Přesun METRO EXODUS ze STEAM na EPIC STORE se nelíbí hráčům – jak potrestat vydavatele? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 05 únor 2019
altHráči bombardují negativními hodnoceními starší METRO hry a chtějí bojkotovat nový díl.

 

 

 

 

Zbytečné, potenciálně škodlivé, ale za vším hledej peníze. Očekávaná hra METRO EXODUS, která je třetím a zatím největším dílem velmi zajímavé akční série a vychází již velmi brzy, byla dlouho promována a nabízena v rámci populárního STEAM. Nicméně náhle a evidentně bez slušné dohody, se přesunula na nový EPIC STORE. V rámci STEAMU tak bude přístupná jen těm, kdo si ji tam do té doby již zakoupili, ale pro všechny ostatní bude dostupná jen na EPIC STORE.

Tento krok se samozřejmě nesetkal s pochopením ze strany zákazníků/hráčů. Sice asi nikdo z nás nelituje STEAM jako takový, který svou finanční politikou přispěl k situaci a odradil řadu vydavatelů, ale přeci jen vydavatel hry METRO mohl přistoupit k situaci jinak. A takhle je prostě za hajzla, který využil síly a velikosti STEAM platformy k promování své hry a pak z ní za minutu 12 utekl, aby vydal hru jinde. Nás jako uživatele ani tak moc netrápí situace STEAMU, vůči němu to určitě nebylo férové, ale hlavně to není férové vůči nám zákazníkům.

STEAM, ať se nám to líbí nebo ne, je zdaleka nejlepší, nejfunkčnější a nejvíce odladěnou a pro zákazníky přístupnou distribuční platformou, na které mnozí máme obrovské knihovny her. EPIC STORE je proti němu absolutní odpad, neumí prakticky nic. A přesto si hru musíme kupovat právě tam, protože má exkluzivitu. Exkluzivita je absolutní mor, a podle mého názoru je i porušováním práv zákazníků. Bere nám totiž právo na výběr platformy. Rohlíky se také neprodávají jen v jediném pekařství a máte tedy právo se rozhodnout, kde si rohlík koupíte. EPIC není tvůrcem METRO ani jeho vydavatelem, takže fakt že hra má být dostupná exkluzivně jen na jeho platformě, nedává žádný smysl. Jako hráči přicházíme o možnost výběru a je to špatně. Zcela tedy chápu rozhořčení mnoha hráčů i výzvy k bojkotu, protože ač si přeji, aby měl STEAM konkurenci a klidně třeba EPIC STORE, tedy abychom z toho jako zákazníci mohli těžit, tohle není cesta. Já prostě v současnosti a současné podobě nechci používat EPIC store. Ale vydavatel hry nám nedává na výběr.

Nicméně proč o tom píši. Jako obvykle se tedy řada hráčů pustila do kritiky tvůrců hry. A někteří z nich to nesou nelibě. Reakce jednoho pak získala celosvětovou publicitu, když prakticky vyhrožoval hráčům, že pokud budou hru bojkotovat, další METRO hra už pro PC nevyjde. Ukázalo se, že reakce byla autentická a vývojářské studio se k tomu přiznalo. Ovšem současně vydalo oficiální zprávu, kterou se snaží osvětlit některým hráčům, jak složitá celá situace je.

V první řadě 4A Games studio prohlásilo, že ano, jejich vývojář se vyjádřil v tom, smyslu, že bojkot hry by mohl vést k tomu, že další hra už na PC nevyjde, ale oficiálně tento jeho pohled studio nesdílí. PC je jejich hlavní platformou a hlavním zájmem a mají v plánu v tom pokračovat. Současně však studio uvádí, že zcela chápe frustraci svých vývojářů z celé situace a kritiky hráčů. Bohužel s tím nemůže nic moc udělat. Rozhodnutí přesunout náhle hru ze STEAM exkluzivně na EPIC store není rozhodnutím 4A Games studia. Je to rozhodnutí vydavatele, tedy skupiny KOCH MEDIA. Tvůrci hry nutně nesouhlasí s celým krokem a nepochází z jejich iniciativy, ale jinak mají důvěru ve svého vydavatele a jeho strategii.

