PS3 má opět a stále PhysX – recyklace starých zpráv Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 19 březen 2009
altUž tři roky má konzole PS3 podporu PhysX, novinkou tohoto týdne je oznámení, že PS3 má podporu PhysX …

 

 

 

Dobrých zpráv je málo, a když nejsou, tak si je vytvoříme. Tímto heslem se zdá se někdo řídil. A tak se stalo, že po třech letech, kdy konzole PS3 má podporu PhysX fyzikálních instrukcí, NVIDIA oznámila, že PS3 má „nově“ podporu PhysX.

NVIDIA zkrátka nutně potřebovala nějakou tu dobrou zprávu, kterých má v poslední době kritický nedostatek a tak sází na to, že svět na PhysX instrukce u PS3 zapomněl (a nebo ví, že na to svět zapomněl a chce se připomenout). Nezapomněl. PhysX je marketingovou zbraní společnosti NVIDIA, která společnost AGEIA, tvůrce PhysX koupila. PhysX jsou jen fyzikální instrukce, program. Nejedná se o žádnou průlomovou technologii, která by na trhu dávno nebyla – je zde systém Havok, který je ve hrách dalece rozšířen. PhysX i po mnoha letech stále jen paběrkuje, tři roky má podporu u SONY PS3 včetně všech vývojářských nástrojů k tomu potřebných, nicméně je stále využíván jen sporadicky.

EDIT: Ano od teď je PhysX zdarma a dříve byl placený, ale to je HAVOK taky a stále a platí se za něj více a stejně to k rozšíření PhysX proti Havoku nevedlo.

   NVIDIA tedy včerejší zprávou asi chtěla vývojářům her připomenout, že tu PhysX je a že jej mohou využít. Co je zajímavé je, že v PS3 by neměl akcelerovat PhysX ani tak GPU společnosti NVIDIA, ale procesor IBM Cell. Je zajímavé, že když se chce, procesor asi nebude v počítání fyziky tak neschopný, jak se nám může zdát. Když by se chtělo optimalizovat, tak by to určitě jelo. NVIDIA samozřejmě pro CPU záměrně optimalizovat PhysX nebude, ostatně od nakoupení PhysX neudělala s těmito instrukcemi nic jiného, než že je přesunula s karty Ageia PhysX do svých grafických karet. Je ale zajímavé, že když si do systému osadíte starou Ageia grafikou, není mezi výkonem s ní a mezi výkonem přes GPU Nvidia, žádný velký výkonový rozdíl. NVIDIA samozřejmě nemá proč optimalizovat PhysX pro CPU, protože procesory neprodává, prodává grafiky a tak potřebuje, aby PhysX na CPU moc nejelo, a na jejích grafikách ano.

Ostatně PhysX nekoupila zadarmo a když je licencuje zdarma, na něčem se jí to musí vrátit. Nicméně je zajímavé, že v případě PS3 se mluví o PhysX spíše v souvislosti s CPU než s GPU. Že bychom se nějakých optimalizací pro CPU dočkali?

(EDIT: ačkoliv musím připomentou, že procesor CELL a procesory Intel a AMD, jsou trochu něco jiného, to jen tak naokraj, aby si někdo nemyslel, že si myslím, že CPU jako CPU - nicméně věřím tomu, že když se chce, optimalizovat pro jakýkoliv procesor určitě jde určitě cokoliv)

Společnosti NVIDIA se nedaří s PhysX prorazit, je také otázka, kolik jí v tomto případě zbývá času. Havok a PhysX nejsou totiž všeobecné standardizované fyzikální standardy, dělají víceméně totéž ale jinak. Vzhledem k rozšíření má blíže ke standardu HAVOK. Nicméně poslední vývoj ukazuje na to, že vše směřuje ke standardizaci a začlenění fyzikálních instrukcí do DirectX 11, což by všechno usnadnilo, ale pro samostatné PhysX i Havok by to znamenalo vlastně konec. Je tedy otázka, zda samostatné fyzikální instrukce PhysX nebo i HAVOK, vůbec mají v současné podobě nějakou budoucnost. Samozřejmě NVIDIA bojuje o své místo na slunci a přece nevyhodila mnoho milionů dolarů za něco, pro co se alespoň nepokusí najít na trhu místo. Takže tu máme staronovou informaci o tom, že konzole PS3 má možnost využívat PhysX, zda toho herní tvůrci využijí, je však zcela jiná otázka. Vzhledem ke všeobecné „popularitě“ PS3 mezi vývojáři, kteří vytýkají PS3 příliš odlišný a náročný vývoj her ve srovnání s PC, Xbox360 i Wii, se nezdá, že by PhysX měly zažít nějakou renesanci a nějakou změnu proti minulým 3 letům jejich přítomnosti na PS3. Navíc je otázka, zda PhysX má budoucnost i v samotné herní konzoli PlayStation. Všeobecně se má totiž za to, že v nové generaci (PS4) s velkou pravděpodobností nahradí současný NVIDIA GPU, Intel Larrabee a Intel bude určitě minimálně usilovat o větší podporu pro HAVOK a vlastní API, v horším případě pro něj upřednostní DirectX11 ... No bude to ještě zajímavé.

