Novinky o 7nm AMD RYZEN: Windows optimalizován, RAM až 5133MHz, 64 jádrový Threadripper? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 14 červen 2019
altDalší porce zajímavých novinek o 7nm procesorech RYZEN, které prozradilo AMD.

 

 

 

 

 

AMD před E3 představilo podrobně ZEN2 včetně řady technických informací a podrobností, které na E3 z pochopitelných časových důvodů už nezmínilo. Někteří tedy o nich asi nevíte. Tak se na pár dalších zajímavostí podívejme.

  • Windows 10 konečně dostává lepší optimalizaci pro ZEN architekturu!

Microsoft a jeho Windows do této doby nevyužíval správně procesory AMD. Zásadně se to projevovalo zejména u ThreadRipper procesorů, které na Windows platformě mají znatelně nižší výkon než třeba pod Linuxem, a to v podobných aplikacích a úlohách. Windows scheduler je mizerný, což ovšem není novinka ani žádné velké tajemství. AMD nás už dávno informovalo, že na tom s Microsoftem pracuje, ale znáte Microsoft. Nicméně konečně máme dobré zprávy.

Nové aktualizace Windows přináší výrazné zlepšení podpory a chování procesorů se ZEN architekturou v tomto OS. Konkrétně například již systém správně rozděluje zátěž jader na ta nejvhodnější, počítá s architekturou CCX bloků atd. To vše přispívá k výrazně rychlejším reakcím systému, úspoře energie, menším zpožděním a také zvýšení výkonu v řadě případů. V některých případech vyšší zátěže na CPU mohou být přínosy výkonu až 15% u her a 6% u dalších aplikací.

Kompletní vylepšení bude aktivní s novými aktualizacemi Windows a také novými ovladači pro čipsety AMD po vydání nových RYZEN 3000 procesorů. Dosavadní měření výkonu, včetně těch, které dodalo AMD, zatím ale nezohledňují tato vylepšení. Stejně tak je ve srovnání s konkurenčními procesory Intel měřeno bez aplikovaných záplat a oprav, které u Intel platformy snižují výkon a stabilitu. Jsme tedy docela zvědaví, jaký bude výkon v reálném nasazení, kde bude vše aplikováno.

  • Podpora operačních pamětí u RYZEN 3000 – fungují i 5000 MHz DDR4

AMD také prozradilo podrobnosti kolem optimalizace a podpory pamětí na nové X570 platformě v kombinaci s RYZEN 3000 ZEN2 architekturou. A můžeme se těšit na další boost výkonu. AMD dokázalo opět snížit latence a zvýšit podporované rychlosti.

Nový řadič navíc zvládá jak takty synchronizované s rychlostí Infinity Fabric vnitřní sběrnice procesoru (1:1), tak nově můžete aplikovat děličku (2:1), která umožní i mnohem vyšší takty pamětí, ale za cenu zhoršení latencí. Nicméně díky té děličce AMD demonstrovalo na MSI X570 desce funkční osazení pamětí 2x 8GB při rychlosti DDR4 5133MHz bez extrémního chlazení apod. Pokud tedy budete chtít používat extrémně rychlé paměti, budete moci. Nicméně v režimu 1:1, kdy rychlost pamětí bude nadále odpovídat rychlosti vnitřní sběrnice CPU, AMD zatím uvádí maximum 3733MHz při CL17, což má ale i nejnižší latenci. Tohoto nastavení by měly být kvalitní paměti, které zvládají DDR4 3600MHz CL16, pravděpodobně schopny. Samozřejmě vzhledem k cenám, budou verze s 3200 – 3600MHz pro většinu uživatelů nejvhodnější. AMD současně také potvrzuje další vylepšení obecné kompatibility RAM s RYZEN procesory.

Vylepšení se dočkal i RYZEN MASTER, tedy taktovací utilita, ve které můžete detailně nastavovat jak procesor, tak paměti, včetně monitoringu atd. Můžete zde také snadno aktivovat PBO, tedy automatické šikovné taktování, které plně využije potenciál vašeho CPU, bez snížení výkonu na jádro, zbytečně vysoké spotřeby a složitého ladění.

