ANTHEM je oficiálně nejhorší BioWare hra – Banují hráče za hraní a hra dokonce rozbíjí konzole Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 04 březen 2019
altBioWare, tvůrci mnoha legendárních her si s hrou Anthem zpečetili osud. Hra je a zůstane rozbitá.

 

 

 

ANTHEM měla být velkolepá hra, kde BioWare chtělo údajně předvést všechno, co skutečně umí a dokáže. Tedy obrovský příběh tentokrát v otevřeném novém a originálním světě s dlouhodobým plánem podpory hry a vydáváním nového obsahu ve stylu „hra jako služba“. ANTHEM byl ve vývoji 6 let, což je na dnešní poměry vývoje her dlouho. Naposledy byl takto dlouho vyvíjen první Dragon Age Origins, a výsledkem je jedno z nejlepších klasických příběhových RPG všech dob a absolutní vrchol RPG tvorby BioWare studia. Bohužel po zpackaném závěru třetího Mass Effect už to šlo se studiem pořádně z kopce.

Mass Effect Andromeda byla odfláknutá, uspěchaná a příběhově výrazně podprůměrná hra a zaostávala za kvalitou, jakou BioWare obvykle nabízelo. V té době už se ale pracovalo na Anthem, který měl být novým velkým titulem, který bude fungovat řadu let a BioWare slibovalo velké věci. Po 6ti letech vývoje hra vyšla a jaká je, jsme vám nabídli v recenzi:

 

Zdrženlivě řečeno, hra není ani vzdáleně hotová. Reálně prezentuje úpadek herního průmyslu a nebetyčnou hloupost hráčů, kteří podobné tituly podporují a brání. Hra prodávaná za plnou cenu nemá prakticky žádný obsah, je nevyladěná, nedodělaná a zejména finální podoba hry je mnohem horší než před lety prezentované herní ukázky. Hra ani technicky nefunguje. ANTHEM je odfláknutá splácanina, která je špatná už v jádru. Už jen nápad „hra jako služba“ ve stylu „doděláme vše později, ale plaťte hned“, je hloupý, ale na některé hráče zjevně funguje. Naštěstí evidentně ne na všechny. První data o prodejích mluví o absolutním propadáku, a hra už teď přišla o 90% hráčů, protože tam jednoduše není co dělat. Hra se prodává mnohem hůře než Mass Effect Andromeda.

Oficiálně jde také o nejhorší BioWare hru v historii, kdy její aktuální hodnocení na Metacritic, který velmi sledují vydavatelé, se pohybuje kolem mizerných 60/100 dle recenzentů a pouhých 4,5/10 dle uživatelů. To je výrazně horší než nepříliš kladně přijatá Andromeda, která má 72/100 a 4,9/10. Když to postavíme vedle jiných BioWare her, hodnocení vypovídá vše. Například Dragon Age Origins má 91/100 a 8,7/10. Podobně je na tom řada jiných BioWare her.

 

  • ANTHEM je poslední hřebík do rakve Bioware?

Jenže problémy nekončí. EA si zjevně nechce nechat líbit, že Bethesda na čas převzala pozici nejnenáviděnější herní společnosti na světě. Bethesda a jeho Fallout 76 je velmi podobnou ukázkou absolutní degradace herního průmyslu. Anthem a Fallout76 mají spoustu společného. Obojí jsou mizerné hry s mizerným technickým provedením, nehotové a postrádající jakýkoliv rozšířený obsah. Obě hry mají dle vydavatelů hlavně fungovat jako služba a tahat z hráčů peníze na absurdních mikrotransakcích. To, co se dělo kolem Fallout 76 se vším tím lhaním Bethesda okolo, se nyní opakuje kolem Anthem.

Aktuálně EA/BioWare například udílí bany hráčům, kteří prostě jen hrají hru za údajné zneužívání ekonomiky hry. Někteří hráči totiž jednoduše využívají toho, jak hra funguje a záměrně hledají a otevírají určité bedny po mapě, které dávají nejlepší odměny, nebo záměrně plní určité mise a úkoly, které dávají největší zisky. A za to BioWare udílí bany. Že je to nesmyl u PVE hry? No samozřejmě. Ještě směšnější je, že hra nemá moc hráčů, většina těch, co hru hrála už s ní skončila, protože ve hře není co dělat, je velmi krátká. Takže autoři hry jednoduše postihují těch pár věrných, kteří hru ještě hrají a prakticky vzato je trestají za to, že ji hrají.