Zdroj: DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Čekám... 2009-03-19 13:58:41
avatar
[OT]Ačkoliv mám GTX280, sem z technologie PhysX poněkud rozladěn. Za tu dobu co se o téhle technologii ve spojení s nVidii mluví sem nepostřeh jedinou průlomvou hru používající právě PhysX. Teda samozřejmě má ho Mirror's Edge, jenomže ve formě papírových pásek u ventilace a to na hratelnosti příliš nepřidá. No nic stále čekám, zajímalo by mě kde se berou ty reči "PhysX představuje to co Havok neumí". Ano tak ať si tyhle lidi například zahrají HL2, NecroVisioN atd a úkážou mi nějakou hru s PhysXem, ve které má fyzikální engine tak velký dopad na hratelnost...do té doby bude výhodou karet nVidia maximálně převádění videa s pomocí CUDY...[/OT]

Jinak samozřejmě srovnávat CPU X86 s Cellem je zcestné a myslim, že nám například GTA IV ukázalo, jak jsou na tom X86 vs. Cell/Xenon. Taky by mě zajímala implementace PhysX do GoW II, na krabičce ani ve hře samotné neni o PhysX zmínka, přesto sem na internetu někde čet, že by tahle hra měla využívat tento fyzikální engine. GoW II má zatim nejlepší vodu co sem viděl a jestli je to práce PhysX, tak potom nechápu proč něco podobného už nám nebylo předvedeno na PC...
J.C.Denton [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 14:03:11
avatar
ut3 engine podporuje physx v zakladu. takze gowII ma podporu physx. otazka je jestli se v konverzi na pc bude pouzivat pouze akcelerace pres cpu (na pc radove pomalejsi nez na cpu konzole) nebo bude moznost zapnout specialne i gpu akceleraci.
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 14:10:31
avatar
Ano to, že ho obsahuje nemusí nutně znamenat, že ho také používá. Bohužel o tom nic bližšího nevim, takže bych nerad vařil z vody. Nicméně GPU akcelerace na X360 podle mě nepřichází v úvahu, jelikož je tam čip od ATi....
J.C.Denton [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 14:14:43
avatar
na konzolich samozrejme gpu akcelerace neni..ani na xbox ani na ps3 i puvodni gow pocital fyziku pres physx, takze nemyslim ze by u dvojky tomu bylo jinak.
Mc Baxxter [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 14:16:34
avatar
Akorát mi je divný, že se s tim nikde na obalu a ani ve hře nechluběj, třeba Killzone 2 má vzadu 10x5cm (nadsázka) logo Havok...
J.C.Denton [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 15:13:58
avatar
to ja nevim aspon vis ale ze tam neni havok..jinak by to logo tam mel treba taky
siddhi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 21:12:39
avatar
v ut3 je pozito physX pocitane pres gpu jen v nekolika custom mapach stahnutelných z netu ktere udelali tvůrci hry na zakázku pro nvidia, aby se mneli cim chlubit.
J.C.Denton [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 21:48:48
avatar
jo ale jinak pouziva obycejnou cpu akceleraci.
J.C.Denton [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 13:53:54
avatar
DD prosimte neco si zjisti o IBM Cell nez ho zacnes uplne nesmyslne prirovnavat k soucasnym x86 procesorum z hlediska akcelerace physx. neni cpu jako cpu a vytvoril si tedka zase jednou peknou kravinu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 14:30:29
avatar
já ho rozhodně nepřirovnávám k X86 CPU !
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 14:33:31

