TEST a RECENZE: BORDERLANDS 3 – skvělá akční hra s tunou zábavy ale i nevyužitá příležitost Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 16 září 2019
Přejít na obsah
TEST a RECENZE: BORDERLANDS 3 – skvělá akční hra s tunou zábavy ale i nevyužitá příležitost
TEST výkonu GPU a CPU a technické zpracování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • TEST a RECENZE: BORDERLANDS 3

                   – skvělá akční hra s tunou zábavy ale i nevyužitá příležitost

Jedna z nejočekávanějších her letošní roku konečně dorazila na naše počítače. BORDERLANDS 3 je přímým pokračováním unikátní a hodně povedené akční „looter-shooter“ herní série. Je tedy jasné, že neuvidíme nic zásadně nového, pokud jde o styl hry samotné. A nutno dodat, s tím jsme docela spokojeni, protože BORDERLANDS série nás baví taková, jaká je. Nicméně to neznamená, že se nedalo pár věcí vylepšit. A jak se s tím tvůrci poprali? To se dozvíte v dnešní recenzi. A protože jste na technologickém magazínu a máme k tomu potřebné vybavení v redakci, tak nebude chybět ani tradiční test výkonu grafických karet a procesorů.

  • BORDERLANDS 3 – větší a akčnější!

Samozřejmě základ hry zůstal stejný. Což je na jednu stranu dobře, na druhou stranu se nutně objevují otázky, typu: „Není to ta samá hra? A bude to ještě někoho bavit?“ Odpověď na obě dvě je mimochodem stejná, tedy Ano. Je to ta samá hra a bude to hodně bavit.

Je zde opět ta stále unikátní kreslená grafika, ale právě na grafické stránce a prostředí tahle hra výrazně zapracovala, protože hra je postavena na UNREAL 4 engine, zatímco starší díly využívaly UNREAL 3. Prostředí hry a grafické zpracování i poměrně známě vypadajících lokací, je tak mnohem detailnější, i když to v té záměrně kresleném výtvarném stylu zaniká. Ale když máte možnost porovnat předchozí hry s touhle vedle sebe, rozdíly jsou značné. Tomu napomáhá nesrovnatelně větší variabilita, kterou BORDERLANDS 3 nabízí. Už nebudeme jen na jedné planetě s maximálně změnami podnebí, ale navštívíme hned několik zcela odlišných světů a prostředí. Ta obsahují zcela odlišnou tlupu postav, úžasně detailně zpracované příšery, zvířata atd. Rozšíření se také dočkali již známí nepřátelé a tak dále. Tahle variabilita doplní tu známou obrovskou variabilitu zbraní a výbavy, pro které je tahle herní série známá.

No a nechybí samozřejmě správně ujeté postavy, charaktery, známé i nové a pořádně zamotaná hlavní příběhová linie, protkaná zdánlivě nesouvisejícími vedlejšími příběhy. Mimochodem pokud se vykašlete v průběhu hraní hlavní line na dělání těch vedlejších úkolů, přijdete o spoustu scének a propletených příběhových vsuvek. Musím říci, že tady se autoři docela vytáhli, protože ač se to nezdá, všechno do sebe zapadá. Bohužel, přesto je BORDERLANDS 3 krokem zpět. BORDERLANDS 2 bylo totiž legendární svým vtipem, kdy se autoři nestyděli dělat si legraci úplně ze všeho s tunou odkazů na běžný svět a dění v něm. Vtípky byly navíc hodně ostré, ale opravdu vtipné. U BORDERLANDS 3 ale tvůrci hodně šlápli na brzdu. Řekl bych, že po stránce vtipnosti je tahle hra jen 10% toho, čím byl druhý díl a to je velká škoda. Stále jsou tam vtipné momenty, odkazy na světové události, dění a módu (streamování, followery, battle-royale atd.), vtipné až absurdní jsou také mnohé vedlejší mise, ale do úrovně, jakou bavil druhý díl, má vše hodně daleko. Skoro bych řekl, že třetí díl dělali úplně jiní lidé nebo to bylo cíleně ubráno.

