Stručná historie Atari 2600 Tisk E-mail
Napsal Eso Rimmer   
Čtvrtek, 30 srpen 2007
Přejít na obsah
Stručná historie Atari 2600
rok 1985 a dál ...

 

 

 

  • Stručná historie Atari 2600

        Počátkem 70. let minulého století (to zní srandovně, co :)) zažil herní průmysl první komerční úspěch. Americké veřejnosti byl představen slavný Pong Tank a další interaktivní videohry, které tehdy obsadily zábavní parky, bary a herny. Tyto videohry měly takový úspěch, že díky nim vznikl zájem vytvořit jejich domácí verze, tak že v roce 1975 Atari představilo Home Pong, který se stal hitem. Další společnosti, jako Magnavox a Coleco, ho brzy následovaly a vydaly své vlastní konzolové hry. Pak v roce 1976 Fairchild Camera and Instrument předvedly tzv. Channel F system, první domácí videoherní konzoli na kartridge. Průmysl viděl v kartridgových systémech budoucnost videoher a začal se směřovat tímto směrem. V lednu 1977 RCA vydala Studio II, další systém založený na kartridgích, i když obraz byl jen černobílý a vypadal zaměřený spíš na vzdělávací tituly. Potom v říjnu 1977 Atari vydalo zařízení zvané Atari VCS (Video Computer System) společně s devíti hrami. Tento systém, později přejmenovaný na Atari 2600, rychle ovládl herní průmysl po mnoho následujících let.

atari_VCS

Díky přeplněnému trhu byly vánoce roku 1977 pro herní průmysl velmi těžkým obdobím a Atari 2600 byl jediný systém, který dokázal tento čas přečkat bez úhony. Atari zažilo v roce 1978 období skvělých prodejů a výborné letní prázdniny, protože vydalo další hry jako Outlaw, Spacewar a Breakout. Nicméně uvnitř Atari nebyla atmosféra moc klidná. Nolan Bushnell, vynálezce Pongu a zakladatel Atari, opustil společnost a koupil společnost Pizza Time Theater, ze které se později stala úspěšná síť Chuck E. Cheese! V roce 1979 Atari pokračovalo v našlápnutém trendu a vydalo dalších 12 her, které se opět setkaly s úspěchem. Nicméně proti Atari teď stála tvrdší konkurence v podobě Mattel Intellivision a Magnavox Odyssey2.

atariSpaceInvaders

 Atari pro svou konzoli v roce 1980 potřebovalo mega-hit, aby rozdrtilo konkurenci a našlo ho v domácí verzi japonské hry s názvem Space Invaders. Ona nesmrtelná hra se střílející raketkou, proti zástupu nepřátelských, které klesají rychleji a rychleji ...  Stala se natolik populární, že lidé si kupovali Atari 2600 jen kvůli tomu, aby si doma mohli Space Invaders zahrát. Následně Atari vydalo hru Adventure, která se stala první videohrou, která obsahovala Easter Egg - umístění objektu na určité místo odkrylo jméno programátora Warrena Robinetta. Rok 1980 byl důležitým i z dalšího důvodu - vznikl úplně první third party softwarový producent Activision. Společnost byla založena čtyřmi zaměstnanci  Atari, kteří nebyli spokojení s pracovními podmínkami ve společnosti. Na úvod vydali čtyři hry: Dragster, Fishing Derby, Checkers a Boxing. Veřejnost hry přijala velmi kladně a ukázalo se, že Atari 2600 bylo schopné zvládnout lepší hry, než jaké vyvíjelo samo Atari. Atari se pokusilo zabránit Activisionu v prodeji her, ale selhalo a Activision toho roku vydělal 70 milionů dolarů.

chucky_cheese

Rok 1981 byl pro herní průmysl v podstatě závodem mezi 2600 a Intellivision. Intellivision sice byl v některých ohledech technologicky vyspělejší, nicméně 2600 stále vedlo v prodejích. Atari vydalo domácí verzi hry Asteroids, která pro něj byla dalším obrovským úspěchem. Inspirována úspěchem Activisionu, vznikla další vývojářská společnost s názvem Imagic. Ta ale až do roku 1982 nevydala žádnou hru. V Texasu byla založena další společnost Games by Apollo a ještě toho roku vydala několik her.

ActivDemon

Coleco vstoupilo na trh v roce 1982 vydáním své graficky vyspělejší konzole Colecovision. V reakci na tuto novou konzoli Atari vyrobilo 5200, systém na srovnatelné úrovni. 2600 ztratila $100 na ceně aby zůstala konkurence schopná. Pak společnost jménem Arcadia vydala periferii s názvem Supercharger, která přehrávala hry z audiokazety. To umožnilo zvětšit kapacitu a rozšířilo možnosti 2600.

apacman

 Toho roku Atari vydalo Pac-Mana a E.T., dvě neuvěřitelně přehypované hry, které se staly velkým propadákem. I když se Pac-Mana prodalo mnoho kusů, byl shledán špatnou konverzí arkádového hitu. Nicméně touto dobou vznikla řada dalších vynikajících her pro 2600 a ta se stále dobře prodávala.

ActivHero

Už od dob založení Activision Atari bojovalo s third party producenty, aby mu nekradly zisky z prodeje her. Nakonec byl tento problém vyřešen, když Atari povolilo third party výrobu výměnou za licenční poplatky. Najednou se vyrojilo plno společností a v roce 1982 tak byly k vidění hry od firem jako Venturevision, Spectravision, Telesys, CBS, 20th Century Fox, US Games, M Network, Tigervision, Data Age, Imagic a Coleco. Dokonce existovala i společnost, která vydala sérii tzv. X-Rated (nemravných :)) her pro 2600 nazvaných Mystique. Tento rok byl pro Atari úspěšný, ale zdálo se, že je na trhu přebytek software. I když pořád vznikalo hodně kvalitních titulů, zvyšoval se počet rychlokvašků, protože se výrobci snažili rýžovat peněz, kolik se jen dalo.

activDragster

Do vlaku naskočily další společnosti v roce 1983. Zimag, Ultravision, Amiga a další. Vyráběly hry a příslušenství. Zdálo se, že je na trhu až moc výrobků snažících se uspokojit poptávku a jak se záhy ukázalo, bylo tomu tak. Koncem roku začaly společnosti krachovat. US Games, Data Age, Games by Apollo, Telesys a další museli ukončit svou existenci kvůli slabým prodejům. Nastal velký videoherní krach a všechny společnosti to pociťovaly na vlastní kůži.

ActivEnduro

Rok 1984 byl pro Atari 2600 rokem stagnace a jeho cena klesla na $40-$50. Mnoho lidí tehdy tvrdilo, že videoherní průmysl je mrtvý. Nicméně Atari všechny překvapilo ohlášením výroby Atari 7800 a navíc slíbilo víc her pro 2600 s lepší grafikou a zvukem. Bohužel se tak ale v roce 1984 nestalo, protože Atari prodalo svou videoherní divizi Jacku Tramielovi, který věřil, že videoherní systémy budou nahrazeny domácími počítači. Toho roku už nebyla o 2600 ani 7800 žádná další zmínka a vypadalo to, že jsou možná mrtvé. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 368x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1252x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 936x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1009x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1005x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1575x
Komentářů: 2