ASUS ROG Zephyrus G14 AniMe Matrix – TEST a RECENZE nejlepšího notebooku současnosti Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Tuesday, 30 June 2020
Přejít na obsah
ASUS ROG Zephyrus G14 AniMe Matrix – TEST a RECENZE nejlepšího notebooku současnosti
Notebook
Notebook v praxi, výkon a provoz
Závěr a hodnocení

 

  • Závěr a hodnocení

Já jsem věděl, že ASUS Zephyrus G14 je dobrý notebook, ale netušil jsem, že až tak moc. Tohle je, bez pochybností a přehánění, nejlepší skutečně mobilní počítač, který jsem kdy testoval. Tady se bavíme o skutečně normálním velmi mobilním počítači, který nabízí nevídaný procesorový výkon a velmi slušný grafický výkon. Obojí na úrovni velkých tlustých nepříliš mobilních notebooků. Ty ale prostě naprosto strká mobilitou do kapsy.

Tohle je výkonově DTR ve velikosti ultrabooku a výdrží ultrabooku. Na trhu neexistuje notebook s Intel platformou, který by dnes něco podobného dokázal nabídnout. Přesto v současné podobě není ASUS ROG Zephyrus G14 úplně dokonalý. Ta limitace výkonu chlazení v takto malém stroji je znát. Jak procesor, tak grafika dokáží prostě mnohem víc a u tohoto notebooku se docela výkonově projeví, když jej dáte na chladící podložku. Nicméně já to beru i tak, ASUS chtěl prostě dokázat, co se dá do mobilního těla díky 7nm AMD procesorům dnes nacpat a provozovat. A dokázal to. Přesto by to mohlo být ještě zajímavější.

Pokud jde o procesor, upřímně RYZEN 9 4900H zní lépe, ale je to v praxi téměř to samé co RYZEN 7 4800HS v našem kousku, což je finančně jasně lepší volba. Myslím si, že ani z výkonu toho základního 6jádrového/12vláknového RYZEN 5 4600HS nikdo nebude zklamaný. Říkám na rovinu, AMD dnes jasně nabízí nejlepší, nejvýkonnější a nejefektivnější mobilní procesory, které jsou tak o 1 až 2 generace před Intelem. A je ostuda, že netvoří většinu nabídky v mobilních počítačích v obchodech. Na druhou stranu, díky tomu v té záplavě pomalejších a méně efektivních Intel notebooků za přepálené ceny, vynikne Zephyrus G14 od ASUSu. Procesorově tedy výtku nemám, ale u pamětí by se těch 3200MHz dalo doplnit třeba ještě lepším než CL22 časováním.

Největší "výtka", spíše prání, směřuje ke grafice. RTX 2060 Max-Q má sice slušný výkon i efektivitu, ale prostě RTX 2000 série není kvůli velikosti GPU zrovna ideální pro mobilní použití. Navíc v kombinaci s integrovanou grafikou sice funguje přepínání, ale AMD by dokázalo i zkombinovat výkon, pokud by ASUS použil Radeon RX 5000M přídavnou grafiku. Úplně nejlepším řešením by byla extrémně efektivní Radeon PRO 5600M s 8GB HBM2, což by mělo pravděpodobně stejný výkon, ovšem ještě s nižší spotřebou. Bohužel tohle technologicky působivé malé 50W mobilní monstrum si od AMD usurpuje výhradně Apple. ASUS tak téměř jistě prostě neměl na výběr, když ten notebook navrhoval a šel do výroby, jednoduše RTX 2060 Max-Q byla jediná volba. Nicméně mohl by dnes nabídnout třeba RX 5600M/5500M verzi, nikoliv jen GTX 1660Ti nebo 1650Ti, které jsou v nižších specifikacích Zephyrus G14.