Co to znamená pro nás hráče? Samozřejmě nejde o ideální stav. Nicméně bombardovat negativním hodnocením starší METRO hry je hloupost, bombardovat nadávkami vývojáře METRO hry také. Bojkot novinky je také problematický, protože ve finále nejvíce opravdu ublíží hráčům i vývojářům. Vydavatel hry, který situaci způsobil, vytvořil a neudělal pro nás hráče dobrý krok, na tom vydělá. Možná ne tolik, kolik čekal, ale vydělá, pokud hra jako taková nebude propadák. Koch Media totiž kašle na nás hráče, má nás jen jako ovce na holení. Kašle i na tvůrce hry, ty mají dělat jen svou práci a dodat mu produkt, který chce prodat. Koch Media zajímají jen peníze. A přesun ze STEAM na EPIC mu přinesl výhodu v tom, že EPIC má jednak nižší marži, ale také je zde určitě nějaká speciální dohoda za exkluzivitu. Co na tom, že to naštve hráče. Koch Media kalkulují i s tím, že negativní reklama je také reklama.  

Bohužel, je prostě opravdu těžké potrestat Koch Media za hnusné a pro všechny kromě Koch media nevýhodné rozhodnutí, aniž bychom nepotrestali vývojáře, kteří svou práci udělali dobře. Soudě podle toho, co jsme zatím viděli tak hra vypadá fenomenálně dobře. A současně abychom se nepotrestali i jako hráči. Je smutné, že ti špatní na tom zase vydělají. Jak říkám, jedinou cestou, jak podobným situacím zabránit, by byl zákaz exkluzivních her a exkluzivity jako takové. Minimálně z pohledu distribuce, ale klidně i platformy. Dnes prostě neexistuje technický důvod, proč by nějaká hra měla vyjít jen na PC nebo jen na konzoli PS či Xbox. Měly by být dostupné na všech platformách, a hlavně na všech distribučních službách, tak aby si zákazník mohl vybrat a distribuční služby soupeřily mezi sebou službami i cenami. Takhle to ale nefunguje a vážně bych si přál, aby se na to EU i čeští zákonodárci podívali, protože současný zmatek nejen mezi herními službami, ale i službami pro filmy/seriály je prostě nepřijatelný. Všechny hry, všechny filmy všechny seriály by měly být dostupné jako zboží ve všech „obchodech“ (distribučních službách) a ty mají soupeřit o zákazníka a o to nabídnout mu co nejlepší podmínky. Automatickou záležitostí by pak měla být možností převodu jeho knihoven do jiné služby, pokud ta nabídne zajímavější podmínky apod. Něco prostě jako telefonní číslo u mobilního operátora či bankovní účet apod.

Bohužel, tohle prostředí tu nemáme. Zákony na to nejsou připraveny. A tak tu máme problém, jak potrestat KOCH MEDIA za hnusný a pro řadu hráčů nevýhodný tah, kdy prostě většina z nás nechce EPIC store v současné verzi používat, a zároveň jak nepotrestat sami sebe jako hráče a vývojáře hry, kteří za to nemohou. Nápady?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 00:59:42

Vzpomínám jaký porod byl EA Origin potřebný pro Battlefield 3. I dnes ta platforma má stále problémy. STEAM je prostě nejlépe fungující.
Skinn3r [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 07:25:10

Nechci v zadnym pripade podporovat Epic store ale zeby ta platforma nefungovala nebo mela problemy kdyz na ni jede jedna z nejhranejsich her Fortnite to bych nerek. Nikdy s Epic nebyl problem ani snad od uplnyho zacatku stejne jde jen o to pustit hru k nicemu jinymu klient neni.Ale je jasny ze je to zbytecnej klient navic pokud to nekdo chce jen kvuli Metru.
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 11:53:13
avatar
Fortnite také ale má víc hráčů na mobilech a né na PC....
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 12:25:14

Netuším, v čem je problém. Je to jen spouštěč hry.
Mám 4 a je mi to jedno.
Jo, jen ten Steam nejvíc otravuje.
Hemoglobin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 07:43:05

Achjo to s tím aby se EU podívala na způsob distribude her doufám nemyslíš vážně, to už smrdí opravdu rudým terorem. Na kdejakou volovinu vymýšlet zákony a nařízení.

