Firma neočekává zlepšení situace dříve jak v roce 2027. Problémy firmy trvají.
Největším selháním Intelu (kromě mnoha mnoha mnoha jiných) je v posledních letech hlavně ztráta pozice coby výrobce. Firma nadále má fyzicky obří kapacity a dodává na trh většinu objemu PC CPU, ovšem nebýt toho, že konkurenční AMD nemá kde kapacitně vyrábět, dávno by měl problém i v tomto ohledu. Technologie samotné výroby Intel, je totiž beznadějně zastaralá. Nestačí na TSMC ani na Samsung. Intel sám dokonce dnes své vlastní CPU produkty nevyrábí, protože by prostě jeho procesory nebyly vůbec v ničem konkurenceschopné. Ani kdyby všichni zavřeli obě oči, zhaslo se v místnosti a AMD se nepustilo dovnitř ;). Intel přitom ještě před rokem 2020 byl neohrožená jednička na poli výrobců výkonných PC čipů a těžko si někdo dokázal představit, že by tomu někdy mohlo být jinak. Dnes je všechno jinak. TSMC je už o skoro téměř tři generace technologicky dál, AMD má i díky tomu násobně lepší a výkonnější procesory, než co dokáže nabídnout Intel. A ten sám se musel s prosíkem a velkým balíkem peněz připlazit ke konkurenčnímu TSMC a nechat tam vyrobit své nejnovější GPU a CPU, aby jednak blokoval kapacity, které by mohlo použít AMD k dalšímu oslabení Intelu, a hlavně aby vůbec měl funkčně použitelný a trochu někde konkurenceschopný produkt.
Fakt že současné generace Intel CPU vyrábí TSMC, je absolutní potupa a nejjasnější důkaz totálního selhání a úpadku firmy Intel. Neomluvitelné. Už roky přitom firma všem slibuje novou generaci výrobních procesů, která ji vrátí opět do čela. Jenže nic z toho není a zjevně hned tak nebude. Dlouhé roky slibovaná a ohlašovaná 7nm výroba bylo monumentální selhání a pak radši Intel přišel s marketingovým přejmenováním technologií, tak aby maskoval, že i jeho 5nm, 4nm a 3nm jsou stejné fiasko. Nyní se firma snaží získat zákazníky pro ty nejnovější 3nm a 1,8nm (označované jako 18A a 14A). Navzdory zákulisním zvěstem, které však údajně vypouštěl Intel sám, se mu žádné významné zákazníky sehnat doposud nepodařilo.
Firma to nedávno musela otevřeně přiznat na finanční konferenci. Podle všeho sice o výrobu ve formě vzorků projevilo zájem spousta firem, včetně NVIDIA atd. Nicméně žádný významný zákazník z toho nevzešel a nikdo u něj produkci neobjednal. Problém je totiž v tom, že navzdory prohlášením, nejsou jeho výrobní technologie tam, kde by měly být. Zásadní výtěžnost je mnohem horší než u TSMC. Vlastnosti jsou prý sice OK, ale pořád jsou horší a cenově výroba u Intelu také není moc výhodná. Ve výsledku tak Intel dokáže za podobnou či lehce vyšší cenu produkovat čipy horších vlastností s mnohem horší výtěžností než TSMC a není jisté, že by zvládal potřebné objemy.
Zkrátka pokud se někdo pokusí vyrábět nejnovější pokročilé výkonné čipy (CPU či GPU) u Intelu, má jistotou, že bude mít méně konkurenceschopný produkt než stejné čipy vyráběné s lepšími vlastnostmi u TSMC. Nemluvě o tom, že TSMC je už o jednu či dokonce dvě generace samotné výroby dál. A ta už nyní je v lepším stavu, než starší generace technologií výroby Intelu. Ostatně AMD už potvrdilo, že s TSMC vyrobilo 2nm ZEN 6 čipy pro nadcházející generaci RYZEN/EPYC procesorů, a příští rok půjdou na trh. Intel srovnatelnou technologii výroby se srovnatelnými vlastnostmi a ve srovnatelném stavu prostě nemá a podle všeho hned tak mít nebude.
Intel tedy přiznává, že žádné významné zákazníky pro 18A a 14A procesy nesehnal. Proto také oficiálně neočekává, že by se zlepšila finanční situace jeho továren, které prodělávají miliardy každý kvartál. Intel je tak jako firma už delší dobu ve ztrátě a ztráty zjevně budou pokračovat nadále. Firma už uvedla nové produkty, které ale na AMD nestačí a další generace skutečně nových produktů a generací výkonných Intel CPU či GPU, je poněkud v mlze. Navíc i pro ně v zákulisí počítá Intel s výrobou čipů u konkurenčního TSMC, což samo o sobě nevypovídá nic dobrého o skutečném stavu jeho vlastních technologií a továren. Intel sám oficiálně tedy nyní očekává, že jeho výrobní divize bude generovat nadále ztráty a její situace se nijak nezlepší dříve, jak v průběhu 2027. Firma nyní masivně propouští a chystá se i prodej některých divizí. Pravdou prostě je, že žádné rychlé a jednoduché normální řešení neexistuje.
Nový CEO je jen novou tváří toho stejného bordelu, protože všichni, kteří současnou situaci firmy aktivně pomáhali vytvořit, sedí stále na svých pozicích v širším vedení i firemní struktuře. Ta se také moc nemění, takže není prostě důvod, aby se něco změnilo v generovaných výsledcích. Opět můžeme připomenout situaci AMD, které po roce 2010 bylo v podobné situaci a až kompletní odvšivení a změna vedení, celé struktury a fungování firmy v roce 2014, přinesla nutné kroky k nápravě. A i tak firma balancovala na hraně další roky, kdy ZEN a RDNA architektury teprve vznikaly a trvalo řadu let, než se na trhu podařilo s nimi prorazit, prakticky posledních 5 let lze považovat za úspěch, to vše ale vyžadovalo těžké rozhodnutí a změny v roce 2014. To samé čeká Intel, pakliže chce něco změnit a zlepšit. Potřebuje jako firma hluboké změny, teprve pak lze řešit vývoj technologií a produktů a obojí zabere roky. A nevidím tak žádný důvod, proč by se v roce 2027 měla situace Intelu najednou nějak zlepšit. Jediná šance na okamžité rychlé zlepšení pozice firmy jako výrobce je, že začne válka s Čínou a výroba na Taiwanu v Jižní Koreji bude vyřazena. Pak bude jedno jaké ty technologie a produkty jsou, protože Intel bude jednoduše jediným významným výrobcem moderních výkonných čipů mimo Asii. A přijde mě v poslední době, že u Intelu spíše než na skutečné řešení těch svých potíží, spoléhají právě na to, že se něco stane …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|