Zemětřesení v AMD: Marketing a PR oddělení kompletně vyhozeny! Změny i na poli vývoje a výroby Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 05 listopad 2011
altRory Read konečně udělal tolik potřebné změny a v AMD se hodně věcí počínaje listopadem mění!

 

 

 

 

Že u AMD nebylo všechno OK, dobře víme. Zejména na poli marketingu i výroby, kdy AMD nedokázalo prostě prodat dobré produkty jako konkurence, nebo si zajistit jejich dostatečnou výrobu apod. To se zdá skončilo! Nový šéf AMD, Rory Read, připravil strategii a počínaje prvním listopadem ji začal naplňovat.

V první řadě rozdal 10% pracovníků výpovědi. Drtivá většina (téměř 70%!) se týkala hlavně oddělení marketingu, PR a přidružených agentur. Aniž bych se chtěl někoho z postižených dotknout, když vím, že někteří dělali svou práci dobře, bohužel většina svou práci dobře nedělala a Rory Read udělal velmi dobře. Bohužel při tom vynechal některé z vedoucích pracovníků, kteří by myslím také zasloužili vyhazov. Ať tak nebo tak, ze dne na den u AMD v podstatě přestala existovat oddělení PR a Marketingu a budou se stavět kompletně od začátku. Ze 1400 propuštěných je tedy téměř 1000 lidí právě z této oblasti. Když se podívám, jaké „výkony“ marketing AMD předváděl v posledních letech, kdy i dobré produkty postrádaly potřebnou podporu, tak se musím ptát, co tam těch 1000 lidí vlastně dělalo?! Vzhledem k tomu, že za ty roky už velmi dobře znám celé pozadí, tak na rovinu si poněkolikáte dovolují tvrdit a zopakovat, že mít NVIDIA tak povedené grafiky jako jsou HD 6000, které prostě ve většině ohledech konkurenci převyšují, tak jen díky marketingu s nimi ovládne 80% trhu. AMD se plácá pod 50%!

To samé i na poli CPU, kde je AMD v podstatě neviditelné, i když řada jeho produktů je i celkově zajímavější, než co nabízí Intel. Ani  FX nejsou špatné, ale jejich uvedení bylo kompletně nezvládnuté, když pominu odkládání a problémy samotné výroby, za které marketing nemohl, už nemůžu pochopit zmatky s BIOSy pro testování, zatvrzelé a nevýhodné označování FX procesoru jako 8jádro, když čtyřjádro s 8 vlákny by působilo lepším dojmem, zkrátka celkově AMD FX 8000 není zdaleka tak špatný procesor (ostatně je to třetí nejvýkonnější mainstreamový čip za odpovídající cenu, tak špatný být ani nemůže), jak ho mnozí vnímají a vykreslují, ale marketing AMD jeho uvedení totálně nezvládl (a to jako uživatelé zdaleka nevíte všechno kolem uvedení, a nerad bych tu některé věci vůbec rozebíral). Samozřejmě FX celkově není lepší než procesory Intelu (to je problém), má problémy s efektivitou atd., ale to je otázka financí na vývoj a výroby, ale to obojí měl marketing zahrnout a to neudělal. Opět tedy říkám, že Rory Read říznul správným směrem, i když si myslím, že přeci jen ne všichni svou práci nedělali. Pravděpodobně se ale nechtělo vedení zkoumat, která menšina svou práci dělala, a která většina ne, a zkrátka bylo v té bídě jednoduší zaříznout celá oddělení a postavit ho znovu.

Dalších zhruba 400 lidí bylo propuštěno z různých pozic. Bohužel i z některých vývojářských postů. Výrazněji ale bylo zasaženo do vedoucích postů napříč všemi segmenty. O pozice přišli vedoucí pracovníci projektu FUSION APU, i vývoje procesorů, kde vás asi potěší, že to postihlo i další lidi zodpovědné za problémy FX. Bohužel u některých lidí se nezdá propuštění moudrým rozhodnutím, protože AMD má obecně málo kvalitních pracovníků, a někteří propuštění stojí za poměrně významnými věcmi u CPU, APU i GPU. Na druhou stranu celou řadu dalších si AMD ponechalo a mnoho oddělení bude doplňováno a restrukturalizováno v dalších měsících.