4A že za to nemůže? No pravděpodobně to jejich rozhodnutí nebylo, ale nějakou smlouvu s koch mají, jakou to už je jejich starost. Jak potrestat vydavatele? Jednoduše nekoupit to dokud nezmění názor. Vydavatel by si měl především uvědomit, že je to jeho hloupé rozhodnutí vydávat hru jen někde. Je to absolutně stupidní rozhodnutí. Pokud chci prodat tak prodávám na co nejvíce místech a né naopak, tady prostě Epic dobře podmáznul.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 10:36:49

Zákaz exkluzivity... nevím, jak by se dal realizovat, asi těžko mohu někoho nutit, že musí všechny aplikace dělat multiplatformní a vydávat alespoň na několika různých distribučních platformách.
Ale ten nápad s "přenositelností" knihovny a jeho vynucení pomocí legislativy, to si už dokážu představit spíš a příklad s mobilními operátory je tady vcelku na místě. Sám jsem chvíli pro jednoho českého operátora dělal a tak můžu s klidným srdcem prohlásit, že kdyby k tomu nenutila legislativa, na přenos čísla by se daný operátor (a ostatní asi taky) vykašlal a proces nastavil tak, aby se o to normální člověk radši ani nepokoušel.
Tzn. dovedu si představit zákon, že když si koupím hru / film / skladbu, že se mi zpřístupní na všech platformách, kam ji autor umístil, mohlo by to fungovat a ani autor by na tom nemusel tratit. To, že by se různí vydavatelé mezi sebou museli nějak dohodnout a možná by si Steam tolik nenamastil kapsu, to je ovšem asi taky fakt.
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 07:25:27

Kdyby byl zákaz exkluzivit (a tedy i všude stejná cena - to jinak nejde jinak by se dělala exkluzivita pomocí ceny), tak by přežil jen steam. Má tak silné postavení, že by to nešlo překonat. To snad nechceme.

Kromě toho je to samozřejmě extrémně levičácký názor. Ten, kdo zaplatil vývoj hry musí mít právo rozhodnout jakými kanáli ji bude prodávat.

Takové nařízení by navíc způsobilo vznik nesčetného množství amatérských obchodů aplikujících pochybné praktiky ale všichni tvůrci her vy jim stejně museli hry dodávat.
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 08:00:33
avatar
Jak pisou kluci vyse. Vas pohled je hodne vzdalen od toho jak trh funguje. Vi nekdo, zda si steam nedela reklamu sam z toho podilu Co na hre ma? Tudiz je to jejich vec ze nevyjednavali s koch o podminkach, ne chyba koch, kteri odesli. Samozrejme to muze byt i naopak.
Vyuzil bych priklad s rohliky. Jako zakaznik si rad koupim rohliky vsude. Jako pekar si sam vyberu kam je budu dodavat, je to pravo vsech vyrobcu / tvurcu. Napriklad do obchodu V male vzdalene obci nebudu jezdit s 500 rohlikama, protoze se to nevyplati. To same s hrama. Nebudu prodavat nekde, kde se mi to nevyplati.

Az se epic rozjede a bude vic vydelavat, sluzby se zlepsi a store bude jak steam.
Bedas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 08:18:00

Já bych Steam s jeho 30% marží poslal taky do háje.
flastie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 08:52:23
avatar
mam rovnaky nazor. na druhu stranu robit si na steame polroka reklamu a potom za 5minut dvanast ohlasit ze hra bude epic exclusive je este podlejsi krok. asi po dlhej dobe navstivim piratebay a hru kupim az ked sa situacia zmeni (ak sa zmeni). ja proste odmietam mat 5 a viac hernych klientov na kazdu hru zvlast.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 13:32:32
avatar
Jenže steam ma 30% jako základní sazbu. Čím lepší prodeje a tržby, tím menší provize. Takže u hitovek jako Metro se pohybujeme s marží pod 20% (reálně třeba 17%). Těch 30% je tam pro ty, co si chtějí něco vydat a nechtějí s tím mít vůbec žádné starosti a steam za ně vše obstará. Prostě pokud jsi malý a nemáš na žádnou formu vlasntí distribuce, tak stem ati za 30% dodá infrastrukturu a reklamu a máš zařízeno.

