Opět testujeme FALLOUT 4 - nový patch 1.3 opravil hromadu chyb a pomohl výkonu. Jak to jde? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 05 únor 2016
alt310 hodin nahráno na Radeon R9 290X relativně bez potíží. A nově jich bude ještě méně.

 

 

 

 

FALLOUT 4 je zábavná hra, bohužel o dost hůře udělaná. Zastaralý DX9 engine trpí řadou nedodělávek, starých problémů a chyb, které se naštěstí daří opravovat. I když řadu věcí opravují hlavně různé módy (sám jich mám ve hře nainstalováno už 23!). Aktuálně vyšel patch 1.3, který toho opravil a vylepšil hodně.

Zejména některé efekty, které nefungovaly dobře, způsobovaly problémy některým grafikám a hlavně dodal chybějící optimalizaci pro AMD Radeon grafiky, díky čemuž FALLOUT 4 měl problémy i na konzolích. Každopádně verze 1.3 toho hodně napravila a v souvislosti s ní AMD dodalo i ovladače, které tak konečně zprovozňují i CrossFire, což by asi bez patche 1.3 a úprav které BETHESDA musela udělat, asi ani nešlo.

  • Znovu testujeme

A tak jsme se rozhodli k novému testu s aktuálními ovladači a také s Radeon R9 295X2, který jediný má dost výkonu, aby tuhle hru zvládl ve 4K na maximální detaily (se vším včetně HBAO+) hratelně. Posun u AMD grafik je u FALLOUT 4 v1.3 opravdu značný. AMD už dříve opravilo také problém s problikáváním ukazatelů mapy, poslední hotfix pak prý opravil i nějaké jiné problikávání obrazovky, kterého jsem si ale já za 300h hodin bezproblémového hraní na R9 290X v 5760x1200 nějak nevšiml, tak nevím. Každopádně nárůstu výkonu s posledním update hry a novým hotfix jsem si všiml a všimnete si ho také:

Samozřejmě nemůžeme čekat nadále zázraky, protože hra nadále používá zastaralý DX9 engine. Tedy nic optimalizovaného pro moderní grafiky, a podle toho to vypadá:

(testováno opravdu na maximální detaily, včetně HBAO+ vypnuté jen Debries efekty)

BETHESDA se to sice snaží vyleštit, ale pořád je daleko za mnoha moddery, kteří už se činí s lepšími efekty, lepšími texturami, vodu prostředím atd. Bethesda navíc vylepšuje jen pro někoho, protože zjevně ne každý platící zákazník má právo na stejné vylepšení. Tohle je skoro na žalobu. Bethesda totiž do hry přidala vylepšené zničitelné prostředí (debris FLEX efekt) a efekty HBAO+, ten FLEX efekt ale jen pro grafiky GTX. Na Radeon to nejde. Zkrátka platíte? S AMD zjevně málo. Samozřejmě efekty toho moc nepřináší, kromě strašně nereálného bordelu u těch zničitelných efektů a zvýšených nároků na výkon u obojího :).

Většina módu udělá zajímavější změny s minimálními dopady na výkon. Ale alespoň něco Bethesda dělá.

  • Závěr - pokračujeme?

Aktuálně mám 309 hodin se stále stejnou postavou.

Jsem na 110 levelu a prozkoumáno mám tak 95% mapy, vystavěno naplno (20 lidí a spokojenost 85-100%) zhruba 16 osad. Hlavně stavím (s módy), upravuji výbavu a užívám si průzkum :).

S hlavním příběhem jsme někde u 5-6.úkolu - dohránu mám skoro jednu frakci (Minutemeni), další jsem sotva načal, třeba po 309 hodinách jsem ještě ani neobjevil Institut. Akorát už musím hrát na maximální obtížnost, hra je jinak extrémně lehká protože Level 110 + nejsilnější zbraň ve hře (dvouranná Gass) nedává nepřátelům šanci.

(reálně pak 5x něco bonusové poškození v útoku ze zálohy, což je díky perkům a maximálním schopnostem až 11-14 díky výbavě, skoro pořád)

A to ani Legendárním monstrům, dokáži je dát na 1-2 výstřely :( hra tedy trochu ztratila výzvu a není to opravdu dobře promyšlené RPG - nejlepší brnění jsme našel po 40 hodinách hrání u třetí osady na mostě a nejlepší zbraň s legendární úpravou jen o pár hodin později :(. Ale jinak to baví. Takže mě toho ještě hodně čeká. No alespoň si to můžu užít s Radeon R9 295X2 v 5760x1200 naplno (které mimochodem stále není oficiálně podporované, styď se Bethesdo). A že toho ještě mám dost před sebou ...  

Takže jen ať Bethesda zlepšuje, ale bylo by fajn, kdyby pro všechny. Nemyslím si, že by Radeon R9 295X2 neměl na to, aby na něm neběhaly ty lepší efekty zničitelnosti prostředí také. Co říkáte Bethesda? Tak co, ještě hrajete Fallout 4, kolik hodin máte se svou postavou?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora" - MŮŽETE PŘISPĚT VLASTNÍM ČLÁNKEM - VĚNUJTE POZORNOST BLOGŮM ;)
Sdílet
DiggDigg FacebookFacebook Google!Google LinkujLinkuj LiveLive MySpaceMySpace TwitterTwitter pošli na vybrali.sme.skVybrali.sme

Starší články


 / 18
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

Herni.cz

Videa
SKYRIM „SPECIAL EDITION“ – Najdete rozdíl ve vylepšené grafice?
SKYRIM „SPECIAL EDITION“ – Najdete rozdíl ve vylepšené grafice?Úterý, 25 říjen 2016
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1066x
Komentářů: 7
Dishonored 2 v živém traileru ze Žatce
Dishonored 2 v živém traileru ze ŽatcePondělí, 24 říjen 2016
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 437x
Komentářů: 0
TitanFall2 vychází – napravuje nedostatky předchůdce
TitanFall2 vychází – napravuje nedostatky předchůdcePondělí, 24 říjen 2016
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 378x
Komentářů: 0
Samsung NOTE 7 vybuchuje v GTA5 – firma ho chce zabanovat
Samsung NOTE 7 vybuchuje v GTA5 – firma ho chce zabanovatPátek, 21 říjen 2016
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 6
LOGAN (Wolverine 3) – nejdrsnější X-Men film v první ukázce
LOGAN (Wolverine 3) – nejdrsnější X-Men film v první ukázceČtvrtek, 20 říjen 2016
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1500x
Komentářů: 2
NZXT má nové AiO KRAKEN X42/X52/X62 – co nabízí?
NZXT má nové AiO KRAKEN X42/X52/X62 – co nabízí?Čtvrtek, 20 říjen 2016
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 546x
Komentářů: 0