Last Train Home – RECENZE unikátní strategické historické české hry Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 28 leden 2024
Přejít na obsah
Last Train Home – RECENZE unikátní strategické historické české hry
Technické zpracování hry
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Last Train Home

                           – RECENZE unikátní strategické historické české hry

Ashborne Games nám na konci loňského roku naservírovali svůj nový herní projekt. Unikátní příběhovou strategickou hru, inspirovanou pro velkou část světa a bohužel i část české populace neznámou a překvapivou kapitolou našich dějin. Boj československých legionářů, kteří se museli probojovat přes celou Sibiř, jež dokonce svého času ovládali, zpět domů. A to během komunistického puče v Rusku během let 1918 až 1920. Extrémně zajímavá kapitola našich dějin přichází ve velmi originálním herním pojetí se špičkovým zpracováním filmových sekvencí a na strategickou hru zajímavou hutnou atmosférou.

  • Gameplay

Tvůrci hry vzdávají hold Československým legiím v originální RTS s prvky budovatelské/hospodářské strategie. Vaším úkolem jako hráče, je dostat poslední vlak s našimi vojáky přes celé Rusko do v té době českými jednotkami ovládaného Vladivostoku na loď, odkud se vydají na dlouhou cestu přes celý svět zpět do nové republiky. Během toho se budete muset starat o suroviny k přežití, vylepšovat vlak, cvičit vaše vojáky a dělat obtížná rozhodnutí se při setkání s ruskými obyvateli, a konfrontaci s vojáky Rudé a Bílé armády.

Hra má i přesah do současnosti, kdy stejně jako naši vojáci před 100 lety i dnes v naší současnosti, se přesvědčíte, jakou váhu má slovo ruských vládnoucích představitelů a vojenských velitelů, a že v této rozlohou největší zemi světa, se vlastně za poslední století mnoho nezměnilo.

Hra vás staví do role velitele vlaku, kdy bude jen na vás, jak vycvičíte a využijete omezené síly vojáků, které máte k dispozici a jaká rozhodnutí učiníte během vaší cesty, přičemž mnohá rozhodnutí ovlivní vaše další putování. Každý průchod hrou tedy může být trochu jiný. Nějaké velké plánování dopředu je zde téměř nemožné, protože většinu času jednoduše nevíte, co vás vlastně čeká. A to i při banálních úkolech jako sběr surovin a nahodilých setkání s russkou populací.

Často se také dostanete do střetu s rudou armádou, která jako obvyklá ruská armáda, vraždí všechny na potkání, speciálně civilisty. Od nové československé vlády sice máte rozkazy se nevměšovat, ale jak to máte udělat, když rusům nemůžete věřit a útočí na vaše vojáky, to už samozřejmě politici neříkají.

Takže je to na vás a vaše rozhodnutí budou mít vliv na vaši hru. Zásadní, protože samozřejmě ztráty dobrých vojáků mít budete a nevíte, kdy a zda budete moci ztráty doplnit apod. Neustále vás tak hra udržuje v nejistotě, což pomáhá unikátní atmosféře celé hry.

Kromě „budovatelské“ části kdy tedy navádíte průjezd vlaku skrze celé rusko na východ, má hra i strategickou bojovou část inspirovanou v sérii jako Commandos apod. Tedy vyberete si a vybavíte jednotku vojáků, které pošlete na unikátní herní mapu do akce. Tam máte za cíl kromě sběru zásob hlavně přežít a splnit nějaký úkol v boji proti většinou jednotkám rudé armády. Jak to uděláte, hra nechává víceméně na vás, byť máte určité úkoly, které splnit musíte, pokud tedy chcete být úspěšní a také vylepšit schopnosti svých vojáků i celkové šance na úspěšnou cestu. Myslet neustále musíte na celkovou vaší situaci, což pochopitelně nabádá k hraní určitým způsobem.

Čím hra překvapí jsou excelentní filmové sekvence, připomínající špičkový film/seriál. Tady se opravdu nešetřilo, historické kulisy, výborní herci atd. kromě toho má hra výtvarně zpracované menší sekvence, vše podpoření špičkovým scénářem a texty. Hra opravdu vypráví příběh.

Samozřejmě co by česká hra potěší vynikajícím českým dabingem, který je tedy původní, ale protože jde o hru pro celosvětový trh, má i třeba špičkový anglický dabing. Kdy se přiznám, že ho mám radši, protože osobně žádnou českou tvorbu ničeho v češtině nesleduji. Většinu mého pracovního času komunikuji a všechno sleduji v angličtině, takže i hry včetně českých titulů, hraji primárně s anglickým dabingem. Hra také velmi dobře vypadá a běhá.

Takže se podívejme, jak je na tom se zpracováním … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 713x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 762x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1191x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 1