Strana 2 z 2
1985 byl pro Atari a videohry obecně, dalším klidným rokem a na 2600 vyšlo jen několik her. Activision vydal Cosmic Commuter a Ghostbusters, ale kvůli malé reklamě se tyto hry neprodávaly moc dobře. Nicméně díky velké knihovně herních titulů a nízké ceně, Atari ještě pořád prodalo v tomto roce přes milion 2600 konzolí.
Pak zčista jasna překvapilo Nintendo, když do Ameriky přineslo NES, který se stal trhákem a dokázal, že videohry pořád mají na trhu v USA své místo. Atari se rozhodlo, že by možná nebylo od věci vypustit na trh 7800, které mělo na skladě a vyrobit ještě nějaké hry pro 2600. 7800 bylo vydáno zpočátku s pohými třemi hrami, i když bylo kompatibilní i s hrami pro 2600. Také předělali design 2600 na 2600 Jr., konzoli se stejnými vlastnostmi, ale novým vzhledem a reklamní kampaní. Prodávala se za cenu pod $50.
V roce 1987 se tak videohry znovu začaly neuvěřitelně dobře prodávat. Atari vydalo několik dalších novinek jako Jr. Pac-Man a také hodně licencovaných her od jiných firem, jako např. Donkey Kong a Q*Bert. Tyto nové hry se prodávaly za $10-$15. Kupodivu se začalo znovu objevovat i množství her od third party společností jako Epyx, Froggo a Exus. Vypadalo to, že 2600 ještě není mrtvá!
V roce 1988 Atari znovu najalo Nolana Bushnella a oznámilo plno nových titulů včetně Secret Quest, hry naprogramované samotným Bushnellem. Atari pokračovalo v produkci těchto konzolí až do roku 1989, ale bylo zřejmé, že 2600 uvedené na trh před víc než desetiletím, už bylo definitivně u konce s dechem. I když se stále vyrábělo a prodávalo mimo USA, v Americe Atari 2600 zakončilo svou pouť. Žádná jiná konzole neměla tak dlouhou historii a neprodávala se v USA tolik, jako Atari 2600.
Dnes má Atari 2600 pořád početné množství fanoušků, kteří si pamatují nespočet her, které na něm hráli v průběhu všech těch let. Dokonce na něj vznikají hry od nadšenců, některé z nich velmi profesionálně provedených, vydaných na nových kartridgích s potiskem a návodem. Současný trend hraní retro her přivedl ke znovuobjevení Atari 2600 mnoho dalších herních fandů a tak tato konzole stále žije i po 29 letech od svého vzniku!
Pozn. autorem původního angl. článku je Alexander Bilstein
Parametry ATARI 2600:
- CPU: MOS Technology 6507 @ 1.19 MHz
- Audio + Video procesor TIA, 160 x ~192 pixel, 128 barev (128 on screen. Max 4 bez efektů na řádek), zvuk 2 kanály mono.
- RAM (součástí čipu MOS Technology RIOT): 128 bajtů (plus až 256 bajtů vestavěných v herní kartridži)
- ROM (herní kartridge): 4 KB maxi kapacita (32 KB+ se stránkováním)
- Vstupy (ovládaný čipem MOS RIOT):
- Dva DE-9[3] porty pro ovladače jako jednotlačítkový joystick, pálka (paddle), trakball, volant, 12-ti tlačítková "klávesnice" (0-9, #, a *) a další third party ovladače s dalšími funkcemi
- Šest přepínačů (původní verze): Power on/off, TV signál (ČB / barevný), obtížnost pro každého hráče (nazývané A a B), Select a Reset. Kromě spínače power mohly a také měly hry ostatní tlačítka přeprogramované podle potřeby. V pozdějších modelech se přepínače obtížnosti zmenšily a přesunuly na zadní stranu konzole.
- Výstup:ČB nebo barevný TV obraz a zvuk prostřednictvím RCA konektoru (NTSC, PAL nebo SECAM, podle regionu; herní kartridže jsou mezi konzolemi jednotlivých regionů zaměnitelné, ale často to způsobuje přeházené nebo chybějící barvy a blikající obraz.)
Emulátory:
- Stella - exitují různé verze tohoto emulátoru pro PC, PDA, Mac s různými OS a najdete je ke stažení na jeho domovské stránce tady.
- Verzi upravenou pro GP2X si můžete stáhnout zde..
Článek vznikl ve spolupráci se serverem emulatory.net
|