PREVIEW: Gigabyte TRX40 AORUS Xtreme – jaká je deska pro high endové CPU ThreadRipper? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 12 listopad 2019
altPokud máte v plánu postavit si skutečně high endový počítač, budete potřebovat novou desku.

 

 

 

 

Můžeme samozřejmě dále předstírat, že Ryzen 9 3950X je high end. Někteří nedokáží přenést přes srdce, že procesor se 16jádry za 20 tisíc korun je dnes mainstream, ačkoliv všechna fakta mluví jasně. Žijeme zkrátka v době postfaktické, a subjektivní dojmy jsou dnes podle mnohých více než fakta. Nicméně pro ty, které fakta a realita ještě zajímají, tak se na trh chystá skutečný procesorový a počítačový high end.

Jen 16jádrový RYZEN 9 3950X se jako mainstreamový procesor pro mainstreamovou platformu nebude moci měřit s výkonem high endové Threadripper platformy, která bude v nové generaci začínat 24jádrovým RYZEN ThreadRipper 3960X, pokračovat 32jádrovým ThreadRipper 3970X a po novém roce se dočkáme i 48jádrového 3970X, a hlavně 64jádrového krále desktopových high end procesorů, ThreadRipper 3990X. Já vám bohužel zatím nemohu prozradit výkony jednotlivých modelů, ačkoliv je samozřejmě znám. Snad jen řeknu, že počítačový high end bude od tohoto měsíce opravdu na trhu jen jeden. Já už trochu proháním 3960X, a je to monstrum … a to je zdaleka nejslabší z high endových novinek :).

Vedle 18jádrového Core i9-9980XE (brzy přejmenovaného na 10980XE) je to úplně jiná galaxie výkonu. Nejde jen o výkon v aplikacích, které dokáží větší počet jader využívat, jde o výkon několika aplikací najednou. Mám třeba současně spuštěný rendering v Blenderu, zpracování videa v Adobe Premiere a současně hraji hru, všechno jede plynule a použitelně. Největší problém je paměť, jen 32GB je prakticky nepoužitelné, i 64GB je pořád málo. Procesor to vše zvládá, ale více paměti a více PCIe 4.0 SSD budou nutná. Ale o všem bude řeč v recenzi :).

  • Nová platforma AMD TRX40

Jak už víte, pro novou generaci Threadripper procesoru bohužel byla nutná změna patice. AMD asi udělalo chybu, když se rozhodlo původně X399 postavit na výrazně upravené sTR4 patici, která sice fyzicky byla stejná jako pro EPYC procesory, ale měla kompletně jiné uspořádání a mapu pinů. To je něco, co se u nových 7nm ThreadRipper ukázalo jako problém. Prostě by to nefungovalo. Sama patice sTR4 tak nadále pokračuje. Na serverech je původní verze pro 14nm ZEN EPYC stále kompatibilní s novými 7nm ZEN 2 EPYC, ale u X399 platformy končí.

Nové 7nm EPYC do ní prostě nejde funkčně dát. AMD muselo změnit mapu a využití pinů u nové verze sTR4 patice pro 7nm Threadripper procesory a přichází tedy nová TRX40 platforma. AMD mimochodem tvrdí, že tahle platforma tu chvíli zůstane, takže se můžeme těšit na kompatibilitu i s nadcházející 7nm+ generací ThreadRipper procesorů.

  • Gigabyte TRX40 AORUS Xtreme

Jako první nám do redakce z novinek dorazil nejvyšší model od Gigabyte. Nový AORUS Xtreme. A je to jedna z nejlepších desek, kterou jsem kdy měl v ruce. Má naprosto šíleně předimenzované 16+3 fázové napájení s extrémně účinnými komponenty a celé je to chlazené klasickými heatsinky s masivní heatpipe. 8 slotů pro paměti pojme až 256GB DDR4 na 4400MHz. ECC je podporováno.

7nm ThreadRipper procesory nabízí v kombinaci s TRX40 platformou až 72 PCIe 4.0 linek. Všechny PCIe linky na téhle desce jsou ve verzi 4.0, což znamená dvojnásobnou kapacitu a rychlost proti 3.0 u předchozí X399 nebo u „konkurenční“ Intel X299 platformy. Konkrétně AORUS Xtreme TRX40 nabízí 2x PCIe x16 + 2x PCIe x8 sloty, k tomu 4x M.2 PCIe x4. Vše osaditelné najednou s plnou kapacitou a výkonem! Ve výbavě najdete i 10x SATA, hromadu USB 3.2 Gen 2 konektorů, USB type C atd.

