TEST: MSI GX70 3BE - Nová generace notebookového bestselleru s AMD A10 a HD 8970M v 17" Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a Tomáš Tvaroh   
Wednesday, 19 June 2013
Přejít na obsah
TEST: MSI GX70 3BE - Nová generace notebookového bestselleru s AMD A10 a HD 8970M v 17"
MSI GX70 3BE - Notebook
MSI GX70 3BE - hardware a výkon
Notebook v praxi a hodnocení
Závěr

 

  • Notebook v praxi

Dostáváme se k věcem, které z mobilního PC dělají mobilní PC. Tedy například výdrž baterie. MSI GX70-3BE je osazena na dnešní poměry obrovskou 9článkovou baterií s 7800mAh, 87Wh. Notebook má i dvě grafické karty, samostatný Radeon HD 8970M a v procesoru integrovaný Radeon HD 8650G. Díky systému ENDURO, který přepíná v závislosti na vytížení, dokáže být poměrně úsporný (i na tak velký a multimediálně vybavený  stroj).

Samozřejmě v plné zátěži je výdrž malá ... ale pohybuje kolem 65 minut, což ale je standard u podobných strojů, možná dokonce mírný nadstandard. Na běžnou práci, či video ale dokáže vydržet na tu výkonnou kartu kolem až 4 hodin. Při přepnutí čistě na tu integrovanou kartu se výdrž pohybuje kolem až 6,5 hodin. Použité trafo je sice větší, NB pak na něj v plné zátěži bere kolem 150W. V klidovém stavu se odběr pohybuje na hlavní grafiku do 60W.

Pokud jde o zahřívání. MSI GX70 je jednoduše navržený notebook s jediným chlazením pro GPU i CPU, přesto je chlazení podle nás velmi velmi dobré a silně dimenzované. Procesor i grafika jsou chlazeny více než dostatečně a notebook se nikde na povrchu nijak výrazně nehřeje, přitom hlučnost je na velmi dobré úrovni a ani v zátěži NB rozhodně neobtěžuje nějakým nadměrným hlukem, v klidových stavech pak není slyšet v podstatě vůbec.

  • Hodnocení

GX70 je HW o něco lepší než předchozí verze, kterou u nás reprezentoval 15,6" model GX60. RICHLAND je ale skoro stejný procesor jako TRINITY, rozdíl je drobně na výkonu, ale hlavně na efektivitě provozu, takže GX70 je s RICHLAND úspornější a vydrží déle na baterii než předchůdce. Grafická karta je HD 8970M vs HD 7970M. Rozdíl je zhruba 10% a podobný je i rozdíl výkonu mezi oběma generacemi notebooků, který je kolem 15%.

Je tu tedy stále stejná věc, že A10 procesor od AMD nedokáže ani zdaleka naplno nakrmit tak výkonnou kartu, jakou HD 8970M je. Tato kombinace je tak zhruba o 30-40% slabší, než jaký by výkon ve hrách i v benchmarcích HD 8970M normálně podávala v kombinaci s 2x nejvýkonnějšími, ale i mnohonásobně dražšími QuadCore Core i7 procesory. Je to škoda, protože AMD by klidně ten procesor mohlo udělat o něco výkonnější a rychlejší, rezerva v TDP tam je. Na druhou stranu opět platí, že ten A10 procesor je prostě násobně levnější než Core i7 řešení, a rozdíl toho výkonu je přitom mnohem menší. Celkový výkon je tak za danou cenu prostě excelentní s excelentním poměrem cena-výkon. Je hlavně dostatečný na hraní v rozlišení 1920x1080 na vysoké detaily a s větším omezením detailů i dokonce na 5760x1080 na přídavných monitorech (vyzkoušeno a ověřeno!). Za danou cenu budete marně na trhu hledat něco lepšího.

Navíc si zde můžete dopomoci k dalšímu zvýšení výkonu. Třeba osazením druhé paměti do dvoukanálového řadiče pomůže k dalším několika % výkonu. Chápeme, že MSI chtělo nabídnout prázdný slot pro případné uživatelské osazení paměti (plné sloty jsou obvykle kritizovány), ale upřímně to nebyl moc chytrý tah a 2x 4GB ve dvoukanálu by ten základní výkon trochu vylepšilo proti jen 1x 8GB v jednokanálu. A 8GB paměti je dnes i v nejbližší době obecně více než dostatečná hodnota s velkou rezervou. MSI tedy doporučujeme zvážit ještě podobu dodávané verze do ČR a dát tam místo 1x 8GB těch 2x 4GB a DDR 1866MHz pokud možno - CPU je na to navržen.

Osazení SSD disků (RAID karta s dvojicí mSATA SSD je úplně mega) dělá pak divy a rozhodně ho doporučujeme zcela určitě nasadit do druhé pozice. Vyřešíte tím také případně největší bolístku tohoto notebooku. A to je Windows 8, když ho s ním náhodou koupíte. Tenhle operační systém se opravdu silně nepovedl, jeho ergonomie pro takový stroj je doslova příšerná (jako testeři se s W8 potýkáme už dlouho a nejen, že si nezvykáme, ale vadí nám čím dál víc). MSI tedy chytře vymyslelo prodávat tenhle stroj i ve verzi bez OS! Jinak co vytknout notebooku? Že, česká verze nemá duhově barevně podsvícenou klávesnici? To nám ani v tomto případě nevadí, alespoň je to levnější a o věc méně, co se může porouchat nebo žrát baterii. Jinak jsme nepřišli na nic, co by nám vadilo a kazilo dojem. Naopak nás potěšil design a zpracování, kde MSI zamakalo a tohle je opravdu nejlepší levný herní MSI notebook s parádním a funkčním designem i zpracováním.  

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Half Life Black Mesa je konečně hotov!
Half Life Black Mesa je konečně hotov!Wednesday, 26 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 836x
Komentářů: 3
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMMonday, 24 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 696x
Komentářů: 3
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Wednesday, 19 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2101x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Tuesday, 18 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 924x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Saturday, 15 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2757x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Saturday, 15 February 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5619x
Komentářů: 4