Vyhledávač her

TEST AMD RYZEN procesoru – AMD je zpět! Výkon překonává očekávání. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 23 prosinec 2016
Přejít na obsah
TEST AMD RYZEN procesoru – AMD je zpět! Výkon překonává očekávání.
Lepsí než se čekalo?!
alt

 

 

 

  • TEST AMD RYZEN procesoru

                                         – AMD je zpět! Výkon překonává očekávání.

Předčasně na internet unikl kompletní test nového AMD RYZEN. A potvrzuje, v co jsme doufali. Vzhledem k lednovému vydání ZEN procesorů, dostaly některé redakce, vydávající už dnes poněkud archaické papírové měsíčníky, možnost otestovat nový ZEN procesor od AMD předem, kvůli uzávěrkám atd. A jeden z fakticky kompletních testů francouzského lednového vydání magazínu CanardPC unikl předčasně na veřejnost. A potvrzuje, v co většina zatím jen doufala! AMD je zpět a dokáže plně konkurovat Intel procesorům po všech stránkách!

Nicméně redakce CanardPC nezískala na test nejrychlejší, dokonce ani druhou nejrychlejší variantu, ale jen pomalejší vzorek, který ale jinak se souhlasem AMD otestovalo – jedná se tedy opravdu o oficiální test procesoru RYZEN od AMD. Stále ale nevíme, jak velký ten výkon opravdu bude u nejvýkonnější RYZEN verzí, ale na řadu jiných věcí už test odpovídá.

 

  • Co tedy bylo testováno?

Předvýrobní neprodejní vzorek procesoru, který však má již finální parametry některého z plánovaných modelů. Jak ale víme od AMD, nejrychlejší první z nových 8jádrových AMD RYZEN procesorů má mít základní takt 3,4GHz na všech jádrech a zatím neznámý boost (očekávám 3,6GHz na všech jádrech a 3,7-3,8GHz maximálně na jednom jádru). A ani to nebude nejrychlejší model, který AMD připravuje, ale ten se na trh dostane až později (asi až v Q2). Při představení a uvedení RYZEN procesorů na trh za pár týdnů, bude nejvýkonnější verze mít 3,4GHz+.

Tento nejrychlejší model francouzský magazín na testy nezískal (AMD tak neprozrazuje vše) a mohl otestovat jen levnější 3,1GHz verzi s boostem na 3,3GHz pro všechna jádra a 3,4GHz pro jedno jádro. TDP procesoru je stále 95W. Ač to tedy není nejvýkonnější varianta, ale pravděpodobně až druhá nebo dokonce třetí (s tomu odpovídající cenou), její výkon není vůbec špatný. Výkonově bez potíží překonává Intel Core i7-6700K a dokonce Core i7-6800K a to výrazně!

Všude tam, kde na výkonu procesoru opravdu záleží, tedy kde je důsledně využíváno všech jader a vláken, je výkon RYZEN AMD prostě parádní a splňuje (možná spíše překonává) nejoptimističtější očekávání pro tuto novou architekturu. S taktem pouhých 3,1-3,3GHz je RYZEN o 11% výkonnější, než poměrně vysoko taktované 6jádrové Core i7-6800K (3,4-3,8GHz) se 140W TDP a 4kanálovým řadičem pamětí. Na Core i7-6900K nabízející taktéž 8jader/16vláken ale nemá. To je výkonnější o 15%. Jenže Core i7-6900K má 140W TDP, čtyřkanálový řadič pamětí a hlavně takty 3,2GHz – 4GHz. Na všech jádrech běhá běžně kolem 3,5GHz na jednom až 4GHz).

Samozřejmě potvrzuje se, že u některých hůře optimalizovaných her v podstatě nevyužívající výkon procesorů a těžící tak třeba jen ze 4 jader a vysokých frekvencí, mají stále Core i7/i5modely s vysokými takty často navrch. Nicméně vzhledem k tomu, že testovaný ZEN jel i při využití méně jader jen na maximálně 3,4GHz, není výkon ve srovnání se 4GHz Core i5/Core i7 ve hrách vůbec špatný, zaostává jen o jednotky % a stejně tak zaostává za Core i7-6700K třeba i ultra drahý Core i7-6900K. Nicméně bych rád upozornil, že vychází stále více moderních her, které již klidně už 8jader a více využívají a v nich třeba pomalu taktovaný 8jádrový Core i7-5960X (3GHz) bez potíží překonává Core i7-6700K.

Takže s tím výkonem ve hrách, francouzský magazín v podstatě žádné z nových a skutečně technicky aktuálních her netestoval a testoval právě starší končící generace her. Potěšující je nicméně obrovský rozdíl mezi současnými FX procesory a novým RYZEN. Jak ve hrách, ale i v aplikacích je i takto pomalu taktovaný RYZEN o desítky a desítky % výkonnější. Pokud správně počítám, tak v aplikacích je na stejném taktu zhruba o více než 100% výkonnější, ve hrách o 70%. No a k tomu má i spotřebu a efektivitu, směle konkurující tomu, co nabízí Intel, tedy spotřeba je znatelně nižší ve srovnání s mnohem slabším současným FX.

Co to tedy znamená? 

Problém s účtem na DDWorld?

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Doporučujeme

B.L.A.C.K


Zastřelte protivníky dříve než oni vás. Máte 7 různých zbraní, dobrá pařba. Ovládání myší, W,A,S,D.
Videa
VENOM míří do kin – antihrdina v pořádné ukázce
VENOM míří do kin – antihrdina v pořádné ukázceStředa, 25 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 734x
Komentářů: 2
Intel XEON čipy jsou jen předražená značka a vyhozené peníze?
Intel XEON čipy jsou jen předražená značka a vyhozené peníze?Pondělí, 23 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1194x
Komentářů: 6
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?Neděle, 22 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2088x
Komentářů: 0
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurence
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurencePátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1196x
Komentářů: 0
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?Pátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1060x
Komentářů: 1
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!Středa, 18 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1403x
Komentářů: 0