Nechci prozrazovat nic z příběhu hry, jen doporučím s ním nespěchat, plnit vedlejší mise, obojí baví více než dostatečně a spolu s akční složkou hry, vytváří extrémně zábavný až návykový celek. A zabaví na dlouho. Po téměř 20 hodinách jsem byl přesně v polovině hry (50% stav galaxie). Znovuhratelnost je navíc ohromná, ne-li nutná, vzhledem ke koncepci, kdy až po prvním dohrání se otevře vyšší obtížnost, a hlavně další možnosti výbavy atd. Kromě toho, hra nabízí 4 striktně odlišné postavy za které můžete hrát se zcela odlišným zaměřením, stylem i schopnostmi. Nevýhodou je, že když vás to uprostřed kampaně za jednu přestane bavit, nemůžete ji změnit.

Postavy mají každá vlastní strom dovedností, ten resetovat a znovu nastavit v průběhu hraní ale můžete, stejně jako omezeně změnit vzhled své postavy, který ale stejně při hraní a vlastně ani v příběhových sekvencích, nikde nevidíte (jen když ho editujete). Co mě potěšilo, že tvůrci dali naší postavě hlas, takže sice vyloženě nevedete klasické rozhovory, ale alespoň trapně nemlčíte, když s vámi z hlavních postav někdo rozhovor vede. Je to rozhodně mnohem lepší, než tradiční pojetí mlčenlivého hrdiny, kdy hra jen předstírá rozhovory. Pochopitelně tou hlavní složkou BORDERLANDS 3, je zběsilá akce. A tady tvůrci vylepšovali hodně.

  • Akce, akce a ještě víc akce!

Z nepřátel a beden všude možně vypadávají tuny zbraní a další výbavy s různými specifikacemi a vlastnostmi a jejich kombinacemi v nespočetném množství. Každý level se navíc musíte poohlížet po další výbavě atd. Zkrátka tady se ani na chvíli nenudíte a přehrabování ve statistikách, si užijete opravdu hodně. Nicméně i tady byly udělány vylepšení, nově mají předměty uvedeny celkovou úroveň pro snazší orientaci, i když tu bych bral v potaz jen pokud jde o srovnání mezi jednotlivými třídami zbraní (modrá, zelená, fialová + unikáty) a levely. Každopádně orientaci to vylepšuje. Zpracování zbraní, unikátní designy atd. to je naprostá nirvána. Máme také možnost individuální změny barev atd. Bohužel, ačkoliv hra obsahuje detailní modely zbraní včetně rozebrání na mnoho dílů, nemáme individuální možnost ty díly měnit.

Variabilita nepřátel pak vybízí k používání vícerodruhů zbraní s různými efekty, protože na každého platí něco jiného. A zejména při hraní solo, se hodí vše. Hra ale nabízí také propracovanou hru více hráčů, kooperační režimy s několika módy atd. Hlavní změny proběhly v celkové plynulosti akce, vylepšené bylo zásadně prostředí, pohyb vaší postavy je mnohem plynulejší a můžete i šplhat, skákat atd. Dopravních prostředků přibylo. A všechno slouží k hutným přestřelkám a střetům, při kterých se opravdu královsky bavíte, a to zas a znovu. Tohle je jedna z nejlepších akčních her, pokud jde o zpracování střílení, nepřátel, prostředí a výbavy k tomu všemu.

Právě variabilitu nepřátel bych rád vyzdvihl extra. Hra obsahuje i mini bossy, kteří jsou unikátní a zajímaví s vtipnými jmény a odkazy na popkulturu. Souboje s nimi jsou zábavné a předčí mnoho hlavních bossů ve většině jiných akčních her. Zkrátka pokud jde o akci, je BORDERLANDS 3 zásadním vylepšením přechozích dílů a absolutní špička v žánru akčních her a speciálně „looter-shooter“ titulů.

Bohužel, ne vše se povedlo, a ne vše dopadlo tak, jak by mělo …. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.Středa, 28 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 767x
Komentářů: 2
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?Středa, 28 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 465x
Komentářů: 6
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?Pátek, 23 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1631x
Komentářů: 9
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?Pátek, 23 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 880x
Komentářů: 4
Masters of the Universe – NETFLIX oživuje klasiku
Masters of the Universe – NETFLIX oživuje klasikuČtvrtek, 22 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1246x
Komentářů: 0
Chernobylite se blíží – strašidelná paranormální akce
Chernobylite se blíží – strašidelná paranormální akceSobota, 17 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1329x
Komentářů: 3