Gigabyte a jeho nabídka B450 desek – nechybí cenově zajímavé ATX, mATX i mini-ITX. Ale něco chybí. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 08 srpen 2018
altSpolečnost Gigabyte si připravila 5 modelů základních desek s novým B450 čipsetem. Jaké jsou?

 

 

 

 

Pokračujeme v přehlídce nových a cenově vzhledem k možnostem a cenám atraktivních základních desek s AMD B450 čipsetem, pro 14nm, 12nm i 7nm RYZEN procesory. Tentokrát se podíváme na nabídku společnosti GIGABYTE. Ta obsahuje všeho všudy 5 modelů. 6, pokud budeme počítat i jednu desku, která se dodává ve verzi s WiFi nebo bez WiFi. Začněme právě u ní.

Již jsme otestovali právě ASUS B450 AORUS PRO, která existuje také v identické verzi, jen má navíc integrovanou WiFi/BT kartu s odpovídajícími výstupy. Tento luxusní prvek ale samozřejmě desku o několik set korun prodraží. Gigabyte navíc WiFi verzi u nás zatím neuvedlo do prodeje. K dispozici je zatím běžně již námi otestovaná B450 AORUS PRO bez WiFi, což je tak jako tak nejlepší ATX B450 model od GB v nabídce. Velmi dobrá deska za skvělé peníze, kdy stojí jen kolem 3000 korun, což samozřejmě obnáší nějaké kompromisy, ale nic až tak podstatného pro běžné uživatele i hráče:

Gigabyte má pak ještě jeden levnější ATX model, jmenuje se B450 AORUS ELITE. Ten má řadu podobných prvků jako PRO verze, ale zpracování je o něco jednodušší, výbavy je o něco méně a má třeba horší integrovaný zvuk, nemá Type-C konektor apod. Cena tedy bude nejspíše níže, odhadoval bych ji tak kolem 2700 korun.  

Gigabyte má ale v nabídce i jeden mini-ITX model a cenově dostupný (na rozdíl od ASUSu, který má sice výborný mini-ITX model, ale také drahý na mainstream). B450 I AORUS PRO WIFI je nástupcem velmi populárního B350 modelu GA-AB350N-Gaming WIFI (testován zde), který byl dlouho jediný rozumně kvalitní a cenově dostupný mini-ITX pro RYZEN vůbec. Gigabyte ale výrazně u novinky upravil design i výbavu. Ve výbavě je všechno, kvalitní integrovaný zvuk, WiFi/BT, 2x HDMI i DP konektor(!), solidní chlazení na kaskádě. Tohle vypadá opravdu na velmi pěknou a zajímavou desku. Cenu bych navíc odhadoval někam ke 3 tisícům, což by byla paráda!

Gigabyte má v nabídce také dvě levné B450 desky v atraktivním formátu mATX. Tou nejlevnější je B450M DS3H, která stojí jen kolem 1900 korun vč. DPH. Design je hodně základní, ale má vše zásadní (HDMI i DVI, 4 sloty pro RAM i 1x M.2 slot) integrovaný zvuk je základní, stejně tak napájení je chlazeno velmi malým pasivem, ale alespoň tam nějaký je. V této cenové hladině už spousta desek nemá na kaskádě nic. Za ty prachy asi těžko chtít více a pořád zvládne vše, co běžný uživatel v základu skutečně potřebuje.

Gigabyte má pak ale ještě „luxusnější“ mATX verzi ze série AORUS (B450 AORUS M). Napájení je o něco lepší, chlazení také (ale žádný zázrak), M.2 má lepší pozici, ale stále chybí USB Type-C a především má tahle deska jen ALC 887 integrovaný zvuk. Poslední dvě věci + chlazení mě opravdu mrzí, protože tohle by mohla být jedna z mála zajímavých rozumně kvalitních mATX desek pro AM4 platformu vůbec.

  • Co Gigabyte chybí? Kvalitní mATX modely :( …

Gigabyte totiž stejně jako většina ostatních výrobců vůbec nenabízí kvalitní mATX na X470! B450 AORUS M je tedy to nejlepší, co v atraktivním mATX formátu Gigabyte pro AMD má. Tady vidím velkou díru v nabídce Gigabyte. Z hlediska nabídky ATX modelů je na tom GB skvěle, vyšší X470 i B450 modely jsou velmi dobré a až na to chlazení VRM, které by se dalo udělat funkčně lépe (v běžné praxi to ale ničemu ve stávající podobě nevadí), tak nemám žádné výhrady. Zpracování, kvalita, výbava, design i cena za to všechno jsou velmi dobré! Aktuálně jsme otestovali ten B450 AORUS PRO model, otestovaný máme i X470 AORUS GAMING 7 a na testy tu máme i levnější X470 Ultra Gaming za zajímavých 4 tisíce korun (recenze brzy). Stejně tak nová B450I AORUS PRO WIFi vypadá na papíře skvěle a je to horký kandidát na nejlepší mini-ITX desku na trhu za rozumné peníze, a rozhodně ji otestujeme.  Chybí mě na ni snad jen USB Type-C, ale jinak plná konektorová výbava, WiFi, ALC 1220 zvuk, solidní chlazení VRM a cena snad kolem 3000 korun …. Už se těšíme na testování :).  

Gigabyte má tak v podstatě jedinou díru ve své nabídce desek pro AM4, kterou v B450 modelech nevyřešil. Kvalitní mATX mu chybí, stejně jako chybí konkurenčnímu ASUSu. Tedy dva největší výrobci desek nedokáží nabídnout kvalitní mATX pro AM4?! To je nějaké spiknutí? B450 AORUS M je „OK“ na levnou desku, však také stojí kolem 2300 korun vč. DPH a určitě si jej otestujeme. Ale Gigabyte určitě mělo udělat i luxusnější verzi postavenou na AORUS PRO B450 základu a nejlépe udělat mATX verzi X470 AORUS GAMING 5 s WiFi! Kvalitní vybavená mATX deska bez kompromisů prostě citelně v nabídce, jak Gigabyte, tak dalších výrobců, zcela chybí. A začíná to být podezřelé … je ale pravda, že zatímco ASUS má podezřele pro Intel (Z370 i B360) kvalitní mATX desky, a pro AMD nikoliv, tak Gigabyte vlastně nemá kvalitní dobře vybavenou mATX ani pro Intel. Jeho B360/H370/Z370 mATX jsou v podstatě až na čipset a patici, jinak kvalitativně, výbavou i designem identické, jako právě představené B450 AORUS PRO M a B450M DS3H. Tedy jde jen o nejlevnější modely desek v nabídce daných platforem vůbec. Z nějakého důvodu Gigabyte kvalitní, mainstreamovou mATX desku ve střední třídě v nabídce nemá na žádné aktuální platformě. Za to nabízí až extrémní počet jen v detailech se lišících ATX modelů (zejména na Intel platformě, u AMD je to naštěstí mnohem střídmější a rozumnější). Škoda.

Doufám, že Gigabyte nabídku doplní o B450 AORUS PRO M (kvalitní vybavenou mATX za rozumnou cenu) a hlavně X470M AORUS Gaming 5 WiFi (super kvalitní, supervybavenou mATX desku bez kompromisů). Pěkně prosím :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
TheEmpressProtects [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-08 13:41:41
avatar
Koukám, že nejsme jediný, komu slušné mATX desky nějak v nabídce chybí... kde sakra jsou?
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-08 14:58:19
avatar
Uffff..., taky čekám na kvalitní mATX s Wi-fi(BT).
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1099x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 754x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1330x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2030x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2230x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1835x
Komentářů: 2