Čína opět omezuje hráče her – nezletilí budou moci hrát jen 3 hodiny týdně. Co dál? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 31 srpen 2021
altČínská vláda řeší problém se závislostí velké části populace na hraní her. Zpřísňuje pravidla

 

 

 

 

Věci, které známe jen z apokalyptických a temných vizí buducnosti, jsou v Číně na denním pořádku. Totalitní kontrolovaná společnost, kde vás kamery sledují na každém rohu a systém hodnotí vaše chování a podle toho vám udílí možnosti, co můžete dělat a k čemu máte přístup, je již běžnou praxí. Čínský komunistický režim také absolutně kontroluje a ovládá informace a fakta, které jsou dostupná na tamním internetu, čímž efektivně brání většinové populaci v přístupu ke skutečným informacím a realitě. Současně začíná tamní režim ovládat vše, co tamní obyvatel dělá a začíná samozřejmě u těch nejmladších.

Je ale pravda, že závislost na hraní počítačových her celosvětový problém, absence jasných pravidel, absence zákazu agresivních mikrotransakcí a designových prvků online her vysávající peněženky dětí a následně jejich rodičů, jsou obrovský a neřešený problém. Zatímco západní politici a úřady selhávají, Čína se s tím nepáře. Protože efektivně kontroluje celý tamní internet, kontroluje samozřejmě i všechny společnosti včetně herních služeb. A tak již delší dobu v Číně panuje tvrdý režim, i pokud jde o přístup nezletilých hráčů k online hrám.

V Číně mají vydavatelé povinnost zajišťovat systémy, které identifikují a hlídají jednotlivé hráče, speciálně ty nezletilé a bránit jim v hraní her mimo vymezené časy. Dosavadní opatření ale jak se zdá nefungovala, a tak Čínská vláda zpřísňuje.

Nově nesmí hráči do 18ti let mít přístup k online hraní více než 3 hodiny týdně celkem. A to konkrétně jen mezi 8. a 9. hodinou večer v pátek a o víkendu. Výjimečně také ve státní svátky. Samozřejmě že provozovatelné online her, kteří na mikrotransakcích a online hraní, speciálně u nezletilých vydělávají miliardy, nejsou z nového opatření nadšeni. Tím spíše, že jim brání vychovávat si novou generaci hráčů, která bude na mikrotransakce a utrácení ve hrách navyklá. Nicméně žádná z firem si netroufne na nějakou zásadní kritiku, protože všichni vědí, co se stane každému, kdo v Číně něco kritizuje. Ostatně šéf Alibaba, jeden z nejbohatších Číňanů by mohl vyprávět. Tedy kdyby ho už skoro rok někdo mohl vidět ... zmizel ;).

Samozřejmě Čína pokračuje s budováním svého světa, kde komunistý režim řídí vše, včetně myšlení lidí a každého aspektu jejich života, takže omezování hraní her je to nejmenší a nejméně zásadní. Z technologického hlediska je ale zajímavé, co všechno dnes jde, když se chce a jak směšná jsou tvrzení některých pomatenců na Západě, podle kterých zdejší vlády všechnno ovládají a řídí. Dále od reality být přitom zjevně nemohou. George Orwell by asi koukal, jak jeho utopistická vize dalece neodpovídá realitě. Ta je mnohem dál dnes a jsem docela zvědav, kam až to v Číně posunou …

Tak cobyste dělali, kdyby nějaký politik a vláda u nás přišla s tím, že jste mohli hrát počítačovou/konzolovou hru jen hodinu tři dny v týdnu? :)

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 22:53:08
avatar
DD ta otázka mě vede k dedukci, že jsi přesvědčen o tom, že tvoji čtenáři jsou z větší části nezletilí. Ten zákon měl omezit hraní nezletilých, nikoli dospělým. Gamblerství v jakékoli podobě je dnes oficiálně uznáno jako nemoc. Léčení stojí společnost tedy poplatníky zdravotního pojištění velké peníze s mizernou účinností léčby. Mimochodem údajně právě v Asii je gamblerství nejvíc rozšířené a u některých movitých hráčů vede až k sebepoškozování zdraví z důvodu naprosté absence životosprávy, jako je spánek, pitný režim, stravování atd.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-31 23:17:57
avatar
existují i omezení pro dospělé hráče ;) je to prostě stejný systém ...

a zajímá mě spíše z pohledu těch technologií ....
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 06:48:49

Po pol roku som si zase trošku zahral, od piatku parime onlinovku jak saleny od 18: 00 do 1: 00 tvle 7h denne , ale zabava a PVP jak prase, 20 lidi na TS v kuse nejaka sranda pokec Lepšie povedane 2h hrania a celych 7h kecania jak v krčme Je to idealna zabava cez karanteny a tych sme si všeci užili až až, nečudo že sa zabava presunula do online sveta.
Nedokažem si predstaviť ako by toto dokazali obmedziť u dospeleho zavislaka ak sam nechce
My to mame tak že sa hra večer, obetovali sme spravy aj tak je tam len o korone a večerne filmy + krčmu, pivečko sa nosi domov
A hrame par tyždne v kuse, potom niekolko mesiacov nič a zase par tyždne.
Problem v zavyslosti na hrani je ten že v pohode aj 6 mesiace si nezahrajem, ale potom 2tyždne taka rozbijačka
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 08:21:15
avatar
Třeba je to ten správný impuls pro revoluci
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 08:11:57

Hrani pocitacovejch her neni gambling blbe.
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 04:37:31
avatar
Odpovím za své nezletilé:
Nevypínej mi to, ještě deset minut!

