TEST: EUROCOM SKY X6 - Výkonné Core i7-6700K sbalené na cesty v notebooku! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 11 leden 2016
Přejít na obsah
TEST: EUROCOM SKY X6 - Výkonné Core i7-6700K sbalené na cesty v notebooku!
Notebook - Eurocom SKY X6
Hardware a výkon
Notebook v praxi
Hodnocení a závěr

 

 

  • Hodnocení a závěr

EUROCOM SKY X6 je velmi povedené DTR a plně se může měřit s jinými modely, včetně třeba ASUS G řady. Ta nabízí jen o něco málo méně hlučné chlazení, což je dané konstrukcí výfuků na protaženém šasi, které snad nikdo jiný nemá. Nicméně rozdíl je už docela malý, navíc vezmeme-li v úvahu, že SKY X6 má uvnitř výkonnější desktopový procesor a nikoliv jen níže taktovaný mobilní .... tak všechna čest.

Jako šasi tedy říkám na rovinu, konstrukčně je výborné, je praktické, slušně vypadá, podsvícení je použitelné a nastavitelné, NB hlavně působí bytelným dojmem a má i velmi dobré chlazení. Zkrátka zcela rovnocenný soupeř pro DTR ostatních výrobců, což je velká změna, protože v minulosti tu byl znatelný rozdíl v mnoha věcech. Příjemně překvapí i kvalita klávesnice a jejího podsvícení, stejně tak velmi dobrý je 2.1 zvuk od Creative, i když podpůrná aplikace by potřebovala ještě doladit.

No a pak je tu ten výkon a možnost konfigurovat si vlastní sestavu. Pokud jde o Core i7-6700K, tak na rovinu, myslel jsem si, že je to hloupost ho dávat do notebooku, ale po zkušenostech s tím jsem přesvědčen, že pokud už takovéhle velké a drahé DTR, pak pokud by tam dal někdo klasický mobilní CPU, tak je to plýtvání potenciálem a omezováním se na výkonu. Intel Core i7-6700K se dá bez problémů provozovat v takovémto šasi a výkon je prostě parádní. Teoreticky by se dalo ještě taktovat, ale na to radši zapomeňte, protože chlazení tak tak zvládá základ a je nastaveno tak akorát, aby NB nebyl otravně hlučný a procesor dokázal v zátěži běhat na 4,2GHz. Procesorový výkon je tedy vynikající. Omezený zůstává grafický výkon. GTX 980M je výkonově na úrovni desktopového mainstreamu, za což ale musíte v jejím případě dát trojnásobnou cenu proti němu (je škoda, že není nabízena AMD Radeon konkurence, která by minimálně tlačila na cenu).

(Výkon ve 3Dmarku se srovnáním)

A toho výkonu je dost pro hraní ve FullHD na 60FPS s AA (někdy bez AA). Pokud byste si připojili externí monitor s rozlišením větším, nebo dokonce tři FullHD monitory apod., tak sice to jde, ale už budete muset detaily hodně omezovat a i tak i bez AA bude ve slušných detailech těch 40FPS problém ve 4K. Nicméně na osazený FullHD display je ta grafika dostatečná, nejen hraní pak vylepšuje fakt, že monitor umí G-SYNC, což je prostě v praxi jasně viditelné zlepšení plynulosti obrazu. Nutno říci, že tento mobilní PC nedává s jinou než 980M grafikou (nebo teoretickou Radeon konkurencí podobné úrovně) ze současné nabídky žádný smysl. Snad jen to Quadro modely pro ty, kteří by X6 rádi jako mobilní pracovní stanici. A pak je tady diskové pole, superrychlé 512GB SSD a 1TB HDD je ideální konfigurace. NB nabízí i možnost přidání dalšího SATA disku a druhého mSATA řešení. Takže za nás dobré.   

  • Hodnocení a závěr

Notebook jsme proklepli důkladně jak v testech, tak při běžném používání. Výkonově si na něj rychle a rádi zvyknete. V naší testované konfiguraci je to vyvážená sestava a snad jediné, co bych oželel je ten lepší příplatkový WiFi/BT modul. Core i7-6700K procesor je super a výkonem mnohem lepší než mobilní procesory. Pokud byste chtěli přeci jen o něco méně výhřevného a o pár minut delší výdrž, tak akceptovatelně o něco nižší výkon bude mít 65W Core i7-6700 bez K. Ušetříte 1800 korun. Základní Core i5-6600K bych ale nebral, ušetření není velké (ne u tak drahého NB) ale ten výkon je, když na to přijde, prostě jinde.

Pokud chcete NB na hry, tak z nabídky připadá do úvahy jen to naše GTX 980M s G-SYNC FullHD panelem. Funguje to parádně. Jasně, cena této grafiky je hrozná a je to předražené, bohužel bez nabídky možnosti osazení nějaké konkurence, se to nezlepší. V současnosti je to jediná smysluplná konfigurace. Doplněno o 16GB DDR4 paměti a to superrychlé 512GB SSD na systém a pár her s 1TB datovým diskem k tomu, to je ideální. Výsledná cena je něco přes 85 tisíc bez OS (81tisíc s 256GB verzí toho SSD a bez toho speciálního WiFi/BT modulu). To je pochopitelně hodně peněz.

