Strana 3 z 3
Intel a jeho nové ROCKET LAKE jsou problém. Zejména s ohledem na fakt, o kolik je Intel větší a bohatší společnost, tak tohle prostě není konkurenceschopný produkt odpovídající možnostem Intelu, vedle možností, jaké má AMD pro své RYZEN. Po technické i výkonové stránce nová generace procesorů Intel silně připomíná situaci PENTIUM 4 vs ATHLON 64.
Jediný způsob, jak může Intel udělat atraktivní tyhle procesory, které měly být na trhu už před 2 lety, je cena. Ale to se nestane. Ceny už jsou dané, Core i7-11700K stojí prakticky stejně co RYZEN 7 5800X. jedinou přidanou hodnotou Intelu je integrovaná grafika, kterou AMD nemá. Ale u těchto CPU je to přidaná hodnota jen pro velmi malou část potenciálních zákazníků, takže to nemůžeme počítat. Navíc AMD, když se to tak vezme, má ZEN 3 s grafikami také. Zatím jen v mobilní podobě, protože je omezeno výrobními kapacitami. Ale po procesorové stránce jsou a budou případné RYZEN 5000G stejně dobré, jako RYZEN 5000 bez grafiky. Navíc Intel také bude nabízet ROCKET LAKE „bez grafiky“ v podobě tzv. „F**k You“ modelů s písmenem „F“ v názvu.
Asi největším překvapením a zklamáním bude pro mnohé ten herní výkon. Ovšem pro ty, kteří sledují situaci více, tak to zase takové překvapení není. Intel zde měl výhodu kvůli velmi specifickému prvku konstrukce, která ale úplně chybí nejen u procesorů pro high end, ale také u nové generace procesorů obecně. A z dobrých důvodů. Největším problémem ROCKET LAKE je sama 14nm výroba. Efektivita je tristní a opravdu nedává žádný smysl kupovat ROCKET LAKE, když žere běžně o 90W více proti 7nm RYZEN s lepším výkonem.
A to ANANDTECH ve své recenzi se hodně snažil vykreslit Core i7-11700K v co nejlepším světle. Jeho prezentovaný výkon RYZEN procesoru je o několik % nižší, než jaký je běžně je ve výsledcích DDWord.cz i mnoha jiných webů, zatímco výkon Intelu překvapivě odpovídá všem i našim měřením. Současně ze srovnání úplně vynechal RYZEN 9 5900X nebo starší 3900X, které budou modelu 11700K také přímo konkurovat. Speciálně 5900X bude žrát o desítky W méně s ještě mnohem lepším výkonem, než má jen 8jdárový 5800X. A to stále nejde o top mainstreamový model. Naproti tomu Core i9-10900K bude proti 10700K jen stát, žrát a topit více. Těžko ale lze od lehkého zvýšení taktů na stejných 8jádrech/16vláken čekat výrazně lepší výkon než mnohem úspornější 5800X. A to má Core i9 cenově stát přímo proti 12jádrovému RYZEN 9 5900X. Prostě špatný vtip.
Objevují se hlasy, že celý test ANANDTECH je špatně, protože prý nepočkali na finální BIOS, na kterém Intel pracuje. Tomu se ale směje každý, kdo situaci trochu rozumí a pohybuje se v ní. Ano, existují věci, které lze BIOSem zlepšit a upravit. Ale v tomhle případě? Testovaný Core i7-11700K je retail verze, tedy finální prodejní varianta, která je dodávána koncovým uživatelům pro již vydané a dostupné Z590 desky mající finální vyladěný BIOS pro tyhle procesory. Neexistují žádné zásadní potíže, které by výkon držely zpět. Všechno funguje v souladu se specifikacemi a designem jak má. Žádný magický mikro-kód a BIOS, měnící nějak výrazně výsledky měření, se neobjeví. Ano, může dojít ke korekci v řádu desetin možná 1%, ale nic zásadního. Navíc může jít o korekci +/-. Zkrátka tohle v tom stavu, jak to vidíte na Anandtech, je finální verze ROCKET LAKE tak, jak ji už někteří koupili a ostatní ji budou oficiálně moci koupit od 30.3.2021.
Ano, je to bez přehánění PENTIUM 4 naší doby. Mizerný produkt, který by nebyl mizerný, pokud by vyšel v té podobě, jaké původně měl. Tedy jako 10nm ICE LAKE v roce 2018/2019. V té době by to bylo úplně o něčem jiné, v některých ohledech lepší než 8jádrové RYZEN 2000, proti kterým měla tahle generace stát. Jenže máme rok 2021, Q1 navíc skoro za námi. 7m ZEN 3 v podobě RYZEN 5000 procesorů už budu skoro půl roku na trhu, 8jader je dnes nižší mainstream, kdy na 12 a 16 jádrové mainstreamové RYZEN 9 nemá Intel ani s Rocket Lake žádnou odpověď. A to je už vyloženě trapné. 14nm ROCKET LAKE je zoufalý krok Intelu a byl takový od počátku. Ví to Intel, ví to všichni. Takže přestaňme hledat výmluvy a omluvy, že to vlastně tak špatné není. Je to špatné, speciálně když jde o Intel a jeho možnosti ve srovnání s malým AMD. A jediné, co to může zachránit, je cena. Slovy klasika, „neexistují špatné produkty jen špatné ceny“. Pokud by Intel nabídl 11700K za 8 tisíc, tedy co by konkurenci 5600X, pak by to nebyl až tak špatný produkt. Jenže s cenou na úrovni 5800X? Tady se není o čem bavit, pokud tohle někdo koupí proti RYZENu, okradl a poškodil se.
Kompletní recenze s pořádným srovnáním budou dostupné od 30.3.2021. Pravděpodobně i ta naše. Nechceme dělat potíže partnerům včetně Intelu, takže NDA budeme dodržovat do puntíku. Jediné, co k tomu řeknu, že existuje dost lidí v Intelu, kteří zcela souhlasí s tím, co a jak se o Intelu v poslední době nejen DDWorld.cz píše. Ano, i u Intelu je mnoho lidí, kteří jsou si vědomi reality. Bohužel ne všichni, zejména marketing je zcela odtržený od reality. A věřte, že v Intelu je spousta lidí, kteří by radši své stávající marketingové oddělení zrušili. Každopádně v Intelu jsou prostě stále lidé, kteří vidí věci tak jak jsou, tedy jako DDWorld.cz a většina magazínů a uživatelů. Jsou tam, i když to tak nevypadá ;). Stejně je ale zajímavé, jak se má historie tendenci opakovat. Pokud by mě před pár lety někdo řekl, že Intel znovu vydá procesor ala Pentium 4, asi bych si klepal na čelo, ale máme rok 2021 a Pentium 4 „ROCKET LAKE“ vychází ….
Zdroj: Anandtech.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|