Last Train Home – RECENZE unikátní strategické historické české hry Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 28 leden 2024
Přejít na obsah
Last Train Home – RECENZE unikátní strategické historické české hry
Technické zpracování hry
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Last Train Home je jednou z unikátnějších her, speciálně českých her, která zpracovává jednu z nejzajímavějších a nejneuvěřitelnějších kapitol světových válečných dějin. Boj československých legií v Rusku a jejich strastiplná cesta přes Sibiř domů, do nově vzniklé republiky, skutečně nemá moc obdoby. A je až s podivem, že se toho nechytla ještě velká západní filmová produkce. Takže herní zpracování a fakt, že zpracovává reálné události (byť některé trochu volněji kvůli hratelnosti) může mnoho hráčů u nás i ve světě docela překvapit.

Samozřejmě mnohé překvapí i fakt, že hra má příběhový poučný dosah až do současnosti, kdy se nelze ubránit srovnání se současným Ruskem. Česká republika speciálně má s Ruskem své neblahé zkušenosti během celého 20.století, a o to podivnější je, že se u nás dnes najdou tací, kteří jsou ochotni s Ruskem vyjednávat a považovat je za naše přátele, když víme, jakou cenu má slovo představitele ruského státu a co Rusko provádělo a provádí i vlastním občanům. Ruské myšlení se za poslední století o moc neposunulo, přinejlepším nepřekročili vývojem rok 1950. Jediný rozdíl je, že dnes mají atomové zbraně, kterých se tehdy naše jednotky v Rusku bát naštěstí nemuseli.

Naopak z našich jednotek měli kdysi rusové respekt, protože celkem v Rusku bylo přes 71 tisíc našich vycvičených a dobře organizovaných legionářů a tahle nezanedbatelná síla hrála také zásadní roli ve vzniku samostatné republiky v jednáních v roce 1918. Jeden čas dokonce kontrolovali prakticky celou transsibiřskou magistrálu a tím fakticky i situaci v Rusku, kdy je věčná škoda, že se tehdy dějiny vyvíjely jiným způsobem, než který vedl ke vzniku SSSR a současného Ruska. To zůstává problémem pro celý svět a černou skvrnou lidstva. Drtivá většina našich vojáků však nakonec byla úspěšně evakuována za pomoci našich skutečných spojenců USA, Velké Británie a dalších, kteří poskytli lodě a pomoc s přepravou našich jednotek.  

Last Train Home vypráví příběh posledního vlaku a posledních českých legionářů. Vypráví jej unikátním způsobem a dává vám jako hráči možnost vžít se do jejich situace, nevědět co vás čeká a být neustále v nejistotě na nepřátelském území a vidět hrůzy, které ruští vojáci a jejich vedení páchalo a páchá dodnes na všech, kteří mu nejsou po vůli. A čeští vývojáři z Ashborne Games odvedli po všech stránkách vynikající práci. Nejen že tedy připomínají zásadní události českých dějin, s se smutným tematickým přesahem do současnosti, ale předvádějí i špičkové umění českých herních vývojářů a filmařů, které je bez debat na úrovni světové špičky, když se o to alespoň trochu snaží, jako v tomto případě. Světu také nabízejí tuhle unikátní hru, byť jsem koukal že mnoho z velkých světových herních youtube magazínů ji ani nezaregistrovalo, natož zrecenzovalo. A je to škoda, protože tohle je špičková a unikátní strategická hra.

Samozřejmě jsou zde věci, které by se dali zpracovat lépe. Speciálně AI je hodně omezená, stealth apod. je také slabší, některá klíčová menu správy jsou trochu méně přehledná apod. Strategická část je zpracovaná relativně dobře, ale bojová střetnutí na mapách jsou také trochu krkolomná, a působí trochu chudě a nedotaženě. Ale rozhodně mají svůj význam a přínos. Nicméně vývoj hry zjevně ještě nekončí. Hra dostane i své první DLC Legion Tales, které nabídne 10 nových misí s volitelnými výzvami a odměnami. Což opět zvýší znovu hratelnost celé hry, která je velká díky pevným rozhodnutím, která musíte dělat a kterými se tedy vaše průchody hrou mohou lišit s různými důsledky z nich vyplývajícími.