Možná největší praktickou nevýhodou je prostě absence určitých prvků výbavy. Rozhodně Webkamera by se možná hodila. Neříkám, že je to zásadní věc dnes. Ale aspoň nějaká je pořád lepší než žádná. I když beru argument ASUSu ohledně nedostatku místa pro slušnou webkameru. A tak říkám, její absenci zde chápu, jako geek si s tím poradím bez potíží, ovšem ne všichni běžní uživatelé to vidí podobně. No a čtečka SD/microSD karet by také byla fajn. I když tady to ASUSu odpustím, při pohledu dovnitř současné verze notebooku je jasně vidět, že se tam prostě nevejde.

  • AniMe Matrix aneb úžasná zbytečnost :)

Čekal jsem na tuhle věc s recenzí tohoto notebooku a nezklamala. AniMe Matrix je úžasná kravina v dobrém slova smyslu :). Ano přiznávám bez mučení a se vší úctou k ASUSu, je to naprosto zbytečné, jen to stojí peníze, dělá NB technicky vzato horší (tedy tlustější a těžší a žere baterku), a navíc to většinu času jako přímo uživatel toho počítače nevidíte, protože sedíte před obrazovkou, ne za ní, ale vidí to všichni kolem :). A vypadá to skvěle.

Prostě možnost promítat si na víku své logo, věty, obrázky nebo třeba hodiny, procento nabití apod. je zajímavé. Je to hezké, někdy i funkční, kdy notebook indikuje při nabíjení i zavřený na kolik je nabitý atd. Ano, stojí to zhruba 4000 korun navíc proti stejné konfiguraci bez toho, ale mě se to vážně líbí. Alespoň teď, když je to ještě originální, nerozšířené. A vůbec nevadí, že nejde o RGB, naopak.

Ten design celého notebooku to skvěle podtrhuje. Nicméně na rovinu říkám, že verze bez AniMe Matrix je vlastně lepší notebook. Je bez ní totiž menší, lehčí, úspornější i levnější). Verze s AniMe Matrix je prostě "horší" ale zase jako takové o něco zajímavější, pokud chápete, jak to myslím :). Mě osobně se AniMe Matrix velmi líbí ...

  • Hodnocení

ASUS dnes nabízí Zephyrus G14 v několika variantách. Nejlevnější má 6jádrový/12vláknový RYZEN 5 4600HS v kombinaci s GTX 1650Ti, 120Hz FullHD, 16GB RAM a 512GB SSD. Za 35 tisíc korun není sice tak výhodný, jako 15,6“ ASUS TUF, nicméně kvalita zpracování, materiálů šasi a dalších věcí za ty peníze rozhodně stojí. Zephyrus je úžasný, žádný levný plasťáček, naopak je překvapivě velmi odolný. Tohle je hlavně mobilní počítač v pravém slova smyslu, tedy skutečně počítač na nošení. Námi testovaná téměř nejvyšší verze s RYZEN 7 4800HS, RTX 2060 MaxQ, 120Hz FHD, 16GB RAM a 1TB SSD bez AniMe matrix vychází na 47 500 korun, respektive 51 500 korun v testované bílé AniMe Matrix variantě. Top model, který má proti námi testované specifikace jen ten o 100MHz rychlejší RYZEN 9 4900HS procesor, je pak za 59 tisíc korun, což se rozhodně nevyplatí připlácet už, takže námi testovanou verzi beru jako v tuto chvíli nejlepší.

Není to tedy až tak cenově dostupné, jak ASUS původně plánoval a ohlašoval. Jenže asi víme, že se od původního ohlášení začátkem roku hodně změnila situace ve světě. Výroba a doprava se zkomplikovala, zdražila, kurz koruny šel do háje atd. Stále je ale cena velmi dobrá. A myslím si, že tohle je opravdu skvělý mobilní počítač, ve smyslu opravdu počítač pro ty, kteří jej přenášejí a používají na cestách. Ostatně nikdy jsem nepochopil, proč si někdo kupuje notebook na doma, když s ním vůbec nikdy nikam nechodí. Jsou to vyhozené peníze, za to můžete mít ergonomicky a výkonem mnohem lepší desktop. O to více je Zephyrus G14 atraktivní.

