TESLA se zbavila NVIDIA – není dost dobrá. TESLA si vyvinula lepší řešení pro samořiditelná auta. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 23 duben 2019
altNVIDIA a její TEGRA řešení pro AI a autoprůmysl byla velká věc. Výrobci od ní ale utíkají.

 

 

 

 

Samořiditelné vozy jsou velké téma. Systémy se dostávají do stále většího počtu modelů a samozřejmě vyžadují pokročilá speciální řešení. Ať už si o TESLA myslíme cokoliv, všeobecně se uznává, že její systém samořízení je zdaleka nejpokročilejší, přestože by se jako autopilot nemělo používat běžně, trpí stále ještě chybami, stejně ale funguje opravdu dobře v řadě případů.

TESLA, stejně jako řada jiných automobilek v minulosti využívala řešení NVIDIA, která se v tom hodně angažovala, protože její TEGRA řešení nešlo jinak na odbyt. Automobilky ale o NVIDIA a její řešení projevily skutečně zájem. Nicméně v poslední době zájem značně ochladl. NVIDIA sice pokračuje ve vývoji svého řešení a má novou generaci, která na papíře vypadá dobře, ale v praxi to už tak růžové není.

Navíc spousta automobilek už ví, že systémy AI a samořiditelné vozy jsou jasnou budoucností, a tak místo využívání produktů NVIDIA přistupují k vývoji vlastních řešení, což samozřejmě dává smysl. Citelnou ranou pro NVIDIA je pak aktuální oznámení společnosti TESLA, která je v tomto ohledu stále největším hráčem a ta definitivně oznámila konec NVIDIA řešení v TESLA autech. Společnost ozmáila vlastní řešení TESLA FSD, které NVIDIA nahrazuje s okamžitou platností a do nových aut se montuje už několik týdnů.

Nové řešení se sestává ze dvou poměrně velkých čipů, které jsou vyráběny 14nm u SAMSUNG. Jsou docela podobné POLARIS GPU z RX 580 modelu, mají kolem 260mm2 a 6 miliard tranzistorů, samozřejmě na rozdíl od POLARIS GPU jsou zaměřeny velice jednostranně. Jinak zbytek řešení staví na ARM architektuře atd. TESLA tvrdí, že její FSD má výkon zhruba 21x lepší než řešení NVIDIA, proti čemuž se NVIDIA ohrazuje. Je pravda, že NV udává u svých řešení mnohem vyšší výkon v TOPS ale TESLA tvrdí, že ten 21 násobek platí v praxi a v té zdaleka ne vždy udávaný výkon v TOPS (či GFLOPS) odpovídá praktickému výkonu. Lepší výkon TESLA řešení v praxi proti NVIDIA může být jednoduše v tom, že je to prostě řešení na míru. Tedy cesta, kterou se vydává stále více automobilek, protože to má prostě smysl než kupovat řešení třetí strany, kterou představuje NVIDIA. Je zde tedy slušná šance, že NVIDIA se bude muset rozloučit s dalším trhem, na kterém pro ni prostě nebude místo, ale na který se upínala. Není to poprvé, NVIDIA kdysi tvrdila, že její TEGRA bude přinášet více než polovinu příjmů společnosti a bude nahrazovat i klasické x86 platformy. Jak ale dnes víme, NVIDIA tradičně přechválila své řešení a realita byla mnohem skromnější a dnes v podstatě o TEGRA řešení v běžných tabletech, telefonech apod. nezakopnete mimo hodně specifické produkty. Že NVIDIA měla opět velké oči a dělala velké sliby kolem svých systémů pro AI tak asi moc nepřekvapí a srážka s realitou je zde.

TESLA je velkou ztrátou pro NVIDIA a určitě jí nepomůže v jednání s dalšími potenciálními partnery, kteří samozřejmě TESLA bedlivě sledují a mnozí se snaží napodobit. Nicméně pro samotný rozvoj technologií samořiditelných vozů je to určitě dobrá zpráva. NVIDIA sice dokáže na tomto poli hodně, ale evidentně její přístup a produkty nemusí být zdaleka tak dobré, jak si sama myslí a všem tvrdí a mohou existovat jiné, lepší přístupy, což může demonstrovat právě řešení společnosti TESLA. Bylo by tedy kontraproduktivní využívat NVIDIA produkty, pokud tu jsou jiná lepší řešení. Každopádně AI a samořiditelné vozy je velká příležitost a zásadní technologické pole a ať chceme nebo ne, bude ovlivňovat budoucnost dopravy v mnoha směrech a musíme to sledovat. Zejména když tyhle systémy budou mít na svědomí naše životy.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - já bych to zjednodušil 2019-04-23 20:19:54

Musk přišel a řekl hele chceme něco výpočetně lepšího rozuměj máme AI za 3500 litrů a chceme tronásobný výkon. Rozumná realita 17-18000 Kč, ale škrt Musk to chtěl tak za 10000 Kč, ale to je zaskočilo, protože si chtěli říct tak o 25000 Kč(čísla si samozřejmě cucám z prstu, ale takhle zjednodušeně to asi bylo :-)
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-23 20:33:27
avatar
Musk chce cenu aut snizovat coz je v rozporu s politikou Nvidíe, ktera neustale zdrazuje. Neni divu ze poslali Huanga k Sipku..
PlugINN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Snižování ceny .. 2019-04-24 14:37:42