"Dvacet" minut uplyne a odpověd: "Ku-va kterej čů-ák vypnul internet".

Ne stát, rodiče za to mohou. Jsem vinen! Kamenujte!
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 09:55:59
avatar
v pohodě, bitcoin nám zas leze nahoru a ceny grafických karet rostou. Takže ani dospělí v evropě si nezahrajete ani 0h týdně. Vyjímku tvoří bohatí, případně nouzovkáři na APU
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 18:24:41

Pro legální hry si můžeš tuhle Odkaz grafiku zdarma půjčovat.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 19:00:29
avatar
A kdepak jí zdarma půjčují?
Nebo to je neveřejná informace, že jsi se nepodělil? ;-)
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 21:36:14

Už jsem se bál, že se nikdo nezeptá : Odkaz
(je to způsob jak zahrát nové hry, víc jak 0h týdně i s jen mobilem/webovým prohlížečem)
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 21:20:42
avatar
Hmm, bál jsem se dle té specifikace GPU, že míříš na tuhle blbost...
Jako bez drahého rychlého internetu poblíž datového centra to dle zkušeností odvážlivců za moc nestojí.
Myslel jsem, že už to nějak loni zpoplatnili, že zdarma to bylo jen dokud to bylo v beta provozu. On tam pořád zůstal nějaký omezený tarif zdarma?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 23:37:09
avatar
streamování her, kolikrát to tu už bylo, kolik takových služeb už zaniklo. Je to asi jako tvrdit, že multilevel marketing (letadlo) je něco revolučního a nového, díky čemu všichni vyděláme. Běžte do toho! Kdyby mě tu Nvidii nabídli přes vzdálený přístup rovnou k OS/virtuálce, to by byla jiná , pak by to byla asi moje nejoblíbenější služba. Kolik těch karet mají?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 09:14:56
avatar
Ehm, já právě myslím, že NV to nabízí ve formě tvé vlastní VM, kam si můžeš nainstalovat hry co máš třeba koupené na Steamu.
To bude jeden z důvodů, proč tahle služba už roky jede, zatímco několik jiných za tu dobu odpadlo.

Neříkám, že mi to přijde zajímavé (ač mám optiku s nízkou latencí), ale pokud už bych se někdy rozhodl nějakou takovou službu zkusit, tak tahle by asi byla první na seznamu.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 09:30:40
avatar
zajímavé, pokud je to VM, asi to vyzkouším. Zajímalo by mě,jak mají ošetřeny ty "neherní" činnosti
Araya [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 10:15:18
avatar
Vždy když vyjde nějaká MMO a sejde se nás tak 6-10 co spolu hrajeme už od dob UO online, tak to je hraní tak na 5+ hodin denně. To by nás zabilo tohle omezení . Teď vyjde New world a dát si jen tři hodiny týdně OMFG to by byl trest
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 11:23:11
avatar
Když máš peníze, tak se tomu vyhneš. Pro ostatní je VPN. Je v Číně sice nelegální, ale funguje a chvíli trvá než nový server bloknou. Ale samozřejmě je to komplikace, a když vás vyhmátnou (někdo vás napráská), tak vám minimálně sníží sociální kredit.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 12:32:46
avatar
Jo Čína,
to je ta země hraní a svobodě zaslíbená.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 13:14:02

Citace:
Tak cobyste dělali, kdyby nějaký politik a vláda u nás přišla s tím, že jste mohli hrát počítačovou/konzolovou hru jen hodinu tři dny v týdnu?


Navrhl bych ho na metál. Ale lepší by byl zákaz reklamy cílené na nezletilé.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 16:19:54
avatar
Omezení na 3 hodiny online hraní týdně mě netrápí. Poslední hra co jsem dohrál byla z konce roku 2002. A jsou tisíce her, které si můžete zahrát třeba na nějakém AMD Ryzen 3 1200/Core i3-10105F s RX 570 4GB/GTX 1060 3GB. Všelijaké emulace konzolí až po PlayStation 2, Xbox, Sega Dreamcast nebo Nintendo GameCube. A to si tam můžete zapnout upscaling na 1080p a bude vám to pořád stíhat vše v pohodě při 60fps. A to nepočítám ty starší konzole a spoustu DOS her. A na to vám nikdo nepříjde, protože jste kompletně offline (nepočítám to, že si ty hry a emulátory budete muset od někud stáhnout).
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 18:56:22
avatar
Na to nemusíš být ani tak radikální. Je spousta i moderních PC her, které fungují offline bez omezení.
Třeba pokud se nepletu, tak vše, co si koupíš na GOG.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 18:56:12
avatar
Vedle...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 311x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 722x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1719x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1140x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11