Deska má také dvě síťovky. Obě jsou 10Gbit LAN. K tomu má samozřejmě je zde Wi-Fi 6 a BT 5.0. najdeme i kvalitní zvuk ALC 1220 VB s posílením ESS Sabre DAC a dalšími prvky. Ve výbavě je vše pro taktování, včetně toho extrémního, samozřejmě nechybí RGB, hromada konektorů pro ventilátory a chlazení všeho typu. Všechny fyzické prvky jsou extra zesíleny, samo PCB je extrémně kvalitní (musí, když jsou všechny PCIe ve verzi 4.0). No a pokud by vám třeba nestačilo, že deska má sama na sobě 4x M.2 PCIe x4 4.0pozice, tak v balení je ještě AORUS Gen C AIC adaptér pro další čtyři M.2 SSD PCIe gen 4 disky:

Jedná se o kartu do PCIe x16 slotu s masivním chlazením a 4 pozicemi pro M.2. Všechno ve verzi 4.0 a samozřejmě díky tomu, že platforma má PCIe 4.0, dokáže tahle karta nabídnout 2x větší rychlost než dosavadní PCIe 3.0 řešení a platformy. Aktuálně s PCIe 4.0 AUORUS M.2 SSD gen4 dokáže jít až na 15 000MB/s pro čtení (RAID pole). Tahle karta je u této desky tedy již v ceně a dohromady tak můžete osadit osm M.2 NVMe SSD PCIe 4.0 disků na tuhle desku, a všechny pojedou naplno a bez ztráty výkonu nedostatkem PCIe linek, jako je tomu na jiných platformách. Cool :).

Ve srovnání s AORUS X399 Xtreme, kterou jsem používal doposud pro svůj dnes už výkonem tedy mainstreamový 16jádrový ThreadRipper 2950X, udělalo Gigabyte velké změny a vylepšení. Deska je o poznání kvalitnější, napájení je mnohem silnější (ostatně musí počítat i s tím chystaným 64jádrovým RYZENem). Je škoda, že to nešlo bez ventilátoru nad čipsetem, ačkoliv všude je spousta kovu. Mám trochu dojem, že je tam ale ten ventilátor není kvůli čipsetu, jako kvůli těm 4x NVMe SSD pozicím kolem. Ty určitě dokáží topit více než čipset.

  • Závěr

V redakci mě přistála ještě nová Designare X299X pro Intel, ale zajímavější asi bude pro mnohé spíše nová Designare TRX40, kterou Gigabyte také připravuje do prodeje. Třetí deskou pro nové Threadripper procesory bude pak TRX40 AORUS MASTER, která bude tvořit základ nabídky. V mnoha ohledech jsou ty desky podobné, ale XTREME má prvky zejména pro masivní OC, které ty dvě další nemají. Má také nejvíce další výbavy, nejmasivnější zpracování atd.

Na test kromě XTREME budu mít i právě MASTER verzi, která bude citelně levnější. Znám cenu nové TRX40 AORUS Xtreme, a řeknu to asi takhle. Pokud se na ní musíte ptát, tak na ní nemáte :). Dobrou zprávou je, že bude znatelně levnější než ten nejlevnější nový ThreadRipper procesor, který k ní budete potřebovat ;).

Já vážně chápu, že se mnozí zdráhají říkat 16jádrovému RYZEN 3950X pro AM4 mainstream, opakuji důrazně, že vím, že to není levný procesor, ale prostě fakta jsou jasná: je to mainstream! Výkon jen základního ThreadRipper 3960X procesoru je úplně jiná liga, je to jako když srovnáte 2jádrové Pentium G s RYZEN 7. Ten rozdíl je prostě obrovský. A ano, ty ceny jsou velmi vysoké, počty jader, PCIe linek ohromující, ale na TRX40 platformě a RYZEN ThreadRipper 3900X sérii procesorů není nic zásadně extrémního.