  • 7nm RYZEN ThreadRipper dostane 64 jader/128 vláken?!

AMD také oficiálně potvrdilo, že opravdu chystá 7nm RYZEN ThreadRipper procesory. Můžete očekávat obrovský posun výkonu, protože pochopitelně když mainstreamová řada RYZEN 9 pro dvoukanálovou platformu AM4 dostala 12 a 16 jader, je jasné, že AMD musí přidat v rámci ThreadRipper. Je dokonce otázkou, zda vůbec budou v nabídce „jen“ 12 a 16 jádrové ThreadRipper modely. Osobně si myslím, že ano. Smysl budou mít kvůli ceně, a přeci jen X399 platforma nabízí podstatně více PCIe linek než X570, také 4kanálový řadič atd. Určitě ale budou v nabídce 24 a 32 jádrové a vrchol prý budou tvořit 48 a 64 jádrové modely. Tedy dvojnásobek proti současnosti. Nicméně ceny budou určitě vyšší, očekával bych tak kolem 2500 – 3000 dolarů za 64jádro, což je ale pořád pecka. Navíc reálně, Intel nemá naprosto nic, čím by mohl po jakékoliv stránce konkurovat, tenhle procesor porazí Intel na výkon jádra, na IPC, na výkon celku, efektivitou, cenou, technologickou pokročilostí i platformou.

Osobně bych také očekával ohlášení nové platformy, kdy sice do stávajících desek X399 půjdou určitě nové 7nm TheadRipper procesory také osadit, ale pochopitelně nová platforma by měla nabídnout PCIe 4.0 atd. Takže můžeme čekat X499 nebo X599? Není ale jasné, kdy se dočkáme. Jisté je, že se 100% dočkáme. AMD by údajně celkem rádo stihlo ještě letošní rok, ale není to prý bezpodmínečně nutné. Z více zdrojů jsem slyšel, že máme počítat s tím běžným 5ti měsíčním odstupem, které vždy byl mezi vydáním RYZEN pro AM4 a pro TR4. Vzhledem k tomu, že 7nm RYZEN 3000 dorazí 7.7.2019, vycházelo by případné vydání ThreadRipper procesorů nejdříve na prosinec. A to není úplně ideální doba na vydávání novinek. Každopádně dříve jak ke konci roku se určitě nedočkáme a v úvahu tak přichází i již dříve spekulované lednový CES 2020, kdy si tahle firma svými produkty opět říká o hlavní slovo a hlavní prezentaci celého veletrhu, tak by se tam na AMD prezentaci 64 jádrový / 128 vláknový desktopový procesor určitě slušně vyjímal.

Každopádně nebojte se, že byste někteří museli trpět na těch mainstreamových pouze 12 a 16 jádrových procesorech. Ano, ještě nedávno by 16 jader v mainstreamu znělo jako sci-fi, pro některé výrobce počítačových procesorů to sci-fi stále je. Ale pro AMD už není otázkou, jestli nabídne 64 jádrový procesor pro náročné PC uživatele, ale otázkou je zda to bude letos nebo až o měsíc později v příštím roce ;). Každopádně už se nemohu dočkat, určitě přejdu minimálně ze 16jádrového TR 2950X na 32jádro, protože těch 16 jader je už skoro low end ….

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 34
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Grafika 2019-06-14 19:33:19

A jaké grafiky máš vybrány k tomu 32 jádru, at se nefláká? 2 Titánky nebo 2x RTX 2080?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 19:59:05
avatar
zatím zůstávám na osvědčeném a vyladěném Radeon VII a uvidíme co nabídne high end NAVI, celkem vzato by mohla dorazit na trh buď současně nebo krátce po 7nm ThreadRipper procesorech ....
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 20:29:04

čo sa tyka vypočetnej zostavi Radeon VII nieje zla karta s 16GB HBM2. Vypočetni vykon Titan RTX je len o 2Tflops vyši ako Radeon VII ale titan stoji 65 tisic čo je podstatne viac.
Oproti tomu Radeon VII za 20 tisic je jak zadarmo
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 20:33:17

