Brzdí updaty Windows 7 počítač? Tisk E-mail
Napsal Tomáš Hort   
Pondělí, 30 srpen 2010
altOperační systém Windows 7 se stále aktualizuje. Zalepují se bezpečnostní díry, updatují se ovladače. Jenže není to jen ku prospěchu věci, neb se s nimi, i přes jejich nevelký počet, pěkně zpomaluje počítač.

 

 

Možná jste četli mou poslední recenzi o SSD discích Kingston. V ní jsem zmiňoval, že příště vyzkouším i praktické testy jako rychlost instalace či startu Windows a další. Ještě než jsem se k tomu dostal, zjistil jsem, jak si jednoduše zbrzdit boot systému i o více než dvojnásobnou dobu. Stačí k tomu pouze nainstalovat všechny dostupné updaty, které vám Microsoft přes aktualizace nabízí.

Na tuto věc jsem narazil, když jsem nainstaloval operační systém Windows 7 Home Premium na testovaný pevný disk Kingston SSDNow 64GB V+ Series. Instalace proběhla rychle, ač zde moc rozdíly mezi plotnovými a SSD disky nejsou. Po každé instalaci nejdříve nainstaluji všechny potřebné ovladače pro komponenty a pro systém a poté pár nejdůležitějších programů na přehrávání médií, úpravu fotek, videa a samozřejmě i textové a tabulkové editory.

Po zmíněné instalaci všeho jsem nechal nainstalovat i aktualizace Windows 7, kterých se mi přihlásilo cca 40. Člověk o tom čte každou chvíli, jak vyšla záplata na díru v systému, přes kterou se vám někdo může dostat do počítače a bla bla. Je mi jasné, že tomu tak být může a nějak moc neřeším, co se instaluje, neb věřím, že je to nutné.

Abych ještě vysvětlil – SSD disk jsem si sám pořídil mimo jiné i kvůli tomu, aby mi systém nabootoval co nejrychleji. Ne že by šlo o život a nebyl jsem schopný pár vteřin navíc počkat, než nabootuje běžný plotnový disk, ale prostě jsem chtěl mít ten moderní technologický komfort, se kterým je i právě načtení systému rychlejší.

A byl jsem spokojen, velmi spokojen. SSD načítalo systém i po instalaci mých programů jako dravec, co loví svou kořist. Fakt jsem nečekal, že budu mít načtenou plochu pod 20 sekund, ale bylo to tak – pecka! Jenže jsou tu ony aktualizace Windows 7, na které vzápětí došlo. Po jejich instalaci a restartu počítače jsem při dalším bootu systému zjistil, že jsem se po příchodu domů vrátil z rychlého záchodu a systém se stále načítá!?! V první chvíli mi to bylo divné. Stalo se něco přes noc? Vypnul jsem počítač špatně a tak měl více práce se načíst? Nebo nefunguje TRIM na SSD a vše se tak rychle zpomaluje? Po chvíli přemýšlení a zjištění, že TRIM funguje, padlo podezření na jasný cíl – aktualizace!

Western Digital Caviar 640GB Blue - na tomto disku jsem testoval

Jelikož zrovna bylo potřeba přeinstalovat i druhý domácí počítač, rozhodl jsem se to ihned vyzkoušet na něm. Jaký je tedy rozdíl mezi počítačem bez aktualizací a s aktualizacemi?

Co se vůbec instaluje?

Při testu jsem se zaměřil na to, co se vůbec při aktualizacích instaluje. Po povolení updatů se mi ukázalo, že existuje 46 tzv. Important updatů, tedy těch důležitých. Tři ostatní byly Optional, tedy volitelné. Zajímavé je, že mi to našlo i ovladač monitoru a grafické karty, přičemž oba ovladače byly nainstalovány nejnovější verze z webu výrobce. No ale dobře, alespoň tu ta možnost pro méně znalé zákazníky je a pro běžné užívání nemusí člověk nic instalovat – Windows Update najde ovladače skoro ke všemu.

Po rozkliknutí důležitých updatů se mi ukázaly takto:

Zajímavé je, že tři nebyly zaškrtnuty. Nechal jsem to tedy tak, jak to bylo. Updaty jsem nechal stáhnout a nainstalovat.

Po instalaci následuje restart. Poté jsem počítač vypnul a ještě jednou nastartoval a vypnul, aby vše bylo v pořádku a aktualizace „usazeny“. A výsledek před a po instalaci?

