ANDROID od Google končí se sladkostmi – nová verze se jmenuje prostě ANDROID 10. Co přináší? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 27 srpen 2019
altGoogle končí s pojmenováním verzí Android dle sladkostí. Teď bude vážné. Co chystá?

 

 

 

 

Operační systém ANDROID od Google je nejrozšířenější OS na světě. Pohání drtivou většinu telefonů i klasických tabletů a dalších řešení. Rozšiřuje se také do světa klasických PC. Využívá jako základu LINUX a jde o Open Source, který ale pod hlavičkou Google s jeho možnostmi vytváří dominantní systém. Mnoho let označují tvůrci systému jednotlivé verze kódovým označením podle sladkostí. Gingerbread, Jelly Bean, KitKat, Oreo atd. se docela vžili. Nicméně tomu je konec.

  • ANDROID 10 přichází

Aktuálně se připravuje vstoupit do prvních zařízení nejnovější verze systému, nazvaná ANDROID 10. Žádné speciální roztomilé kódové označení už mít nebude. Spolu s tím také mění logo. Změna má být součástí systémové změny, kdy cílem má být přehlednost a jednoduchost.

ANDROID 10 dorazí na první telefony už v září, budou mezi nimi samozřejmě zejména modely PIXEL. Google výrazně zapracoval na celém systému, má předělánu řadu klíčových aspektů a výsledkem by tak měl být lepší výkon, plynulost. Změny jsou i v oblasti práce s uložištěm včetně paměťových karet.

Upravená jsou také rozhraní a řada ovládání, aby byla intuitivnější a interaktivnější. Vůbec práce s panely doznala změn. Součástí jsou tak vylepšená gesta, lepší práce se senzory zařízení včetně ovládání pohledem apod. Systém také bude mít lepší tmavý režim. Posílení se dočká i bezpečnost, včetně nových upozornění na přístup jednotlivých aplikací, které mohou běžet na pozadí, například k GPS apod. Vylepšení se dočkala i práce se sítěmi, hlavně s Wi-Fi včetně nových protokolů pro bezpečnost. ANDROID 10 má také jednotný systém pro biometrické snímače, nejen otisk prstu, ale i sken duhovky, snímání obličeje atd.

Změn a vylepšení je opravdu hodně. První telefony se tedy dočkají tohoto systému už v září. Zda se i váš model dočká aktualizace zjistíte ze stránek výrobce vašeho zařízení v nejbližší době. Samozřejmě pro řadu výrobců není podpora novějšího systému žádoucí, protože tím podporují delší životnost vašeho řešení. A tak spousta několik let starých telefonů, které by klidně ANDROID 10 zvládaly a aktualizovalo by je to, podporu samozřejmě nedostane. Google se nicméně snaží nutit výrobce, aby i starší telefony museli aktualizovat, alespoň z hlediska bezpečnostních aktualizací. Platit to má pro všechna zařízení od tohoto roku. Bylo by dobré, kdyby výrobci byly povinni podporovat starší telefony novými verzemi ANDROID alespoň 5 let, což by výrazně snížilo zbytečné vyhazování stále funkčních zařízení a nahrazování je novými, když většině uživatelů by ty starší klidně dál sloužila. Samozřejmě výrobci se tomu budou bránit, a tak jednoduché to tedy nebude ….

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 06:57:13

"Bylo by dobré, kdyby výrobci byly povinni podporovat starší telefony novými verzemi ANDROID alespoň 5 let,..."

Jak povinni 5 let? Do toho jim nemá nikdo co krafat. Už se mi z té neustálé potřeby někoho k něčemu nutit a něco přikazovat zvedá kufr. Od toho tu máme trh, aby rozhodl zda výrobce bez dlouhodobé podpory přežije.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 08:29:19

Derryk -> no jo trh uz "mudro" rozhodol ze kazde 1-2 roky treba vymenit vyrobok za novy bez ohladu na to ze povodny este funguje.Respektive vyrobok prestal fungovat lebo ledva prezil nadizajnovanu 2rocnu zaruku a neoplati sa ho opravit ci udrzovat. Ze sa na smetiskach kopia pouzitelne vyrobky a ludia sa zadlzuju len aby mali novsi model uz nikoho nezaujima.Hlavne aby isiel biznis...
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 09:10:54
avatar
pokud někdo vyhazuje mobil do koše/na smetiště je pro mě dobytek
Od toho jsou skoro všude sběrná místa pro recyklaci.
yetty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 09:10:53
avatar
Mám 5let starý mobil Sony a musím si koupit nový protože díky staré verzi Androidu už nefunguje 80% aplikací. Mobil funguje,pořád má solidní výdrž i s původní baterií. Takhle mě výrobce nutí ke koupi nového výrobku. Nerad vyhazuji funkční věci.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 11:28:21

Na druhou stranu ani Googlu nemůže nikdo kafrat do toho, jak si podmíní použití třeba Google Play Services.
Nejdrsnější možnost je, že zařízení se starým Google Play Services se nepřihlásí k Play/Gmail/... a nové GPlay nepůjde nainstalovat na starý Android.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 12:09:04
avatar
bohužel trh ne vždy dělá správné a rozumné věci .... takže nechat ho rozhodovat o všem je hloupost ...
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-29 06:21:38

Jj, trh je bezzubý. Lidé si zvykli, že když je nějaký průšvich, zasáhne nějaká všemocná organizace a dá to tak nějak do cajku. Chybí proto jakékoliv uvědomění důsledků jejich činů. Např. nadávají na uřvaného skřeta, ale vesele svými nákupy podporují jeho matku živetelku k dalším skřetím orgiím.
Ale nevšeobecná nařízení jsou kravina. I když vlastně ne. Super by bylo nařízení aby testeři na svých stránkách měli povinnost udržovat své testy aktualizované s aktuálními ovladači po dobu cca 5 nebo 6 let. Šíří se nám tu nešvar, že testeři s novými ovladači testují jen novinky a starší produkty je prostě nebaví. Dohledat jak by si stála taková bazarová AMD 290 proti současnému lowendu/mainstreamu v konkrétní hře je peklo.
Leos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cože? 2019-08-31 05:45:12