Tvůrci také slibují další opravy a doplnění hry, nicméně ničeho pořádného jsme se nedočkali a v dohledné době ani nedočkáme. Tedy kromě slibů, kdy máme ještě určitě v živé paměti sliby o datadiscích a doplnění Mass Effect Andromeda a nikdy jsme se jich nedočkali. Podobně jako u Fallout 76, když něco funguje, nebo náhodou se něco zlepší, objeví se nové problémy nebo opravy, které ty zlepšené věci zase vrátí do toho špatného stavu. Aktuálně se ale množí problémy, kdy Anthem při jedné takové chybě kompletně "rozbíjí" konzole PlayStation 4. Konzole po selhání hry nejde znovu zapnout a zůstává nefunkční, objevují se rady a návody, jak konzoli opět zprovoznit, ale ne vždy je to úspěšné. Nicméně fakt, že se tole stává je samozřejmě nepřijatelný, ale v případě ANTHEM není nijak překvapivý. ANTHEM totiž zjevně nebyl řádně otestovaný před vydáním a není ani hotový.

Problém, že vlastně nemá obsah a že celá hra a její finální podoba je jedna velká lež proti tomu co nám bylo slibováno a prezentováno před vydáním, je podružný. Fakt, že hra prostě ani pořádně nefunguje, má dlouhé všudypřítomné nahrávací obrazovky, neviditelné nepřátele, nefunkční systém výbavy a sama o sobě má vůbec problém běhat, to je zásadnější věc. Vzhledem k tomu, že hra je však rozbitá už ve své podstatě, hlavní mechanismy, jádro hry samotné je prostě špatný design, nemyslím si, že je vůbec na místě čekat opravu. Či že je vůbec možné tohle opravit bez dalších několika let vývoje. Jestli tohle je prostě výsledek 6ti let vývoje, tak můžeme s klidem říci, že BioWare je mrtvé, jen o tom ještě někteří neví. EA zabilo a zavřelo studia za mnohem menší herní průšvihy, například Mass Effect Andromeda vydělalo, ale studio bylo stejně zavřeno. A po zásluze.

Je nutné totiž říci, že současné BioWare nemá s tím původním vůbec nic společného. Tedy kromě názvu. Původní team je dávno pryč, poslední schopní lidé odešli v průběhu vývoje Anthem, když viděli, kam věci směřují a těžko se jim divit. ANTHEM by potřeboval další 2 roky vývoje minimálně, aby se dostal do funkčního stavu s nějakým obsahem odpovídající současné ceně hry. Současná situace nejen ukazuje na problémy herních vydavatelů, ale i problémy faktu, že řada zákazníků ani nemůže hru vrátit jako rozbitý produkt a získat zpět své peníze. Vydavatelé dělají všechno proto, aby se na ně standardní pravidla jako na jiné produkty nevztahovala. Bylo by na čase, aby se tím zákony začaly zabývat. Protože Fallout 76 nebo Anthem jasně ukazují, že vydavatelé a tvůrci her vědomě vydávají nefunkční produkty a využívají situaci, že je hráči nemohou jen tak vracet.

Každý hráč, který stav Fallout 76 či ANTHEM omlouvá, jako že to tvůrci určitě časem doplní a opraví, by zasloužil nakopat, protože přispívá k úpadku kvality her a zhoršování situace pro všechny hráče. S velkými obavami vyhlížíme další podobné tituly, protože to asi jen těmito dvěma neskončí.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Vojtaci [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 06:27:09

Začněte si, prosím, dělat nějaké korektury... V poslední době se tu začínají objevovat až brutální pravopisné chyby. Není to až tak zásadní, ale působí to strašně amatérským dojmem. Tento článek tomu dal korunu - "záměrně plní určité myse."
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 14:02:24

Třeba je to schválně, protže to neskou mise, to jsou MYSE! :-)
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 07:21:24
avatar
Vývoj Anthem: První rok se dělají prezentace v PowerPointu a přesvědčuje se vedení, aby se na ní mohlo začít dělat. Další 2 roky se dělá grafika a montuje se hra pro PC. Další 3 roky se hra degraduje, aby to fungovalo na xbox, playstation a pc, a aby se všechny verze co nejvíce podobaly.
AmonAmarth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 19:51:16
avatar
osobne si myslim, ze min. 3 roky nikto krizom slamy neprelozil.
Namiesto vyvoja sa venovali SWJ developeri osocovaniu inych studii (Augs Lives Matter! utok voci Edios Montreal - Deus Ex) a podpore LGTB a ostatnch blbosti (veci nesuvisiacimi s vyvojom hier). Za 6 rokov nemoze velke studio vydat nieco take. Ach jaj, ked si spomeniem co znamenalo BIOWARE pred akviziciou (sprznenim) EA...
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 13:30:45

No jo a pak se studia divi ze lidi stahuji torrenty. Jsem rad ze uz mam svoji herni horecku za sebou.
skaven [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 13:37:19

