Cooler Master V PLATINUM 1600 V2 – TEST a RECENZE velmi výkonného a tichého ATX 3.1 zdroje Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 02 May 2024
Přejít na obsah
Cooler Master V PLATINUM 1600 V2 – TEST a RECENZE velmi výkonného a tichého ATX 3.1 zdroje
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy aneb plní, co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné uživatele/zákazníky, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu (přesnou zátěžovou stolici pro více než 2000W, osciloskop, multimetry atd.) a možnost změřit každý zásadní aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají. Nás zajímá zkrátka jen to základní, a to co běžného zákazníka zajímá zná, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které tedy v této uživatelské recenzi vypíchneme.

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce udává, že zdroj plní standard 80 PLUS Platinum EU. Pro splnění této certifikace musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 92%, v 50% zátěže pak 94% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 90% (uvedené hodnoty platí pro EU 230V síť). A jaká je tedy realita dnes testovaného zdroje?

Podle našich měření plní zdroj udávaných 80 PLUS Platinum bez problémů. Na vyšší TITANIUM ale nedosáhne, protože nedokáže splnit 90% v nízké 10% zátěži, ale tu PLATINUM certifikace neřeší. V maximech, tedy ve střední zátěži kolem těch 800W, zdroj překonává 94% účinnost. V 1600W maximech stále dokáže přes 92%, což je s ohledem na ty watty opravdu zásadní věc. Související i s chlazením.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava může mít běžně mezi 50 - 100W. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže, což už je u tohoto zdroje ale značných 160W. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje hodně přes 80%, v 10% dokonce má stále přes 88% a i na 5% a 80W má stále překvapivě přes 84,5%. Tedy mnohem výše než většina GOLD zdrojů, ale na splnění TITANIUM certifikace to úplně nestačí.

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W. Jenže dnes už není problém mít i více jak 1000W odběr komponent. A to už jsou pak větší čísla. Například skutečná spotřeba by byla 1087W u GOLD (92%) a 1064W u Platinum (94%). U Titanium s 96% by to bylo jen 1042W. tohle už jsou hodně významné rozdíly s ohledem na už tak velké generované teplo a tomu odpovídající namáhání komponent a chlazení.

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC, a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je zcela bezpečně v normě. ATX 3.0/3.1 standard trochu přitvrdil v limitech a ochranách a současně se výrobci soustředí na 12V větev, kdy existuje i sílící skupina, volající po zavedení již výhradně jen 12V zdrojů. Testovaný zdroj se zdaleka neblíží maximům stanovenými předpisem, což je cca +/- 5%. Všechny větve drží s velmi malým zvlněním a výchylkami, ani rychle zvýšený odběr či naopak, je nevyvede z míry. Ta 12V větev je zcela prioritní a vykazuje nejmenší výchylky atd. Zdroj také nijak nepíská, vlastně je i tichý. Otestovali jsme i další věci, například zvlnění atd. Všechno OK a v nejlepším pořádku, ani se neblíží limitům a nevykazují žádné známky ani náznaky nebezpečného chování.

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Samozřejmě roste se zátěží zdroje. Testovaný zdroj má 135mm ventilátor, který se sám reguluje.

Má automatický pasivní režim a roztáčí se až od 40% zátěže zdroje, což v případě tohoto 1600W modelu znamená 640W a tedy v mnoha případech u mnoha sestav pojede pasivně většinu doby. Když se zapne, je stále regulovaný a zvyšuje tedy otáčky postupně. I na maximum je překvapivě tichý. Speciálně na výkon zdroje.

Provozně jde tedy o excelentní zdroj, kdy s ohledem na rozměry a současně výkon je velmi tichý a přitom dobře chlazený.

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj? Některé z lacinějších zdrojů nedokáže nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného zdroje jsme nenarazili na žádné problémy. Má všechny ochrany, které má mít a ještě „nějaké navíc“, které zavedly nejnovější standardy :). A hlavně jsou skutečně funkční. Všechno je evidentně dobře dimenzováno a velmi kvalitně uděláno a má i slušnou rezervu. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl bezmála 1900W, než se zdroj bez poškození sám vypnul, jakmile trochu vychladl, tak zase byl schopen fungovat normálně dál. Tedy rozumná běžná rezerva na pokrytí špiček :). Ty jsou zásadní hlavně u těch 12V hlavně pro grafiky. U tohoto zdroje výrobce slibuje těch 1600W (a zdroj má tedy rezervy). Nám se jen na té 12V větvi podařilo dostat až na 1730W než zasáhla ochrana. Funguje prostě velmi dobře a bezpečně.

Pojďme k hodnocení. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíMonday, 17 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 465x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Friday, 14 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 635x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněThursday, 13 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1432x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuWednesday, 12 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 995x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1051x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1032x
Komentářů: 0