Zemětřesení v AMD: Marketing a PR oddělení kompletně vyhozeny! Změny i na poli vývoje a výroby Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 05 listopad 2011
altRory Read konečně udělal tolik potřebné změny a v AMD se hodně věcí počínaje listopadem mění!

 

 

 

 

Že u AMD nebylo všechno OK, dobře víme. Zejména na poli marketingu i výroby, kdy AMD nedokázalo prostě prodat dobré produkty jako konkurence, nebo si zajistit jejich dostatečnou výrobu apod. To se zdá skončilo! Nový šéf AMD, Rory Read, připravil strategii a počínaje prvním listopadem ji začal naplňovat.

V první řadě rozdal 10% pracovníků výpovědi. Drtivá většina (téměř 70%!) se týkala hlavně oddělení marketingu, PR a přidružených agentur. Aniž bych se chtěl někoho z postižených dotknout, když vím, že někteří dělali svou práci dobře, bohužel většina svou práci dobře nedělala a Rory Read udělal velmi dobře. Bohužel při tom vynechal některé z vedoucích pracovníků, kteří by myslím také zasloužili vyhazov. Ať tak nebo tak, ze dne na den u AMD v podstatě přestala existovat oddělení PR a Marketingu a budou se stavět kompletně od začátku. Ze 1400 propuštěných je tedy téměř 1000 lidí právě z této oblasti. Když se podívám, jaké „výkony“ marketing AMD předváděl v posledních letech, kdy i dobré produkty postrádaly potřebnou podporu, tak se musím ptát, co tam těch 1000 lidí vlastně dělalo?! Vzhledem k tomu, že za ty roky už velmi dobře znám celé pozadí, tak na rovinu si poněkolikáte dovolují tvrdit a zopakovat, že mít NVIDIA tak povedené grafiky jako jsou HD 6000, které prostě ve většině ohledech konkurenci převyšují, tak jen díky marketingu s nimi ovládne 80% trhu. AMD se plácá pod 50%!

To samé i na poli CPU, kde je AMD v podstatě neviditelné, i když řada jeho produktů je i celkově zajímavější, než co nabízí Intel. Ani  FX nejsou špatné, ale jejich uvedení bylo kompletně nezvládnuté, když pominu odkládání a problémy samotné výroby, za které marketing nemohl, už nemůžu pochopit zmatky s BIOSy pro testování, zatvrzelé a nevýhodné označování FX procesoru jako 8jádro, když čtyřjádro s 8 vlákny by působilo lepším dojmem, zkrátka celkově AMD FX 8000 není zdaleka tak špatný procesor (ostatně je to třetí nejvýkonnější mainstreamový čip za odpovídající cenu, tak špatný být ani nemůže), jak ho mnozí vnímají a vykreslují, ale marketing AMD jeho uvedení totálně nezvládl (a to jako uživatelé zdaleka nevíte všechno kolem uvedení, a nerad bych tu některé věci vůbec rozebíral). Samozřejmě FX celkově není lepší než procesory Intelu (to je problém), má problémy s efektivitou atd., ale to je otázka financí na vývoj a výroby, ale to obojí měl marketing zahrnout a to neudělal. Opět tedy říkám, že Rory Read říznul správným směrem, i když si myslím, že přeci jen ne všichni svou práci nedělali. Pravděpodobně se ale nechtělo vedení zkoumat, která menšina svou práci dělala, a která většina ne, a zkrátka bylo v té bídě jednoduší zaříznout celá oddělení a postavit ho znovu.

Dalších zhruba 400 lidí bylo propuštěno z různých pozic. Bohužel i z některých vývojářských postů. Výrazněji ale bylo zasaženo do vedoucích postů napříč všemi segmenty. O pozice přišli vedoucí pracovníci projektu FUSION APU, i vývoje procesorů, kde vás asi potěší, že to postihlo i další lidi zodpovědné za problémy FX. Bohužel u některých lidí se nezdá propuštění moudrým rozhodnutím, protože AMD má obecně málo kvalitních pracovníků, a někteří propuštění stojí za poměrně významnými věcmi u CPU, APU i GPU. Na druhou stranu celou řadu dalších si AMD ponechalo a mnoho oddělení bude doplňováno a restrukturalizováno v dalších měsících.