Na testované sestavě s procesorem Intel Pentium Dual-Core E6500 2,93GHz, 4GB RAM a pevným diskem Western Digital Caviar 640GB Blue se systém před instalací updatů Windows načetl za 33 sekund. Jedná se o čas bez bootu základní desky, který je dle komponent pokaždé jinak dlouhý. Takže čistě od začátku načítání operačního systému. Po instalaci 43 aktualizací Windows 7 se systém načítá za 63 sekund! Pro viditelnost:

Rychlost načítání Windows 7 před instalací aktualizací: 33 sekund

Rychlost načítání Windows 7 po instalací aktualizací: 63 sekund

Výsledek není dvojnásobný, jak píši na začátku článku, avšak pouze v tomto případě. U SSD Kingston jsem po instalaci systému naměřil 17 sekund na načtení Windows 7 HP, po instalaci programů a aktualizací se pak čas 42 sekund, což je tedy hodně.

Jenže co s tím? Nezbývá než projít informace o daných aktualizacích a posoudit, zda jsou opravdu tak důležité nebo ne. Anebo, což asi ze začátku udělám, nebudu instalovat žádnou. Nechám vše na firewallu a antiviru a budu doufat, že nikdo žádnou díru ve Windows nebude chtít využít a že mi vše půjde i bez aktualizací samotného systému a jeho driverů.

Je pro mě osobně velmi nepřijatelné, aby mi aktualizace takto brzdily počítač. O to víc v případě, kdy jsem si pořídil SSD, aby byl boot a práce v systému co nejrychlejší.

Napište mi prosím do diskuze také své poznatky a vůbec vše, co vás okolo tohoto problému napadne, neb je to dle mého názoru poměrně akutní téma, vzhledem k tomu, proč si mimo jiné kupujeme rychlé disky – kvůli rychlému bootu. Předem také podotýkám, že jsem ještě nezkoumal žádné internetové zdroje, kde je problematika určitě rozebrána. K tomu se dostanu až časem, případně po tipech v diskuzi.

 

Aktualizace článku

Spolu s prvními připomínkami v diskuzi a bádáním nad výsledky načítání operačního systému jsem se dostal mnohem dále. Zjistil jsem, že u obou systémů, kde jsem testoval, není stejný "problém". U SSD disku se zdá být problém v některém z ovladačů, který se načítá dlouho a brzdí vše další, u plotnového disku se zatím zdá, že pracuje pořád stejně, jen má o mnoho více věcí k načtení, a proto to trvá déle.

Nicméně ne vše se tedy zdá býti tak jednoduché, že by se dalo říci - mohou za to aktualizace. Resp. ano, po nich to začíná, ale spíše tím, že prostě je v nich něco, co se pak načítá déle či koliduje s aktuálními ovladači apod. V testování budu dále pokračovat a podrobné výsledky nabídku zítra.

 

AUTOR: Tomáš "holoway" Hort
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-30 21:13:33
avatar
Haha už je na tom horšie než večne zatracovaná Windows Hlísta z ktorej sedmička vzišla.
Nechcem, nechcem, nechcem, zase som mal pravdu, Windows 7 budú dobré ale tak ako každý Windows až po (minimálne) prvom Service Packu.
Leclerk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-30 21:14:03
avatar
Pěkný článek Aktulizace přinesou více špatného než dobrého.
Já aktulizace instaluju jednou za čas a když jsem je nainstaloval posledně, tak mi přišlo že se windows načítá nějak dlouho.
domino2301 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-30 21:52:55

