ASUS A21 – TEST a RECENZE překvapivě dobré cenově dostupné mATX skříně s podporou BTF Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 31 srpen 2023
Přejít na obsah
ASUS A21 – TEST a RECENZE překvapivě dobré cenově dostupné mATX skříně s podporou BTF
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – osazení komponent a chlazení

Jako obvykle jsme vyzkoušeli montáž různých komponent, abychom ověřili, co se dovnitř vejde/nevejde. Ne vždy totiž papírové specifikace odpovídají realitě, a ne všechny modely komponent se dovnitř vejdou, i když by teoreticky měly. Jak je na tom tedy A21?

  • Základní deska

A21 skříň je pouze maximálně pro mATX formát základních desek, vyšší ATX se sem nevejde. Kromě mATX se tak dá osadit ještě menší mini-ITX. Nicméně v jednom je tahle skříň zvláštní a dnes unikátní. Podporuje desky s konektory umístěnými na zádech místo vpředu.

Má potřebné výřezy. ASUS to nazývá BTF koncept, i když je samozřejmě stále otázkou, zda se stane standardem. Nicméně skříň podporuje i normální mATX desky, průtahy pro kabeláž dopředu jsou vhodně umístěny pro každou příležitost.

  • Grafická karta

Přesto že podporuje jen kompaktnější desky, A21 zvládne i velké grafické karty. Až 380mm délky. Problém není ani s výškou a šířkou. Jak vidíte i současný obří STRIX design ASUS, se vejde.

Problém může být jen u některých NVIDIA modelů, které jsou hodně široké a mají ten nový napájecí konektor, který nesnáší ohýbání kabelů blízko tomu konektoru. Jenže tady se tomu nedá vyhnout, protože u současných obřích karet nejen ASUS, není moc prostoru mezi bočnicí a kartou. Takže na to pozor, funguje to, ale dávejte si velký pozor, zda je ten konektor správně zastrčený. Jinak se i před ty velké/dlouhé karty vejde výměník vodního chlazení včetně ventilátorů, které ale v základu nejsou osazeny.

  • Disky

Velmi přímočarý je ASUS i v této oblasti. Pro 2,5“ SSD je jedna pozice vzadu za deskou, a koš na 2x 3,5“ nebo 2x 2,5“ je pak dole pod tunelem. To je vše.

  • Zdroj

Omezeni nejste ani moc velikostí zdroje, vejdou se i velké kousky, a to i s tím košem na disky případně ventilátory vpředu.

Prostoru na kabely je rozumně dost, pro protažení a uklizení vzadu ve skříni je pak prostor tak akorát, protože výrobce musel počítat i s tím konceptem konektoru na zadní straně desky.

  • Chlazení

ASUS A21 navrhl velmi dobře z hlediska chlazení. Prostě jednoduchý pro vzduch průchozí přední mesh panel a stejně tak průchozí horní panel. Bohužel v základu ASUS žádné ventilátory neosadil a musíte si je tedy dokoupit a osadit sami. Dopředu se vejdou 2x 140mm nebo 3x 120mm, to samé na strop. Dozadu se osazuje 120mm. Tomu odpovídají i možnosti výměníků vodního chlazení.

Dopředu i na strop se vejdou až 360mm (ale ne současně). Na poměrně kompaktní skříň tedy dobré. Pokud jde o výšku klasického tower chladiče na CPU, tak maximem je 165mm. Teoreticky se do toho vejde hodně modelů, ale upozorňuji, že mATX a mini-ITX desky mají obvykle patici CPU blíže slotu grafické karty, takže kompatibilita některých velkých chladičů není zaručena.

Ideální je tedy osadit tuhle skříň AiO řešením s výměníkem na stropě, který bude foukat vzduch ven. Doporučuji také pořídit nějaké ventilátor dopředu pro přísun vzduchu, ale záleží prostě na tom, jak výkonné komponenty budete osazovat. Fakt že ASUS neosadil v základu žádné ventilátory, je trochu chyba z pohledu některých uživatelů, na druhou stranu umožnilo to nastavit cenu skříně opravdu nízko … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 66x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1485x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1232x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1323x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1243x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2199x
Komentářů: 7