Tedy skutečně mobilní počítač, lehký snadno přenosný s obrovskou výdrží na baterie, ovšem nabízí přitom naprosto šokující bez přehánění nevídaný výkon, který vyloženě zostudí a převálcuje mnoho i podstatně dražších a mnohem větších notebooků, které si na mobilní počítače vlastně jen hrají. AMD a ASUS jasně ukazují, kdo má dnes nejlepší mobilní platformu a je skvělé vidět, že alespoň jeden OEM výrobce měl koule na to, udělat skutečně pořádný AMD notebook a designem na míru a plně využívající výhod nových RYZEN procesorů.

Co bych vylepšil? Tak třeba klávesnice by snesla lepší a rovnoměrnější podsvícení. Uvítal bych také možnost nějak jednoduše ručně úplně vypnout tu přídavnou grafiku a jet jen na té integrované. To dokáže posunout výdrž na baterii o hodně. Také bych trochu pozměnil marketing. Nechápu, proč jej ASUS tlačí hlavně jako herní notebook. Není pochyb o tom, že je to mnohem lepší herní notebook, než většina herních mobilních PC, které na trhu jsou. Jenže nevypadá jako typické herní PC (což je dobře), protože G14 je prostě víc. On je totiž hlavně skvělý jako univerzální multimediální, ale především pracovní mobilní stroj, kdy strčí do kapsy především CPU výkonem všechno, co na trhu v podobných kompaktních rozměrech existuje, ale stojí klidně 100 tisíc a honosí se „PRO“ značením. Možná by stálo za to udělat i variantu bez přídavné grafiky, jen s tím až 45W RYZEN 9 4900H procesorem a tedy i nejlepší integrovanou grafikou v něm, a poslat všechen chladící potenciál k němu. Výsledkem by byl fenomenální procesorový výkon, stále rozumný grafický výkon a výdrž na baterku tak 15h+ úplně v pohodě. Současně by se odebráním přídavné grafiky vytvořilo uvnitř místo na LAN, čtečku karet atd. Prostě naprosto úžasný mobilní stroj, který by ovšem udělal speciálně ultrabooky za podobné peníze s podobnou výdrží, ale mnohem nižším výkonem, prakticky irelevantní. Když nad tím teď tak přemýšlím, tak už chápu, proč se do toho ASUS hned nepustil … :).

  • Závěr

ASUS ROG Zephyrus G14 s AniMe Matrix není úplně perfektní stroj, ale je to bez přehánění a se vší zdrženlivostí podle mého názoru a zkušeností, nejlepší skutečně mobilní počítač na trhu, když od něj chcete opravdu pořádný výkon v kompaktní velikosti a dlouhou výdrž k tomu. ASUS vše korunoval špičkovým designem a odolným kovovým zpracováním s nepřeplácaným vzhledem ve velice elegantní bílé nebo šedé verzi, takže to ani nevypadá jako čistě herní stroj, jak jej, z nějakého důvodu, ASUS téměř výhradně inzeruje. Pro ty, kteří chtějí něco extra, pak nabízí neokoukaný AniMe Matrix, díky kterému si můžete svůj Zephyrus hodit trochu do vašeho stylu. A cena není vůbec špatná, naopak. Na trhu jednoduše dnes není jiný takhle kompaktní a současně dosud nevídaně výkonný notebook s takovou výdrží a mobilitou, za takhle relativně dostupnou cenu, který by se za konkurenci dal vůbec považovat. Existuje jeden jediný, ale ten je větší. Jinak podobně malé tenké "herní" stroje sice existují, ale nabízí výrazně nižší procesorový výkon a hlavně nepoměritelně nižší výdrž baterie. A jejich ceny jsou často o desítky tisíc výše. Tady se prostě není moc o čem bavit. ASUS si v tuto chvíli s ROG Zephyrus G14 vytvořil vlastní kategorii a daleko za ním si na mobilní počítače hrají všichni ostatní …