spomalenie systému som pozoroval aj ja a preto uvažujem o reinštale Win7 a zakázaní aktualizácii
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-30 21:56:43
avatar
jediné řešení, které budu muset provést opět dvakrát Po instalaci stačí dát, že si vše nastavím později a nedávat doporučené nastavení, tedy recommended settings při prvním startu Windows
MobyDict [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-01 16:43:06
avatar
to uz robim od cias este ked boli len XPcka. uz vtedy so msi to vsimol ze pred nainstlaovanim behaju ako "formula" a po ako "trabant so zadrhnutym motorom" nesmejte sa ale raz ci dvakrat mi aj po naisntalovani aktualizacii spadol aj win a to uz je trosku na hlavu, od tych cias ak instalajem nasim na pc, im to az tak nevadi tych par sekund na vise, len to co vyberiem, inak ja neviem ale najväcsi bordel vo windowse robi windows
Centurion1973 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-30 22:22:58
avatar
Ja mam W7 64bit na 60GB OCZ Vertex a aktualizace mi to nezpomalujou). Windows se mi stale nacitaji natolik rychle ze pokud k nejakemu zpomaleni dochazi tak je nepostrehnutelne.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-30 23:01:52
avatar
Možná jsi si už zvykl, že to tak je. Já to vyzkoušel na dvou discích, navíc jeden SSD a jeden plotnový a oba to samé po nainstalování všech najednou. Počítám, žes to v poslední době neformátoval a nenahrával všechno, jinak bys to poznal. Docela mě to trápí, budu se na to muset podívat podrobněji, třeba to je jen jednou aktualizací. To přeinstaluju a asi to budu dělat po jedný - třeba je tam jedna, co to úplně odrovná a tu nemusíš mít nainstalovanou.

Proto jsem to ostatně psal, neb se najdou uživatelé, kteří s tím problém nemají. A pokud si instaloval všechny, tak máš v Updateru soupis, co všechno tam je, zkus jen to třeba otevřít a porovnat s tím, co jsem vyscreenoval tady do článku.
iSheep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-30 23:02:07
avatar
Cože? Windows se zpomalují obyčejnou instalací aktualizací? To je mi novinka... Vždycky se říkalo, že OS od Microsoftu hnije pouhým používáním (a když jsem to tu posledně napsal, dětičky se málem zbláznily) a tady se najednou dočteme černé na bílém, že ani to používání není třeba. Bohatě stačí zapnout PC jednou za měsíc (v úterý) a rychlost je ta tam.
Ještě, že existují operační systémy, které po instalaci aktualizací a "service packů" zrychlují. A vy, místo kydání špíny a hnoje byste měli maximálně tyto alternativy podporovat, protože kdo jiný, než konkurence přinutí MS vyrobit kvalitní produkt? Dokážete si vůbec představit, jaký luxusní operační systém byste měli, kdyby Microsoft neměl monopol?
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-30 23:07:45
avatar
Tak co si pamatuju tak v mnoha diskuzích jsem se dříve střetával (ještě za dob OS Vista) s tím, že uživatelé se bavili o tom, co neinstalovat, jinak poběží počítač pomaleji a kdesi cosi. Jen jsem zjistil až teď prakticky, že si stačí zformátovat disk, nahrát aktualizace a jsem skoro tam, kde jsem byl před formátem. Ale ještě mě čeká hodně testování, neb je mi to takové divné.
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 13:48:26
avatar
to co říkaš o zpomalování platilo u XP a níže, u W7 už to bohudík neplatí
iSheep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-19 10:08:09
avatar
Mno, na webu jsem našel zajímavý článek, spíš postřeh, který tvrdí něco jiného:
Odkaz
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 18:21:14
avatar
tak nad tím odkazem nevím co si mám myslet nebo spíš o jeho pisateli
iSheep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 21:36:01
avatar
Tím odkazem jsem Ti chtěl připomenout, že se nacházíš v diskuzi pod článkem na téma:"Windows 7 + aktualizace = zpomalení počítače" a také aby ses přestal ztrapňovat větami
Citace:
u W7 už to bohudík neplatí
asi třicet centimetrů pod čísly
Citace:
Rychlost načítání Windows 7 před instalací aktualizací: 33 sekund

Rychlost načítání Windows 7 po instalací aktualizací: 63 sekund
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-01 14:34:28
avatar
Možná jsi to nepostřehnul ale já reagoval na tvůj prvotní text ne na článek
a říci "hnije pouhým používáním" od XP výše je naprosto zcestné, to může říci člověk který je nikdy déle nepoužíval
A ono používat není jako používat. Dost jsou tu oblíbené analogie s autem, tak taky jednu napíšu: auto se dá taky používat stylem, nastoupim-jedu-natankuju a tak dál, anebo druhá varianta je že auto používám ale zároveň provádím pravidelnou údržbu takže i po letech má vzhled mnohem mladšího. To samé platí o Windows, akorát u nejnovějších Sedmiček je to hodně automatizováno, takže velké údržby netřeba
iSheep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-02 13:01:46
avatar
Citace:
Možná jsi to nepostřehnul ale já reagoval na tvůj prvotní text ne na článek

