Jaká je očekávaná hra ANTHEM od Bioware (EA)? Není špatná, ale ani dobrá. A má mikrotransakce. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 29 January 2019
Přejít na obsah
Jaká je očekávaná hra ANTHEM od Bioware (EA)? Není špatná, ale ani dobrá. A má mikrotransakce.
Anthem nedopadne dobře

 

 

  • ANTHEM nedopadne dobře

Ačkoliv to není špatná hra a rozhodně není ve stavu nepromyšleného a nedodělaného propadáku, jakým je Fallout 76, na to, co by měla nabízet hra od vydavatele s možnostmi EA a hlavně na to, jaké kvality očekáváme od BIOWARE, není výsledek prostě dobrý ani nemá potenciál se zlepšit.

Vzhledem k tomu, že finální hra bude mít zcela jiné vyvážení ekonomiky, tedy množství odměn apod. nelze dojmy z VIP DEMO a chystané free DEMO verze vůbec brát v potaz. Dojem je značně zkreslený (dokonce by se dal označit za klamavou reklamu), finální hra bude 100% o poznání méně štědrá, a tedy bude vyžadovat velkou časovou investici k dosažení postupu a získání odměn. Plus bude obsahovat obrovské množství mikrotransakcí, a tedy limitované možnosti vizuální konfigurace postavy, což je bohužel jedna z věcí, které ANTHEM má dobře zpracované a DEMO na to láká. Platit ale třeba 200 korun navíc za trochu jinou červenou, nebo jinou povrchovou texturu, to je prostě šílené. A neměli bychom jen přihlížet této zvrácenosti.

Celkově se bojím, že ač ANTHEM vypadá graficky dobře, herně nejvíce baví létání, tak jinak nenabízí nic nového, originálního ani zajímavého. Od BIOWARE přitom plným právem očekáváme velké zajímavé a originální výpravné RPG s příběhem s mnoha rozhovory a rozhodováním. Tohle jim vždy šlo a na to se mají zaměřovat. V ANTHEM jsou však jen zlomky a zbytky toho, co kdysi BIOWARE běžně ve svých hrách nabízelo a působí to značně chudě až nuzně. A mám velké obavy, že tohle prostě dobře nedopadne. ANTHEM vypadá jako další krok špatným směrem. Potenciál je zajímavý, ale důraz na online hraní, na mikrotransakce velmi ubližuje konceptu, a navíc když celkem nedávno vyšla hra velmi podobného stylu, designu a zaměření. Myslím si, že prodeje hry zůstanou daleko za očekáváním EA a investorů a většina hráčů, kteří si hru pořídí o ní rychle ztratí zájem. Zejména když se chystají na brzké vydání minimálně dvě zajímavější hry zavedených značek (METRO EXODUS a DIVISION 2). Pokud se potvrdí, že finální verze ANTHEM bude o poznání méně herně štědřejší než DEMO a tedy o poznání více náročnější na čas, nemohu se ubránit dojmu, že to bude velká ztráta času. A to hraní her jako ztrátu času osobně nevnímám. V tomto případě u podobného typu a stylu „her jako služeb“, je však dojem ztráty času stále větší … navíc často je tento design cílený k podpoře prodeje mikro (dnes spíše makro) transakcí.

Budete mít všichni možnost si DEMO vyzkoušet, bude brzy dostupné všem, a tak si budete moci udělat svůj názor. Upřímně ale říkám, tohle není BIOWARE hra s kvalitami, jaké očekáváme od tvůrců takových pecek, jakým je původní trilogie Mass Effect, starší KOTOR a naprosto fenomenální první Dragon Age. Nový ANTHEM působí v současné podobě suše a genericky … postrádá zajímavost, atraktivitu, inovativnost a důraz na masivní příběh a výpravnost prostředí ovlivňované rozhodnutím hráče.

