ASUS NUC 15 Pro – TEST a RECENZE výkonného barebone mini PC pro firmy i domácnosti Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 15 červen 2025
Přejít na obsah
ASUS NUC 15 Pro – TEST a RECENZE výkonného barebone mini PC pro firmy i domácnosti
ASUS NUC 15 Pro
Výkon a provoz v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkon a provoz v praxi

ASUS nám poslal testovací vzorek s již osazenými komponenty a nainstalovaným Windows 11. Primárně se tedy tento PC prodává jen s tou deskou a procesorem bez dalších komponenty, kdy existuje několik variant možných CPU. Námi testovaný model je prakticky nejvýkonnější řešení v podobě Intel Core Ultra 7 255H. Jde o 5nm ARROW LAKE architekturu, procesor má 16jader/vláken (6 velkých, 8 malých a 2 extra úsporná). Může mít boost až 115W PL2 oficiálně má 28W a v tomto případě by měl mít 40W v zátěži (ale ve skutečnosti má víc). Integrovaná grafika se jmenuje Arc Graphics 140T a má 8 výpočetních jednotek. V tomto počítači by měla zvládnout obsloužit až 4 monitory současně.

Procesor zde může být doplněn dvěma DDR5 moduly operačních pamětí až o celkově 48GB na DDR5-6400 (slabší varianty CPU mohou podporovat jen s DDR5-5600). a ASUS nám tam pro testování osadil 2x 16GB DDR5-6400. Uvnitř PC jsou dále dva M.2 Gen4 sloty pro SSD, ale jen jeden je ve standardní 2280 velikosti, druhý pojme jen kratší 2242.

Z hlediska výkonu ten Core Ultra 7 255H procesor není žádným trhačem asfaltu. Ale na běžnou kancelářskou práci či běžná multimédia stačí s přehledem.

Pokud jde o výkon té jeho integrované Arc grafiky, na nějaké velké hraní her nepřekvapivě není. Tedy u řady starších her použitelná bude i v 1080p, u novější AAA her ale počítejte, že v tom 1080p na nejnižší grafické detaily budete většinou bojovat o to mít těch 30FPS a u většiny her ten boj prohrajete ;). Pochopitelně je ale nutné říci, tahle modelová řada PC nemá být pro hráče. Pro ty má ASUS jiná herní mini PC řešení. Pro běžné aplikace i hardwarovou akceleraci jde však o plně použitelné iGPU.

Spotřeba testovaného PC záleží na TDP osazeného CPU a dalších komponentách kolem. Námi testovaná varianta měla cTDP procesoru nastaveno na 40W, v praxi ale boostuje výše. Spotřeba celého PC v maximální zátěži se tak pohybovala kolem 80 - 90W. V klidových stavech ale jen kolem 10 – 15W a v běžné mírné zátěži běžně kolem 40W. To je celkově zajímavé právě pro firmy a domácnosti, které nechtějí mít velké účty za energie apod., což by klasické desktopové PC přinášely.

ASUS onu spotřebu CPU nastavil i s ohledem na snahu o rozumnou hlučnost použitého chlazení. Ventilátor je tak ve vyšší zátěži sice slyšet, ale není to otravný vysoký zvuk, je to spíše takové hlubší šustění, dejme tomu jako když zapnete fén a strčíte ho pod tlustou deku :). U notebooku by to bylo považováno za tiché řešení. Pokud tenhle PC bude umístěný za monitorem, tak ten hluk chlazení bude ještě více potlačený. Navíc málokdy poběží tenhle PC na plný výkon a v té běžné zátěži je velmi tichý. Z hlediska provozu tedy nemám žádných výhrad. A výkon je plně použitelný na vše, co tenhle PC má zvládat. ASUS zaručuje kompatibilitu s Windows 11 či Linux Ubuntu 24.04, v našem případě bylo na testovacím Gen4 1TB SSD nainstalováno W11. Během, testování a používání PC jsme se nesetkal se žádným problémem. Pořídit dnes odpovídající HW v podobě DDR5-6400 SODIMM modulů a gen4 SSD není žádný problém, jsou cenově dostupné a výběr je široký. Osazení všeho je jednoduché a praktické.

Takže k závěrům.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Alien: Earth – Vetřelec se dostal na Zem!
Alien: Earth – Vetřelec se dostal na Zem!Tuesday, 19 August 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 268x
Komentářů: 0
NVIDIA a čínský černý trh s GPU – jak to bylo doopravdy?
NVIDIA a čínský černý trh s GPU – jak to bylo doopravdy?Monday, 18 August 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 399x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 se bude dále vylepšovat!
S.T.A.L.K.E.R. 2 se bude dále vylepšovat!Friday, 15 August 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 771x
Komentářů: 0
Neo Berlin 2087 – mix Cyberpunku s Deus Ex? Nebo podvod?
Neo Berlin 2087 – mix Cyberpunku s Deus Ex? Nebo podvod?Thursday, 14 August 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1131x
Komentářů: 1
Sledujeme konec firmy Intel?
Sledujeme konec firmy Intel?Wednesday, 13 August 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2687x
Komentářů: 1
V Číně si ze zákazů dovozu AI GPU dělali dobrý den
V Číně si ze zákazů dovozu AI GPU dělali dobrý denMonday, 11 August 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2877x
Komentářů: 1