Buď si jistý, že postřehnul. A Tvoje tipování je naprosto směšné, XP jsem používal více než 7 let. Na to mi samozřejmě odpovíš, že jsem si systém rozvrtal sám a že to není vlastnost Windows, ale čistě moje blbost a Ty, konkrétně Ty, takové problémy nemáš a nikdy jsi je neměl. Načež já odpovím, že v práci máme spoustu počítačů s WinXP stárým i 5 let, byly řádně aktualizovány, user neměl práva administrátora, bylo používáno omezené a neměnné množství softwaru po celou dobu života PC a přesto jsou tyto počítače ubohé plouživé lemry, pouhý stín původní rychlosti.
A obligátní analogie s auty sis mohl odpustit, nebo se alespoň více koncentrovat při jejich vymýšlení. Pokud bys nebyl marný obránce neomluvitelného, musela by Tvoje analogie vypadat následovně:
Koupil jsem si auto W a spokojeně jej používal. Kára to byla parádní, měla výborné zrychlení, startovala napoprvé i v zimě... pohádka. Sice jsem musel auto každý víkend oblejzat se štětečkěm a promazávat skřípající uložení, každý měsíc vymetat z auta bordel (dočasné soubory), který se tam dostal bůhví odkud, znovu a znovu do zblbnutí uspořádávat rozsypané věci v kufru (defragmentace) ikdyž jsem je posledně krásně seřadil a zajistil proti vysypání. Taky jsem si na sání nainstaloval super speciální filtr (tzv. antivirový), který sice sníží rychlost i zrychlení, zvýší spotřebu, ale motor s ním pak vydrží o dost více (posléze vyšlo najevo, že tolik, co sliboval výrobce). Po asi půlroce jsem s ním zajel do servisu na pravidelnou servisní prohlídku (SP), když jsem si druhý den pro auto přijel, nevěřil jsem svým očím. Auto startovalo napodruhé, zrychlení veškeré žádné, motor se pořád zadýchával. Technik říkal, že jsem mohl být rád, že jsem to někam nenapasoval do stromu, protože za ten půlrok od prodeje až do servisní prohlídky SP přišla fabrika na hromadu bezpečnostních chyb a konstrukčních nedostatků. Tak jsem se ho ptal, jak je možné, že takový krám si vůbec dovolili poslat mezi lidi. mechanik pokrčil rameny, že prý neví, on ty krámy jenom opravuje a je rád, že jich jezdí tolik, protože čím víc krámů, tím víc servisních úkonů a tím víc peněz a tím lepší dovolená. Proto doporučuje výrobce W kudy chodí.
Takže po roce od koupě auta mám "kočár", který jede pomaleji než nový, zrychluje pomaleji než nový, žere víc než nový, v kufru mu řádí poltergeist a je to čím dál tím horší. Ale pořád to nechápu, vždyť to auto bylo papírově úplně "nabušený" - velký silný motor, spousta místa v kufru, renomovaná značka, a to vše za skvělou cenu, někdo by řekl "skoro zadarmo".
A nejvíc mě štve ten neřád soused: koupil si auto X se slabším motorem, s horším zrychlením a menším kufrem a dal za to dvakrát tolik, co stála moje superkára. Před rokem jsem se mu smál, že vyhodil peníze z okna, že si příplatil za značku a že ... No a dnes bych mu ten jeho zázrak nejradši objel korunou, protože mu to i po letech startuje napoprvé, žere to furt stejně (míň než moje), jede to furt stejně (rychleji než moje), v kufru se mu nedělá bordel a představte si, posledně mu v servisu dokonce kufr zvětšili, protože vymysleli tenší a lehčí zadní sedačky - 45 litrů navíc. V servise nebyl jak je rok dlouhý, o auto se vůbec nestará a jenom tankuje benzín. To je nějaká spravedlnost?
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-04 00:17:26
avatar
uf, to jsi si s tím dal velkou práci
Co na to říci, na takové veledílo
Vždyť jsem psal že XP ještě zpomalováním trpí ale zase nijak drasticky jak je popisováno, stačí vyházet nepotřebné služby při spouštění, pravidelně promazávat temp adresáře a provádět defragmentaci něčím lepším než je standartní nástroj Microsoftu. Sedmičky jsou jiná liga. PC s tímto OS provozuji tařka rok a subjektivní dojem je že jsou rychlejší než po instalaci...
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-06 19:12:49
avatar
Nejspíš díky Superfetch.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kilobajtové položky 2010-08-30 23:04:17
avatar
Ještě mě při tom pohledu na ten výpis napadlo, že je méně pravděpodobné (ač to u počítačů tak být nemusí, avšak alespoň obecně), že by ty kilobajtové updaty neměli mít takový vliv, jako ty, co mají desítky megabajtů. Zkusím při další instalaci zítra to trochu rozsegmentovat a nahrát postupně a otestovat čas bootu.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 00:23:38
avatar
Nedalo mi a urobil som malý test podľa tvojho návodu. Windows som nanovo nepreinštalovával, len som nastavil sériové hodnoty CPU, RAM a VGA.