Snižování nákladů jsme viděli v praxi u kluků z Boeingu.
TomD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-23 20:38:43

Nebo to mozna bylo takto. Nejaka korporace se podivala na reseni v Tesle, nebot Tesla je vyznamny hrac na trhu. Vymyslela a nabidla lepsi reseni. Musk jen vymenil karty v aute. Ted ta korporace ukaze dalsi konkurenci Tesly jiz fungujici reseni v Tesle a ziska tak nove zakazniky. U nas se to dela stejne a taky jsme velka korporace.
Fry [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-23 21:17:17
avatar
Tak TESLA sa s nV rozkmotrila už dávno, akurát ju nemali čím nahradiť a čakali na ten svoj FSD computer

Každopádne experti tvrdia, že TESLA nepatrí na prvé miesto v autonómnej jazde. Na tých sú myslím GM a Waymo a musím priznať, že som sa k ním prikláňal aj ja. Avšak po včerajšej akcií si myslím, že TESLA má/resp. bude mať navrch. Karpathy evidentne vie čo robí a funguje to.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-23 21:25:54
avatar
řek bych, že jsem celkem autonomní a většina řidičů co potkávám na silnici též... popravdě, nechci samořiditelná auta, je to prostě píčovina (za součansých podmínek, tedy s infrastrukturou zařizenou na lidské řidiče a s auty co nelírají ;) )
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-24 01:06:23

tisíc lidí, tisíc chutí. Už aby tu byli samořízená auta. Chci si sednou, říct kam a pak se nestarat. zdřímnout si, přečíst si atd.
Jak je perfektně infrastruktura zařízená na lidské řidiče je znát na tom kolik aut skončí na dálnici v protisměru.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-23 21:26:24
avatar
Potřebují silnější 3D hardware, když dojde akumulátor v půlce cesty přehraje Vám to její zbytek jako simulaci...
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-23 21:57:32

Řešení nVidia stojí a padá na řešení formou neuronové sítě. Což zjevně nejde ale do karet TESLA, která chce část problému prostě jen algoritmizovat formou exaktního počítačového programu - a ne to všechno modelovat formou neuronové sítě.
Proto taky tvrdí, že to 21násobek výkonu.

Jo a dva čipy tam jsou kvůli prosté redundanci (kdyby vám automatické řízení selhalo na dálnici ve 130 km/h, asi by to nebylo nic příjemného), ne z nějakých výkonnostních důvodů.
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-24 11:22:46

jj přesně tak redundance je u lektroniky třeba...

ještě do nedávna asi do roku 2010 platilo že v EU nesmi být vozidlo ktere by nemelo kola pevne spojena s volantem, chyběla by proste ridici tyc, tohle se odstranilo až kdyz infinity uvedlo Q50 (myslím že rok 2013) a tam byli dráty neboli systém na řízení proveden skrze 4 oddělené okruhy tak aby se co njvíce snížila šance na nějakou poruchu či nestandartní situaci. VEU vyhlášce která je pro tohle závazná je myslím že i minimmální počet pro redundanci.

Každopádně legislativně to j v EU ošetřeno až právě kolem roku 2010 tedy od tohoto roku mohli teprve začít v širším měřítku výrobci s autonomními vozi....

ještě je na stole dlouho připravovaná legislativa o navýšení V v autech z 24 na 42 ale to bude asi ještě stále beh na dlouhou trať
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-23 23:24:08
avatar
Specifické vs univerzální řešení.

Může je to eventuálně mrzet, pokud budou chtít počítat i něco jiného než AI pro navigaci.

Což myslim, že je docela dost reálná možnost.

Jinak samořiditelné auto a AI je aktuálně spíš pořád sci-fi.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-24 21:11:34
avatar
nebudou chtít počítat nic jiného, auto je spotřební zboží. Až budou chtít v příští generaci auta počítat něco jiného, jen to dovybaví čipem, co to bude umět.

Prostě Nvidia, to máte jako nejdříve Tensor cores, pak je přejmenujete na RT cores, nasadíte premium cenu a nakonec zjistíte, že jsou k ničemu když nedělají dobře ani to, k čemu mají být (podle názvu) určeny. Že by paralela v automobilovém průmyslu?
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-25 10:31:09

nemyslím si že bychom od toho byli tak daleko...

vem si že metro už dneska je ve většině zemí bez strojvedoucího, v číně mají u nadzemky bez strojvedoucího....

tedy doprava pokud se uzpusobí tak je taky možné ji mít aotonomní.... bohužel města a veškerá výstavba na tohle nemyslí tak nemůžeme čekat že mávnutím kouzelného proutku se tu objeví auta co sama jezdí

dokážu si představit že apple nebo googl postaví své komplexy kde budou mít tyto autonomní vozi a vymyslí pro ně jak oddělit dopravní část od pěší... vizpokusy od muska zakopat to pod zem...

prostě ano dnešní způsob dopravy a její řešení je prostě z roku 1900 ale chce to už po 100 letech přijít s něčím novým a diametrálně odlišným...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1787x
Komentářů: 1
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1183x
Komentářů: 2
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1471x
Komentářů: 1
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4085x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1572x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1449x
Komentářů: 0