Mega čtení: Vybíráme notebook – kompletní průvodce Tisk E-mail
Napsal Jan "DigitalDooM" Stach a Tomáš Tvaroh   
Čtvrtek, 25 leden 2007
Přejít na obsah
Mega čtení: Vybíráme notebook – kompletní průvodce
Procesor - přehledy, typy, výběr
Čipové sady a grafiky... přehledy, možnosti
Display, operační paměť, pevný disk ...
Výbava, konektory, komunikace, baterie ...
Který za kolik pro koho a záruky ...
  

 

 

 

 

 

Který za kolik pro koho a záruky ...

Myslím, že jsme probrali co se dalo a co lze obecně kolem notebooků říci. Samozřejmě je mnoho a mnoho dalších věcí, ale to si budeme ukazovat až u konkrétních testů a recenzí. Takže ještě si dáme trochu teorie na téma , který za kolik a pro koho ...

Jistě vám neušlo, že právě v loňském roce ceny notebooků spadly běžně pod 20 000 korun a množství modelů lze nalézt již v rozmezí 15 000 a 20 000. Níže bych skutečně nechodil. Trend zlevňování bude podle všeho ještě pokračovat a skutečně zajímavé modely výkonem, výbavou i kvalitou jsou k mání kolem 25 000 s daní, což je krásná cena za skutečně užitečného pomocníka. Za tuto částku jste o podobně kvalitních noteboocích mohli leda snít.

notebook-1

O levném notebooku, tj. do 20 000, lze uvažovat v případě, že skutečně chcete jen psací stroj se základním vybavením. Vystačíte si přitom se slabým procesorem, malým diskem, základní výbavou, nepříliš kvalitním zpracováním a hlavně nižší výdrží baterie na které se rádo šetří. Dalším problémem je pak to, že notebok neobsahuje žádný software, nebo jen nějaký freedos apod. Tedy další nutná investice do základního OS.

ASUS-LAMBORGHINI-VX1

Pokud si však pár tisíc připlatíte, již koukáte na modely s výkonnými dvoujádrovými procesory, velkými disky, neintegrovanými grafickými kartami, bohatou výbavou, kvalitním provedením a  často i s operačním systémem Windows Home nebo Prof a mnohdy ještě s bonusovým software. To jsou právě ty modely od 20 do 30 tisíc a ty bychom vám rozhodně doporučili vzít v úvahu. Jedná se totiž právě o onen pověstný poměr cena-výkon-kvalita. Samozřejmě je nutné mít na paměti, že notebook za 25 000 se výkonově rozhodě nemůže poměřovat se stolním počítačem ve stejné hodnotě. Jenže onen stolní počítač s potřebnými periferiemi si jen tak přes rameno nehodíte a neodpochodujete.

alienware-2

Samozřejmě chcete-li výkon a kvalitu, pak připlatíte. A nejsou to malé doplatky. Cena takového vybaveného notebooku v kvalitním provedení se může vyšplhat až ke 100 000 korun i výše. Nemluvě o oněch tzv. deskbookách, které zrovna etalonem mobility nejsou, nicméně výkonem si podají kdejakou stolní počítačovou sestavu, ovšem za několikanásobně vyšší cenu, než za stejně desktopovou sestavu.            

 Záruka

Podle zákona musí být minimálně dva roky, ale to platí jen pro běžného občana a tak pokud kupujete notebook a uvedete na kupním dokladu firmu nebo podnikatel uvede svoje podnikatelské číslo. Může se zkrátit u některých značek záruka na jeden rok (ACER, HP). Řešením je potom za příplatek dokoupit některý z balíčků rozšíření záruky. Tyto balíčky se musí do určité doby od koupě registrovat u výrobce Některé značky dokonce dávají standardně i ITW záruku. To znamená že se jedná o mezinárodní záruku která platí po celém světě, ale je nutné si ji opět většinou po koupi notebooku do určité doby aktivovat. Nejlépe to jde přes web výrobce.  

  US-Dollar         

Reklamace notebooku se většinou se neřeší přes prodejce ale přímo s autorizovaným servisním střediskem dané značky, na kterém buď telefonicky nebo vyplněním formuláře na webu oznámíte problém či závadu a vzápětí vám je přiděleno reklamační RMA číslo a je objednán svoz výrobku balíkovou službou. Z tohoto důvodu doporučuji schovat originální obal ve kterém vám notebook přišel, protože jinak vám nikdo neručí za poškození během přepravy. SCHOVÁVEJTE SI TEDY ORIGINÁLNÍ KRABICI! Dále se ujistěte že problém je vážně způsoben vadou a ne chybou softwaru. Zkuste přeinstalovat ovladače. Při reklamaci funkční věci vám může servisní středisko naúčtovat pěknou sumu. Pokud si nejste jisti zavolejte na technickou podporu, kde by se vám měli pokusit pomoct. Z vlastní zkušenosti vám doporučuji před odesláním zdokumentovat co možná nejpodrobněji závadu a celkový stav notebooku před odesláním - fotografie apod. Při vrácení z reklamace ihned zkontrolujte zásilku. Zas doporučuji prověřit jestli vše funguje, lícují všechny plasty nechybí žádný šroubek ( nakoukněte i pod baterii ).  

touchpad

Mě osobně se stalo, že po třetí reklamaci za sebou u renomované značky se mi vrátil notebook s nefunkčním touchpadem, kdy před reklamací normálně fungoval. A výrobce již  odmítá přijmout svoji chybu a nechce přijmout vadu k reklamaci s vyjádřením že notebook byl podroben důsledné kontrole a testům po opravě a závadu jsem si tedy musel způsobit já uživatelským zásahem a budu si muset zaplatit za dopravu a práci. I když mám svědky. Stěží dokážu že se jedná pouze o chybu servisu a je z tohoto zbytečná tahanice, která zatím není vyřešena. Z toho důvodu zatím nezveřejníme o jakého výrobce se jedná, nicméně kdybych udělal to, co vám radím a zdokumentoval si před odesláním stav notebooku, měl jsem snazší život.

Cat

Tak a tím jsme se prokousali na konec dnešního malého článečku ;). Věříme, že jako malá předmluva k pěkným testům notebooků by to mohlo stačit a jste tak nějak v obraze, co to ten notebook vlastně je. A první recenze na sebe nenechá dlouho čekat máme v rukou jeden pěkný ASUS se zajímavou výbavou a velmi slušnou cenou. 

logo

Tento průvodní text budeme vylepšovat a doplňovat a přidávat další informace grafy abychom udrželi jeho aktuálnost a zlepšovali jeho kvalitu.  

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 526x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1717x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1585x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1675x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1014x
Komentářů: 0