Windows Vista Home Premium 32 bit
AMD X4 965 sériových 3,4 Ghz
Corsair 4 Gb Ram DDR3 sériových 1600 Mhz
WD Velociraptor 150 Gb, 16 Mb Cache, Sata2, režim AHCI.
Palit 4870 512 Mb sériové frekv.

Čas nabootovania 30 sekúnd od prebliknutia medzi biosom a bootovaním až po ukončenie loadu všetkých programov v pravom dolnom rohu (Eset SS, Logitech Setpoint ...)

Nainštalované aktualizácie: Všetky okrem IE8 a Browser Choice.

História aktualizácií po SP2: Okrúhlych 88 aktualizácií.
Kontrola nových aktualizácií - dnes.

Keď to porovnám proti holému Windows Vista SP1 tak nevidím žiadne zhoršenie.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 00:45:36
avatar
Super! Já už přišel na to, co to brzdí u SSD (hlavně) a překvapivě za tu může aktualizace, ale také já Ale vše dopíšu zítra, neb jsem ještě nevyřešil ten plotnový disk, kde je ten boot stále pomalý...jinak předem doporučuji program WinBootInfo, mel by byt i pro vistu. ten mi ukázal hodně. opět to popíšu dále zítra, jak na to bude čas.

Ještě mi napiš, s jakou deskou od AMD rozjíždíž AHCI...to jest totiž další věc na testy a už o tom chystám článek

Jo tak koukám, že Gigabyte GA MA-790FXTA-UD5. Zajímavé, jde to normálně bez problémů? Neb u starších 790FX či 790GX AHCI v podstatě nejde že jo
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 11:11:16
avatar
Áno správne, doska sedí.
Rozbehať AHCI nie je problém na akejkoľvk doske s AMD čipsetom, kľudne aj na "najstaršej" 690G, problém je aby spolu s tým AHCI fungoval aj S.M.A.R.T.
Pod Windows XP vec nemožná, pod Vistou a Sedmičkou kde je generic ahci driver to možné je. Kto by nechcel generic driver môže nainštalovať oficiálny driver ale fungujú len tie najnovšie (Q4 2009 - Full 2010).
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 13:05:15
avatar
No já to nikdy nerozjel dál než do prvního načtení systému po nainstalování. Ale je pravda, že jsem se tím více nezabýval a SMART jsem měl asi zapnutý teda. Prostě dál už jen BSOD a byl konec
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 13:54:13
avatar
Pod XP je to věc možná i reálná akorát to chce integrovat nejnovější driver do instalačky WinXP (ten co je na CD k desce je na nic) a pak to jede v pohodě. Sám jsem měl velké problémy zjistit čim to je že se na RAID nechtějí instalovat a po zkopírování souborů a restartu to vyplivlo hlášku že nelze číst z disku . Ale vyřešil to nejnovější ovladač AHCI. To samé bylo ve Vistách a W7, tam to diskové pole našlo ale pro změnu ukázalo hlášku že není kompatibilní pro instalací Win. Tak jsem jim dal nejnovější ovladač na flešce a bylo po starostech a teď mam dual W7/XP.
vision_fx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 07:31:10

