Xiaomi Poco F5 – TEST a RECENZE výkonného telefonu. Vše pro poměr cena/výkon? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 26 červenec 2023
Přejít na obsah
Xiaomi Poco F5 – TEST a RECENZE výkonného telefonu. Vše pro poměr cena/výkon?
Telefon Poco F5 v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Telefon má oficiální cenu v době vydání naší recenze stanovenou na 9 990,- korun, což je zhruba o 1000 korun méně, než byl před nedávnem uveden na trh. A ta úvodní cenovka se nesetkala zrovna s potleskem s ohledem na opravdu obří konkurenci v této cenové hladině a některé ústupky, které F5 má. Současná cena je tak rozhodně lepší a upřímně by měla jít ještě o něco níže, aby trochu vynikl. Stále má samozřejmě výborný poměr cena/výkon dle parametrů i výkonu, které nabízí. Což je přesně to, na co se XIOAMI se svými modely soustředí. V tomto směru tedy nic překvapivého :).

Bohužel pro XIAOMI, konkurence je v cenové hladině kolem 10 tisíc prostě obrovská. Je plná nejen podobných modely od dalších výrobců, ale i zlevněných vlajkových lodí TOP výrobců starších generací, které stály i dvojnásobek svého času. A zejména na kvalitě fyzického zpracování je to znát. Tradiční slabina podobných nejen XIOAMI telefonů, zde výrazně vynikne. Plastový design s nízkou fyzickou odolností je proti dražším kovovým designům se nedá schovat. A rozhodně je nevýhodou, kdy tak poměrně drahý a výkonný HW, je umístěn v poměrně velmi křehkém těle. Je tak celkem snadné jej zničit, stačí malá nehoda s vodou a je hotovo. Nejde tedy o příliš dobře udržitelně navržené a vyráběné zařízení.

Celkově XIAOMI POCO F5 vyloženě nevybočuje ze zajetých kolejích podobně zaměřených modelů na špičkový poměr cena/výkon = parametrově hodně muziky za rozumnou cenu. Snad možná výkonem toho SoC, nyní patří mezi to nejlepší za danou cenu, což však u nově uvedených modelů je tím, co jako nová generace přinést mohou, ba přímo musí. Jinak je zde hromada tradičních kompromisů a věcí, na kterých je vidět, že se šetřilo, či spíše výrobce neměl snahu dělat něco navíc.

Foto výbava a její schopnosti jsou vyloženě průměr, v některých ohledech jako kvalita videa jeho stabilizace atd. podprůměr, ale odpovídá prostě tomu, co podobné telefony běžně nabízí. Displej je velmi pěkný, ale opět, dnes už se parametrově podobné staly naprostým standardem, takže problém by byl, kdyby alespoň takhle dobrý dnes nebyl :). Výdrž na baterie a rychlé dobíjení jsou také dnes již celkem standardní věcí i v této cenové hladině. Potěší, že tu solidně rychlou nabíječku dodává výrobce v základním příslušenství, byť je otázkou, zda je to vážně nutné s ohledem na to, že rychlé USB nabíječky jsou dnes standardem pro mnoho zařízení a každý tak už určitě nějakou má doma.

Tradičně slabší je softwarová stránka. Byli bychom rádi za čistý ANDROID, ale speciálně XIAOMI své telefony opatřuje velmi výraznou MIUI nástavbou, kde jsou některé diskutabilní změny v ergonomii. Problémem je pak tradičně obří množství předinstalovaných aplikací a blotware, kdy vyvstávají další otázky kolem sdílení dat a bezpečnosti atd. Jako uživatelé bychom byly rádi za čistý ANDROID, ale politika výrobce telefonu je prostě jiná, nemluvě o tom, že někteří tvůrci aplikací platí za to, že tam jsou jejich produkty předinstalované a sdílí uživatelská data, což umožňuje výrobcům telefonů dosáhnout té „atraktivní“ ceny v konečném důsledku. Uživatelé by si toho ale měli být vědomi.

  • Závěr

XIAOMI a jeho Poco F5 jako celek určitě neurazí. Má pěkný design, pěkný displej a velmi dobrý výkon. Zkrátka vše, co od telefonu s výborným poměrem cena výkon za dostupnou cenu do 10 tisíc korun dnes očekáváme. Avšak má také prakticky stejné nedostatky, jako řada jemu podobných, kdy upřímně se ani výrobce moc nesnaží to viditelně zlepšit. A ta generační vylepšení jsou zde spíše díky samotnému generačnímu zlepšení použitých komponent, než aby sám výrobce telefonu zlepšoval věci.

Samozřejmě malé ocenění za dobrý poměr cena/výkon mu určitě dáme, protože jej objektivně má, ale je zde také dost kompromisů, aby se na tu cenu dostal a celková kvalita je tak až v závěsu priorit za maximalizací výkonu a minimalizací ceny. Navíc s ohledem na situaci na trhu, velmi bohatou nabídku a mnoho podobných telefonů + starší vlajkové lodě nacházející se již v této velmi populární (z dobrého důvodu) cenové hladině, se nedá říci, že by POCO F5 dnes prostě výrazně něčím vynikal nad ostatními. Je to celkově solidní průměr, solidní běžný telefon, pokud je pro vás výkon za dostupnou cenu tím hlavním. Pravda, s tímto cílem byl také udělán a je výrobcem prezentován, a tak můžeme říci, že mise splněna :). Chybí nám ale snaha přijít se skutečně něčím podstatným a zajímavým a v této atraktivní cenové hladině skutečně vyniknout.

Za poskytnutí telefonu Poco F5 dekujeme českému zastoupení Xiaomi

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
pcwifi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 4K/60 2023-07-28 13:44:14
avatar
to je hnus welebnosti, CPU umi ale SW zariznuli nataceni ve 4K/60 Za me Xiaomi nikdy vic, jejich MIUI je peqlo na zemi...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-07-28 14:44:19
avatar
4K/60 mají jen u F5 PRO ...
Imhotep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-07-28 14:56:12

Jaka je verze UFS? Zasadni informace, ktera chybi! Neco kopirovat 20 min je otres. DV neumi? Design totozny jak u meho 5 let stareho modelu, na stole bych je nerozeznal nemit tu blbou kameru. Maximalizace plochy obrazu je prioritni, design bude stejne schovany aspon v nejobycejneusim krytu. Cena parada, rada 7 ne. 8 gen2 super vykon, luxusni spotreba GPU casti - ideal. Cena je problem.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-07-28 19:50:02
avatar
UFS je ve verzi 3.1
kindas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 3,5mm jack 2023-07-29 19:53:13

...protože tento i další modely již nemá 3,5mm jack. Výrobce to v tomto případě ale řeší redukcí z Type-C na ten 3,5mm jack, což potěší. ...

môžte si toto nepravdivé info opraviť ??
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-07-31 07:25:59
avatar
jack samozrejme ma, opravime
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-07-30 07:28:28
avatar
Veľká lopata, 6" stačí.
peo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Always on Display 2023-07-31 11:38:47

Dle jiných recenzí tento mobil nemá AoD. Lépe řečeno má, ale jen 10 sec což je nepoužitelné. Pokud tomu tak je tak padá jedna z největších výhod Amoled dipleje... Bohužel to tak mají všechny "levné" Xiaomi s Amoled.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 902x
Komentářů: 0
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 770x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 941x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 934x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1511x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 1