Je to normální high endová PC platforma, nepotřebujete na to nutně ani vodní chlazení. NOCTUA NH-U14S pro TR4 to chladí tiše a bez problémů. Vejde se to do relativně normální skříně atd. Ano, pokud nedokážete zaměstnat a využít 24, 32jader, je to overkill, ale to je pointa high endu a vždy byla. To samé bylo i kdysi, když přišel 6jádrový high end, a v diskusích se mnozí do krve hádali, že 6jádrový procesor je, a dlouho bude, naprosto k ničemu. Jen nás zkazila téměř dekáda, kdy se vývoj všeho prakticky zastavil. Poslední 2 roky se ale rozjel, a tak se smiřte s tím, že 16jader v podobě 3950X pro AM4 je zkrátka mainstream a nová TRX40 platforma a 24, 32 a brzy až 64jádrový ThreadRipper, jsou skutečný high end s tomu odpovídajícím odstupem výkonu i ceny.

Samozřejmě můžeme klidně zkopírovat roky staré diskuse, nahradit pasáže o tom, že 4jádra/6jader je nanic, dohady o tom že 24/32 jader je nanic, a vést stejnou nikam nevedoucí diskusi na tohle téma až do doby, kdy 32jader bude mainstream a 128 jader high end :). Fakt, že si dobře pamatuji diskuse o smysluplnosti 4jádrových procesorů, ba dokonce i ty diskuse nad tím, kdo sakra potřebuje 2 jádra, když 1 jádro stačí všem, a teď tu máme to samé znovu, mě hodně baví. Historie, a hlavně chyby v ní udělané, se opravdu často opakují. Ještě že v tomhle případě je to jen neškodně zábavné :).

Recenze nových TRX40 desek a Threadripper procesorů se dočkáte ještě tenhle měsíc, kdy také dorazí do obchodů (od 24.11.). Takže někteří budou mít opravdu veselé a výkonné Vánoce :). Nové éra počítačového high endu tak začíná a pokud mohu ze svých prvních zkušeností s novinkami soudit, je to mazec. A to nejlepší teprve přijde …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 11:11:32

Dík a už se těším co to umí.
Po letité intelovské betonáži, kdy 4 jádra s HT musí stačit každému a na všechno přišlo AMD a začaly se dít věci. Patří jim za to veliký dík. Co si kdo koupí, za kolik a jak to využije, je už jen volba jednoho každého.
Bohužel, R9-3950X si asi nikdo za doporučenou cenu jen tak nekoupí. První vlaštovky už na to jasně ukazují:
Suntech - 33809 Kč
Agem - 36 940 Kč
Alza - cena zatím nestanovena
CZC - nemá v produktech
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 11:17:04

To jsou ty ceny na start tak prepaleny?docela sila 33 tisic ale nekdy tam maj takovej nesmysl,nez dorazi skladem atd,uvidi se
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Predajcom už komplet šibe 2019-11-13 11:31:54

Mne dneska odpisali zo slovenských shopov a cena 1349 Eur, kde 3900X majú za 530 Eur.

Ako som fakt extrémne nespokojný a sklamaný. To si koľko budú účtovať za Threadrippery? 3960X (1399 USD) za 1799 Eur?
Ako WTF? Ja viem, že cena bude vyššia ako 750 USD, ale platiť za 16 jadier cenu takmer 24 jadier?

To je choré už, čo tí predajcovia stvárajú. Už ma nebaví čakať ak nebude cena do 900 Eur asi vezmem 3900X.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 11:44:40

Co čekáš, klasičtí vychcaní prodejci, který vsázej na to, že lidi jsou nedočkaví a prostě jim ty peníze za to daj, aby byli první, co to budou mít.

Ve chvíli, kdy více eshopů pokryje první odběry nedočkavců a tyhle procesory začnou být víceméně normálně k dostání (alespoň jako 3900X - vím, že věčně není skladem, ale taky vím, že po objednání do týdne dorazí), tak ceny fofrem spadnou tam, kde mají být.

Ale jak říkáš, je to čekání a čekání a čekání....
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 11:57:01

Ja som vedel, že cena bude vyššia, ale nečakal som že prekročí 1000 Eur. To už je aj pre mňa extrémny mindfuck a WTF.

