ASUS ZENFONE 3 ZE520KL – TEST nové generace ZEN telefonu, kde je všechno nové. A lepší? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 09 listopad 2016
Přejít na obsah
ASUS ZENFONE 3 ZE520KL – TEST nové generace ZEN telefonu, kde je všechno nové. A lepší?
ASUS Zenfone 3
Telefon v praxi - Výkon a výbava
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Ještě jsem se nezmínil o software. Telefon tedy používá ANDROID 6.0.1 s výraznou nástavbou ASUS ZenUI 3.0. Na ní jsme byli mnozí hodně zvědaví. A to ani ne pokud jde o její funkčnost a vzhled, tady víme, co čekat a nabízí to samé co předchůdce a tedy výbornou variabilitu, přehlednost a funkčnost atd.

Zajímala nás jediná věc. Kolik neužitečného balastu bude v základu instalovat. ASUS totiž poslední rok dva svůj ZenUI narouboval desítkami aplikací, které nepoužíváte a stejně vás pořád otravují nejlépe každý den s aktualizacemi apod. Zejména pro méně znalé uživatele je to peklo (a pro ty, kteří jim musejí vysvětlovat, že to nic není jen aktualizace). ASUS ZENFONE 2 série se ZenUI 2.0 měla i 30 aplikací v základu, kde minimálně 20 jich bylo zcela k ničemu a byl to vyložení bloatware. Kritizováno to bylo hodně ASUS to u posledních verzí přeci jen omezil. A jak je na tom nová generace?

Inu opět o trochu lépe. Aplikací je však stále mnoho a většina zbytečných, jdou ale lépe povypínat a celkově se mi zdá nová ZenUI přeci jen méně otravnější než ten starý. Stejně by se ale ASUS měl dále zamyslet, proč uživatelům cpe tolik aplikací k ničemu. Jinak k ZenUI 3.0 nemám výhrad, jako uživatel obou starších generací musím říci, že je lepší (i když dost z toho jde na vrub ANDROID 6.0 generace). Systém je pěkný, variabilní a hlavně svižný.

  • Celkové hodnocení

Pokud máte tedy dojem, že se ASUS ZENFONE 3 povedl, máte dojem správný. Po technické stránce je to zdaleka nejlepší telefon od ASUSu, který kdy představil, hlavně ale nejen za těch 10 tisíc nabízí výkon a výbavu, kterou má, ale také tak i vypadá. Není to prostě telefon s konstrukcí za 5 tisíc a s výbavou za 10 tisíc. Je to telefon s výbavou i konstrukcí za 10 tisíc.

Pokud bych měl něco vyčítat, tak je to absence NFC a možná i bezdrátového nabíjení. Taktéž zvýšená odolnost proti vodě a prachu by byla fajn, ale to bychom asi už chtěli moc :). Naopak, co musím pochválit je celkový výkon, 64GB kapacita paměti s možností rozšíření a fotoaparát, který je výborný za všech okolností, což je docela překvapení. Dalším překvapením je čtečka otisku prstu, která podle mnoha zkušeností je dokonce lepší a funkčnější, než ta na novém iPhone 7. I prostředí a vyladění je velmi dobré. Zkrátka ASUS rozhodně nabízí, co od telefonu nové generace za 10 tisíc očekáváte že nabízet má, a to už bez kompromisů.

Osobně si ale myslím, že ASUS udělal chybu s konstrukcí. Nevadí mi nerozebíratelná konstrukce, nevadí mě ani design, kdy z přední strany opravdu hodně připomíná iPhone a ASUS tím podle mě trochu ztrácí na identitě a vlastním směru, vadí mě ale Corning Gorilla Glass 2.5D i na zadní straně. Ano, není to jediný „skleněný“ telefon na trhu, a právě proto jsem překvapený, že se pro tohle řešení ASUS rozhodl. I z vlastní zkušenosti dost dobře nechápu, v čem má být sklo na zadní straně lepší než nechat záda kovová nebo i plastová. Když vám totiž tenhle mobil spadne, tak máte téměř jistotu, že zatímco kov nebo plast by to odnese v mnoha případech maximálně odřením, tak to sklo prostě popraská a máte tam nevzhlednou a na dotek nepříjemnou pavučinu. Telefon stejné konstrukce stejné cenové třídy jsme nedávno testovali a přesně to se nám stalo. A nejsme sami. Osobně prostě nechápu tuhle konstrukci a rozhodně vám radím, za žádnou cenu ZENFONE 3 na zem nepouštět nebo jej používat jen s pouzdrem (ZenFone 3 View Flip Cover).

