Strana 5 z 5
ASUS ProArt PA401 je snahou nabídnout tenhle elegantní funkční design za dostupnější cenu. Ovšem konkurence v této cenové hladině je obrovská. ASUS se docela snažil, samozřejmě kompromisy udělány byly a pokud jde o srovnání PA401 s větší a téměř 2x dražší PA602, není moc co srovnávat. Podobným vzhledem předku a logem ASUS ProArt totiž veškerá podobnost obou skříní končí.

Jsou to kompletně odlišné produkty, kompletně odlišné kvality zpracování i celkového designu atd. Velikost a tomu odpovídající možnosti, celková robustnost a propracování prostě všechno je zcela odlišné. PA401 je konstrukčně mnohem typičtější case, kterou ve střední i nižší cenové hladině na trhu najdeme v mnoha podobách. Materiálově je kompromisní, ale dostatečná. ASUS má vyřešené dobře chlazení, včetně osazení větších 160mm ventilátorů vpředu. A předek má ten pěkné dřevěný rošt v našem případě.

Rozměrově jde o menší ATX tover, není tu bohužel dost místa pro mnohé ze současných grafických karet, kdy do maximálních 315mm na délku se hromada edic, včetně mnoha nereferencí ASUS, prostě nevejde. Takže musíte vybírat opatrně. Totéž platí v případě chlazení CPU, kdy 160mm v případě klasické CPU věže a maximálně 240mm velikost výměníku, jsou zkrátka maximum. Nicméně podobně velikostně kompromisních ATX skříní je na trhu docela dost, ale v cenové hladině přes 3000 korun už je to hodně velký kompromis. ASUS ale CASE vybavil těmi netypickými 160mm ventilátory a integrovaným HUBem a i ten přední panel a jeho zpracování je stále dnes něco extra, tedy rozhodně dražší, než klasický plastový apod. Jinak pokud chcete, můžete mít tuhle CASE i bez toho skleněného bočního panelu, klasicky v pevnou kovovou bočnicí. Cenově vychází stejně.

ASUS ProArt PA401 je hlavně funkčně zpracovanou kompaktnější ATX skříní s pěkným předním designem a obecně elegantním funkčním vzhledem. Vyřešené je velmi dobře chlazení, vedení kabeláže apod. Proti mnohem většímu a dražšímu příbuznému PA602, je tohle ale podstatně levnější a menší a jednoduší klasičtější skříň. Snad jen škoda, že případný zájemce má hodně omezený výběr ProArt komponent ASUS pro ni. Snad na blížícím se Computexu 2025, ASUS nabídku rozšíří, protože jedinou aktuální deskou ProART je X870E-Creator, stále chybí třeba B850 verze apod. A zatím také zcela chybí ProArt edice grafických karet současných generací, speciálně Radeon RX 9070/9060 série a RTX 5000 série. ASUS by také mohl doplnit nabídku třeba o ProArt zdroj a chlazení, aby se zkrátka tematicky dal postavit ProART PC ať už tedy s využitím velké luxusní PA602, nebo tedy kompaktní ale cenově dostupnější PA401, která je pěknou a rozhodně funkční skříní za přeci jen rozumnější peníze. Snad tedy bude brzy také možnost ji osadit aktuálními ASUS ProArt komponenty, i když základní desky, grafiky PRIME série (některé se vejdou) a dnes i chlazení PRIME designu, tam vypadají dost dobře. Zkrátka možnosti jsou a ProArt PA401 je další povedená PC case od ASUS, tentokrát tedy něco pro střední segment v kompaktnějším ATX provedení.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|