Nevěřte blábolům na fórech, twittrech či facebooků. To nejsou věrohodné zdroje informací, navíc se tam šíří jakousi tichou poštou a sami víte, co na základě tiché pošty občas na konci řetězce vyleze za nesmysl proti původní informaci. Zdrojem jsou dnes navíc často propuštění zaměstnanci, kteří samozřejmě ne všichni nesou své propuštění dobře, i když mnozí svou práci dělali špatně a dělali chyby. Rozhodně nejsou dobrým zdrojem informací, natož objektivním zdrojem. Přesto se opět najdou tací, kteří zveřejňují na jinak profesionálních magazínech naprosto scestné informace, dedukce a straší lidi tím, že AMD údajně končí s výkonnými CPU a GPU apod. Nevěřte tomu, jsou to nepodložené a často i zcela mylné informace a hloupé dedukce. Někteří se v nich hloupě až s dětinskou radostí vyžívají, přesto že si sami neuvědomují, jak daleké důsledky by případný odchod AMD z výkonných GPU a CPU měl pro nás, koncové zákazníky. Konec relativně levných výkonných grafik a procesorů, by s koncem jakés takés konkurence, nepochybně nastal. Ale jak říkám, je to z mnoha důvodů pitomost o tom vůbec spekulovat. Na poli CPU sice výkonné procesory nejsou hlavní segment a to, co dnes především vydělává, to samé platí i o velkých GPU, jenže AMD nemá důvod s nimi končit. Neprodělávají, vydělají si na sebe i na svůj vývoj. AMD ani nepropouští, protože musí. Je v zisku a propouští, protože potřebuje změnit zkostnatělou a zlenivělou strukturu. AMD se do budoucna chce soustředit na APU především, což není žádná novinka, alek tomu potřebuje pořád kvalitní i výkonné CPU i GPU. A další oblastí, na kterou se chce soustředit je CLOUD a výkonný segment HPC a tam bezpodmínečně výkonné CPU i GPU potřebuje. Takže není důvod k panice, i když s některými souhlasím, že rozhodně nové AMD se vydá i trochu jiným směrem, než na co jsme zvyklí, ale trh si to žádá. Změny strategie tedy nepochybně budou v celé produktové nabídce.

Vedení AMD samozřejmě ví, že tyto kroky k podobným nepodloženým spekulacím vedou, a také si na 9.11.2011 připravilo oficiální konferenci, kde všechny kroky a další  směřování patřičně vysvětlí. Doporučuji tedy počkat, protože ten den se myslím všechno dozvíme. Nedělejme zbytečně unáhlené závěry na základě nějakých kusých zpráv a výkřiků některých zhrzených pracovníků, kteří přišli o teplé místečko. Je mi líto těch několika schopných, kteří byli odříznuti spolu s nimi, ale bohužel zrušení celých sekcí a struktur bylo asi nezbytné, protože to, co některé (ne)předváděly, z toho občas zůstával rozum stát.

