TEST: ASUS TAICHI 21 - zajímavý konvertibilní koncept tablet/ultrabook s dvojicí obrazovek v akci Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a Tomáš Tvaroh   
Čtvrtek, 16 květen 2013
Přejít na obsah
TEST: ASUS TAICHI 21 - zajímavý konvertibilní koncept tablet/ultrabook s dvojicí obrazovek v akci
Ultrabook s dvojicí LCD pod drobnohledem
TAICHI v praxi a výkon
Strana 4

 

 

  • Závěr a hodnocení

Ještě jsme si neřekli něco o provozních vlastnostech. TAICHI je velmi tichý a rozhodně příliš netopí. Nicméně důrazně doporučujeme jej používat na pevné podložce. Díky malé výšce se příliš dobře nechladí, když jej plácnete třeba v posteli do peřin.

Pokud jde o výdrž na baterie, jak jsme řekli, používání obou LCD naráz výrazně snižuje výdrž. Běžně tedy budete používat vždy jen jeden display. V zavřeném stavu při používání v režimu "tablet", nám s WiFi vydržel kolem 3 hodiny a 45 minut. Bez WiFi v nejúspornějším režimu se výdrž dostane k téměř 5-ti hodinám. Podobné je to i v režimu používání běžného Ultrabooku v otevřeném stavu. Na maximální zátěž vydrží zhruba 1 hodinu a 20 minut, přehrávat video pak kolem 2,5 hodin.

Tyto výdrže nepovažujeme za oslňující, ale bohužel jsou standardem na poli Ultrabooků, kde honba za až zbytečnou tenkostí, vlastně kazí tu pointu ultramobility, protože pak se do tak tenkého těla nedá osadit větší baterie. TAICHI má tedy klasicky jen 35Wh Baterii, což je prostě podle nás málo a ideálně bychom si u Ultrabooku představovali výdrž nejméně 8 hodin. Nekritizujeme tedy rozhodně jen TAICHI, ale všechny Ultrabooky, protože mají výdrže podobné. Nám prostě nepřipadá výdrž kolem 4, maximálně 5 hodin jako ultramobilní.

  • Hodnocení

TAICHI je spíše koncept, který si ale můžete koupit ve formě finálního produktu. Je to jedna z možností, jak se vyrovnat s kombinací tabletového a klasického režimu mobilního PC. Podobných konceptů je na trhu ale více, ale většina využívá jen jednoho LCD a složitějších mechanismů jeho vysouvání, otáčení a tak dále, aby tyto dva módy nabídla. ASUS na to šel u TAICHI od lesa a prostě použil dva LCD.

Upřímně ale musíme říci, že to není podle nás ten nejlepší způsob, konvertibility. ASUS sám to ale ví a kromě TAICHI zkouší i jiný přístup. Zatím nejzajímavěji se nám jeví nový Transformer Ultrabook, tedy klasický Zenbook, který má oddělitelný display od základny. Zajímavé jsou ale i koncepty dalších výrobců, jako je třeba SONY Vaio Duo 11 SV, Lenovo YOGA, ACER ICONIA W510P apod. TAICHI je rozhodně jedinečný, ale nemyslíme si, že je to nejlepší řešení. Dva dobré displaye nejen, že notebook výrazně prodraží, ale neprospívají ani jeho hmotnosti a případně i výdrži na baterie. Současné používání obou panelů, ve smyslu používání 11,6" notebooku na prezentace pro místnost plnou lidí, nepovažujeme v praxi za použitelné.

  • Závěr

ASUS TAICHI je unikát, je to spíše prodejní koncept, a určitě jej neuvidíte na každém rohu. Je dobře vyrobený z kvalitních materiálů. Trpí ale neduhy přílišné honby za zbytečnou Ultra tenkostí mobilních PC, jak je u většiny Ultrabooků dnes bohužel špatným zvykem. Nejhorší dopad to má na výdrž baterie, kdy je na tom stejně jako většina Ultrabooků. Samozřejmě chudší je i výbava, hlavně konektorová, což také není ideální. Výkon na zadek také neposadí. Za to cena určitě šokovat bude. V naší konfiguraci, která je navíc tou levnější, je prodáván za 40 tisíc korun včetně DPH. A to už je pořádný ranec. Exkluzivita a originální koncepce prostě něco stojí. TAICHI je tak určené opravdu jen nadšencům, kteří jej dokáží nějakým způsobem ocenit.

Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Na nic, za ty prachy 2013-05-16 17:41:13

Za ty prachy je to poměrně málo muziky za hodně peněz. Získám notebook s mizernou výdrží s hajsavým vnejším displejem a těžkej tablet s taky nic moc výdrží. Za stejnou sumu si můžu koupit slušnej notebook co vydrží dýl a k tomu tablet ....
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2013-05-31 21:20:21
avatar
...což je ale přesně to, čemu se všichni chtějí vyhnout. Cílem je jedno zařízení, ne bedna plná hardwaru.

Mě přišel velmi rozumný koncept W510 od Aceru (který jsem i koupil). Jen bych rád měl jemnější display a místo atomu apoň i3 (případně AMD APU)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.Středa, 28 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 771x
Komentářů: 2
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?Středa, 28 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 468x
Komentářů: 6
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?Pátek, 23 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1635x
Komentářů: 9
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?Pátek, 23 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 882x
Komentářů: 4
Masters of the Universe – NETFLIX oživuje klasiku
Masters of the Universe – NETFLIX oživuje klasikuČtvrtek, 22 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1247x
Komentářů: 0
Chernobylite se blíží – strašidelná paranormální akce
Chernobylite se blíží – strašidelná paranormální akceSobota, 17 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1331x
Komentářů: 3