Mega čtení: Vybíráme notebook – kompletní průvodce Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach a Tomáš Tvaroh   
Čtvrtek, 25 leden 2007
Přejít na obsah
Mega čtení: Vybíráme notebook – kompletní průvodce
Procesor - přehledy, typy, výběr
Čipové sady a grafiky... přehledy, možnosti
Display, operační paměť, pevný disk ...
Výbava, konektory, komunikace, baterie ...
Který za kolik pro koho a záruky ...

 

 

 

 

 

Notebook - šikovný malý/velký pomocník

Co je to vlastně ten notebook ?! Definovat notebook nebo-li již méně používané označení laptop, dnes jednoduše už moc nejde. Již nelze totiž říci, že notebook je jen slabý a vhodný akorát pro psaní dokumentů. V dnešní době totiž miniaturizace slaví úspěchy a výrobcům se daří zmenšovat i velmi výkonné komponenty, které známe jen s desktopových počítačů. Společně s dalším vývojem na poli LCD, pamětí, mechanik a procesorů již tedy nelze mluvit o notebooku jen jako přenosné náhražce stolního PC (desktop).

notebook-1

Za poslední roky to byly totiž notebooky, které zaznamenali strmý růst prodejů a tržeb a to taková čísla, o kterých se dnes stolním počítačům může jen zdát. Letos v roce 2007 by pak poprvé měly příjmy z prodeje notebooků překonat příjmy s desktopů. Samozřejmě však počet prodaných notebooků je stále výrazně nižší, než počet prodaných stolních počítačů. Nelze tedy dnes na hardwarovém webu ignorovat tuto realitu a notebooky tak u nás budete vidět častěji než tomu bylo doposavad. Před prvními recenzemi je však na místě si vůbec o noteboocích něco obecně říci. A tak ve spolupráci s novým testerem, Tomášem Tvarohem, který se bude starat o testy notebooků a příbuzných zařízení, jsme společně připravili takový velký článek na téma notebooky a jejich výběr. Snažili jsme se popsat aktuální situaci kolem notebooků a poradit tak s jejich výběrem ...

Notebook - malý, velký, střední ...

Asi prvním od čeho se následně odvíjí vše ostatní, jsou vlastně samotné rozměry notebooku. Již dávno neplatí, že notebook je prostě notebook a je tím řečeno vše. Ačkoli žádné oficiální rozdělení stále neexistuje, rozhodně se nedá říci, že by rozdíly mezi notebooky nebyly. Každý výrobce dnes totiž nabízí různé řady, které se často odlišují na první pohled právě rozměry a z nich pak vyplívajícím účelem a vhodností pro cílové skupiny uživatelů. Pokud se podívám do nabídky výrobců, pak můžeme dát dohromady následující dělení:

  • Ultra přenosné - maximalisticky zmenšené a ztenčené, přesto i s vysokým výkonem hmotnost do 2kg, cena tomu však odpovídá.
  • Přenosné  - na úkor nižší hmotnosti a rozměrů více výbavy a výkonu, přesto snadno přenosné, typická hmotnost kolem 2,5kg, většinou stavěny cenově výše.
  • Standardní - střední třída notebooků, přeci jen miniaturizace něco stojí a na té se dá ušetřit, pokud se uživatel smíří s vyšší hmotností i rozměry. V současnosti asi nejvíce sledovaná kategorie kolem 25 000 korun.
  • Deskbook - nevím jak přesně tuto kategorii nazvat, jsou to takové ty velké notebooky, nacpané tím nejlepším, co je k mání, tedy herní notebooky. To vše je bohužel na úkor nízké hmotnosti a koneckonců se za mobilitu nedá považovat ani nízká výdrž baterií daná přítomností sice výkonných, ale o to méně úsporných komponent. Hmotnosti kolem 3-4kg nejsou ničím výjimečným a ceny jsou vysoké.

alienware-3

Uvedené rozdělení je takovým hrubým rozdělením. Dalším rozdělením je pak rozdělení podle účelu, kdy se dnes dá mluvit o třech hlavních kategoriích. Samotní výrobci jich mají často i více. Například ASUS na svých stránkách mluví hned o šesti konceptech. Zůstaneme u obecných třech rozděleních, těmi jsou:

  • Notebooky pro kancelář a podobnou činnost - rozhodně největší kategorie, kde naleznete modely s nízkou i vysokou cenou v závislosti na požadovaném výkonu. Těm se u nás budeme pochopitelně věnovat nejvíce.
  • Multimediální centra - to jsou notebooky, které si výkonem nezadají s kdejakým dektopovým počítačem. Bohužel je to právě na úkor toho, čeho si u notebooku právě ceníme - mobility. Nicméně takto kategorie výkonných herních notebooků v poslední době celkem hodně bere, i když ceny těchto zařízení nejsou z nejnižších a mobilitou také nevynikají.  
  • Mobilní pracovní stanice - podobné notebooky, jako multimediální centra. Jsou však orientovány na maximální výkon, nikoli výbavu. Tedy maximálně výkonný procesor, profesionální grafika, hodně paměti a rychlý pevný disk. Často jsou navíc v bitelnějším provedení. Tomu všemu odpovídá i cena, která si nezadá s nejdražšími multimediálními herními sestavami.              

alienware-2

Tím, co nás zajímá je však co nalezneme uvnitř. Přejděme tedy plynule k tomu, co nalezneme uvnitř notebooku a co nám určí jeho vlastnosti a možnosti použití.  

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 988x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 991x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1263x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2433x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2105x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1221x
Komentářů: 1