NVIDIA je nyní největší zájemce o koupi ARM – jedna z nejhorších variant pro celý průmysl Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 02 srpen 2020
altProč má NVIDIA obrovský zájem o ARM je všem jasné, ale není jasné, zda má reálně šanci.

 

 

 

 

Společnost NVIDIA je poměrně zoufalá, protože nutně potřebuje vlastní procesory, pokud má nadále konkurovat AMD nebo Intelu. Potřebuje prostě nabídnout vlastní kompletní platformu. Bez toho budou její GPU postupně vystrnaděny z různých segmentů AMD a Intel platforem, stejně tak nemůže přímo konkurovat AMD třeba na poli konzolí atd. Není se tedy co divit, že podle zákulisních zdrojů je nyní NVIDIA nejžhavější kandidát na koupi ARM, o jehož případném prodeji se už nějakou dobu spekuluje.

NVIDIA má navíc se současným majitelem ARMu bohaté zkušenosti, protože Softbank vlastnil i významnou část akcií NVIDIA, než je nedávno kompletně prodal. Softbank pořídilo ARM v roce 2016 za 32 miliard dolarů, není jasné, jakou hodnotu má firma nyní (určitě vyšší). Každopádně NVIDIA by se musela opravdu výrazně zadlužit, aby si pořízení mohla dovolit. Nicméně vedení firmy má zdá se jasno, ARM nutně potřebuje a chce (rádo) by prý během několika dalších týdnů přesvědčilo Softbank k prodeji.

Samozřejmě akvizice ARM společností NVIDIA by byla jedna z nejhorších variant pro celý průmysl a samotnou platformu. NVIDIA má totiž ve zvyku zakoupené společnosti doslova rozložit, a především zajímavé technologie zabetonovat, zamknout pro sebe a různě omezit a často tímhle také zabít. Kromě toho spousta firem, která dnes ARM platformu používá, je vlastně přímou konkurencí NVIDIA, takže proti tomu určitě budou hodně namítat. Slovo budou mít také antimonopolní úřady. Je pravděpodobné, že by tedy jen tak NVIDIA nezískala ARM a vše, co k tomu náleží, možná by byla stanovena nějaká pravidla ohledně licencování, které by NV nemohla ovlivnit, nebo jen část věcí i tak to znamená, že akvizice by se hodně dlouho řešila.

Každopádně pokud by přešel ARM do rukou NVIDIA, měla by s tím spousta firem velký problém. NVIDIA je známá svým vyloženě nepřátelským přístupem k funkčnímu konkurenčnímu prostředí, které se snaží maximálně zničit. Viz. nedávný pokus zlikvidovat konkurenční prostředí na grafickém trhu svým GPP programem atd. Je prakticky jisté, že by se o něco podobného pokusila s ARMem také. Na druhou stranu akvizice ARM společností NVIDIA by mohla znamenat odchod řady firem od této platformy a snahu vyvinout jinou ještě lepší architekturu. Zkrátka zajímavé možnosti vývoje jsou na možné a na stole.

V tuto chvíli nicméně platí, že SoftBank se ohledně prodeje ARM nerozhodlo, NVIDIA ale projevuje zdaleka největší zájem, není ale prostě jasné, zda by byl prodej ARM do rukou NVIDIA vůbec realizovatelný z hlediska financí i antimonopolních úřadů. Co je jisté, že by to byla jedna z nejhorších variant pro mnoho firem využívající dnes ARM ve svých produktech a je tak možné, že se případnému prodeji budou snažit zabránit. Což je možná to, co SoftBank chce, donutit prostě jiné firmy, aby případně nabídly vyšší cenu, než co dokáže nabídnout NVIDIA, která slouží hlavně jako rozbuška. Budeme to samozřejmě dále sledovat a o všem vás informovat …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 07:09:20
avatar
Jééé o neříkal jsem to. nvidia dá softbanku svoje akcie + nějakou hotovost a arm bude jejich tím přifouknou hodnotu akcií o daůších pár dolarů. Společně potom podojej Apple.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 08:26:47

