POZOR na Intel SKYLAKE procesory - některé chladiče je mohou ohnout a zničit Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 07 December 2015
altIntel udělal chybu v konstrukci nových CPU. Fyzicky se dají zničit kompatibilním chladičem.

 

 

 
Už pár týdnů se to propírá na internetových fórech, nyní se objevilo několik konkrétních potvrzených informací. Začalo to celkem nedávno, kdy si několik majitelů zejména SCYTHE chladičů postěžovalo, že jim jejich chladič ohnul procesor a poničil tím jak procesor, tak desku. Společnost SCYTHE problém přiznala a připravila nové šrouby či podložky, které zajistí nižší tlak na CPU, a ten by se tak neměl již ohýbat. Majitelům chladičů je po kontaktování SCYTHE pošle.

Nicméně chyba asi není na straně SCYTHE, protože její chladiče stejně jako chladiče mnoha dalších výrobců byli kompatibilní s předchozí platformou Intel (LGA 1150) a jsou stejně kompatibilní i s Intel SKYLAKE (LGA 1151). Intel udává stejný maximální možný přítlak a to 50 lbf pro obě platformy tedy stejný. Stejné je i upínání chladičů, takže nevím o tom, že by nějaký výrobce měnil upínání či kompatibilitu svých univerzálních chladičů. Pokud je nějaký chladič pro LGA 1150 je i pro LGA 1151. Jsou zaměnitelné, pokud jde o osazení chlazení.

 Nicméně procesory HASWELL/BROADWELL a jejich předchůdci se na rozdíl od nových SKYLAKE neohýbaly. Přitom vlastní CPU se velikostně fyzicky vlastně nijak nezměnily. Tedy alespoň jsme si to mysleli. Jenže Intel už přiznal, že z nějakého zatím neuvedeného důvodu, udělal tloušťku PCB (tedy základní destičky procesoru) tenčí! A to ne o málo, jak vidíte na srovnání. Intel potvrdil také, že o problému ví a hledá řešení. Každopádně je zjevné, že se jedná o konstrukční chybu, kdy zkrátka nelze ztenčit fyzicky základ procesoru a ponechat zároveň sílu, kterou na ni mohou vyvíjet chladiče.

Každopádně je zajímavé, že ne každý chladič má stejný problém. Nejvíce tím trpí modely SCYTHE, což ale ze zkušenosti musím říci, že upínání chladičů SCYTHE mi vždycky přišlo trochu silově na hraně a dost na fest. Obzvlášť, když často testuji různé modely chladičů a mám tedy možnost přímého praktického srovnání, protože všechny chladiče montuji na často stejné desky osobně. Každopádně možná SCYTHE tlačí na CPU více než ostatní a zkrátka těch 50 lbf nepřekračuje, ale blíží se k nim více než ostatní, což u LGA 1150 problém nebyl, ale tenčí konstrukce u SKYLAKE pro LGA 1151 to už zjevně problém je. Nicméně pak asi nemá Intel uvádět těch stejných maximálních 50 lbf přítlaku ...

Takže dávejte při sestavování pozor, raději zkontrolujte už i sestavené PC, ale pozor není doporučeno sestavení rozebírat, aby v případě toho, že k poškození došlo, jste to nedodělali. Pokud to máte sestavné a je to poškozené, tak to tak nechte a pravděpodobně se bude řešit nějaká reklamace. Musíme ale počkat na vyjádření Intelu, jak celou situaci bude řešit nejen aby se to dále nestávalo, ale hlavně pro ty, co už se jim to stalo ...

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 23
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Star Citizen v úžasné ukázce Squadron 42
Star Citizen v úžasné ukázce Squadron 42Saturday, 13 October 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 735x
Komentářů: 5
Jaký je „multiplayerový“ FALLOUT 76? Divný!
Jaký je „multiplayerový“ FALLOUT 76? Divný!Thursday, 11 October 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1445x
Komentářů: 4
Aquaman v dlouhé ukázce – poslední záchrana pro DC filmy?
Aquaman v dlouhé ukázce – poslední záchrana pro DC filmy?Monday, 08 October 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 8
Mutant Year Zero: Road to Eden – Zajímavá tahovka se blíží!
Mutant Year Zero: Road to Eden – Zajímavá tahovka se blíží!Monday, 08 October 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 775x
Komentářů: 2
Assassin´s Creed Odyssey – UBISOFT zase zapomněl na optimalizace?
Assassin´s Creed Odyssey – UBISOFT zase zapomněl na optimalizace?Friday, 05 October 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1845x
Komentářů: 7
VENOM je v kinech a SONY ho zmršilo. Jaký je?
VENOM je v kinech a SONY ho zmršilo. Jaký je?Friday, 05 October 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1627x
Komentářů: 4