Podle mě tedy sice nečekaně velký zářez od Roryho Reada, ale z velké části více než oprávněný a vzhledem k jeho minulým manažerským úspěchům a zkušenostem bych si dovolil tvrdit, že asi ví, co dělá. Pro AMD nepochybně nastává zcela nová éra, řada propuštěných působila ve firmě opravdu dlouho a tak mnohá oddělení AMD budou začínat kompletně znovu s novými lidmi a to nemusí být na škodu. Jako zákazníci doufáme, že tyto kroky co nejméně negativně ovlivní budoucí produkty, a že vůbec další nové výkonné CPU i GPU vyjdou a nepřijdeme alespoň o možnost výběru a jakous takous konkurenci. Nepochybně ale blížící se produkty a jejich vydání ovlivněno bude, marketing a PR musí AMD postavit znovu. Ale vzhledem k tomu, kolik i schopných lidí hledá v celém světě práci, jsou personální problémy celkem rychle řešitelné. Otázkou je jak kvalitně a hlavně jak efektivně, protože AMD rozhodně chce zvládnout stejnou práci s menším počtem lidí. To ale není nic divného, ono samotné propuštění, i když AMD neprodělává a prosperuje slušně, není zase tak zvláštní. Firmy to dělají neustále, včetně těch nejziskovějších jako Intel, Apple a další. Všude je tlak na zefektivnění a tak počet zaměstnanců klesá a produktivita stoupá. Navíc i po této vlně propuštění u AMD zbývá více než 12 000 lidí, což je pořád hodně velká firma a dost schopných lidí něco zajímavého vytvořit, navíc když o místa přišly hlavně nevýrobní a nevývojové pozice. Více se tedy dozvíme 9.11., do té doby nevěřte každé blbině a závěrům na základě 10x předávané kusé informace …  

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 25
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
dej.vid [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 00:24:52
avatar
Tak AMD musí stačit když si nechá v marketingu dva lidi...víc na dělání prezentací ani nepotřebuje:-D
Fry [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 00:29:05
avatar
tak, tak netreba sa plašiť, nie ako zdeňek ide k kože vyskočiť, joj ten má z toho radosť... , že si môže rypnúť...
cch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 01:53:00
avatar
no a co z toho? nová architektura tu bude nejdřív za 3 roky...
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 17:29:26
avatar
Třeba ne, nikdy nevíš.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 07:17:41

Ja myslel ze AMD ani marketing nema a ked tak 5-10 lidi max
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 17:31:17
avatar
To bylo jako u jisté menšiny, Dežo pracuje a stovka dalších okolo kouká a kibicuje.
superja [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 22:04:09
avatar
U AMD to v marketingovém oddělení vypadalo nějak takhle :
Odkaz
c.Data [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 09:48:31
avatar
No vidím, že si rada AMD vybrala dobrého ředitele , konečně se do toho někdo pustil bez servítek jen tak dál
dogsoldier [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 10:11:21

Taky by mě zajímalo, když jich 1000 z PR vykopli, jestli jich tolik znovu přijmou
snakehead28 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 11:37:55

keby si si prečital celý článok, tak vieš, že ich neprímu toľko koľko ich vyhodili, ale menej.
Bajlando [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 11:09:05

Az tenhle borec skonci v AMD tak ho chci za predsedu nasi vlady. Taky je potreba vymest ten zkorumpovany, zlodejsky nic nedelajici sajrajt z oddeleni snemovny, senatu a pod ne patricich zbytecnych kacelari.

Ale jinak jsem zvedavy na vysledky. Urcite to prinese vic penez do vyvoje.
UncleFido [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dej se k Pirátům 2011-11-07 09:22:36
avatar
Dej se k Pirátům a dělej něco pro to, aby se to stalo aktivně
bros [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 10:56:24
avatar
Citace:
AMD kompletně mění strategii a hlavními produkty budou do budoucna APU (Llano, Trinity, Brazos). Vše na úkor serverových a desktopových procesorů. Týmy vyvíjejíci klasické procesory byly osekány a lidé propuštěni. Podle AMD tam není možné Intelu konkurovat a AMD se z těchto trhu pravděpodobně zcela stáhne a bude hledat své místo v tabletech, mobilních zařízeních kde má proti Intelu šanci.

Zřejmě správná strategie do budoucna..... konkurovat tam, kde mám alespoň nějakou šanci....
Pit [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 12:23:50
avatar
Bros, kde si to vzal ?
bros [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 13:00:24
avatar
Vzal jsem to tady:
V AMD nezůstal od rána kámen na kameni
Odkaz
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 17:28:36
avatar
Nu ano, ale musíš se podívat kdo ten článek napsal. Což bohužel znamená, že ten článek je asi stejně hodnotný jako kdybych si ho teď vycucal z prstu.