Vrchol RPG tvorby Bioware je Baldurs Gate 2, nie nejaky trapny Dragon Age:Origin.
schali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 13:54:32

Souhlas, já teda za vrchol považuji BG1 a datadisk, ale i BG2 se dá s přivřením oči schválit. DA origin je pouze slabý odvar.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 21:38:03
avatar
Jednoduše definovaný problém současnosti: Jen dementi kupují dementnosti.
Alarik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-06 21:06:59

Letošek zachrání Division 2. Alespoň v to věřím. Po jedničce jim došlo, že je třeba zapracovat na Endgame obsahu a podle bety to vypadá, že to nepodcenili. Moje peníze už mají. EA se potřebuje probrat. Drží je jen sportovní hry. Easy recyclation easy money.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 07:51:48
avatar
lol naivo Já to budu hrát jen proto, že jsem to dostal ke grafice zadarmo...

Jestli bude endgame to je sice hezký, ale pokud to budou zase variace barevnýho kulichu a všechno vypadat skoro stejně je to na houby.. plus ten tupej grind abych se k tomu dostal dost brzy omrzí...
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 07:52:52
avatar
btw. hlavně že jsi to koupil v předprodeji, přesně tím jsi podpořil to, že se na to můžou v klidu vykálet, když už prachy mají.. nikdy nekupovat nic v předprodeji !
Alarik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 14:26:07

To víš. Nalákali mě na mě Ghost Recon Wildlands zdarma k tomu a hlavně mi do konce března mají propadnout uCoiny tak 20% sleva.
Wotan888 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-07 18:12:37
avatar
Hodnocení metacritic moc nechápu. Hodnocení u tak špatné hry, jak tvrdí majoritní recenze (plně s nimi souhlasím) a hodnocení "60/100 dle metacritic recenzentů??? a pouhých 4,5/10 od uživatelů."

Těch 60 bodů ze 100 je "lehký nadprůměr", od hry s takovým hodnocením bych očekával něco dobrého a hratelného. (nebo už opravdu klesla laťka definující průměrné hry tak nízko...?) Ne takový odpad, jaký to je. Kdybych dal jen na hodnocení, tak si to koupím a pak se budu sakra divit.

Hodnocení uživatelů 4.5, bych pochopil protože je zkresleno EA piškoty (spousta podplacených recenzentů, kteří nikdy hry tohoto žánru nehráli a pak kladně hodnotí, že hra obsahuje prvky definující žánr, viz. BF5) a dalšími, co hodnotí vše od EA 10/10 apod.).
Vojtanoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 14:37:11

Vážený pane Stachu,na tento web chodím celkem pravidelně již několik let,nicméně až tento článek mě donutil k registraci.Nešlo si nepovšimnout jak vás zde mnozí nazývají neobjektivním a někdy dokonce i lhářem a vím že se potom bránite zuby nehty.Nejsem žádný fanoušek hry a souhlasím s vámi že hra je opravdu odpad,ať už kvůli technickému stavu,nebo chybějícímu obsahu.Nicméně abych se vrátil zpět k článku.Ano Bioware udělilo 2 veřejně známé bany streamerům,ne za to že využívali chyby hry,ale za to že tuto chybu ukazovali na streamu dalším lidem a tím je nabádali k tomu samému.Oba se k tomu oficiálně vyjádřili a ukazali i oficiální maily od EA s důvody banu,navíc oba streameři za několik hodin dostali unban.Zde jste tedy moc objektivní nebyl.Dále v článku píšete,že další obsah je v nedohlednu.Hra je venku oficiálně 2 týdny a už týden po vydání Bioware zveřejnilo roadmapu pro další obsah a ten se do hry dostane mezi 20-31 březnem(a pak následně každý měsíc),což mi cca měsíc od vydání jako nedohledno nepřijde.Nechápu jak v rámci vaši OBJEKTIVITY na které si tak zákládate pišete takovýto nesmysl a když už nic jiného proč zde není alespoň ta roadmapa?Má přinést nový stronghold,eventy a hlavně kolem 100 unikátních věcí,které budou padat pouze z bossů(armor,vinyly atp.)CO se týká padání PS4 ano tady to Bioware podělalo asi nejvíce,protože to spoustě hráčům neumožňuje hrát hru ikdyž by třeba chtěli.Nicméně a vyjádřili se k tomu i lidé z podpory sony,tak momentálně není znám jediný případ,že by hra bricknula konzoly.Nevím proč toto také není uvedeno v článku.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1303x
Komentářů: 10
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 909x
Komentářů: 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Čtvrtek, 24 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 733x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Středa, 23 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3576x
Komentářů: 45
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Úterý, 22 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1870x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2707x
Komentářů: 23