DooM Eternal: RECENZE hry a TEST výkonu GPU/CPU v povedeném pokračování akční legendy! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 23 březen 2020
Přejít na obsah
DooM Eternal: RECENZE hry a TEST výkonu GPU/CPU v povedeném pokračování akční legendy!
Technické zpracování a TEST výkonu grafik a procesorů
Hodnocení a závěr
alt

 

 

 

 

 

  • DooM Eternal: RECENZE hry a TEST výkonu GPU/CPU

                                                  v povedeném pokračování akční legendy!

První DooM a DooM II z devadesátých let jsou dnes legendární hry nejen svého žánru, které se jako jedny z mála chlubí tím, že se v roce 2016 dočkaly více než důstojného pokračování a rebootu v moderním stylu a grafice. A je toho hodně, co se hře DooM z roku 2016 povedlo a samozřejmě jsme ji recenzovali a testovali:

Aktuálně je ale před námi její přímé pokračování. Nový DooM Ethernal, který je překvapivě trochu jiný než jsme čekali, ale nebojte se, je to pořád klasický drsně akční DooM, kde ovšem překvapivě budete muset také občas zapojit hlavu. Tvůrci si dali také velmi záležet na kvalitním technickém provedení a optimalizaci, kdy grafika je absolutní špička a překypuje detaily, přesto si jí díky skvělému vyladění zahrajete i na starých plečkách a pomalých konzolích naprosto plynule. Na vše se dnes podíváme.

Jako obvykle vám dnes přinášíme naší kompletní recenzi samotné hry a navrch i stručný technický rozbor s kompletním benchmarkem výkonu procesorů a grafických karet. Podívejme se tedy na to.

  • DooM Eternal – svižná akce kombinující DooM a Quake!

Tvůrci nevymýšleli naštěstí žádné zásadní novinky, ale přeci jen pár prvků v nové hře překvapí. Jedním z nich je určitě příběh, který jednak navazuje na předchozí díl, ale hlavně tu prostě je v širší podobě, dává smysl a baví! Skvěle zapadá do jinak naprosto přímočaré akce, která je ještě drsnější, než kdykoliv dřív.

Upřímně? Starší díly ve srovnání s drsností a grafikou rozervaných nepřátel nového DooM Eternal, jsou skoro pro děti :). Tahle hra skvěle demonstruje posun a vývoj počítačové grafiky. Spolu s tím se ale posunula i hratelnost. DooM Eternal není jen přímočarou akcí, protože neustále musíte kalkulovat se zdravím, brněním a municí. Máte nicméně plno jasně daných možností, jak vše průběžně vhodně doplňovat, ale musíte ty možnosti používat správně. A to i uprostřed nejzuřivější bitvy. Současně jsou mapy stavěny na opakovaný průchod některých jejich částí, které se postupně odemykají. Také ukrývají řadu tajemství a hračiček, které je docela zábava sbírat a hledat, protože některé jsou pěkně ukryté. Hra vás k jejich sběru také vybízí klasickou grafikou a designem. Fandové série si přijdou na své.

Samozřejmě zběsilá akce je hlavní náplní celé hry ale silně záleží na zvolené obtížnosti. Už ta základní bude pro některé hráče docela výzvou, zejména v závěrečných levelech. Osobně doporučuji střední obtížnost a silně nedoporučuji tu nejvyšší, protože ta je opravdu šílená. Možná si ji střihněte, až po několikerém dohrání hry. Každopádně byl jsem docela překvapen, jak je hra odlišná od předchozího dílu. Prakticky kombinuje hratelnost DooM a Quake, druhou jmenovanou zejména designem map a rychlostí, jakou se v soubojích nově musíte hýbat, včetně dalekých vysokých skoků apod.

DooM část se zase nezapře v úžasném zbraňovém arzenálu a naprosto precizně vymodelovaných monstrech, které každé vyžaduje jiný přístup. Včetně několika nových, která jsou opravdu drsná. Ale to je i váš hrdina, se kterým si autoři vyhráli. A v tomto dílu si jej budete moci opravdu mnohokrát přímo detailně prohlédnout, a dokonce vizuálně modifikovat brnění. Máte také vlastní rozlehlou stylovou základnu, kde je řada skrytých hříček a odkazů na minulost, včetně možnosti si zahrát uvnitř hry celý DooM 2.

Asi nejkontroverznějším prvkem nového DooM Eternal, bude překvapivě hodně skákání. A tím myslím včetně pasáží, připomínající spíše aktuální sérii Tomb Raider než DooM :). U některých totiž musíte sakra přemýšlet, což některé určitě hodně překvapí u jinak naprosto přímočaré akční hry. Já musím říci, že jsem z počátku ty pasáže považoval za divné, ale rychle jsem si zvykl a ke konci mě už i bavili. Jsou zajímavým rozptýlením, a přemýšlení u nich mě nevadí. Nejsou vlastně nijak složité a dlouhé a ukládací pozice jsou časté, takže nejsou prostě problém a alespoň při nich můžete obdivovat většinou velmi různorodé a zajímavé prostředí jednotlivých levelů.

Samotná kampaň vás protáhne několika velmi různými prostředími, takže žádné hraní jen na Marsu, jako v předchozím dílu. Navštívíte Zemi, Mars, Vesmír, cizí planety i peklo samotné. Musím říci, že všechny jsou úžasně výtvarně zpracované, některé dech beroucím způsobem. Levely a herní mapy jsou precizně vymodelované a vyladěné, stejně jako monstra v nich. Stále je zde přitom ten klasický styl a atmosféra prvního, a hlavně druhého, DooM a i nejnovější díl série tedy udržuje svou identitu.

A jak hra běhá na našich PC z pohledu optimalizace a technického zpracování? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!Úterý, 20 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1018x
Komentářů: 4
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1613x
Komentářů: 8
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2330x
Komentářů: 7
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1827x
Komentářů: 3
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafika
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafikaPondělí, 05 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2523x
Komentářů: 11
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3452x
Komentářů: 20