No, asi si metro zahraju až po nějaké době, třeba se situace změní. (Stejně na to teď nebude čas a moje grafika na rozumně nastavené 4k u metra prostě nemá)
aradan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 08:43:58

Vydavatel má právo zacházet se svým zbožím jak uzná za vhodné. Ovšem nese rizika s tím spojená.
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 08:53:24
avatar
Jediná možnost je, na Epicu to nekupovat a koupit to až to bude na Steamu, to by ten vydavatel musel být hloupý, když uvidí, že s jednoho kanálu se to neprodává a z druhého ano. Jinak vývojáři nejsou otroci, taky se můžou sebrat a trhnout se a vydávat sami, nebo si najít jiného distributora s lepšími podmínkami.
Bedas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 09:08:48

Pustim ikonu z plochy a hra jede, nemám problém že mi tam problikne EPIC nebo STEAM (pokud nezačně dlouhá aktualizace.))
To s tou neplacenou reklamou zní jako sviňárna, ale kdo ví co za tím všechno je..
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 09:53:36

ako tak pozeram, nik nevie asi co ten epic store je

epic je vlastneny tencentom, ktory rad predava info o ludoch cinskej vlade, tot prvy problem

druhy je, ze epic store je strasne nezabezpeceny, ved len minuly mesiac, ci kedy to bolo, uniklo 60 milionov uzivatelskych dat, hesiel atd

uz vas vidim ako budete spokojny, ked neaky azijcan vam ukradne ucet so vsetkymi hrami na nom, naj je, ze epic sa nestara

+ nebude tam forum, tak potom nechodte na steam vyplakavat, ze nieco vam nejde
Bedas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 10:27:37

Tak to si čínská vláda počte až se k nim dostane můj virtuální profil se sekundárním emailem a budou vědět že si semtam zahraju na počítači . Jsem ale přesvědčenej že v USA už to dávno vědí tak v rámci zachování rovnováhy jim tuto informaci rád poskytnu.
Jinak konkurence je jediná dlouhodobě fungující hnací síla, Steam se už vyhříval příliš dlouho a potřebuje popohnat, podle mě to nakonec prospěje všem.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 15:29:51

Já mam EPIC store nainstalovaný a používám jen kvůli Subnautice, kterou tam před Vánoci dávali zadarmo. Jinak ale souhlasím, že je to taková nedomrlá platforma...
Imunda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 18:48:24
avatar
"Přidat hru nepatřící do knihovny Steam" vám tu očividně nic neříká. Sahodlouhy článek o ničem...
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 21:48:52
avatar
Až na to, že třeba Assassin Creed Odyssey koupený a přidaný na Steamu stejně potřebuje a spouští klienta Uplay, kde musím mít účet. A já prostě další sračku, co se obden aktualizuje a do které si mám pamatovat další jméno a heslo, do počítače nechci. Takže Metro buď koupím za rok na Steamu, Uplay nebo Originu, a nebo ho nekoupím vůbec. Když někomu nestačí výběr ze tří léta zavedených platforem, tak ať si trhne. Takže přidat tu hru do knihovny Steamu je v tomhle případě užitečný asi jako snipper s Parkinsonovou chorobou...
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 19:44:27

Hru mali rovno sprístupniť aj na Steame, ale o 18% drahšie, kedže Steam si berie 30% a Epic 12%.
Neostep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-06 20:07:26

Jenže Steam si bere 30% jen u malých her u těch velkých si bere i po 20%. Ještě , že jsem si koupil gold edici už v prosinci, takže já na Steamu mít budu, na Epicu bych si hru opravdu nekoupil.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 08:24:38
avatar
To ale nejdřív musíš prodat určitý počet kopií, teprve pak je "sleva" a to se počítá za každou hru zvlášť.
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-07 09:34:54

Na jednu stranu se mi naprosto protiví jakýkoliv zásah politiků do záležitostí co si mají vyříkat firmy mezi sebou, myslím že je čistě na vydavateli hry s kým se jak dohodne. Stáhnout a spustit hru je docela primitivní úkol z programátorského hlediska a CDN si prostě vydavatel zaplatí třeba u clouflare, není nutné budovat žádné obří serverovny. Chápu pokud jste steam tak už se na vás asi začnou vztahovat nějaké ty zákony ohledně monopolů.