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
jalav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 06:36:23

nemá ani smysl číst, nVidia to zas zničila, nezájem
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 08:10:08
avatar
bohuzel ta 2060 to silene prodrazuje, bejt tam stejne vykonna mobilni AMD grafika je to minimalne o 5000,- levnejsi
LordDave [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 08:54:55
avatar
NVidia nic nezničila - to spíš ASUS to úplně nevykoumal. Taky bych radši 5600M / 5700M / PRO 5600M, nebo verzi jen s integrovanou Vega. Co mi ale hodně vadí je absence LAN. Takže nic - snad příště.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 09:23:45
avatar
nezničila, není to sice ideální řešení, ale ASUS v době, kdy ten NB navrhoval a vyráběl neměl na výběr nic jiného ... samozřejmě RX 5600M s HBM2 by bylo zajímavější, ale tohle AMD nedodává nikomu jinému než Apple a oznámilo ji teprve nedávno ....

takže 2060MQ je v tomto případě prostě maximum možného a určitě s ní ten NB je velmi dobrý ...
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 07:18:51
avatar
Za takuto cenu sa už dá zohnať aj 13 MacBook Pro. Síce bude mat o niečo slabší CPU, len integrovanú grafiku a polovičný disk. Na druhu stranu ale človek dostane MacOS, bezkonkurenčnú klávesnicu, veľký touchpad, lepší display, lepšiu vydrž, 2x tak rýchly disk, nižšiu hmotnosť a tiež kvalitnejšie telo. Samozrejme ak sa človek chce hrať hry a potrebuje Windows, tak uznavam, že je preňho tento Asus lepšia voľba.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 09:40:00
avatar
tak CPU bude mít slabší o hodně (2x?), klávesnice nebude lepší o nic (jsou podobné), výdrž na baterie taky nebude tak odlišná, grafickým výkonem je tohle úplně jinde. A kvalitnější tělo si nemyslím a než to začneš srovnávat možná si ten ASUS osahej a vyzkoušej není to žádný plasťáček (navíc je to jiná koncepce, do srovnání s MacBookem lze brát tak maximálně Zenbook 13/14, které ASUS už představil)

a pokud chceš brát do srovnání Macbook s neintegrovanou grafikou, tak ten je výrazně dražší a větší (16") a CPU i GPU výkonem jej tenhle malý ASUS stejně rozseká na nudličky .... ;)
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 09:52:39
avatar
Tak každý mame iné priority. Ja požívam notebook na prácu a tam mi o výkon až tak nejde, resp 2,3 generácie staré cpu mi plne postačujú. Preto ma zaujíma skôr ten zvyšok ako hrubý výkon
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 10:46:22
avatar
tak to se ti bude nový Zenbook 14 s RYZEN 4700U líbit ;)
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 22:29:39
avatar
Zenbook som si raz skoro kúpil, čiže áno, ak by som potreboval notebook s Win, tak by som ho možno uprednostnil aj pred dell xps
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 08:09:38
avatar
Velka skoda ze ASUS nema koule na to aby tam dali 5600M nebo 5700M... Mam doma notes od MSI s Ryzenem + 5500M a slape to luxusne..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 09:35:05
avatar
nemyslím si, že by neměl, ale prostě loni, když ten NB dělal a navrhoval, tak ty karty AMD nemělo, ostatně ohlásilo je výrazně později, než ASUS ohlásil G14 ... takže prostě u téhle generace neměl na výběr si myslím ... navíc RX 5000M je první generace konečně slušných mobilních karet od AMD po letech, RYZEN 4000U/H už je druhá generace procesorů, takže ASUS zase nechtěl tak moc riskovat ...

