019 je toho důkazem), ale jestli nebude mít nejpozději v roce 2022 pořádné nové procesory na trhu, tak pak budeme moci začít mluvit o tom, že má vážně problém. Každopádně Intel v současnosti není schopen AMD technologicky rychle dohnat natož předehnat, a to mu to navíc neusnadní tím, že by dalo nohy na stůl a tvrdilo, že třeba 8jader musí stačit všem další dekádu.

AMD opírající se o TSMC se drží plánu a na rozdíl od Intelu máme všechny důvody věřit, že ho dokáže naplnit: 7nm a ZEN 2 v roce 2019, 7nm+EUV a ZEN3 v roce 2020, 6 nebo dokonce 5nm a ZEN4 v roce 2021 a určitě 5nm ZEN 5 o rok později tedy 2022 …. A TSMC už začalo stavět 3nm továrnu. I pokud Intel dodrží ty nejoptimističtější sliby a plány, není vůbec nikde napsáno, že to bude stačit. A pohádek o 10nm výrobě jsme od něj slyšeli hromady. Objektivně navíc, když srovnáme finanční možnosti Intelu a AMD, velikost investicí a vývojářských teamů, tak Intel by měl být daleko před AMD jak v CPU, tak v GPU oblasti. To, co dnes nabízí a co ohlásil na nejbližší dobu, je při vší úctě směšně málo. A pokud mě chce někdo osočit z neobjektivity, tak bych rád věděl, na jakém základě tvrdí, že Intel nabízí dost. Že to prostě není dost dobré a odpovídající vynaloženým prostředkům, musí být jasné každému, kdo umí počítat alespoň do dvou. Finanční realita obou společností absolutně neodpovídá realitě produktů. Stále nemůžu prostě pochopit, jak to Intel mohl nechat dojít až sem. Jak je vůbec možné, že ho pidi firmička, která vytvářela svou ZEN architekturu prakticky na koleni při svíčkách (tak moc muselo AMD šetřit v krizových letech 2014 – 2016), dokázala takhle technologicky smáznout.

Intel neukázal v rámci 10nm technologie a procesorů pro příští roky naprosto nic, co by bylo aspoň trochu zajímavé a odpovídalo postavení firmy s praktickým tržním a finančním monopolem a vydávající se za technologického leadera. Nebo mě chce někdo s vážnou tváří tvrdit, že jsem neobjektivní, a to co Intel dělá a má skutečně odpovídá zdrojům, které na to má a dává, a jako zákazníci máme tedy přístup k tomu nejlepšímu, co je možné za nejlepší ceny?

 


 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 30
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-31 14:31:32

Pěkný výstižný článek. Pevně doufám že to tak zůstane, no a mohlo by se to i klidně o nějaký ten rok protáhnout
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - údiv nad intelom 2019-10-31 16:26:40
avatar
Od kedy som pred pár mesiacmi objavil tútu stránku, prešiel som rôznymi fázami,
najprv sa mi to zaťaženie na amd páčilo,
potom mi začal ten pro-amd bias liezť na nervy,
následne som si už zvykol.

Tohto článku sa to však netýka, normálne sa autorovi dá aj veriť, keď tvrdí, že je objektívny, takže chválim a zdieľam pocity nepochopenia ako to mohol intel dotiahnuť až k niečomu takémuto.

Našťastie si stále spomínam na nejaký článok asi z tom's hardware, ktorý popisoval ako intel vytvoril lepší interconnect ako je infinity fabric a skúša chiplet design s 3D chipmi, na ktoré by mohol lepiť aj pamäť.

Dúfam teda, že to intel niekde v tajnosti testuje, pretože s jeho prostriedkami mohol po 3 rokoch zenu dávno mať vlastný chiplet design a pomaly mohol ustupovať od slepej uličky monolitov.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - slepenec 2019-11-01 13:59:30

Jen jedna poznámečka - ten "slepenec" dvou xeonů má 56 jader, ne 48 jak je v článku. Ale to stejně nemění fakt že Intel je v ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1382x
Komentářů: 14
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4152x
Komentářů: 2
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 633x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1461x
Komentářů: 2
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!Čtvrtek, 06 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2431x
Komentářů: 8
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!Úterý, 04 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1551x
Komentářů: 1