Nelze se ubránit tomu, že tahle hra je navíc dle záměru vydavatele kopií něčeho, co už tu několikrát bylo a nic nového nepřináší, protože hlavní důraz byl evidentně kladený na to, aby hra fungovala jako služba s maximalizací zisků z mikrotransakcí. A na tom vše staví. A to je špatně. Pro Bioware, EA i hráče … a jako hráči/zákazníci bychom tento styl tvorby her neměli podporovat. DEMO se snaží mikrotransakce a záměrnou časovou náročnost hraní maximálně schovat, ale finální hra ¨to mít bude. Je tak otázkou, zda si tuhle ztrátu času rovnou neodpustit …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 21
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Jerrow [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-30 07:43:09
avatar
Mě to docela bavilo. A ruku na srdce, která hra z posledních dejme tomu 5 let, je originální?
Z fps žádná, z adventur taky ne a z RPG snad jen Kingdome Come, protože tohle prostředí/zasazení do určité doby tu ještě nebylo.
Ono udělat v téhle době originální hru je téměř nemožné, proto taky ty hry zabaví jen na pár hodin. Ne jako za mlada, když jsem hrál například TTD nebo C&C pů roku v kuse, tohle už nové hry prostě neumí. Snad poslední byl Half-life 2, možná ještě Quake 4....
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-30 20:08:31

Zahraj si Subnauticu.
Jerrow [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 08:17:41
avatar
Tu jsem zkoušel, ale nějak mě to nechytlo. Něco málo jsem posbíral, vydal se k tomu vraku, ale dovnitř se nikudy dostat nedá a fakt nevím, co mám dělat. Nikde nic není...
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 09:19:13

Ale dá, vlastně je to nutnost, aby jsi získal Prawn suit moc brzo jsi to vzdal

Poradím, musíš jít z té levé strany, do té rozervané části
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 16:31:06
avatar
Zkoušel jsi Assassin Creed Odyssey? Když člověk překoná ten začátek, kdy má člověk jen pěsti a svého ptáka (tím je myšlen orel Ikaros, samozřejmě...), tak je to pro každého fanouška Zaklínače skoro povinnost. Jasně, hlavní hrdina nemá charisma jako Gerard, hlavně jeho cynický humor mi tam chyběl, podružné úkoly se opakují, ale prostředí, ve kterém se hra odehrává je úžasné, příběh výborný, grafika parádní a celkově se to velmi dobře hraje. Takže i když nepřináší nic, co už bysme neviděli, spojila to v pěkný a funkční celek. Koupil jsem ve slevách na Steamu před Vánoci a nelituju ani koruny
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Anthem zapomeň 2019-01-30 07:54:23
avatar
Já třeba nechápu co je tak úžasného na této hře, snad jen kromě grafiky. Připadá mi to jako koridorovka ve fešném kabátu. Může to být sice dnešním trend pro hráče, ale já nejsem asi cílová skupina na kterou tenhle titul míří.
Co se týče mikrotransakcí, pokud jde jen o vzhled tak s tím problém nemám a klidně si něco koupím i když jsem si za hru zaplatil. Problém vidím spíš v infantilních skinech, kdy bude někdo v kostýmu Micky Mouseho (skin exoskeletonu) se stříkací pístolkou (skin rotačáku) kosit Godzilu v šatičkách. Platbu za bonusy nezmiňuji, to je absolutní zlo.
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-30 09:08:53

Nejlepší bude tuto hru obloukem obejít a ignorovat.
Kot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-30 12:47:07

Za mě je tohle naopak fajn model. Je sice pravda, že za hru zaplatím plnou cenu, ale na druhou stranu budou další rozšíření a DLC zdarma. Dokud obchod obsahuje jen kosmetické prvky, které půjdou získat hraním tak já osobně s tím nemám problém.
Co mi vadí jsou lootboxy a různé boosty na expy a podobně, kdy se nemůžu zbavit pocitu, že ve hře je záměrně zpomalený postup a odměny, abych si musel koupit boosty.
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 18:51:15