Až vyhraju ve sportce, koupím si TR 3990WX s aspoň 128GB RAM a HiEnd Navi. Do té doby budu trpět na i5-4590
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 23:35:34
avatar
Není třeba vyhrávat ve sportce. Když nejsou finance, postačí čas. Tyto veličiny jsou v rovnici co do výkonu PC zaměnitelné. Místo abnormálního množství peněz TED, počkejte na PAK, a pořídíte stejný výkon za cenu večere v restauraci.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 01:05:42
avatar
Tento rok budete mit hodne co delat, aby jste vsechno otestovali. Je super, ze amd vali s Ryzenama..skoda, ze se to uplne neda rict o grafikach.

P.S. "DD" nechces uz konecne zmodernizovat tenhle web? Mluvis o tom snad 2 roky.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 19:34:06

no mohol by na mobiloch je to utrpenie

btw DD, som web programator, taze kludne
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 21:32:02
avatar
Mně připadají jako utrpení naopak moderní weby. Ne jako progres ale naopak krok zpět. Především co do přehlednosti. Plno vyskakujícího balastu s podkategoriemi a bůh víc čím vším, jen co o ně zavadím kurzorem. Prazvláštní chování webu, prazvláštní takřka všechno. Celkově mi to zabere věčnost s nastavováním velikostí stránky, s nutností tunou puluginu, aby ta stránka šla pohodlně používat a šlo kliknout na to, co chci, aniž by to bylo schované někde za rolovací lištou, a pod. Uživatelsky nejpřívětivější mi připadaly ty pradávné stránky s úhlednými lištičkami po stranách, nahoře, s podkategoriemi pouze, když o ně vyžádám stisknutím, aniž by se vyroloval nějaký očníflash, ale stránka se celá "přeblikla" nanovo s přehledným výpisem, ke kterému jsem zadal pobídku. Už jich moc není, ale naštěstí pořád ještě nějací poslední mohykáni zbývají.

Např: Odkaz (Wiki) nebo Odkaz (Kel.cz)

Jsem pro vylepšování grafické stránky, zabezpečení, ale zbytek programátorské webové práce poslední doby mi připadá spíše jako když stavební architekt umístí v budově dveře přesně naproti sobě, takže jdou otevřít každé pouze z poloviny v horším případě, v lepším případě do sebe jenom vrážejí procházející lidé a nazve to „moderním“.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 21:26:05
avatar
já nechci měnit moc strukturu webu ani vzhled, ale musím to udělat minimálně responsivní a pár dalších technologických změn. Netěší mě to, protože musím kompletně nechat udělat nový web s redakčním systémem a převést tam současný obsah atd., ten současný systém už nejde vylepšit ... ale visí to na mě, nemůžu se rozhodnout ohledně některých věcí a dodělat tak finální návrh ... ani na to nemám moc čas, dělám obsah
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 22:11:22
avatar
Jasně no, každá věž jde budovat jenom tak dlouho a tak vysoko, až se nakonec musí strhnout a začít od znova.

Jako já nejsem nějaký mobilNazi nebo tak, jen bych pro ně zavedl to „přepnout do mobilního režimu“ tlačítko, at jsou uspokojeny oba tábory.

Jinak responsivní a přitom moderní web by byla příjemná změna. go ahead
A za mě si klidně dej na čas.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-16 22:10:26

Tak není to jen o mobilu. Tento server je technologický dinosaurus, od SSL, přes login po responziv, mobil, touch icon, notifikace.......

Pár let je slibován nový web....
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-16 09:47:31

ono nemusi vzhlad menit, staci ho spravit responsivny, tot staci, web vyzera celkom pekne, cize moc by som toho tu nemenil, je taky iny oproti ostatnym webom, co sa mi nahodou paci

tam jedine cez CSS pridat neake media-queries a tot vse, ze ked clovek otvori v mobile, tak to vyzera ako pre mobil

