Intel vydá ještě jednu 14nm refresh „generaci“ procesorů „COMET LAKE“ – 10nm až v roce 2020. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 26 listopad 2018
altMluví se o tom už delší dobu a vypadá to na hotovou věc. Další 14nm refresh se postaví 7nm RYZEN.

 

 

 

Co Intel v posledních letech oficiálně říká a slibuje je často v přímém rozporu s realitou. Už několik týdnů posloucháme zprávy ze zákulisí, že 10nm výroba Intelu má mnohem větší problémy, než Intel veřejně přiznává, že dokonce už dávno vzdal vývoj původní verze a pracuje na výrazně méně pokročilé variantě a současně ani tak nejdou práce dobře. Intel přitom rok co rok tvrdí, že vše jde podle plánu, ačkoliv ten plán už několikrát změnil. Fakt že 10nm mainstreamových procesorů se nedočkáme ani v roce 2019 je zatím veřejné tajemství, ale prakticky všichni v businessu počítají s tím, že skutečně novou generaci procesorů od Intelu uvidíme na trhu až někdy v průběhu roku 2020 a to spíše později než dříve.

Intel zkrátka nebude mít ještě více než rok nic jiného, než 14nm výrobu a současnou generaci a architekturu, ve které nebude dělat žádné zásadní změny. Aktuálně tak na veřejnost z dobře informovaného zdroje uniklo, že Intel pro rok 2019 plánuje ještě jednu „generaci“ 14nm procesů a další „REFRESH“. Intel a jeho „Tick-Tock“ tak dnes připomíná „Tick-Tock-Tock-T**c-F*ck-F*ck again“. Bohužel stále mu to stačí, zejména OEM výrobce drží pěkně pod krokem a zkrátka, dokonce nyní obětoval retail dodávky a prodeje samostatných procesorů, aby se OEM ani nenapadlo dát větší prostor AMD v sestavách apod.

Nejzajímavější spekulací je, že by další refresh SKYLAKE s názvem COMET LAKE, měl mít pro mainstream až 10 procesorových jader a trochu jinak řešenou vnitřní sběrnici, podobně jako procesory pro LGA 2066 platformu. Nicméně to zatím nelze nijak ověřit. Každopádně o tom, že nás čeká ještě jedna 14nm generace pro desktop, neslyším poprvé a vzhledem k načasování, kdy se s 10nm desktopem počítá reálně až v roce 2020, je jasné, že tam prostor je. Navíc Intel bude potřebovat nějakou novinku příští rok, protože na 7nm RYZEN procesory prostě nějak odpovědět bude muset, tím spíše, že téměř určitě AMD výrazně stáhne frekvenční výhodu, což je vlastně to jediné, co Intelu zbývá. Pokud současně s tím AMD navýší IPC výkon, o čemž se mluví jako o hotové věci, že by dokonce jasně překonalo IPC Intelu, bude hypotéza o desetijádrovém mainstreamovém CPU od Intelu dávat smysl, protože zvýšit takty už Intel nemá kam, a tak může pro další výkon jen navýšit počet jader/vláken ….

Uvidíme, každopádně další 14nm procesory a další refresh refreshe refreshe SKYLAKE od Intelu už dnes asi nikdo napjatě nevyhlíží. To 7nm AMD RYZEN, to je úplně jiná kategorie. Nudit se na poli procesorů rozhodně nebudeme.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 40
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-27 14:31:19
avatar
Nevím co proti Intelu furt máte, v zimě hezky vyhřeje místnost a jestli to takhle povede dál, tak se za nějaký rok hezky ohřejete u jeho akcií...
Nevidím tam informaci, zda budou opraveny chyby v architektuře a nebo bude pořád "Hacker Friendly"...
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - patice 2018-11-27 15:11:19

Nová generace bude mít novou patici, aby nebyl tak jednoduchý upgrade z 8 jádra na 10 jádro?
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - V jedné zahraniční 2018-11-27 15:33:14

diskuzi co jsem pročítal, se jedem diskutér pozastavoval nad tím, jak je možné, že se "šikanovaní tak strašně plazí před svým trýznitelem." Myšleno, proč zákazníci strkají před Intelem pořád hlavu do oprátky. Velmi často si zákazníci spekulativně a naoko koupí server se Zenem, aby si následně vyjednali slevu od Intelu. Ovšem údajně je přetlak takový, že už Intel přestal slevy nabízet, protože ví: "že to ty idioti stejně koupí od nás". Proto se AMD neustále potácí v serverech na pár procentech, což je v situaci, kdy AMD nabízí, když ne lepší, tak minimálně srovnatelné řešení za výrazně nižší ceny a o spotřebě ani nemluvě (důležitý parametr pro servery) nepochopitelné.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1697x
Komentářů: 2
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1652x
Komentářů: 2
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1600x
Komentářů: 2
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1015x
Komentářů: 2
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTX
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTXPátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 699x
Komentářů: 0
Anthem – generická nudná online akce od EA?
Anthem – generická nudná online akce od EA?Pátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 624x
Komentářů: 0