mam nejaky ten piatok nainstalovany system + updaty + plno odpadu sa mi tam nahromadilo z hier atd. a ziadne spomalenie som nezaregistrovaln na SSD-cku
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 10:30:27
avatar
Ok, dík za info. testuju dál. Něčím, to být musí
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 14:01:34
avatar
určo někde bude něco přehlédnuto a možná pomůže i nejnovější BIOS. Taky se mě stávalo když jsem měl starší verzi tak při startu Win7 to jakoby 10vteřin čekalo, pak se opět rozběhl disk a normálně to nastartovalo. Vypadalo to jako zaškytnutí a pak to šlo normálně, vyřešil to až nejnovější BIOS a W7 opět startují rychleji.
Mám W7 instalaci zhruba od února, pravidelně záplatovanou, měsíčně měněné ovladače na Radeon plus vytvoření kompletní zálohy a její následné rozbalení z normal disku na RAID 0 pole a rychlost je větší než na původním disku (pochopitelně že RAID to urychlil) ale po přesunu se mi ta rychlost nezdála o tolik větší, tak jsem se podíval na fragmentaci a byla 37% Takže stačilo zdefragmentovat a systém je o hodně svižnější, i start se do 30vteřin vejde.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 18:15:05
avatar
no není to úplně tak, jak se zdálo, avšak v aktualizacích ten pes zakopaný je. víš, jde o to, že se mi to samé stalo na dvou systémech, které mají stejný jen operační systém. jinak jedna sestava je AMD, druhá Intel ;) A teď jsem přišel na to, že u obou to brzdí dvě věci, což je trochu divné...už píšu další článek
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 23:55:53
avatar
Tak som si to vyskúšal na jednom kráme ktorý mi došiel na opravu.
Sempron 2200+ (1500Mhz) úspešne pretočený na 1782 Mhz
Epox 8RDA3IPro (nforce 2) Socket A
Pôvodne 2x256 Mb DDR 333, Nahradené 2x512 Mb DDR 400
Geforce FX-5200 128 Mb AGP
80 Gb Maxtor ATA

Na vlastnú žiadosť zákazníka sa tam nainštalovala W7HP.
Neveril som, že to bude fungovať čuduj sa svete funguje to. Samozrejme len 32 bit OS

Vzhľadom ku katastrofálnej pomalosti som pristúpil ku krajným riešeniam. Keďže Sempron bol Tray masochista čo to skladal ho mrazil Cooler Masterom určeným na Bartony 3200+ Chudák Sempron ma cez pás cudnosti nepustil ďaleko multiplikátor zamknutý, frekvencia FSB nad 198 Mhz narazí na ochranu a CPU sa podtaktuje na 900 Mhz Taktovanie CPU prinieslo prekvapivé výsledky. WEI stúpol z 2.3 na skvelých 2,8 Najviac sa o zrýchlenie pričinili pamäte v Dual Channel režime. Zaťažovať grafiku Aerom nemalo cenu, hneď som ho vypínal.

Poďme k veci, boot systému po modifikácii trval úžasných 42 sekúnd. Keďže som nemal pokoja a zajtra som sa nechcel nudiť tak som dal stiahnuť aktualizácie. Našlo ich celkovo 13. Po ich inštalácii ma skoro j.blo Boot systému trval 2 minúty 12 sekúnd Nech žije Dos, Windows 3.1,95,98,ME,NT,XP,Vista a žiadny iný.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-01 12:06:45
avatar
Zkus program WinBootInfo. Ten ti zjistí, co to nejvíc brzdí. Já už jsem na to přišel celkem. Největší zabiják rychlosti je usbhub.sys a iertutil.dll. Ten první to způsobuje jen občas, ale dokáže to zaseknout třeba na půl minuty, bůhví proč. Má hledat zařízení připojená přes USB 2.0, tak nevím. Ta druhá knihovna má dohlížet na nějakou aktualizaci či legálnost systému? Nevím, ale taky to umí zbrzdit o desítky sekund. Stalo se mi to tedy i bez aktualizací, avšak s nimi se to stává hodně často, že tyto dva to zbrzdí na minutu apod
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-01 17:18:19
avatar
No poteš koště Ja som prišiel na ďalší zádrheľ.
S tým USB som to skúšal, podľa jedného návodu som odpojil KVM switch a dal obyčajnú PS/2 myš a PS/2 klávesniu. Bez úspechu.
Začal som čítať pokecy k záplatám ktoré sú označované ako dôležité a tie čo som vyhodnotil že sú prd a nie dôležité som začal odinštalovávať. Za každým uninstallom som dal reštart aby som vedel ktorá nich za to môže. A Bingo Zásah na druhý pokus. KB971033-Aktualizácia kontrolujúca či bol Windows aktivovaný legálne. Aj keď to bolo na legálnom Windowse ktorý bol normálne aktivovaný cez internet bohvie prečo to spomaľovalo pri bootovaní. A to nie je všetko, nerobila to ani jedna zo všerajších 13 aktualizácií, vinník bol nainštalovaný pred viac ako 2 mesiacmi.

