Cooler Master MasterBox NR200P – TEST a RECENZE vynikající modulární kompaktní malé PC skříně Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 22 prosinec 2020
Přejít na obsah
Cooler Master MasterBox NR200P – TEST a RECENZE vynikající modulární kompaktní malé PC skříně
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – osazení komponent a chlazení

Jako obvykle platí, že jedna věc jsou papírové předpoklady a parametry, druhá věc je skutečná praxe. Na spoustu věcí, možností a omezení přijdete až když se pokusíte komponenty naskládat do skříně. DDWorld.cz má díky partnerům slušně vybavený testlab plný různých komponent, takže můžeme zkoušet mnoho kombinací a věcí. A to jsme udělali i dnes.

  • Základní deska

Začněme tím nejjednodušším. To je montáž základní desky. Oficiálně NR200P podporuje mini-ITX a mini-DTX formáty, kdy DTX je hodně vzácný, takže drtivá většina uživatelů této skříně bude osazovat ten malý 17x17cm mini-ITX formát:

Pozice pro desku je standardní, deska stojí, neleží jako v některých podobných skříních. Žádný problém s montáží ani přístupem není, dokonce je docela slušný prostor pro vedení kabeláže kolem. Výrobce dal na ten nástavec zdroje i suché zipy pro uchycení svazků kabeláže.

  • Grafická karta

Tady už je to zajímavější. Na mini-ITX skříň je docela prostorná. S košem na zdroj v základní pozici vedle desky, se v klasické pozici grafiky přímo v desce, vejde karta až o délce 330mm, včetně až 3 slotového designu! Kromě pár extrémně přerostlých edic, tedy skoro všechny karty na současném trhu.

Výrobce nicméně umožňuje i vertikální osazení karty! V příslušenství najdete i příslušený PCIe x16 nástavec. Jen to není PCIe 4.0 verze ale PCIe 3.0 na to nezapomeňte ;).

Každopádně zatímco v normálních skříních tohle osazení grafické karty zavrhuji, tady máte možnost jej funkčně osadit, protože bočnice je perforovaná a karta má tedy přístup vzduchu. Ovšem můžete osadit i skleněnou bočnici a pak bych doporučoval tuhle pozici jen pro karty osazené vodním blokem.

Pozice pro grafiku může být omezena, pokud osadíte koš se zdrojem na přední panel. Tam se totiž dá osadit i klasický ATX zdroj, ale montážní rámeček si musíte vytisknout (výrobce nabízí potřebné mapování pro 3D tisk na svých stránkách). Každopádně při osazení zdroje na předek se prostor pro kartu zmenší na nějakých 240mm. A na 270mm při osazení na předek toho přítomného rámečku s SFX zdrojem.

  • Zdroj

Když jsme tedy u toho zdroje. Case počítá s formátem SFX, který je výrazně menší než ATX. A já všem důrazně doporučuji se toho SFX/SFX-L formátu držet. Ušetříte hodně místa. Navíc na trhu jsou velmi kvalitní a silné SFX zdroje. Rámeček pro něj je pohyblivý a hodně záleží na tom, co budete do skříně montovat za další komponenty.

V základní poloze narazíte na to, že nad ním není prostor pro ten 120mm ventilátor na strop. Lze jej udělat posunutím koše o kousek níže. Pak ale narazíte na problém, pokud máte dlouhou grafiku, že budete bojovat s prostorem pro kabely od zdroje. Další možnost je pak vzít ten rámeček se zdrojem a zavěsit jej na přední panel.

Ale lepší je ta základní pozice, protože zdroj se pak lépe chladí. Je tam totiž možnost, aby zdroj nabíral čerstvý vzduch od zadní bočnice, která je rovněž perforovaná. Výfuk zdroje pak směřuje na strop a ven. Velmi dobré řešení.