Citace:

"Co je zajímavé je, že v PS3 by neměl akcelerovat PhysX ani tak GPU společnosti NVIDIA, ale procesor IBM Cell. Je zajímavé, že když se chce, procesor asi nebude v počítání fyziky tak neschopný, jak se nám může zdát."

pokud timto nenarazis na valku Nvidia vs Intel o CPU, potazmo x86, o cem tedy ta veta je?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 14:38:30
avatar
na to že NVIDIA kritizovala ještě nedávno procesor jako takový a mluvila o jejich smrti a asi tak neschopný nebude ...
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 15:17:03

Takze srovnavas x86 s Cell...
J.C.Denton [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 15:17:37
avatar
jde hlavne o to ze vykonove (a pro pocitani fyziky jeste dvojnasobne) je cell dalece pred x86 procesory. tam kde ti vykon nedostacuje tak to optimalizaci nedozenes.
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 20:30:20

A o prideleni jednoho jadra na fyziku si zatim muzeme nechat zdat. GPU akcelarace fyziky je v soucasne dobe lepsi volba.
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 14:23:06

Co takhle uvest zdroj? Tohle je slatanina, vzdyt se to ani neda poradne cist.
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 15:24:30

moj nazor je, ze to cele prevalcuje DX.. ci vo verzii 11 neviem.. ale postupne ano..
doktor2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 16:02:13

Jak to celé dopadne nikdo ani netuší. Pochybuji o tom, že v DX 11 budou kompletní fyzikální instrukce. Je docela možné, že DX 11 umožní přes své prostředí akcelorovat Havok i PhysX na jakékoliv GK splňující DX 11 specifikace. (procesor "nakrmí" GK instrukcema a ta akceleruje výpočet) Což by byla nejlepší cesta. Myslím, že tahle obchodní jednání jsou hlavním důvodem proč stále nejsou k dispozici finální specifikace DX 11. Intel by totiž musel uvolnit licenčně Havok a Nvidia PhysX. Myslím si, že na škodu věci by bylo neprosazení jednotného standardu - vývoj by byl ještě daleko komplikovanější. Navíc přes GK jde akcelorovat i AI. V DX 11 by AI mělo doznat značných změn k lepšímu. Idální případ by byl ..Havok či PhysX akcelerovaný jakoukoliv GX s DX 11 a rovněž tak AI. Pak by to ještě chtělo nějakou tu hru...
zeroground [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 20:25:45

Podle soucasnyho stadia DX11 bych videl implementaci fyziky pouze na zakladni urovni. Dale se mozna dopracujeme v DX12. PhysX se zacina prosazovat a Intel udelal z Havoku mrtvolu. Ja osobne pro PhysX budoucnost vidim.
Bennie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 16:03:03
avatar
a zase to už vypadá na mindrák...

tak jaké pravidlo bylo porušeno v prvním případě a jaké v druhém případě?

A kde NV řekla, že CPU je mrtvé?
Raven [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 16:51:45
avatar
To se probíralo loni.
Úryvek:
V soukromém listu se vysoký představitel NVIDIE Roy Tayler vyjádřil, že CPU je mrtvé a že mu "dochází pára".
Odkaz na článek:
http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=10759&Itemid=67
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 17:08:04
avatar
protože evidetněn trpíš zvláštní formou sklerozy, zejména co se akcí a činů jisté společnosti týká, už mě nebaví se s tebou jako Nvidotem stále hádat, informace o kterých mluvím si může každý snadno ověřit, viz příspěvek pod tvým (díky že jsme to nemusel hledat, u mě je v nějaké aktualitě stejné vyjádření by NVIDIA), není to z mé hlavy já jen tlumočím ....

pravidlo které porušuješ je evidentní vyvolávání flame. hloupými lživými příspěvky a ještě máš tu drzost napadat mě z neobjektivity.
Neznámý  2009-03-19 22:54:50

EDIT by DD: Ještě chvíli pokračuj a dostaneš BAN. Ty máš chlapče zvláštní režim už delší dobu, tvé urážky a napadání překočily všechny meze. Jsi zamindrákovaný NVIDIOT a ještě se tím chlubíš, o to tady nikdo zájem nemáme. tady se žije bez zaujatosti por nějakou značku, tady jsme zaujatí jen pro technologie obecně. Já už se s tebou nenechám terorizovat ani tě neenchám terorizovat ostatní, kteří by rádi do diskuse napsaly ale nemůžou, protože jsou tu lidi jako ty. Ty máš zvláštní režim, mažu cokoliv co považuji za flame, urážení atd. A pokud budeš v tom co děláš pokračovat, dostaneš ban na 14 dní.