Co to meleš? Kde žiješ? Už sú bežné zákony na ochranu spotrebiteľa,a keď sa ti pokazí výrobok do dvoch rokov, tak ti je predajca,a potažmo výrobca povinný vec opraviť,vymeniť,alebo vrátiť peniaze.A to je tiež kafranie a nútenie? Aj tu má "rozhodovať trh"? A čo aktualizácie Windows 10? Koľko rôčkov po kúpe PC by si ich potreboval? Čo ovládače na HW? A čo software,programy,hry? Stačia 2 roky a "trh rozhodol" vyhodiť PC,tak vyhodíš???
Tak asi takto. Mýliš si príčinu a následok. A nevieš,čo je trh. Trh je výsledkom dopytu a ponuky. Trh by mala byť priemerná voľba zákazníka,takže keď niekomu stačí SW aktualizácia na 5 rokov starý telefón,tak to je tiež výsledok trhu. Je to naopak,to výrobcovia sa nám snažia nanútiť,aby sme zariadenia vyhadzovali,aj touto neochotou aktualizovať SW telefónu,to si tak zmanipulovaný,že si to pletieš? Veď ešte aj google to tvrdí,že to tak je. Si popletený...
kashpi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 12:00:56

Proto jedu na iPhone a tento problem odpada, kdyz pominu uplne starickej 4S (dal jsem tchyni), kde uz je opravdu nejnovejsi verze iOS pro nej narocna, tak 5s i SE jedou krasne (dal jsem rodicum). Me i manzelce jede 7 verze super. Ale i tak uz budu pomale upgradovat asi na nejakou 10 verzi a 7 zase poslu do rodiny.
A vim, ze nemusi mit strach s aktualizacema nebo aplikacema
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 13:30:01
avatar
Tak jestli je tohle ten důvod proč používat apple, tak budiž. Ti co tohle chtějí u androidu si koupí telefon od výrobce, který podporu deklaruje po dobu životnosti zařízení (2-3 roky). Jenže si dotyční musí uvědomit, že podpora něco stojí, takže jí nemůžou vyžadovat od budegetových telefonů za 3000, protože zrovna softwarová podpora je ideální místo, kde šetřit, protože to není vidět, zatím co osekaný hardware jo.

Když si vezmu jakou podporu mají / měly nexusy, pixely a třeba i shield zařízení, tak je vidět, že to jde. Já si třeba u Galaxy řady nebo Mate řady taky na podporu nestěžuji. Není sice úplně rychlá, ale je poměrně dlouho a kvalitně. Jenže to se bavíme o telefonech, co nejsou úplně levné, že. Stejně jako iphone.

další věcí je to, jestli by do sebe neměl jít google a systém překopat tak, aby updaty umožňoval na stejné bázi, jako se updatují windows. Když si vezmu, že tu mám zařízení koupená se sedmami a teď na nich běží desítky, co se updatují na major verze co půl roku, tak tamje to s aktualizacemi úplně o něčem jiném a aktualizační forma androidu zdá se pak býti dosti hloupá.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 13:25:11

Abych zastoupil zde překvapivě neexistující komunitu ... Android rozhodně není nejrozšířenější OS na světě.
Celkem byste se divili, v čem všem je Linux ... to je ve skutečnosti nejrozšířenější OS na světě.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 14:48:54
avatar
není náhodou Android taky linux?
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-29 14:48:06

Pokud vám někdo řekne, že ovoce se vypěstuje víc než zeleniny, znamená to, že například jablek se vypěstuje víc než zeleniny?
Android má hodně upravené linuxové jádro. Tedy s určitou mírou abstrakce pouze na jádro můžete říci, že Android je Linux. Skupina zařízení s Androidem je ale pouze podmnožinou sumy zařízení, jejichž operační systém má linuxové jádro.
Tedy ano, linux je nejrozšířenější OS na světě, ale Android ne. Ten je pouze částí skupiny těchto zařízení.
Leos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Haha 2019-08-31 05:54:08

Zrejme vytrhnute z kontextu akoby nevies,co tim chtel basnik rici. A kde teba je linux? Ja ho nikde nevidim. Bavime sa o operacnom systeme,ktory bezne pouzivame? Ci mam linux v konvici,mixeri,pracke alebo mikrovlnke,to pre mna neni OS ako taky,ale len funkcia cudlikov,ktore nieco robia.Takze ano,najrozsirenejsi je Android! No tak schvalne,ked sme vsetci taki Linuxaci,a ani o tom nevieme,tak kde teda vsade je?????
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-28 13:59:13

Stále čekám a asi marně na možnost downgrade systému na výchozí.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-29 08:46:08

To teda jo...výrobci sotva zvládají něco občas aktualizovat a vy po nich chcete aby ještě pracovali na de-aktualizaci? K čemu proboha?
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-30 12:46:07

Backup výchozího systému, ne aby na dnešním smrtfounu běžel android 2.0.
Protože prostě výkonově třeba nestačí, nebo to nechci, nebo ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Friday, 25 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1049x
Komentářů: 7
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Friday, 25 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 758x
Komentářů: 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Thursday, 24 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 593x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Wednesday, 23 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3501x
Komentářů: 45
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Tuesday, 22 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1841x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Thursday, 17 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2689x
Komentářů: 23