Nevěřte blábolům na fórech, twittrech či facebooků. To nejsou věrohodné zdroje informací, navíc se tam šíří jakousi tichou poštou a sami víte, co na základě tiché pošty občas na konci řetězce vyleze za nesmysl proti původní informaci. Zdrojem jsou dnes navíc často propuštění zaměstnanci, kteří samozřejmě ne všichni nesou své propuštění dobře, i když mnozí svou práci dělali špatně a dělali chyby. Rozhodně nejsou dobrým zdrojem informací, natož objektivním zdrojem. Přesto se opět najdou tací, kteří zveřejňují na jinak profesionálních magazínech naprosto scestné informace, dedukce a straší lidi tím, že AMD údajně končí s výkonnými CPU a GPU apod. Nevěřte tomu, jsou to nepodložené a často i zcela mylné informace a hloupé dedukce. Někteří se v nich hloupě až s dětinskou radostí vyžívají, přesto že si sami neuvědomují, jak daleké důsledky by případný odchod AMD z výkonných GPU a CPU měl pro nás, koncové zákazníky. Konec relativně levných výkonných grafik a procesorů, by s koncem jakés takés konkurence, nepochybně nastal. Ale jak říkám, je to z mnoha důvodů pitomost o tom vůbec spekulovat. Na poli CPU sice výkonné procesory nejsou hlavní segment a to, co dnes především vydělává, to samé platí i o velkých GPU, jenže AMD nemá důvod s nimi končit. Neprodělávají, vydělají si na sebe i na svůj vývoj. AMD ani nepropouští, protože musí. Je v zisku a propouští, protože potřebuje změnit zkostnatělou a zlenivělou strukturu. AMD se do budoucna chce soustředit na APU především, což není žádná novinka, alek tomu potřebuje pořád kvalitní i výkonné CPU i GPU. A další oblastí, na kterou se chce soustředit je CLOUD a výkonný segment HPC a tam bezpodmínečně výkonné CPU i GPU potřebuje. Takže není důvod k panice, i když s některými souhlasím, že rozhodně nové AMD se vydá i trochu jiným směrem, než na co jsme zvyklí, ale trh si to žádá. Změny strategie tedy nepochybně budou v celé produktové nabídce.

Vedení AMD samozřejmě ví, že tyto kroky k podobným nepodloženým spekulacím vedou, a také si na 9.11.2011 připravilo oficiální konferenci, kde všechny kroky a další  směřování patřičně vysvětlí. Doporučuji tedy počkat, protože ten den se myslím všechno dozvíme. Nedělejme zbytečně unáhlené závěry na základě nějakých kusých zpráv a výkřiků některých zhrzených pracovníků, kteří přišli o teplé místečko. Je mi líto těch několika schopných, kteří byli odříznuti spolu s nimi, ale bohužel zrušení celých sekcí a struktur bylo asi nezbytné, protože to, co některé (ne)předváděly, z toho občas zůstával rozum stát.

Podle mě tedy sice nečekaně velký zářez od Roryho Reada, ale z velké části více než oprávněný a vzhledem k jeho minulým manažerským úspěchům a zkušenostem bych si dovolil tvrdit, že asi ví, co dělá. Pro AMD nepochybně nastává zcela nová éra, řada propuštěných působila ve firmě opravdu dlouho a tak mnohá oddělení AMD budou začínat kompletně znovu s novými lidmi a to nemusí být na škodu. Jako zákazníci doufáme, že tyto kroky co nejméně negativně ovlivní budoucí produkty, a že vůbec další nové výkonné CPU i GPU vyjdou a nepřijdeme alespoň o možnost výběru a jakous takous konkurenci. Nepochybně ale blížící se produkty a jejich vydání ovlivněno bude, marketing a PR musí AMD postavit znovu. Ale vzhledem k tomu, kolik i schopných lidí hledá v celém světě práci, jsou personální problémy celkem rychle řešitelné. Otázkou je jak kvalitně a hlavně jak efektivně, protože AMD rozhodně chce zvládnout stejnou práci s menším počtem lidí. To ale není nic divného, ono samotné propuštění, i když AMD neprodělává a prosperuje slušně, není zase tak zvláštní. Firmy to dělají neustále, včetně těch nejziskovějších jako Intel, Apple a další. Všude je tlak na zefektivnění a tak počet zaměstnanců klesá a produktivita stoupá. Navíc i po této vlně propuštění u AMD zbývá více než 12 000 lidí, což je pořád hodně velká firma a dost schopných lidí něco zajímavého vytvořit, navíc když o místa přišly hlavně nevýrobní a nevývojové pozice. Více se tedy dozvíme 9.11., do té doby nevěřte každé blbině a závěrům na základě 10x předávané kusé informace …  

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1366x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 961x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3940x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1400x
Komentářů: 0