V cem pokracovat? V otazkach proc se chovas jak se chovas?
Proc nemuzou ostatni prispet? Ja jim v tom nejak branim?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 23:01:26
avatar
Pokud nechápeš, že tvé ustavičné napadaní jako flamera a zaujatého NVIDIOTA, čímž se netajíš, tady nikoho nezajímá a nehodláš v tom přestat, pak není co vysvětlovat. Tady bude v diskusích klid a pohoda a místo pro všechny, a ne že to tady obsadí pár blbečků jako jsi ty a budou nám tu ukazovat jaký jsou kingové ...

takže další blbá otázka, na kterou jsem tobě a tobě podobným asi 1 000 0000x odpovídal, a máš BAN. Nikdo mě nemůže obvinit, že jsi nedostal příležitou, mou svatou trpělivost tu pokoušíš už měsíce ...
Neznámý  2009-03-19 23:02:26

A pan uz pouziva urazky. To je pane BOREC.
Neznámý  2009-03-19 23:05:33

Vyborne! Kam se na me hrabe Ladik. Jen dalsi dukaz toho, ze nekdo ma moznost manipulovat s jakymsi hodnocenim ctenaru. Bravo!
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 23:21:51
avatar
SBOHEM ..... 14 dní BAN .... ban změněn na trvalý výmaz ze systému za porušení BAN režimu.
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 18:06:46

myslim, že DD-ho kladné hlasy zas tak moc neberou
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 18:10:41

nee
seš zaujatej, promin
Neznámý  2009-03-19 18:13:06

To nepopiram.

Proc nedavas odpovedet na prispevek, kdo ma pak cmuchat, na koho reagujes?
Liliputek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - HWSpeedy 2009-03-19 19:01:11

Zdravím, bylo by možné prosím aby jsi napsal nějaký članek ty? v diskuzích víš skoro vše a já bych byl rád kdyby jsi to co víš a zjistíš jinde napsal na tento web.Zatím vidím jen kritiku, chytání za slovo atd.Rád bych viděl že jsi jiný než ostatní "rejpalové".Ukaž svou pravou tvář.A neber to jako útok na tebe.Děkuji
Neznámý  2009-03-19 22:59:25

Nemam ambice delat nezavisly web. Ale z pozice ctenare rad upozornim na pripadne nesrovnalosti.
HonzaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-19 19:45:49

Nesmíte to tak žrát, děcka
jan333 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - zaujatost 2009-03-19 23:59:03

tedy delsi dobu jsem tu nebyl,ale jedno je jiste tento web neni nikterak zaujaty,jestlize si nekdo mysli opak budiz mu udelen ban.
ps. pekny clanek velice poucny a kvalitne napsany snad az na nekolik malickosti napr. koupit zadarmo skutecne nic nelze..... vsak to take pochazi z pera autor jenz ma vzdelaniho dostatek
TomyBoy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-20 19:03:09

Další zaujatý článek. PhysX si licencovalo třeba Nintendo Wii, ale o tom newska určitě nebude. Lepší je přeci proprat po 150té prdel Nvidii potažmo Sony, že?
Sranda bude, až čip od ATI Hollywood nebo jak se jmenuje bude akcelerovat přes PhysX a ostatní čipy od ATI nikoliv.
J.C.Denton [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2009-03-20 19:43:47
avatar
aby to spis neakcelerovalo to cpu powerpc ale jestli se to na wii nekde vice vyuzije tak stejne ta fyzika bude hodne osekana..730MHz je opravdu malo..ale porad by to na tom jelo asi lip nez aby se hollywood staral o grafiku i fyziku.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1268x
Komentářů: 3
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1794x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3540x
Komentářů: 7
Monster Hunter vstoupil do kin
Monster Hunter vstoupil do kinČtvrtek, 17 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2863x
Komentářů: 3
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGE
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGEPondělí, 14 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2560x
Komentářů: 5
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.Pátek, 11 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2391x
Komentářů: 1