  • Závěr a hodnocení

ASUS ZENFONE 3 je dobrým krokem vpřed, je to velmi dobrý telefon, i když ASUS mohl udělat více (NFC a bezdrátové nabíjení nebo IP68), ale i méně (místo skla na zádech to nechat celokovové). Přesto je to nejlepší ASUS ZENFONE telefon ze všech na trh dosud uvedených. Parádní výkon, překvapivě výborné některé prvky výbavy a skvělá funkčnost. Ano, konkurence je značná, ale pokud pomineme cenami neférově podstřelenou vyloženě dotovanou čínskou provenienci (ASUS je Taiwan), tak si nevede vůbec špatně je rozhodně konkurenceschopný. Osobně si ale myslím, že tu zjevnou podobu s iPhone si ASUS odpustit mohl a pokračovat ve svém ZEN stylu. Tedy jít stále svou cestou s rozeznatelným designem. Takhle se trochu obávám, že zapadne, protože vypadá jako mnoho jiných telefonů na trhu, a to je škoda.

Přesto pokud už jste ASUS ZENFONE měli dříve, tak ze ZENFONE 3 budete nadšeni, je lepší ve všech ohledech a výborně funguje a dá se určitě označit i za pěkný telefon, kde plastový předchůdci s jedinou výjimkou tak esteticky zajímavý nebyly. Jejich výhodou však bylo, že se zajímavými udělat dali, a variabilita krytů bylo skoro nekonečná. Bohužel to u ZENFONE 3 už možné není. Kryt k němu ale rozhodně doporučuji, stačí jeden pád na zem a máte velkou šanci, že budete mít na skleněných zádech pavouka. Takže tomu předejděte. Telefon se už prodává, stojí 9990 korun vč. DPH.

Hodnocení ASUS Zenfone 3: 83%

Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Bosnak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Další tuctová 2016-11-10 07:19:25

nijak vyčnívající ze záplavy podobných snadno rozbitelná krabička s mizernou baterií navíc. Nevidím jediný důvod dávat 10000, když to samé v bledě růžovém mohu mít za polovic jinde a poněkud odolnější.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-10 09:33:10
avatar
přesně... plácačka jak hovado a baterka je k pláči...

btw na ty jejich apps stači dnes již velice easy root a uninstall ne ?
Jarme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Baterie 2016-11-11 08:19:11
avatar
Mě se teda baterku tak jednoduše utahat nedaří.
A ASUS má možnost většinu aplikací odinstalovat a je v tomto velmi přívětivý.
ROOT je vždy cesta, ale se ztrátou záruky.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-11 08:36:01
avatar
proč bys ztratil záruku za root ?
když jde velice jednoduše un-root ?

navíc po rootnutí si zazálohuješ ty apky, který chceš dostat pryč a kdybys potřeboval reklamovat, tak je tam vrzneš ze zálohy zpět...
Jarme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-11 08:30:21
avatar
Všichni hejtují jen to, že je malá baterie, ale už málokdo vidí, že v praxi díky dobré optimalizaci a úspornému chipsetu prostě vydrží hodně.
Ukaž mi, kde takhle našláplej telefon budeš mí s DPH za půlku, tzn. 5000Kč.
Se stejnou kvalitou fotek, kvalitou displeje, stejně výkonný, se čtečkou otisků.
Jsem zvědav.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-11 08:46:26
avatar
tak je jasný že z těhle materiálů nebude za půlku... ale kdo nepotřebuje sklo a až takovej výkon, kterej stejně nevyužije, tak si pořídí třeba Xiaomi Redmi Note 3 Pro Global a je vysmátej za těch 5tis. se 4000mAh baterkou i čtečkou otisků, fullHD displ., rychlonabíjením etc.

já bych si foun za 10k teda nekoupil nikdy...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-11 13:52:31
avatar
Ono to není jen o baterii a optimalizaci, úsporném chipsetu. Je to hlavně o užívání.