Tak pokud by na to skutečně Nvidia našla prostředky nebo našla dohodu se Softbank, jak to zafinancovat, aby obě strany byly spokojené, tak by to pro Nvidii byl do budoucna zlatý důl. ARM procesory jsou ve všech mobilech, většině tabletů, což znamená licenční poplatky přicházející do Nvidie. Apple vymění Intel za vlastní ARM tvorbu ... opět licenční poplatky Nvidii.
Problém je, že Softbank aktuálně potřebuje ne akcie Nvidie, ale především hotovost, aby zalepil díry po pár nepovedených akvizicích. A ta cena není zrovna malá vzhledem k tomu, co je Nvidia schopná vydělat. Takže je otázka, jak se dohodnou. Protože očividně tu hotovost zatím nikdo poskytnout nechce.
Mynonaj [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 10:32:14

NVidia na to finančně ani náhodou nemá - zrovna koupili Mellanox za 7mld USD a na to budou vydělávat několik let - pokud se jim to vůbec podaří. Navíc by pro ně byl problém, jak pořešit stávající licencování - je podepsáno hodně licenčních smluv a ty NVidia jen tak nemůže zrušit/změnit. Navíc koupí ARMu nezíská žádné procesory, žádné výrobní kapacity. Nic, co by si nemohli koupit za mnohem méně peněz.
NVIdia jenom pouští marketingovou mlhu, nic víc.
Otázkou je, kdo vůbec by ARM reálně chtěl koupit a měl na to. Apple ne, Intel zatím také nenaznačil žádnou změnu v technologické/architekturní strategii. Zbývá Microsoft - hotovost mají a pokud hledí do budoucna, tak se mohou obávat ztráty pozic.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:09:06
avatar
No tak určitě. Ono v této době ti asi nikdo nebude vyplácet miliardy ve financích, tyhle obchody se takhle nedělají už řadu let, vždy je to složeno v podstoupení množství akcií případně jiných cených papírů a hotovost je jen zlomek dané ceny. Pokud nvidia nabídne Softbanku výhodné podmínky tak není důvod proč by to neakceptovali.

Ale tak když tu někteří věří tomu že hodnota akcie a nemá na hodnotu firmy žádný vliv(jak se mě tu snažily posledně poučovat), tak se to asi těžko vysvětluje a chápe.
Mynonaj [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:42:52

Ale to já vím, že akvizice se nedělají tak, že z peněženky vytáhnu paklík bankovek a je to.
1) SoftBank potřebuje hlavně hotovost a to NVidia NEMÁ!
2) Pokud by šlo o akvizici výměnou/postoupením akcií, tak by to musela být pro SoftBank sakra výhodná nabídka, protože při prodeji akcií NVidia by šla jejich cena dolů a pokud by SoftBank chtěl své další aktivity realizovat pomocí akcií získaných od NVidia tak by to byl mohlo být problematické ve vztahu k ostatním vlastníkům akcií NVidia, kteří se k takovému primárnímu/sekundárnímu prodeji budou podle mě stavět negativně. Akcie NVidia mají velmi malý zisk na akcii a nevím, co by jim takováto velká akvizice pozitivního přinesla.

Jojo, jsou i lidé co věří na mimozemšťany na každém rohu, tak proč by někdo nemohl věřit tomu, že hodnota akcie nemá na hodnotu firmy vliv, když vlastně hodnota veřejně obchodovatelné firmy = hodnota akcie * počet akcií (zjednodušeně). Nevím ale, co se tím snažíte uargumentovat.
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 19:56:49

akcie sú hlúposť ...stačí malé volume v správny moment a cena môže ísť raketovo hore alebo dole a máme tu potom také paradoxy ako tesla ...je to najhodnotnejšia firma ktorá tuším len minulý rok prestala generovať stratu akcie sú ako kryptomeny, ich cenu ovplyvnuje nálada na trhu a nie fundament ...
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 11:59:32

Pořád si myslím, že Microsoft by byla horší varianta.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 12:02:42
avatar
horší? To bych neřekl, dokonce by to mohlo nabourat pozici google Android což by bylo super ...
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-03 13:21:06

A jak by mu k tomu asi ARM pomohl? Vždyť měli slušně nakročeno a vyklidili pole. Od hardware přes konzole, až po telefony. Na co sáhnou to hyne. Jediné kde se drží je tam, kde nemají konkurenci.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2160x
Komentářů: 15
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1400x
Komentářů: 5
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Čtvrtek, 24 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1110x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Středa, 23 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3893x
Komentářů: 51
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Úterý, 22 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2000x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2777x
Komentářů: 23