Tak v čem je to lepší oproti Warframe, který je f2p?
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 90.léta 2019-01-30 15:04:57
avatar
Největší boom zažily hry v devadesátkách minulého století a já jsem rád, že jsem u toho byl. I když jsem nad některými hrami slintal jen na strákách magazínu, protože jsem na to neměl dost silné PC a zahrál si je až za pár let. Ta obrovská rozmanitost žánrů a postupný vývoj v grafice, ozvučení a hry bývaly s parádní atmosférou. Dnes se dívám na tiscali games a říkám si kruci, kde jsou nějaké dobré hry? Co to vychází? Nic z toho mě neláká.
Uxmal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-30 15:31:19
avatar
To bude aj vekom. Vrátil som sa k Diablu II, C&C či Neverwinter Nights a nudil som sa. Oproti napr. poslednému Zaklínačovi to bol až smutný rozdiel oproti tomu čom som si nostalgicky pamätal. Možno aj zmlsanosť?
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 07:36:41

Jde o to, že v 90. letech to nebylo o grafických efektech. Samozřejmě očekávalo se, že to půjde nějak s dobou. Ale primárně museli zaujmout prostě příběhem, herními mechanismy, museli přemýšlet. Hlavně tehdy náklady na novou hru byly někde úplně jinde a hry si mohl dovolit v podstatě každý.

Dnes se v první řadě hodnotí vizuální stránka, což je podle mne špatně. Kvůli tomu studia najímají zástupy grafiků a většina rozpočtu padne na vizuální stránku věci. Herní obsah a herní mechanismy ale pak často nestojí za nic. Často je to jen přeskinovaný recyklát ... to jsou typicky BF nebo COD a jiné hloupé koridorovky.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 14:47:09
avatar
Jj, věk hraje samozřejmě velkou roli. Ale i tak mě ta potřeba zahrát si nepustila, jen z těch novinek tak nějak si prostě neumím vybrat. Žánry, které mám rád nebo do kterých jsem čas od času zabrousil, jsou mrtvé nebo skoro mrtvé.
Dnes se těším na remaster Warcraftu 3, Diablo 4 (pokud někdy bude), dal bych si dalšího Dooma nebo Quake (dvojka byla super) nebo Half-life (třeba se Valve konečně pochlapí a vytvoří trojku), Dunu, Dungeon Keepera 3 nebo třeba nového 2D Prince z Persie či Blackthorne.
Ale když si vezmete kolik bylo strategií, stříleček, adventur, RPG (zejména krokovacích) a různých experimentů typu Magic Carpet, Dungeon Keeper aj. To byly časy. Dnes max. na nezávislé scéně pixelartovky a nebo se vracet k legendám.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 16:02:00

No mě osobně nejvíce scházejí klasické platformovky jako byl třeba Abuse, nebo Turrican II. Zbožňuju třeba Oriho, ale více toho prostě v dnešní době nevychází.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-30 18:55:25
avatar
Záleží jak moc to bude F2P. Jestli ve stylu, že když člověk rozumně hraje, tak nemusí kupovat nic, nebo ve stylu, že když si nekoupíš tak si nezahraješ.

A ano vím, že to není F2P hra, myslím to čistě z hlediska hraní (potom co si jí člověk koupí). Jo, je to absurdní, ale očividně i tak daleko se s EA dá dojít, že už ani hraní koupené hry není zadarmo.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 07:35:34

EA ... odpověď na první odstavec
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 07:22:27

Jako z těch prvních obrázků, první co mne napadlo byl Warframe. Tam jsem nějakou dobu byl a celkem mne to bavilo, tak proč ne.
Pak se zmiňují prvky z ME Andromeda. To byl při vypuštění propadák, nevím jak vypadala v roce 2017 když vyšla, hru jsem hrál poslední dva měsíce a v současném stavu, dohrál jsem ji do konce a nemám problém jí dát hodnocení někde mezi 80-90%.
To, že EA již nedokáže vydat dodělanou hru, na to jsem si již zvyknul. Každá hra, která od EA vyjde je na roční až dvouletou čekačku, až ji dodělají. A bohužel tento trend se pomalu ale jistě rozmáhá. Kdyby ale aspoň přiznali, že neprodávají hotovou hru, ale prodali to jako alfu v early access.
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 13:54:05

ME A, nesahá původním ME bohužel ani po pás. Pochopitelně dohrát sem to taky neměl problém, ono to netrpí na fatal bugy. Ale jako celek to není dobré, vtipné obličeje, příběh není strhující, k postavám sem si vztah nevybudoval, je to takové obyčejné, nemastné neslané. Je to tak si to zahrát a zapomenout. Je to jako film kterej už znova vidět nemusím.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 14:40:18
avatar
80-90% za hru, která nemá hlavu ani patu, nedává smysl vůči předchůdcům, je prázdná a pustá ... atd.? To by byla urážka předchozích dílů .... více jak 50% si nezaslouží ....
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 23:36:28