Ešte čakám na Mall, Datacomp a Alzu, kedy nahodia ceny a podľa toho sa rozhodnem, či skladám v decembri alebo sa to posunie.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 12:39:43
avatar
těm cenám nevěnuj žádnou pozornost, jsou to placeholder ceny, když to za ně někdo objedná, dobře mu tak ...

ceny budou odpovídat doporučeným cenám ... jakmile bude produkt dostupný ...
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mainstream 2019-11-13 11:40:31

Když už se tak oháníte tím mainstreamem a high-endem, měl by jste už začít rozlišovat jestli to myslíte cenově nebo výkonem.

Mainstream - neboli střední třída je pro obrovskou masu lidí, kteří si tu věc normálně koupí, protože jeho cena odpovídá tomu, co si ta obrovská masa lidí může dovolit koupit. To opravdu není procesor za cenu přes 20 tisíc korun. Ať se to zas Vám líbí nebo ne, tou cenu je to high-end, který si drtivá většina lidí nebude moci dovolit.

Pokud to berete pouze z pohledu výkonu procesorů, tak ano - oproti novým TR je to nižší třída, ale i tak ho označovat mainstreamem v porovnání s konkurencí nedává smysl.

Nicméně deska vypadá parádně, i ta karta na další NVMe disky je parádní.

Výkon nových TR bude monstrózní jak tak koukám, to se mi líbí.

A btw: Nepřijde Vám hloupé testovat jak říkáte High-end platformu, která má mít až 64 jader a 128 vláken a podporuje 256GB RAM pouze s 32GB nebo 64GB RAM? Ona tam ta podpora asi nebude pro nic za nic a je celkem logické, že plné zatížení všech těch jader bude potřebovat ohromné množství operační paměti. Vždyť 32GB RAM se dnes dává do notebooků.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 12:38:07
avatar
hloupé to je, ale já tu nemám žádné 16GB moduly všechno co tu mám rychlýho je 8GB ve stejných kitech, 64GB udělám jen pokud spojím několik různých kitů
Ingott [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mainstream 2019-11-13 15:08:59

Zrovna jsem se díval, že obyčejná Škoda Octavia v maximální konfiguraci atakuje 1 milion korun. Tak co, je to high-endové auto, protože stojí tolik, že většina z nás do toho ty prachy nedá? Nebo obyčejný mainstream?
Pro koho je Octavia high-endem mezi automobily, tak chápu, že i 3950X pokládá za high-end. To ale není můj případ, pro mne je obojí mainstream.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-14 06:21:29

Srovnáváš nesmysly...

Pokud si vybereš Octávii s určitým výkonem motoru, tak se stejným výkonem může podle výbavy stát řekněme 450 000,- a nebo taky milion... Jenže pořád bude mít stejný výkon. Za co si připlácíš je výbava a doplňky, tedy asi jako kdyby sis koupil Ryzen 7 a k němu dokoupil třeba ty ultra drahé Intel SSD disky, který jeden stojí 70 tisíc. Pořád máš mainstream, ale na doplňcích jsi vyházel nesmysl peněz.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-14 08:11:27

Ta platforma obecně je mainstream. Prostě pokud si vezmete průměrnou cenu desky pro AM4 podle počtu prodaných kusů a k tomu průměrnou cenu procesoru do AM4 podle prodaných kusů, tak to je typický mainstream.
A samozřejmě i do této platformy může mít AMD procesor, který svými parametry nemá konkurenta, tak si jej může dovolil patřičně nacenit.
Čili tento procesor jako takový asi těžko bude běžný uživatel považovat za mainstream. Ale je to procesor do mainstream platformy.
Proč to AMD dělá a umožňuje uživateli si takový procesor dát do levné platformy, to je jejich věc ... věc jejich cenové politiky ve snaze vytrhnout Intelu z ruky co největší část trhu, než vydá nástupce současné Core architektury a zase převezme otěže.
Je to prostě jak to tu píše někdo níže. Oktávka je mainstream auto, tedy ještě nedávno byla ... ta nová se nejspíš v základu nevejde do půl milionu a to už úplně mainstream není ... ale obecně je to auto nižší střední třídy, tedy skutečně mainstream, který ale když chcete, tak jej vyšperkujete cenově dost přes milion. Pak je jen otázka, kdo si raději za ty peníze koupí Oktávku a ne něco jiného z vyšší ligy
LordDave [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - B550 a RX5500 2019-11-13 12:25:23
avatar
Ahoj,