ano 2060MQ není ideální, protože prostě jádro je obří není tak efektivní, ale je to rozhodně solidně výkonné řešení ... speciálně v takhle malém NB.
LordDave [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 10:54:38
avatar
Pořád tu byla možnost nedávat tam vůbec nic a vystačit si s integrovanou Vega (cena mnohem níže a na 1080p by se nechalo občas hrát také). Ale zase když to Asus prezentuje jako herní notebook, tak co s integrovanou Vega, že jo - výkon to sice má, ale je to málo.
Určitě neberu že je to supr stroj, nicméně v téhle podobě to není nic pro mě (myšleno když už za to dát takovej balík, tak ať to má přesně to co chci a né nemá to LAN, protože nezbylo místo, nemá to RX5***M, protože to v té době ještě nebylo, atd - to si radši počkám na kompletní AMD variantu, nebo sáhnu po HP ProBook 445 G7 - 12X16EA - ten má jak LAN, tak vyměnitelné RAM, atd a je relativně "za pár šupů". Nemuset řešit prachy, tak jdu do něj hned. Bohužel to není můj případ.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 11:02:39
avatar
jo to by byla možnost, ale to ASUS teď vydá v podobě 14" Zenbooku s RYZEN 7 4700U
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 11:59:59
avatar
Pěkná recenze. Jen mi chybí výdrž při hraní her na igpu. U mého "herního" notebooku se starším pentiem a gtx750ti to jde nastavit kliknutím pravého tlačítka myši.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 12:17:35
avatar
nedokázal jsem to nastavit tak, aby to jelo při hraní her jen na iGPU ještě se na to informuji ....
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 12:46:41
avatar
Jo, máš pravdu. Je to tam.
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-01 12:41:12

Toto by sa ziadalo malicko upravit:

"Samotný notebook ve verzi s AniMe Matrix má velikost 324 x 222 x 199mm a váží 1,7kg. Verze bez AniMe matrix má výšku jen 179mm a váží 1,6kg"

19,9 a 17,9
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-02 11:04:09
avatar
Dell mel kamerku treba pod displejem v dobe kdy ji neumel dat do tenkych ramecku v nove generaci to uz umi kupodivu, navic ten ramecek neni tak tenky tak aby to neslo, tady si myslim, ze proste vyrobci maji tendence si neznepratelit Intel, nebyval jsem "paranoidni" ale po te co vidim jak ty notebooky przni najednou jinak, to proste neni nahoda
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-02 11:32:46

No, čte se to dobře. Teď už jen aby HP udělali nějaký nový zajímavý zBook, ale tam se obávám bude intel navěky :-(
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zephyrus G17 2020-07-06 14:20:55

Je v príprave aj 17 palcová verzia Zephyrusu s AMD Ryzen 9 4900H? Ak áno, tak určite poprosím LAN port, mini displayport, čítačku kariet a webkameru.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-06 17:24:54
avatar
nevíme o tom
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-11 19:56:07

Ja keď niekde vidím meno asus už dostávam alergiu. Za mna majú absolútne neodladeny software s ktorým som mal vždy problémy. Mal som rad ich design a užíval som si čiastočne komponenty ako rog claymore, spathu, x570 formula...a na druhej strane som bol zúfalý ako tieto periférie zle fungujú, aký majú žalostne zle odladeny sw. Pametam si časy kedy som používal notebooky na ktorých behal Windows a stále to iste po case reinstalacia celého os lebo systém sekal alebo mal nejaký problém. Odkedy som presedlal na MacBook v roku 2019, tak už viem že nič iné kupovať nebudem a jednoducho ho zbožňujem. Ta odladenost je úžasná, k tomu mám iPhone, Apple watch, sluchatka... ten ekosystém majú ozaj dobre vymyslený a tu sa tie lepenie konkurencie nevedia chytiť. Aktuálne mám desktop kde mám ryzen 3900x ale už ho upgradovat nebudem. Čakám na aktualizáciu a redesign imacu a toto bude cesta kade sa vyberiem do budúcnosti.
FilipAGuy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-16 11:07:31
avatar
História sa opakuje. Naposledy som si kupoval notebook aj na základe recenzie na DDworldu a sklamaný som nebol, práve naopak. ASUS G73J mi slúžil výborne a funguje dodnes. Včera som si objednal G14, tak som zvedavý. Za necelých 40K českých, 1500€ dobrá kúpa. Verzia s FullHD, 1080p,120Hz, RTX 2060Q,16GB RAM. Ďakujem za recenziu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-08-16 11:52:15
avatar
proto jsme tady
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 760x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 774x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1204x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 912x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Thursday, 04 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Wednesday, 03 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 1