U tohoto mobilního PC tedy platíte za to, že je to v mobilní šasi a dokáže to fungovat jako notebook. Snadno se to transportuje a i na cestách se to dá používat, obzvlášť když ve vlacích, na letištích či v hotelech jsou elektrické zásuvky. Máte sebou tedy velmi výkonný PC a to se počítá. Pokud hodně takto cestujete a chcete opravdu výkon, je to jediné možné řešení a to tak, že velmi dobré. EUROCOM SKY X6 je navíc velmi dobře udělaný, praktické pevné a kvalitní šasi, dobrá výbava a dobré provozní vlastnosti. Možnost přizpůsobení konfigurace s odpovídajícím servisem je také fajn. Jak si tedy stojí proti jiným podobným 17,3" notebookům ASUS, ACER, MSI či DELL, které jsou na trhu a některé jsme i testovali?

GOLDMAX, který u nás EUROCOM prodává a dokonce je díky tomu najdete i na největším českém internetovém prodejci, tak ty ceny jsou u něj trochu divočina :). Konfigurátor sestav na stránkách, sloužící i jako ceník, vám řekne jednu věc, nabídka nějaké hotové "sestavy" pak stojí ale zase jinak - ty sestavy jsou prostě taky evidentně individuálně konfigurovatelné i po stránce výsledné ceny :). Aktuálně je tam nabízen tento model SKY X6 ve verzi s Core i7-6700 procesorem (tedy 65W verze bez K), GSYNC, 980M 8GB, 32GB RAM, 256GB SSD SM951 (to superrychlé), 1TB HDD s Windows 10 HP64-bit a to vše za 81+ tisíc. Má tu podsvícenou klávesnici (ta mimochodem nemá v žádné verzi zatím české popisky, lze to řešit jen polepy), 2.1 zvuk atd. to vše je stejné jako u naší sestavy. Když to srovnáme s jinými DTR na trhu, je to trochu problém. 8GB verzi GTX 980M kvůli ceně nikdo moc nenabízí, nejpodobnější tomu je MSI GT72S který s podobnými komponenty a tedy výbavou, ale s mobilním procesorem, stojí skoro 100k. Proti němu je to tak vlastně dobrý, jenže většinu podobných DTR na trhu najdete se 4GB GTX 980M grafikou, 16-32GB RAM, klasickým 256GB SSD (tedy ne tak výkonné a drahé řešení, ale pořád dobrý) + 1TB HDD a mobilními 47W procesory. Mají podobná šasi, podsvícení, FullHD display s G-SYNC i zvuk. Ceny takových DTR modelů jsou ovšem mezi 60-70 tisíci, a za 80tis už to má 512GB SSD + 2TB HDD a mechaniku k tomu. Zkrátka ta cena toho EUROCOM SKY X6 v uvedené konfiguraci je trochu problém. Platíte za to, že máte výrazně konfigurovatelný NB, lze tedy konfiguraci přizpůsobit i později včetně výměny CPU, grafiky a dalších věcí, budete-li si přát a bude-li za co. Procesorově je na tom díky desktopovým procesorům výkonově zdaleka nejlépe (i až o 20%), i když za to platí cenu v podobě o něco nižší výdrže (což ale asi moc nikdo řešit nebude), dokonce už bych snad mobilní CPU do takového DTR nechtěl. Ne když tam jde dát 6700K a u takového drahého notebooku jde o výkon, ne o výdrž :).

  • Závěr

Funkčně, výbavou, zpracováním je EUROCOM SKY X6 výborný DTR, výkonem a s ohledem na osazené komponenty i překvapivě slušnými provozními vlastnostmi, bych řekl dokonce skvělý. Absence českých popisků na klávesnici trochu zamrzí a vyjma toho jasněji v klidu slyšitelného pulsování ventilátoru jsem nenašel nic, co by se dalo tomuhle modelu vytknout. Fantastický procesorový a diskový výkon v kombinaci s dostatečným grafickým mobilním výkonem je prostě přesně to, co od DTR očekáváte. Skvělá klávesnice, dobrý zvuk, dobrý display s vyhlazováním snímové frekvence, prostě vše co chcete mít, tady máte. Jasně, ta cena za to je vysoko a není zkrátka pro každého.

Celkově je SKY X6 po všech stránkách kvalitativně plně srovnatelné s DTR modely ostatních výrobců, proti některým je i v některých věcech lepší. Rozetne to tedy hlavně právě cena. Na trhu u nás zatím není žádný další podobný notebook s Core i7-6700K procesorem, jen s mobilními slabšími verzemi, to je jeho hlavní lákadlo. Konfigurovatelnost je druhé velké plus a není v této generaci již nijak obětována kvalita samotného šasi ani kvalita další výbavy. Konečné rozhodnutí je tedy na vás.

Hodnocení EUROCOM SKY X6: 89%

"Desktopový výkon s Core i7-6700K v mobilním balení na cesty"

Za zapůjčení děkujeme společnosti GOLDMAX

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2179x
Komentářů: 19
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 609x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1080x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1893x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Úterý, 23 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1333x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Sobota, 20 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1947x
Komentářů: 10