CPU za 20000,- fakt bomba.
Co takhle konečně nějaká zajímavá zpráva pro nás obyčejnou lůzu, co za nové supr CPU, které si může finančne max. dovolit je Ryzen5 3600 a čeká už jen na novou desku s B550 (ne že by se předpokládal velký posun od B450, ale proč to nedat rovnou do nové) a na nové grafiky?
Díky, David

PS: sám mám R5 1600 + 16GB ram + Vegu56 k LCD 3440x1440 a relativně OK (nic moc z detailů neubírám), ale potřebuji složit PC pro klienta a čekám už jen na tyto 2 věci a místo toho tu máme samé novinky, co si skoro nikdo nekoupí - fakt super.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 13:16:49
avatar
jedním z důvodů pro 3950X je mainstream a není high end je fakt, že si ho do té své B450 desky budeš moci klidně osadit ... to by si s high endovým CPU nemohl ;)

ta cena je naprosto v pořádku ... RYZEN 9 3900X/3950X jsou doslova a fyzicky 2x RYZEN 5 3600X a 2x RYZEN 7 3800X. Dva procesory v jednom. RYZEN 9 mají dva 7nm čipy, složitější základnu, jsou dražší na výrobu.

Takže když RYZEN 5 3600X stojí 6700,-, logicky stojí 3900X dvojnásobek tedy v jeho případě 13 900,- odpovídá to nákladům ...

Když RYZEN 7 3800X stojí 10 500 korun, tak RYZEN 9 3950X se dvěma těmi výběrovými čipy stojí dvojnásobek, tedy bude za zhruba 20 800 korun.

ty ceny jsou vlastně velmi příznivé .... jinak nevím jestli má smysl čekat na B550 .... pro běžného uživatele je B45 úplně v poho a dlouho bude
LordDave [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 18:32:00
avatar
Dobrý - ceny nových CPU jsou jasné a teď zpátky k mé otázce:
1)Desky s B550 - kdy cca budou?
2)GK RX5500/5500XT - kdy cca budou?
Letos? Listopad? Prosinec? ..začátek? ..konec? 1/4 2020?
(abych +- věděl, zda má smysl vůbec čekat)
Na B550 třeba ne, ale proč místo RX580 neosadit rovnou RX5500XT s teoreticky poloviční spotřebou a +- stejnému/ lepšímu výkonu a navíc už jen ten pocit, že mám v PC novou architekturu a ne 3 roky starou Polaris).

Díky za odpověď - do konce 11/2019 na řadu RX5500 už vydržím a pak se uvidí,..
Na B550 jsem se ptal i z toho důvodu, že jsi je zmiňoval již dříve - viz "B550 základní desky
Ne, že by tahle platforma byla až tak nutná a zásadní, ale B550 skutečně dorazí. A vypadá to, že právě během října."
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 18:22:05
avatar
1, B550 nevím. Nikdo na to nespěchá.

2, RX 5500 budou tento měsíc, zda jen RX 5500 nebo i 5500 XT nemohu říci. Vím jen že tento rok budou. Výkon v úrovni RX 570 - 590 s výrazně nižší spotřebou, cenu zatím také neznám.

předpokládám, že jako novinky budou B550 i RX 5500 série o něco dražší ne produkty, které nahrazují tedy B450 a RX 570/580 ... samozřejmě že budou zajímavé. jak to bude s dostupností a kdy bohužel nemohu přesně říci, nevím to přesně.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-14 08:17:09

Já bych ten procesor do mainstreamu vážně neřadil. Je to procesor s výkonem, který atakuje a překonává procesory HEDT platformy, to je realita.
Je to procesor určený do mainstream platformy, protože AM4 je jasně neprodávanější platforma AMD. Ale mainstream procesor to není ... v celkovém objemu prodejů procesorů pro AM4 platformu bude tvořit maximálně pár procent, tedy okrajovou záležitost, rozhodně ne hlavní proud prodejů.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-13 17:24:59
avatar
Hodně jsem se nasmál hned v úvodu (slova high end a mainstream mi přijdou fakt už vtipná)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1098x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 752x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1330x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2030x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2230x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1835x
Komentářů: 2