Xiaomi 13 5G – TEST a RECENZE našlapaného telefonu v menší verzi za ještě rozumnou cenu? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Thursday, 07 December 2023
Přejít na obsah
Xiaomi 13 5G – TEST a RECENZE našlapaného telefonu v menší verzi za ještě rozumnou cenu?
Telefon Xiaomi 13 5G
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Xiaomi 13 jakož to nová vlajková loď výrobce společně s modelem PRO nabízí špičkový výkon, krásný design a slušnou foto výbavu. V základním balení najdete i 67W nabíječku s kterou není problém nabít telefon z 0 na 100% pouhých 47 minut. Nabízí vynikající HW výbavu, nechybí 120Hz AMOLED display a podpora rychlé 5G sítě a Wi-Fi 6E. Baterie sice nemá 5000mAh, ale díky tomu je telefon poměrně lehký. Ohledně výdrže, já osobně jsem nabíjel obden a nějak mě to neotravovalo, přece jenom nabíjení je extrémně rychlé a kolikrát jsem si odložil mobil do nabíječky, jenom když jsem si dělal kafe, a po jeho vypití byl telefon opět na 100%. Samozřejmě pokud budete nějaký vášnivý hráč her, tak samozřejmě budete nabíjet denně.

Co se vůči modelu 12 zlepšilo, je konečně oficiální certifikace odolnosti IP68, s tímto telefonem se tedy nemusíte bát jak prachu, tak i potopení telefonu do větší hloubky. Nicméně absence IP68 by byla dost neomluvitelná s ohledem na to, že telefon má doporučenou cenu 23 490 korun vč. DPH. Dnes už se dá sehnat za ceny kolem 18 tisíc. Pořád ranec i s ohledem na početnou a velmi silnou konkurenci.

Tradiční slabina XIAOMI zůstává. Co by čínská značka je tu diskutabilní pozice z hlediska bezpečnost dat, sběru dat apod, kdy MIUI 14 nástavba ANDROID 13 obsahuje řadu „extra aplikací“. Nicméně systém je odladěný a funguje dobře. Má ovšem „jen“ 5let bezpečnostních aktualizací a 3 roky hlavních aktualizací systému, kdy konkurence nabízí v tomto ohledu více, a protože telefon stojí, to co stojí, nelze kratší podporu přejít. S ohledem na cenu jsou zde také slabiny jako starší USB pouze verze 2.0, jen FHD rozlišení u selfie kamery a přes určitě velmi HW dobrou foto výbavu, zkrátka na TOP konkurenci ve stejné cenové hladině trochu ztrácí. Ale většina uživatelů to moc nepozná, protože na tom pěkném displeji, nebo brutálně komprimované sociálními sítěmi, jsou fotky i videa pořád velmi dobré.

  • Závěr

XIAOMI 13 je vlajková loď (tedy druhý nejvyšší model konkrétně) od výrobce tradičně zaměřeného na poměr cena/výkon. Což platí ve srovnání s jinými vlajkovými loděmi, ale ten rozdíl v ceně je velmi malý. V oficiální cenovce prakticky žádný, což poněkud ubírá XIAOMI na tradiční atraktivitě. V očích zejména domácího čínského publika ale naopak možná přidává. Na západě je ovšem z pochopitelných důvodů pozice čínských výrobců stále více komplikovanější, ale popularitu zatím mají také. A XIAOMI 13 má rozhodně hodně věcí, kterými se vyrovná či dokonce předčí třeba i Galaxy S23 apod. Zejména rychlé nabíjení i displej je jeho velmi silnou stránkou.

Ztrácí však v některých ohledech, jako je délka SW podpory, kvalita SW AI asistence foto-výbavy apod. Nicméně není sporu o tom, že XIAOMI 13 je špičkový telefon, ovšem také tomu prostě odpovídá vysoká cena, která se také moc neliší od podobně orientované konkurence. XIAOMI tedy dává najevo, že už nehraje jen na poměr cena/výkon. Speciálně pokud jde o TOP modely. Ovšem tím také přišla o jednu z hlavních zbraní, kterou proti konkurenci tahle značka měla. Tedy právě ten atraktivní poměr cena/výkon. Takhle, protože cena a mnoho věcí je nyní velmi podobných, rozhoduje už hlavně ta značka, její styl, podpora a pak větší či menší věci kolem toho. To nic nemění na faktu, že XIAOMI 13 5G není sice dokonalý, ale je to špičkový telefon ve všech směrech. A zklamáni z něho tedy jako uživatelé určitě nebudete, kdy mezigeneračně oceňujeme zejména ten výrazně lepší funkční design a zpracování vč. konečně IP68 zpracování. Takže prostě dobrý telefon, ale také si za něj zaplatíte.

Za poskytnutí telefonu děkujeme českému zastoupení Xiaomi

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-12-11 19:45:36

Výkon roste, ale požadavky na výkon taky, takže je to šul nul pořád stejný jen dražší.
Až budou skládačky za 6k, bude to konečně zajímavé.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-12-20 10:25:23

Cílení čistě na pomněr cena/výkon u Xiaomi převzala "podznačka" Redmi, případně deriváty jako Pocco. "Čisté" Xiaomi modely už na cenu tolik netlačí, i když díky čínskému původu jsou pořád cenově zajímavé.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemSunday, 26 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 283x
Komentářů: 0
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Friday, 24 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 742x
Komentářů: 0
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Thursday, 23 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 923x
Komentářů: 0
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Wednesday, 22 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1360x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraTuesday, 21 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1538x
Komentářů: 3
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaFriday, 17 May 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1230x
Komentářů: 0