Pokud člověka zajímá budoucnost AMD, tak ona tiskovka 9.11.2011 bude to pravé (zajímavé datum..).
samil1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 13:07:55

No to je možný, ale co ja konzervativní majitel stolního pc. Mám ho rád a rád si do něj kupuji nové věci. Nojo doba se mění přijde cloud a už se nevrátí ta radost z nainstalování nové grafiky a jiných komponent. Co to melu vždyt je mi 35 tak hurá at se na nás valí novoty
cch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 12:20:35
avatar
ještě bych vzpomenul, když amd koupilo ati, natehdejší prognózy, že ati pomalu zanikne a přetaví se více méně pouze na grafický čip v procesoru. No už je to pomalu tady.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 13:54:34
avatar
no to jsou tedy novinky .... a jak uz nekdo predaslal nademnou .... chtelo by to i u nas a nemuselo by jich ani byt 1000
Zdeno81 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 14:27:05

Chcelo by to tu dat rozbor marketingu AMD, tak ako to tu bolo o Nvidii, ze aky ma zly, klamlivy a neviem aky marketing..

Co tak tu dat slide, kde AMD porovnava svoje Bulldozer so sestjadrovym cpu Core i7 980x na karte 6970 a tvrdi, ze ked si kupim ten ich Bulldozer, tak mozem mat rovnaky vykon za mnohonasobne nizsiu cenu Fuj, fuj, fuj Keby nieco take urobila Nvidia, tak to tu je tleskem pleskem.
Vojtaci [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-05 16:51:33

Pracovat v marketingu AMD musel být sen - představte si, kdybyste měli v práci takovou úspěšnost a dostávali za to peníze. Je to jako práce meteorologa, kde se v 60% mýlíte a máte za to peníze.
s.e.t.y [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Stejný výrobce čipů 2011-11-05 17:26:58

Moc bych tu DD nešermoval procenty, že za lepšího marketingu by mělo AMD možná i 80%. Když v každém druhém článku, kde AMD grafika zválcuje NVIDII dodáváš, že oba vyrábějí u stejného výrobce a ten to dělí mezi oba víceméně fifty-fifty.
UncleFido [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ale nemuselo by to tak být 2011-11-07 09:25:45
avatar
Sice to dělí zhruba 50/50, ale pokud by se Nvidii nedařilo a čipy by zůstávaly na skladech, pochybuji, že by nebyla nucena snížit objednávky a poměr by se změnil, protože TSMC chce své kapacity vytěžovat na maximum.
NRX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-07 09:09:14

Teraz marketingďáci z Nvidia majú príležitosť zmeniť zamestnávateľa... aj keď si myslím, že im v Nvidií platia veľmi dobre za to čo robia
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-11-07 18:12:41
avatar
No konečně to se mělo stát již mnohem dříve protože ten jejich marketing neměl co se týče pracovitosti daleko k našim politikům.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Avengers Endgame mají po premiéře. Jaký je ohlas?
Avengers Endgame mají po premiéře. Jaký je ohlas?Úterý, 23 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1119x
Komentářů: 9
Microsoft couvá. Malování MSPaint ve Windows 10 zůstane!
Microsoft couvá. Malování MSPaint ve Windows 10 zůstane!Úterý, 23 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 507x
Komentářů: 4
Ubisoft nabízí Assassin’s Creed: Unity zdarma
Ubisoft nabízí Assassin’s Creed: Unity zdarmaPondělí, 22 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 832x
Komentářů: 4
Seriálový Zaklínač dorazí letos. S hrou mít moc společného nebude.
Seriálový Zaklínač dorazí letos. S hrou mít moc společného nebude.Pondělí, 22 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 831x
Komentářů: 6
Akční nářez roku? Fast and Furious Hobbs and Shaw
Akční nářez roku? Fast and Furious Hobbs and ShawPátek, 19 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 6
Chernobylite chce být nástupcem legendárního S.T.A.L.K.E.R.
Chernobylite chce být nástupcem legendárního S.T.A.L.K.E.R.Čtvrtek, 18 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1236x
Komentářů: 6