MAFIA Definitive Edition – RECENZE hry a TEST výkonu CPU a GPU – solidní remake české klasiky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 01 říjen 2020
Přejít na obsah
MAFIA Definitive Edition – RECENZE hry a TEST výkonu CPU a GPU – solidní remake české klasiky
Benchmark hry a technické zpracování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • MAFIA Definitive Edition – RECENZE hry a TEST

                                  výkonu CPU a GPU – solidní remake české klasiky

Přestavovat jednu z největších herních klasik speciálně v ČR, asi netřeba. První díl kultovní MAFIA od Illusion Softworks, určitě zná každý český herní fanda :). Hra z roku 2002 výrazně předběhla svou dobu, kdy nabídla úžasně provedený velký otevřený svět, propracované automobily atd., tedy zásadní prvky velkých otevřených her o mnoho let dříve, než se něco v podobné úrovni objevovalo v „GTA“ hrách všeho druhu. Kromě velmi zdařilé a pokročilé technologické stránky a smyslu pro detail ve své době, zaujala také kvalitním silným příběhem, kdy se tvůrci inspirovali u slavné filmové série Godfather. První a druhá MAFIA vznikly pod taktovkou českých tvůrců, bohužel třetí díl již ne. Nicméně snažil se pokračovat ve stylu a tradiční kvalitě a nebýt velkých technických potíží po vydání, stupidního vytrhání obsahu pro DLC, nebyl ani třetí díl vůbec špatný.

Vydavatel 2K to ale s MAFIA značkou nevzdává. Už nějakou dobu se proslýchá, že se pracuje na pokračování. Nicméně než se jej případně dočkáme, 2K nám naservírovalo celou trilogii v novém balení. Tedy přesněji, třetí díl vychází znovu, ale v kompletní a dopracované/opravené edici. Ovšem druhý a hlavně první díl se dočkaly výrazného technického přepracování, kdy v obou případech se tak dá mluvit o REMAKE (ačkoliv k REMASTER označení, mají podle mě blíže).

  • MAFIA Definitive Edition – REMASTER/REMAKE česká klasika

Nejstarší první díl starý téměř 20 let, dalo pochopitelně zdaleka nejvíce práce předělat do nového (novějšího) engine. Takže vychází z nově vydané trilogie až jako poslední. Oficiálně jde o REMAKE, kdy hra není jen prostou kopií původní verze v nové grafice. Studio Hangar 13, které pod křídly 2K vydavatele stojí za celým projektem, si dovolilo sáhnout na některé příběhové pasáže hry. Přibyly tak úplně nové scény, některé postavy byly přepracovány a pár prvků příběhu lehce modifikováno. Nicméně celkově se hra slušně drží originálu. Což je na jednu stranu dobře. Na druhou stranu ale řeknu na rovinu, podle mě je to i trochu škoda.

Já vím, že to možná někteří neuslyší rádi, ale původní MAFIA nebyla dokonalou hrou. Měla výborný silný příběh, skvělou hudbu a opravdu na svou dobu úžasně propracované herní prostředí, jenže právě to krásně propracované velké město, nebylo prakticky vůbec využito. Akční složka hry, zejména přestřelky, působily i ve své době kostrbatě. Některé části příběhu a postavy byly poněkud zvláštní. Zato jízda auty, to byla paráda. Jinými slovy, původní MAFIA měla své velmi silné stránky, ale pár věcí, které se viditelně dala udělat mnohem lépe. Nicméně nejen ve své době to byl herní klenot, který bohužel v zahraničí zase tak moc lidí neobjevilo. Podle mě je proto dobře, že vznikl nápad udělat REMAKE a přestavit tuhle původní českou klasiku novým hráčům a také mladším ročníkům, kteří by si určitě již v téhle době nepustili původní hru v její původní grafice atd.

Dnes již pochopitelně notně archaicky vypadající původní verze, byla kompletně přepracována do novějšího Illusion Engine, který používá druhý ale stále i třetí díl série. Vizuální změna je tedy ohromná. Všechny postavy mají nové modely, celé město je nové, prostě všechno vypadá mnohem mnohem aktuálněji, detailněji prostě jako o 20 let mladší hra ;). Jde tedy o hodně náročný REMASTER, protože překlopit celou původní hru do zcela odlišného a nového mnohem modernějšího engine, určitě nebylo až tak triviální. Prakticky vzato, celá grafika, všechny modely, všechny animace atd. vznikalo kompletně znovu. A při té příležitosti se tak sáhlo i do originálního příběhu první hry. A místo „jen“ REMASTERu tady máme tedy něco, co lze nazvat částečně REMAKE.

Některé změny v příběhu a v postavách se možná nebudou všem líbit, ale já si myslím, že co by celek, je to o něco lepší než ten originál. Rozhodně dospělejší a určitě brutálnější, kdy prostě konečně dávají některé postavy a jejich chování větší smysl a je realističtější. Není to takovou naivní pohádkou, jak trochu vyzníval v některých částech první díl. Líbí se mě lehce změněný závěr, kdy se příběh a jeho zásadní prvky se nezměnily. Výrazně lepší je ovšem zpracování některých postav, hlavně Sáry. Protože došlo tedy k přidání některých scén a přepracování jiných, muselo dojít i k nadabování. A zde české hráče potěší, že původní čeští dabéři byli zahrnuti. A tak je tohle jedna z mála „nově vydaných her“, která vychází s kompletní českým dabingem :). I když se přiznám, že já osobně mám radši anglickou verzi.

Co zůstalo zachováno z původní hry, je parádní designové propracování aut a jízdní model. Není možná až tak hardcore, ale stále je zábavný. Nově tu máme také motocykly. Bohužel stejně jako u původní hry, i tady je to všechno trochu k ničemu, protože hra je vlastně složena jen z příběhových misí, jež na sebe přímo navazují, takže není moc čas ani důvod se courat po městě a objevovat auta a něco s nimi podnikat (není co a dokonce část misí kolem nich z původní hry v REMAKE verzi chybí). Zábavná závodní mise i „večerní projížďka“ v závoďáku ale nechybí, a zůstala tomu i slušná obtížnost.

Vylepšení se dočkala akční složky hry, zejména přestřelky, kdy díky přidanému systému krytí a vůbec lepšímu pohybu postav, nepůsobí tak nemotorně jako v původní hře. I když jinak styl pohybu, zbraně a všechno zachovává styl a dojem originálu. Bohužel včetně umělé inteligence, která to všechno kazila tehdy a kazí to i dnes. Na AI bohužel tvůrci zapomněli, takže celá hra je extrémně snadná, protože protivníci slouží jen jako terče na chytání hedshotů. A tím se dostáváme k technickému zpracování.

Jako obvykle jsme pro vás připravili kromě recenze hry samotné, také test výkonu procesorů a grafik. Takže se na to podívejme … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!Úterý, 20 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 153x
Komentářů: 0
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 859x
Komentářů: 7
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2093x
Komentářů: 6
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1746x
Komentářů: 3
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafika
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafikaPondělí, 05 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2463x
Komentářů: 11
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3420x
Komentářů: 20