TEST: ASUS TUF Gaming FX705DU – Dobrý notebook s AMD RYZEN se slušným výkonem a cenou? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 09 červen 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS TUF Gaming FX705DU – Dobrý notebook s AMD RYZEN se slušným výkonem a cenou?
Notebook
V praxi - výkon a provoz
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: ASUS TUF Gaming FX705DU

         – Dobrý notebook s AMD RYZEN se slušným výkonem a cenou?

Zatímco na desktopovém trhu se za poslední dva roky změnilo úplně všechno, staré pořádky jsou pryč a AMD jednoznačně drtí Intel co do výkonu, efektivity a zejména co do cenové politiky a přístupnosti k uživatelům, a mnoho zákazníků to oceňuje, na mobilním trhu zůstávají staré pořádky, stejně jako ve většině OEM oblastí. Platí zde, že co je výhodné pro zákazníky, není už tak výhodné pro výrobce. A lepší produkty, které jsou současně levnější, by výrazně rozvrátily zažité pořádky a jistoty.

Pokud chcete vidět, jak vypadá nefunkční konkurenční prostředí, je OEM PC trh, jak desktopový, tak zejména mobilní, názornou ukázkou. Zde nejde o to, co je výhodné pro zákazníky, nebo o to, který produkt je snad lepší a výhodnější pro nás zákazníky, ale o politiku. OEM struktury a vztahy výrobců PC s dominantními dodavateli čipů, tedy Intelem a NVIDIA, jsou natolik ustálené, že je úplně jedno, jestli má nebo nemá konkurence lepší produkty za lepší ceny. Zákazníkům se obvykle ani nesmí ukázat a nabídnout, protože by je zákazník mohl požadovat :). Proto prakticky neexistují OEM počítače s AMD Ryzen ThreadRipper procesory, a místo toho jsou nám za horentní peníze nabízeny stále jen mnohem horší ale dražší Core i9 varianty a tak dále. Tak vypadá nabídka hotových počítačů mnoha výrobců. AMD varianty neexistují, protože by existovalo srovnání, které by neukázalo pěkné věci o dominantní nabídce konfigurací.

Jsou zde ale zkrátka jiné aspekty, které rozhodují. A teď si představte, že by existovaly procesory, které nabídnou stejný výkon, jaký mají řešení Intel, ale třeba o polovinu levněji. Že by existovaly grafiky se stejným výkonem, jaký má NVIDIA, ale o třetinu levněji. Pro nás zákazníky to zní skvěle, že? Jenže to by znamenalo, že by výsledný produkt stál mnohem méně, OEM výrobce by na něm ale méně vydělal, navíc Intel a NVIDIA platí „bokem“ na tzv. podpoře prodeje mnohem více peněz, než AMD, takže zase méně peněz pro OEM výrobce. Zkrátka rozbít monopol Intelu a NVIDIA na OEM trhu a zejména v tom mobilním, vyžaduje mnohem více, než jen výhodnější produkty.

Dnes se podíváme na jeden počítač, který je vyústěním jedné takové možnosti. Konkrétně situace, kdy Intel nedokázal dodávat tolik procesorů, jako dosud a výrobci se tak zejména v nižších cenových hladinách museli podívat po AMD. Především ukazuje, jak moc by konkurence byla přínosná. Ukazuje, jak předražené jsou/byly některé Intel mobilní procesory, a jak může s věcmi pohnout když dorazí srovnatelná konkurence.

  • ASUS TUF Gaming FX705DU

                                        – herní notebook s RYZEN procesorem

Společnost ASUS nedávno uvedla i na český trh herní notebook řady TUF, který obsahuje procesor RYZEN. A tento model velmi výrazně vystupuje z obvyklé nabídky notebooků v této cenové hladině, které spoléhají jinak prakticky výhradně na kombinaci Intel + NVIDIA. Je totiž o parník výhodnější, a to jen proto, že osazený procesor AMD RYZEN 7 3750H je o poznání výhodnější a levnější než Intel varianty (minimálně co platilo doposud). Ale nabízí stejnou úroveň praktického výkonu, dokonce lepší v oblasti integrované grafiky, jako srovnatelné 4jádrové Intel varianty.

Díky tomu, že je procesor AMD výhodnější a levnější, mohl ASUS přidat například v oblasti grafické karty. Testovaný ASUS TUF Gaming FX705DU tak má novou mobilní 12nm GTX 1660 Ti grafiku. To je o poznání výkonnější řešení, než mobilní PC v této cenové hladině jinak mají. Obvykle totiž spoléhají na karty jako o něco levnější GTX 1060 (o 25% slabší) nebo dokonce jen GTX 1050 Ti či 1050, což jsou řešení s méně jak polovičním výkonem, tedy v herním nasazení dost podstatné rozdíly. Kdyby ASUS použil i AMD Radeon grafiku 570M/580M, mohlo by to být cenově určitě ještě o poznání zajímavější. Ale GTX 1660 Ti 6GB je asi dnes nejzajímavější grafika NVIDIA, pokud jde o slušný poměr cena/výkon dnes, takže si zase tak moc nestěžujeme.

Notebook je dále vybavený 2x 8GB (16GB celkem) paměti na 2666MHz. Osazený je také 512GB SSD disk a to NVMe Intel 660p (QLC). 17,3“ IPS display má rozlišení 1920x1080 a 60Hz, klávesnice je podsvícená a má i numerickou část.

Celý tenhle jednoduše vypadající solidně vybavený herní 17“ notebook stojí velmi rozumných 33 990 korun vč. DPH, což určitě zaujme mnoho uživatelů. Jaký je v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Star Trek: Lower Decks si dělá legraci ze star treku
Star Trek: Lower Decks si dělá legraci ze star trekuČtvrtek, 16 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 406x
Komentářů: 5
Ukázka z Assassin’s Creed Valhalla – brutální hra
Ukázka z Assassin’s Creed Valhalla – brutální hraÚterý, 14 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1035x
Komentářů: 4
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1511x
Komentářů: 16
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5779x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2032x
Komentářů: 19