TEST: ASUS TUF Gaming FX705DU – Dobrý notebook s AMD RYZEN se slušným výkonem a cenou? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 09 červen 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS TUF Gaming FX705DU – Dobrý notebook s AMD RYZEN se slušným výkonem a cenou?
Notebook
V praxi - výkon a provoz
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – Výkon a provoz

Rozebrat tento NB jde, ale musíte oddělat celý spodek. Po rozložení je kompletní přístup ke komponentám a máte možnost vyměnit paměti, SSD v pozici M.2 a v naší konfiguraci je prázdná i 2,5“ pozice pro SATA disk.

Co je zajímavé a stojí za zmínku, že kromě procesoru je i grafika integrována na základní desce. Obvykle jsou výkonnější GPU totiž dodávány na MXM modulu, ale v tomto případě nikoliv. GTX 1660 Ti, což je nejvýkonnější řešení pro TUF 705 řadu dnes, je kompletně osazena se všemi čipy na desku To umožňuje tenčí zpracování, ale samozřejmě to má nevýhodu případného servisování.

  • Výkon v praxi

Notebook bych nazval jedním z nejvyváženějších na trhu, a to včetně mnoha podstatně dražších modelů. Najdeme zde 4jádrový/8vláknový 35W procesor AMD Ryzen 7 3750H s integrovanou grafikou (ale ta se používá jen zřídka), k tomu 2x 8GB DDR4 2666MHz pamětí a grafiku NVIDIA GTX 1660 Ti se 192-bit a 6GB GDDR6. To vše podpořené 512GB NVMe PCIe SSD diskem. Prakticky ideální kombinace, zejména když vezmeme v potaz cenu a zaměření.

Výkon procesoru AMD Ryzen 7 3750H určitě mnoho lidí překvapí. Zejména ty, kteří doteď žili v jeskyni a neví, jak se věci na procesorovém trhu dnes mají. Tenhle procesor není high endovým řešením, je to čistě mainstreamový čip. Má jen 35W TDP a jde vlastně o 12nm APU, které AMD ještě nevydalo ani v desktopové variantě. Bude jím Ryzen 5 3400G. Tento CPU dokazuje, jaký AMD udělalo pokrok. Nejen že je chladnější a žere méně než srovnatelný 4jádrový Intel procesor, ale má i stejný, nebo v řadě případů i lepší výkon! A to i na 1 jádro (možnost dosáhnout až na 5GHz jsou v mobilních PC Intelu k ničemu, protože většina jeho CPU má maximální takty jen kolem 4GHz a chlazení je stejně omezené a podobné takty dokáže AMD taky, s podobným výkonem).

Ve srovnání se 4jádrovou konkurencí Intelu, není tohle řešení o nic pomalejší. ASUS zvolil i dobře paměti, kdy 2666MHz je na mobilní PC v této cenové hladině velmi slušné. Teoreticky by se dalo dosáhnout ještě lepšího výkonu osazením třeba 3200MHz, kdy jak víme, Ryzen zejména ve hrách dokáže jen tím získat dalších 10-15% výkonu. Ale nejsem si jist, zda je to možné technicky osadit (podpora v BIOsu). Každopádně výhoda AMD je i fakt, že má nižší TDP 35W proti 45W u konkurence. Procesor současně i méně topí než Intely. Nicméně samozřejmě výkon chlazení mobilních PC je omezený a stejně jako u Intel konfigurací i u AMD záleží, jak máte nastavené chlazení. NB sám umožňuje ručně přepínat mezi Silent – balanced – Turbo, kdy je opravdu velký rozdíl hlučnosti. Ale také to ovlivňuje, kam jsou takty CPU i GPU a jejich výkon puštěny. Rozdíl může být klidě kolem 15% výkonu.

Pokud jde o SSD, ASUS používá Intel 600p NVMe PCIe M.2 QLC řešení, není to superychlík, a je to QLC NAND, ale pro běžné použití zcela stačí. Je vyměnitelné a klasická 2,5“ pozice pro SATA disk je volná. Takže možnosti rozšíření diskové kapacity tu jsou.

  • Herní výkon

Grafická karta GTX 1660 TI je rozhodně velmi slušná volba. Zhruba o 20-25% výkonnější řešení než GTX 1060, které jsme v těchto cenových hladinách zvyklí vídat, i když spíše zde dominují mnohem slabší GTX 1050 řešení. Takže 1660 Ti je docela nářez.

Žádné stížnosti na její výkon vzhledem k ceně NB od nás neuslyšíte. Všechno jede jako z praku, vzhledem k 1920x1080 monitoru se 60Hz více než hratelné. Bavíme se o výkonu na úrovni mobilní GTX 1070 a v kombinaci s RYZEN CPU. Opravdu skvělé.

  • Provozní vlastnosti

Ještě nedávno by někteří měli starosti, zda ten AMD procesor nebude topit. Ale současná generace 12nm RYZEN je velmi chladná. Ryzen 7 3750H je navíc jen 35W model. V závislosti na chlazení jedou takty v rozpětí 2,4 – 3,7GHz na všech jádrech, což je zcela srovnatelné s Intelem, ten ale má vyšší teploty. Ryzen 7 se pohybuje v rozmezí kolem 45 – 75°C. GPU má samozřejmě vyšší TDP a je tedy náročnější na chlazení, maximem je teplota 86°C což je dáno specifikacemi NV. Takty karty jsou samozřejmě níže než u desktopové varianty.

Chlazení NB je nicméně zcela průměrné v rámci třídy herních NB. Dokonce mě trochu přijde, že ASUS ani pro AMD nedělal vlastní profil, ale nechal ten, který používá u Intel variant. V Silent režimu, který ale znatelně sníží výkon, i když u řady her to vzhledem k 60Hz panelu může být v praxi nepoznatelné u řady her, je PC docela tichý. Balanced už je slyšet, ale výkon neomezuje moc. Turbo režim je ale opravdu turbo, není to nejhlučnější ASUS NB co jsem v poslední době testoval, to ani náhodou, ale tiché to není a dalo by se na tom zapracovat.  

Výdrž baterie překvapila. Spotřeba celého NB je docela nízká, v herní zátěži bylo maximem asi 140W, běžně se spotřeba pohybovala v průměru kolem 125W. Baterie má 64Wh, není tedy extra silná, ale NB dokáže napájet skoro 2 hodiny v herní zátěži, což je velmi dobrý výslede na tento typ NB. V běžné práci s internetem atd. vydrží kolem 6 hodin.

Takže k hodnocením … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Hra Plague Inc. těží z reálného šíření nového nemoci
Hra Plague Inc. těží z reálného šíření nového nemociÚterý, 28 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 409x
Komentářů: 1
AMD vylepšilo TressFX – míří do Unreal Engine 4
AMD vylepšilo TressFX – míří do Unreal Engine 4Úterý, 28 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 340x
Komentářů: 0
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?
Proč byl odložen Cyberpunk 2077?Neděle, 26 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1375x
Komentářů: 8
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?
PS4 exkluzivita Horizon Zero Dawn vyjde na PC?Sobota, 25 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 643x
Komentářů: 7
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!
DOOM Eternal se připomíná parádními záběry z hraní!Pátek, 24 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1115x
Komentářů: 16
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Čtvrtek, 23 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 743x
Komentářů: 1