  • HDD/SSD – disky

Když jsme u toho, ten rámeček pro zdroj, slouží i pro uchycení 3,5“ HDD. Další lze uchytit na tu boční příčku, kterou vyjímáte ze skříně, abyste do ní mohli osadit komponenty.

Jinak pro SSD našel výrobce prostor pod tím předním panelem, a osobně si myslím, že by se jich dalo do skříně nacpat mnohem více, ale většina uživatelů asi nebude potřebovat více. Každopádně na tak malou skříň dost slušné možnosti.

  • Chlazení

A jsme u toho nejsložitějšího, od kterého se odvíjí různé variace toho, co a jak můžete do skříně namontovat. Skříň je dost prostorná na to, aby se dovnitř dalo namontovat kompletní vodní chlazení. Tedy chlazení GPU, CPU, pumpa, výměník:

V tomto ohledu jde o velmi kompaktní a dobře vymyšlené řešení. Nicméně ta spodní pozice pro až 240mm výměník, není ideální pro AiO chladiče. Důrazně nedoporučuji, v případě AiO chlazení, osazovat ten výměník na dno, protože aby AiO správně fungovalo, musí být ta část výměníku kam vede přívodní hadice výše, než kde je pumpa. A protože u AiO je pumpa na bloku procesoru, není vhodné dávat ten výměník na dno. Naštěstí je tu možnost použít tu boční přídavnou příčku a osadit až 280mm výměník na bok, ale samozřejmě musíte použít tu perforovanou bočnici, nemůžete použít skleněnou.

Pokud je o ty horní ventilátory, pozice pro 2x 120mm (součástí balení), kdy využitelná je ta jedna nad deskou (což úplně stačí). Ta druhá pozice bude mít u většiny sestav problém se zdrojem, protože většina z vás jej bude dávat co nejvýše, aby mělo prostor pro kabely dole. Aby se ale ten druhý 120mm ventilátor na strop vešel, musel by být zdroj níže. Osobně si myslím, že jeden ventilátor nad deskou však úplně stačí.

Pokud jde o osazení klasického chladiče na CPU, tak třeba NOCTUA NH-D15 se do této skříně nevejde :). Maximálně se sem dají dát chladiče s výškou 155mm, do čehož se ale docela dost výkonných modelů vejde. Ideální by bylo je osadit otočené než normálně jsou, tedy ventilátorem vzhůru, protože tahle skříň je koncipována na průtok vzduchu tímhle směrem. To ovšem u mini-ITX desek asi u všech chladičů úplně nepůjde. Záleží opravdu model od modelu. Asi nejlepší je tak použít chladič, který má ventilátor „ležící“. To je třeba AMD Wraith apod. NOCTUA a pár dalších výrobců mají větší a výkonnější tenhle typ chladičů. Ty jsou podle mě do této skříně nejlepší. Můžete pak klidně použít tu skleněnou bočnici.

Teoreticky lze na dno skříně umístit 2x 120mm ventilátory samostatně. Na některých promo fotografiích výrobce je vidět to, že je tam dal a nacpal je tak těsně pod tu dvouslotovou grafiku. Pokud má vaše grafika zhruba 2 sloty, tak se těsně vejdou. Pokud má 2,5 a více, tak standardní 25mm vysoké ventilátory už se tam nevejdou, ale nižší by mohly. Každopádně osobně si nemyslím, že má smysl ty ventilátory pod tu kartu takhle osazovat. Ta karta je dostatečně blízko, aby si nabírala vzduch sama. Podle mě je důležitější osadit hlavně ten jeden ventilátor na strop. Jinak po stránce chlazení je tohle jedna z nejlepších, ne-li nejlepší takhle malá skříň, kterou jsem kdy viděl. Vynikající.

Takže k závěrům …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 332x
Komentářů: 0
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidí
Helldivers 2 kvůli SONY PSN nyní hráči nenávidíČtvrtek, 02 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1078x
Komentářů: 2
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1842x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1909x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2521x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2167x
Komentářů: 1