Dúfam , že toho dementa čo mi dáva bezdôvodne mínusy v blízkej dobe zrazí auto Ak nemáš odvahu povedať mi čo píšem zle tu na verejnosti, skús vytočiť linku dôvery.
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-01 22:04:37
avatar
no vida, tak proto se mi nezpomalil když tuhle záplatu nemám
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 12:40:16
avatar
A proto já PC které nemám připojené k netu a jenom na něm hraji co,no přeci neaktualizuji a to by člověk nevěřil jak šlape a to stačilo jenom ty jeho všechny nápady se připojit,prostě zakázat.
DDR0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 15:02:07
avatar
jj, mám nově instalované XP jako druhý OS, dal jsem tam hned na začátku všechny aktualizace a dál už ho na net připojovat nebudu. Osobně myslim že nejlepší je tam všechny nasázet hned po instalaci OS a pak to nechat být...
Waffen [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :D 2010-08-31 12:48:55
avatar
ještě že ty aktualizace neinstaluju
bandolier.wz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-01 09:11:43
avatar
taky nestahuji, vždy když vyjde SP, seženu origo instalačku (MSDN) a přeinstaluji
civi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 16:09:15

Aktualizace ignoruju už od dob XP, na milost beru jen celé SPx. Bohužel je to časovaná bomba, něco se nakopíruje, něco se nainstaluje, něco si to nechá na další start systému, něco až na dobu, kdy vy spustíte tu konkrétní aplikaci, které se aktualizace týkala... Trvá dlouho, než se OS "profoukne". (O možných chybách, které se pak vyskytnou, ani nemluvě. Jednou mi to v XP po aktualizaci házelo modrou, když jsem kliknou pravou myší na plochu).

Další věc, která má u mě vliv, je fragmentace. OS + ovladače + Opice + ostatní M$ balast mám na maličkém oddílu, který pravidelně defragmentuju, a pokaždé je co defragmentovat (i když jen PC používám a nijak jinak se v něm nešťourám).

Dokud jsem tohle nepraktikoval, tak boot na 5 minut nebyl problém, teď je to tak ta minuta. Plotnový HDD, AMD64 X2, 3GB RAM, XP a Seveny.

A taky je rozumný mít pořádek v programech po spuštění. To, že se OS dostane na plochu, neznamená, že se s ním dá pracovat. Obvzláště nenávidím neviditelné update agenty, které hned po startu žhaví dráty a kontrolujou co je ve světě novýho. A když je v jejich aplikaci zakážete, tak se stejně spustí a něco po startu dělají a brzdí.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-08-31 19:37:29
avatar
Take jsem to zpozoroval, ze po aktualizacich mi nabiha system pomaleji (W7)
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-01 14:44:21
avatar
Taky mám tyhle zkušenosti. Když jsem 7 instaloval kamarádovi říkali jsme si jak to na tom raptorovy pěkně frčí, po aktualizacích to bylo v pr. Celkem se mi osvědčilo mít druhý OS ve wmvare, na něm brouzdat a stahovat přes noťas.

Jinak k tomu rozdrbání XP, může za to explorer(plocha), průzkumník je ok. Používám už rok a půl aston a zpomalení nepřichází, samozřejmě bez aktualizací.
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-01 15:03:08
avatar
Já to dneska zkoušel a 40 vteřin na 10 měsíců starým systému se všemi aktualizacemi a to jsem ještě měnil bez přeinstalování základní desku. Samozřejmě mluvím o W7. Moje sestava v profilu. Předpokládám že provádíte defragmentaci. Možná se systém časem zase zrychlí . Ale i kdyby mi to trvalo o 20 sekund déle, tak mi to nevadí, hlavně že další práce je pak rychlá.
DallasCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - super článek 2010-09-01 16:19:52

