CHIEFTEC Pro Cube CI-02B-OP – TEST a RECENZE překvapivé a cenově dostupné CUBE skříně Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 18 červen 2021
Přejít na obsah
CHIEFTEC Pro Cube CI-02B-OP – TEST a RECENZE překvapivé a cenově dostupné CUBE skříně
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – osazení komponent a chlazení

Jako obvykle jsme skříň osadili komponenty, protože jedině tak přijdete na skutečná omezení, která třeba z parametrů často ani nejsou zřejmá. Takže na co jsme přišli u CI-02B-OP?

  • Základní deska

Skříně je tzv. CUBE ATX, deska se do ní tedy montuje naležato. A tento model je dělaný až na mATX velikost, takže docela prostorný.

Pochopitelně pojme i menší mini-ITX formát. Osazení desky je hračka díky možnosti odklopit vrchní část konstrukce, ale i bez toho není potíž. Prostoru kolem je zde překvapivě hodně. A to i pro kabeláž a chlazení okolo.

  • Grafická karta

I zde tato skříň příjemně překvapí. Nejste totiž vlastně moc omezeni místem a vejdou se sem i ty vůbec největší grafiky. Včetně těch, které jsou třeba vybaveny AiO chlazením, ale jen pokud mají 120mm radiátor :). Větší se sem nevejde. Nicméně i tak sem můžete osadit aktuálně nejvýkonnější grafiku na trhu, vodou chlazený referenční Radeon RX 6900 XT LC, který právě 120mm radiátor má ;). Ale vážně.

Výrobce udává maximální délku karty 320mm. Jak vidíte, ASUS a jeho obří 30cm a vysoká ROG STRIX edice se sem vejde naprosto bez potíží. A to není jediné pozitivum. Další je chlazení. Bočnice před kartou je totiž opatřena průduchy s kovou mesh sítí, a tak karta má přímo přístup k čerstvému vzduchu.

  • Disky a mechaniky

Zde už je design skříně trochu diskutabilní. Zejména přítomnost 5,25“ pozice a dokonce 3,5“ pro klasické mechaniky. Spolu s těmito koši je pod nimi ještě šuplík na 2,5“ disk. Osobně by mě přítomnost tohoto celku v té pozici nevadila, pokud by se dala sundat. Což bohužel nejde. A podle mě je to chyba. Proč, vysvětlím později.

Každopádně v dolní komoře jsou pak ještě koše na 2x 2,5“ disky a koše na 3x 3,5“ HDD. Obojí se už dá vyjmout. Vznikne tak veliký prostor pro kabeláž od zdroje, což není až tak nutné, protože se vše vejde i když tam ty koše budou. Navíc jsou opatřeny vysouvacími plastovými držáky, do kterých lze disky jednoduše vložit. Instalace je tak velmi snadná.

  • Zdroj

Pozice pro zdroj je klasicky dole, tak že je zdroj otočen ventilátorem dolů. Nemá ho v tomto modelu smysl otáčet nahoru, protože panel nad ním nemá žádné průduchy, takže byste zdroj dusily. Vejdou sem běžné standardní ATX zdroje, pokud vyjmete tu část toho koše pro 3,5“ disky, tak i ty prodloužené velmi výkonné.

Místa pro kabeláž a její vedení je v této skříni také dostatek.

  • Chlazení

V základu je konstrukce CI-02B-OP z hlediska fungování chlazení navržena překvapivě skvěle. Na předek můžete osadit až 140mm ventilátor a je před ním mesh doplněný o houbovité síto, takže přístup vzduchu i prachový filtr zajištěn. Skříň pak má zadní pozici pro 120mm ventilátor, ale podstatnější 140mm pozici nahoře. Ta je opět opatřena kovovým prachovým filtrem. Stejně tak pozice pro zdroj je opatřena filtrací. Zdroj se tak chlazení prostoru skříně ani neúčastní.

No a grafická karta má přímo přístup ke vzduchu přímo z boku, opět skrze filtr. Těžko se dá vymyslet lepší uspořádání a provedení chlazení. Jediný problém je, že v základu není tahle skříň dodávána se žádným osazeným ventilátorem. Všechny si musíte dokoupit.

Nicméně podle mě se ten design dal udělat ještě lépe. Do skříně se sice vejde AiO chlazení, ale jen se 120/140mm výměníkem. A to jak dopředu, tak ještě lépe na strop. Podle mého názoru by se ale do skříně vešel i 280mm výměník na strop, pokud by Chieftec přepracoval ty koše.

Pokud jde o standardní chladič typu věž na CPU, tak překvapivě se sem vejde prakticky všechno. Výrobce udává výšku až 160mnm, ale mě se sem podařilo nacpat i NOCTUA NH-D15. A ani ten se stále nedotýká stropu. Takže vynikající.

K závěrům … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1514x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1102x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1495x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 963x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1256x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1517x
Komentářů: 1