A hrál jste ji teď nebo před dvěma lety, když vyšla? Já ji hrál teď prosinec plus leden. Koupil jsem ji za pár dolarů na G2A, nahrál dle Originu 82 hodin v single playeru a prostě nemám s tou hrou problém. Není to koridorovka na 8 hodin jako jiné hry. Má to ucelený příběh, různé prostředí planet jejichž charakter se mění, postavy s nějakou minulostí, vaše rozhodnutí mají nějaký dopad později ve hře, RPG prvky v tom jsou jak z pohledu postavy, tak zbraní a brnění, řešíte hádanky (ano upravené sudoku), sem tam řešíte, jak se někam dostat. Jako když se na to podíváte nezaujatě, tak na tom prostě někdo nějakou práci odvedl a opravdu nemám problém tomu těch 85% za sebe dát. Ano, nejsou to grafické orgie, ale co taky chtít po Frostbite enginu.
Předchozí trilogii jsem nehrál. Mam jí, ale je to dnes spíš sběratelská komodita ... ono jednička dnes je spíše čirý masochismus, je už opravdu hodně stará a nedá se to. Dvojka už je na tom lépe, umí vyšší rozlišení, ale stále je to hodně staré herně to moc dlouho nebaví. Najdu čas ještě na trojku. Celá trilogie byla taky za pár dolarů, tak jsem ji šoupnul na Origin. Chtěl jsem trojku teď zkusit, ale EA zrovna pouštělo Anthem a nebavilo mne čekat a zkoušet, jestli se vůbec přihlásím do Originu
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 08:07:09

Naopak jednička ME je úplně nejlepší. Taky jsem si kdysi za babku koupil bundle všech tří dílů na Steamu a jel jsem je pěkně odznova, i když jsem už jedničku nějaký ten rok předtím hrál a pořád mi přišla super. Jo grafika odpovídá době, ale ten příběh a provedení je podle mě nejlepší. ME2 a ME3 už začaly ubírat RPG prvky a hra se celkově zjednodušovala...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 10:16:19

No já jsem jedničku zkusil. Chtěl jsem tu trilogii projít, ale prostě v dnešní době v 1280x800 na velkym monitoru to vážně nešlo
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 10:44:48

Já teda nevím, ale mě to jelo normálně ve FullHD...
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 09:23:30

Mass Eeffect Andremeda sakra, aspoň tohle by jsi měl mít v článku napsaný správně
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-01-31 14:40:38
avatar
ne, ta hra si ani to nezaslouží ;)
Marthy5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-01 04:56:18

Za mě ME-A dobrý,dalo se to.Ne tak dobré jako trilogie ale i tak to není špatné.Ale zklamal mě přístup EA,že po negativních reakcích části hráčů ukončila další vývoj téhle hry.Vykašlali se na ty co si hru koupily a líbila se jim,přece mělo vyjít dlc,další archa...bohužel no.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?Saturday, 12 October 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 543x
Komentářů: 2
WoT – ruské tanky dostanou dvě děla
WoT – ruské tanky dostanou dvě dělaFriday, 11 October 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 925x
Komentářů: 5
EPIC rozdává skvělou strategii Surviving Mars zdarma!
EPIC rozdává skvělou strategii Surviving Mars zdarma!Friday, 11 October 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 826x
Komentářů: 2
ASRock RX 5700 XT Taichi v akci
ASRock RX 5700 XT Taichi v akciThursday, 10 October 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 761x
Komentářů: 1
DOOM ETERNAL odložen! Bethesda jej vydá až příští rok.
DOOM ETERNAL odložen! Bethesda jej vydá až příští rok.Wednesday, 09 October 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1018x
Komentářů: 5
Nový GRID přijíždí – nástupce TOCA série?
Nový GRID přijíždí – nástupce TOCA série?Tuesday, 08 October 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1022x
Komentářů: 3