UŽ SE TĚŠÍM NA DALŠÍ UPDATY (myslím článku ne OS)
Já osobně počítač jen uspávám, takže můj boot je cca 3s.
A vypínám jen když vím,že PC nebudu potřebovat (jedu na víkend pryč apodobně).
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-02 15:44:23
avatar
no pekny, ja jsem se o tom iertutil prave dozvedel taky pres google. on je tam i normalne, ale po nainstalovani ten aktualizace se zaktivuje a fakt za to nacitani se aktivuje trikrat podle vypisu a nikdy mu to netrva setinku ale treba vterinu, dve i deset. ten usbhub je proste jak kdy, nekdy vytuhne na 25 sekund, si rikam, co je, pak zase v pohode rychlovka.
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-02 15:45:43
avatar
ahoj. diky za nazor. pokracovani bude, ale az nekdy v tydnu dalsim, neb jsem ted na IFA v berline a prijedu az vecer v sobotu, musim o tom napsat a pak se budu zase venovat tomuto nekonecnemu boji s bootem windows
sviftcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-03 15:21:55
avatar
2x SSD 80GB Intel RAID 0, system bootuje 10 sec.. doba bootování se po auktualizacích prodlouží protože se aktualizace instaluijí před naběhnutím systému. Pak se se doba bootování vrátí do normálu. Alespoň u mě.
vision_fx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-03 15:40:34

tak to uz hej, ako riesis to, ze TRIM nefunguje pri RAID 0?
sviftcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Rapid Storage Technology Drive 2010-09-08 06:52:32
avatar
Aneb trim pro každého i raidy, windows 7 trim technologii podporují a s tímto ovladačem by vše mělo být bez problémů.

http://downloadcenter.intel.com/detail_desc.aspx?agr=N&ProductID=&DwnldID=15251
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-07 21:01:52
avatar
Jej, to zní, jako když sis myslel, že nainstaluju aktualizace, restartuju a měřím čas bootu, i když mi to píše, že se aktualizace instalují.
sviftcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-08 06:56:15
avatar
Nechtěl jsem aby to vyznělo špatně, prostě jsem si jen ničeho nevšiml. A to jsem instalaci systému, ovladačů a následně i aktualizací pečlivě sledoval.
jogin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-05 17:32:55

Nainstaluj Advanced SystemCare pro verzi. Ta tyhle kravinky dokaze uspokojive opravit. Pokud tomu rozumis a vyznas se, tak je dokazes i eliminovat. Zatim zadny soft neumi tohle stejne, ani tuneup ani ccleaner. To co najde Syscare je docela hodne zajimavi, kolik veci se spousti skryte se systemem, neskutecny. Vysledek? Instaloval sem to docela s pochybnostmi typu, co zase to podela, smaze a opet nepujde system, ale opak je pravdou, ano neco sem tomu zakazl opravovat, ale vetsinu to udelalo a musm rict ze vysledek zatim vci nez uspokojivi. Vse bezi minimalne o 20-30% rychleji, nabihani programu apod.
vision_fx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-06 06:51:43

najviac som sa bal straty TRIMU preto som nesiel do RAID 0, ale aj tak som spokojny Vacsina tychto vselijakych cistiacih veci ti skor poskodi ako pomoze, rozne nastavenia v programoch ti to posaha, alebo asociace atd.
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-06 15:03:40

cakame na pokracovanie tejto kauzy..
holoway [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-07 21:02:42
avatar
áááá nestíháám jako mám další výsledky, jenže jsem teď celé dny v práci a ještě jsem byl v tom Berlíně na IFA no
Honys1983 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-08 14:00:54
avatar
Rozhodně můžu říci, že se mi po všech těch aktualizacích (73 - drivery, MS Office 2007, Windows 7 Pro x64 CZ) NOTEBOOK zpomalil. Čistou intalaci jsem prováděl před týdnem a sytem startoval hoodne rychle. Po aktualizacich tu je zpomaleni urcite. Hardware: Asus N61Jq - jx014x - Core i7 Q720, 4GB DDR3 1066MHz, Kingstone SSDNow V+ Series 128GB firmware: AGYA0202. Mam to optimalizovane pomoci SSD Tweaker 1.4. Trim je funkcni. Defragmentace off. Programku mam minimum a k tomu 4 hry skrz Steam.
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2010-09-10 13:47:48

Nevyužité SATA porty zpomalují start Windows 7. Stahujte hotfix

Odkaz
sviftcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - urychlit boot systému 2010-09-13 06:31:54
avatar
Jestli chcete u SSD disku nějákých 20s k dobru vypněnte si animaci loga windows. Když mi teď nabíhají windows po dokončení POST mám 3s černou obrazovku a pak se mi objeví rovnou plocha...

Jak na to:
Spusťte msconfig, záložka spuštění počítače a zaškrtněte "špuštění bez grafického rozdraní"(je to špatně přeložené nebojte se nezkončíte na příkazovém řádku... )
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 744x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1598x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1386x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 887x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1