Jako hráče mě ale štve že mám samsung televizi s vestavěným steam linkem (běžná aplikace), koupil jsem si steam controller a proste jednou ročně na tom něco pustím, věci jako F1 nebo Nier Automata. Jakmile se tu rozšíří 50 klientů, tak prostě budu muset koupit herní konzoli, protože tohle streamování a komunitní profily pro ovladače přestanou fungovat.
Steam se také pouští do VR her, další oblast o které další klienti ani neslyšeli.
No a pak je tu dlouhodobost, na steamu nemám problém pustit síťovou hru i docela starých her, nedivil bych se kdyby některé menší platformy vypnuly ověřovací servery hned jak se ukáže že je hra propadák (schválně jak dlouho pujde pustit fallout 76?).
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-11 13:06:46

Ono se stačí podívat, v jakém stavu byl Origin, když probíhal veřejný test Anthemu. A to je Origin již celkem zavedený klient. Kdy se něco podobného stalo na Steamu? A co se v tomto směru asi dá čekat od Epic klienta, který je v současné chvíli ořezaný na kost...
myzrael [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 11:15:20

Jak potrestat vydavatele ?

Úplně jednoduchý.

Hru si jako novinku nebudu kupovat. Koupím až bude na steamu nebo za pár let na gogu a bude bez protipirátské ochrany Denuvo, která šikanuje platící zákazníky.

A vůbec Metro je single hra, která žádnou přiblblou aplikaci nepotřebuje.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-11 13:04:33

Ono u dnešních her se stejně většinou vyplácí počkat. Většina dnešních her vychází ve stavu, kdy je to taková lepší beta a čeká se na její dodělání. Takže většinou si počkám, koupím to s odstupem času za třetinu ceny, za dalších pár dolarů k tomu dokoupím season pass se všemi DLC a již dodělanou hru si bez problémů zahraju.
A hra původně mizerná v době vydání je pak často ve stavu, kdy proti jejímu stavu nic moc nenamítám.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-08 21:50:07
avatar
Už nějakou dobu nekupuji nic na Steamu ani u ostatních platforem, které vyžadují zbytečného klienta na pozadí, a hlavně hru podle licenčních podmínek jen pronajímají na dobu neurčitou (dokud se jim nevyplatí změnit podmínky v neprospěch hráče). Naštěstí tu je alternativa pro nepirátící hráče v podobě gogu, sice tam některé hry chybí (z obdobných důvodů, jako někdy chybí jinde), ale nemám tolik volného času a kvalitních her, které jsem ještě nedohrál je tam opravdu hodně. Odmítám podporovat Steam a další DRM systémy, které principiálně mi mohou kdykoli se jim zachce odebrat přístup ke hrám za desítky tisíc (za ty roky ta částka pořád roste). Jako platící zákázník chci minimálně možnost si stáhnout instalační soubor a archivovat pro případ, že služba v budoucnu přestane být podporována.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-11 13:02:17

Jako GOG je fajn, o tom ani potom. Ale přímý konkurent Steamu to taky není. Přijde mi spíše jako takový doplněk hlavně na starší hry, které se tam dají pořídit ve stavu, kdy bez problémů běhají za současném HW a stojí pár dolarů nebo jsou v akci zadara. A hlavně, je DRM free. Tedy bez nechutného balastu.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-11 12:59:26

No tak logicky, pokud na Steamu je dlouhou dobu na nové Metro reklama, lidé si jej předplatí, čekají na něj a pár týdnů před vydáním zjistí, že jej sice dostanou, ale stejně jej budou muset spouštět přes Epic klienta, který v tuto chvíli neumí nic jiného, než hru spustit ... tak bych byl tady naštvaný. Prostě Epic klient je v dnešní době asi tak sto let za opicema a to je důvod, proč je provozně levnější než Steam. Ale až se bude snažit dohnat funkcemi ostatní klienty jako Origin, natož pak Steam, tak jsem zvědavý, jak dlouho jim vydrží cenová politika.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1053x
Komentářů: 7
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 761x
Komentářů: 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4
Fallout: Miami – masivní mód Pro Fallout 4Čtvrtek, 24 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 596x
Komentářů: 0
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!
RTX 3090 a hraní v 8K rozlišení – NVIDIA štve recenzenty proti sobě!Středa, 23 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3504x
Komentářů: 45
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?
Cyberpunk 2077 – jaký PC a HW budete potřebovat?Úterý, 22 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1841x
Komentářů: 13
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2691x
Komentářů: 23