  • Závěr

Last Train Home je každopádně jedním z nejzajímavějších herních počinů posledních let. A nejen v rámci her od českých vývojářů. Zpracovává unikátní historickou kapitolu, o které velká část současného světa ani neví. Bohužel o ni nevědí ani mnozí současní Češi. Přitom je zásadní i pro současné pochopení světa, ve kterém žijeme. Málokterá hra z poslední doby je v tomto ohledu tak zajímavá.

Samozřejmě co by počítačová hra, musí být stále zábavná a tak některé věci jsou samozřejmě interpretovány volněji, ale snaha zachovat historickou věrohodnost a poučení je velká a úspěšná. Ano, není to hra pro každého. Jde o titul pro náročnější publikum, které se nebojí výzev a problémů, nejde o odpočinkové hraní z principu. I na poli RTS jde tedy o unikátní počin, a to vše ve špičkovém technickém zpracování s vynikajícími filmovými sekvencemi, a ve skvělém atmosférickém audiovizuálním zpracování. Pokud tvůrci vylepší AI a tu bojovou část hry, kdy zjevně nějaké ambice mají a DLC vznikají, bude to další z mála her, která si své vysoké známky opravdu zaslouží. Kvalitní originální herní titul po všech stránkách, který navíc hráče netrápí hloupými zbytečnými mikrotransakcemi, battlepasy atd. Pro fandy RTS her tedy jasná volba, pro ostatní, kteří se RTS vyloženě nebrání rozhodně doporučuji vyzkoušet. Možná vás překvapí. Každopádně Last Train Home je další originální hrou jasně dokazující kvality českých herních vývojářských teamů, kteří se nebojí zkusit udělat originální hru i s takhle obtížným tématem. Uchopili jej ale skvěle a výsledkem je výborná a originální hra, která si rozhodně zaslouží světovou pozornost.

Hodnocení hry: 85% 

(a speciálně fandové české historie si mohou klidně 10% přidat)

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

Hra odehrána na sestavě:

  • Procesor: AMD RYZEN 9 7950X3D (16jader/32vláken)
  • Základní deska: ASUS ROG CrossHair HERO X670E
  • Grafická karta: AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB
  • SSD: Gigabyte AORUS Gen4 2TB SSD PCIe 4.0 NVMe
  • RAM: G.SKILL 2x 16GB OC DDR5 6000MHz EXPO
  • OS: Windows 10 PRO 64-bit
  • Monitor: Gigabyte AORUS FI32U (3840x2160 144Hz IPS)
AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-01-31 01:14:49

Díky za recenzi, vypadá to dobře. Poslední česká strategie, co mne bavila, byl Spellcross a Original War (na kterém jsem se podílel). Jinak tahle věta v recenzi je asi špatně napsaná: "...kdy je věčná škoda, že se tehdy dějiny vyvíjely jiným způsobem, než který vedl ke vzniku SSSR a současného Ruska."
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-01-31 18:42:15
avatar
Citace:
Asi nejslabší stránkou hry je AI nepřátel, kteří jsou velmi hloupí.]

Vzhledem k tomu že se jedná o russa, tak je to naopak realistické, stačí mrknout na nějaký kanál zabývající se válkou na Ukrajině - poslední dobou jsou to jen cituji "stupid meatvawe attacks" - po stejné cestě, ani jim nepřijde divné, že když projíždějí kolem dvou rozstřílených kolon, jedna ze včerejška, druhá předevčírem, tak jak asi dopadnou dnes?
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-01 12:19:39
avatar
přesně.. urrráááááá ... no buďme rádi, bůh ví jak by to dopadlo s velením co nemá místo mozku z vodky kostku...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 775x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 798x
Komentářů: 4
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1512x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1351x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1140x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1771x
Komentářů: 6