ono tie dnesne weby vyzeraju preto tak vyskakujuco, lebo je to lahodne pre oko samozrejme ak je to spravene pekne, nerusiaco a hlavne rozumne/logicky, vie to hned zaujat cloveka a ten preklika web aj ked ho to nezaujima a to je primarny ciel celej stranky
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 11:58:40
avatar
Presne tak, na mobilu je obcas prohlizeni ddworldu za trest. Zminil jsem to hlavne kvuli tomu, ze nam to "dd" slibuje uz 2 roky. Je to asi jako, ze amd vyda konecne grafiku, ktera bude konkurovat hiendu nvidie. Taky o tom porad cteme ale sliby chyby. A to jsem jejich fanousek.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 20:05:00
avatar
chi ale pořád jsem nedodělal návrh, nějak se nemůžu rozhodnout a nestíhám
alien5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 02:18:28
avatar
No ted kdyz vim ze bude ryzen 16 core tak poridim jeho a TR nemusim resit.
Necekal jsem ze ho vydaji cekal jsem max 12 core.
n3v3r3k [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 07:40:54

DD otazka, až budou venku recenze bude taky v planu udelat neco ve smyslu ryzen 3xxx + stara b350/450 deska + stavajaci pameti aby bylo videt jak moc bude to bude zostavat za novym kompletem ? ja treba ted mam ryzen 1600 + b350 + 2*8 3000ghz, a rad bych se dozvedel jak by mi bezel novy ryzen.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 09:01:42
avatar
určitě
Rolko 75 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-15 08:32:29
avatar
Optimalizácia W10 pre Ryzen je ďalšia dobra správa. Ďalšie zvýšenie výkonu. Tiež som zvedavý na testy s doskami X370. Moja Gigabytka AX370 Gaming K7 by mala R7 3800X zvládnuť v pohode. A tiež som zvedavý kam s novým CPU popoženiem moje GSkill 3600 cl15 s nastavením fabric zbernice 1:1. Nastavenie fabric 1:2 to bude asi len honenie ega. Už sa teším na tie recenzie a testy.
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - otazka 2019-06-16 12:11:22

Ospravedlnujem sa za Off topic ale neviem, kde si vypytat radu.
V juli budem skladat nove PC s CPU R5 3600 pripadne 3600X. Bude podla Vas a podla dostupnych informacii, ktore mate v pohode toto CPU na doske B450 MSI Tomahawk bezat bez prehrievania a problemov? Nechcem kupovat X570 dosku.
Dakujem
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-16 12:17:02
avatar
bude nutný update BIOSU, ale měla by ....
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-16 22:10:02

Tak v juli to bude uvedený v CPU support přímo u výrobce ne? Pokud to tam není btw už nyní...
Pavelkac [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-16 23:50:34

Zatím ne: https://cz.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK#support-cpu
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 10:15:19
avatar
Ale ano. Odkaz

Verze
7C02v182(Beta version)
Datum vydání
2019-05-17
Velikost souboru
10.24 MB
Popis
- Update AMD ComboPI1.0.0.1
- Support new upcoming AMD cpu.
Note: MSI do not recommend updating the BIOS unless it is necessary

Verze
7C02v17
Datum vydání
2019-03-06
Velikost souboru
11.21 MB
Popis
- Support new upcoming AMD cpu.
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 08:27:24

niekde na nete koluje obrazok, ze to bude kompatibilne. BTW ta doska ma slusne vrm preto som sa pytal tu kompetentnych co si o tom myslia. Nemam zaujem davat 200 eur za najlacnejsiu X570 dosku, ktoru aj tak nevyuzijem. 2600 je 65W rovnako ako 3600 takze podla mojho nazoru staci update BIOSu a vsetko bude slapat bez prehrievania.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-17 08:59:31
avatar
MSI neaktualizovalo seznam CPU v seznamu BIOSů je ale podpora nadcházejících CPU, Tedy RYZEN 3000) uvedena ....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 600x
Komentářů: 4
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 321x
Komentářů: 0
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 369x
Komentářů: 2
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířaty
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířatyPondělí, 14 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 756x
Komentářů: 2
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?Sobota, 12 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 940x
Komentářů: 4
WoT – ruské tanky dostanou dvě děla
WoT – ruské tanky dostanou dvě dělaPátek, 11 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1231x
Komentářů: 6