Bráška má Huawei Y6 Pro (5,5" HD; 4core/1,3Ghz; 2GB RAM; 16GB ROM; 4000mAh) a já mám Oukitel K10000 (5,5" HD; 4core/1GHz; 2GB RAM; 16GB ROM; 10000mAh).

Y6 má 90% času vypnutá data a wifi, zapnutá je jen poloha. Denně několik SMS (typicky 10-20), 20-30 minut volání.
K10000: zapnutá poloha, 7h-22h data/wifi (na pozadí Skype, WhatsApp, emaily, kalendáře), 10-20 SMS, 20-30 minut volání, 1-2 týdně nějaká hra tak na 30 minut, 22h-7h úsporný režim. Takže tzv. Time On Screen (nebo jak se tomu říká) mám o dost větší než brácha a:
Y6: 5-6 dní (když brácha ultra šetřil (test), tak dal 9 dní)
K10000: 5-7 dní

Jednoduše řečeno, když má někdo neustále mobil v ruce (net, mail, FB) nebo třeba dost hraje, tak bude i s K10000 brečet že baterka prd vydrží.
Kdo si stěžuje na baterku, měl by si nejdříve udělat test max.úspory a max.vytížení. Pak teprve může mudrovat.

U tuhodle Asus mi baterie přijde dost malá, ale může se stát že jeden to vyždíme za pár hodin a jiný s tím vydrží několik dní.
Jarme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-12-26 16:44:39
avatar
Já s ním třeba den nebo při velké snaže den a půl neměl problém vydržet.
Kernel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-25 20:34:44

presne skoro 350 euro smutne ze to tu v teste niekto vychváli
Jarme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kde? 2016-12-26 16:43:01
avatar
Ukaž mě za 5K takhle našlapaný a kvalitní telefon
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - sklo 2016-11-10 11:12:20
avatar
Proti sklu já naopak nejsem, mám stále také Xperii Z, tu starou a parkrát mi skutečně spadla na zem a vždy přežila. Samozřejmě, stát s emůže to, že při prvním pádu bude pavouk, ale také může mít člověk štěstí jako já a nestát se několikrát nic, krom otlučených rohů.

A NFC je za mě mrtvé, používá to minimum lidí a i když to byl dobrý nápad, v praxi jej využívá silná menšina.
Jarme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-11 08:28:17
avatar
Je tam tvrzené sklo, takže si myslím, že to určitě něco vydrží a případně nějaký bumper tento problém dsot vyřeší.
Taky bych v tom určitě neviděl problém.
NFC je fajn na placení, rychlé připojování HiFi soustav atp., ale není to nic, co by BT nezvládlo.
Hammy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2016-11-11 17:40:33
avatar
Tvrzené skla jsou nesmysl od doby, kdy s tím poprvé přišel Apple. Je to jen nástroj, jak dotáhnout lidi do autorizovaného servisu... jakmile si to uděláte někde jinde, už máte po záruce. Je to ideální nástroj jak oblbovat lidi vzhledem, a za tím vším si na uměle vytvořeném servisu, pořádně mastit kapsu. Sklo na zádech je další rána. Je to stejné, jak s těmi nevyměnitelnými baterky. A hele, taky s tím přišel Apple. (nic proti Apple)

Škoda, můj displej s GorillaGlass v celoplastu od Motoroly, vypadá pořád neuvěřitelně dobře, a to má pomalu 5let.(asi 3x malilinké škrábance)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1099x
Komentářů: 10
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 895x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1334x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2101x
Komentářů: 21
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2745x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3415x
Komentářů: 24