Corsair RM1200x Shift – TEST a RECENZE nového ATX 3.0 Gen5 napájecího zdroje s výstupy na boku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 13 únor 2023
Přejít na obsah
Corsair RM1200x Shift – TEST a RECENZE nového ATX 3.0 Gen5 napájecího zdroje s výstupy na boku
Corsair RM1200x Shift - PC zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení
altNeobvykle umístěné konektory pro modulární kabeláž, které CORSAIR přestěhoval na bok.

 

 

 

 

  • Corsair RM1200x Shift – TEST a RECENZE

                   nového ATX 3.0 Gen5 napájecího zdroje s výstupy na boku

Dnes se podíváme na úplnou novinku mezi počítačovými zdroji. Corsair RM1200x Shift je pro nás zajímavý hned z několika důvodů. V první řadě jde o první zdroj, který se k nám fyzicky dostal a je té nové očekávané ATX 3.0 specifikace s Gen5 konektory pro PCIe (12VHPWR). Zajímavý je ale také velmi neobvyklým prvkem, kdy Corsair přestěhoval konektory pro modulární kabely z obvyklé pozice zezadu na bok zdroje.

Novinka patří do unikátní série zdrojů Corsair SHIFT, které mají takto zvláštně umístěné konektory, což může být pro někoho zajímavé. V našem případě pro vás máme kompletní test zatím nejvýkonnějšího 1200W modelu. Ovšem jinak v rámci této série existuje také příbuzná verze o 1000W a pak dvě slabší 850W a 750W.

  • Corsair RM1200x Shift

Na DDWorld.cz testujeme a doporučujeme počítačové zdroje s účinností od 80PLUS Gold, což je podle nás rozumné minimum, ve kterém má vůbec smysl uvádět dnes zdroje na trh. Nižší účinnost = záměrná výroba neefektivních odpadků. Dnes testovaný zdroj i přes svou 1200W kapacitu má „jen“ těch základních 80PLUS GOLD. Ještě nedávno bychom přitom 1,2kW zdroj označili za šílenost, kterou opravdu nepotřebujete ani jako HW nadšenci. Časy se ale změnily. Bohužel s výrazným nárůstem spotřeby nových generací high end grafických karet i procesorů, těch 1200W je pro některé sestavy vyloženě nutnost či dokonce minimum!

Corsair se tedy rozhodně i proto snažil u novinky o kvalitní design, a to jak zpracováním, tak chlazením. OEM partnerem a fyzicky výrobcem je CWT, ovšem Corsair má vlastní oddělení a specialisty pro návrh PSU, takže si zdroj skutečně navrhl. Testovaná novinka je první ATX 3.0 zdroj tohoto výrobce uvedený do prodeje, má nativně i ty nové 12VHPWR konektory pro PCIe, současně ale výrobce ponechal ve výbavě i klasické 6+2pin PCIe, takže žádný problém, pokud máte grafickou kartu s dosavadními napájecími konektory.

Zdroj je masivní, Corsair se rozhodně nesnažil za každou cenu minimalizovat rozměry a komponenty a tedy i délku zdroje. Takže tenhle 2kg cvalík má 180mm délku a je chlazený kvalitním 140mm ventilátorem s plnou regulací, kdy se ovšem zapíná až od 50% zatížení zdroje. Jinak jede chlazení do té doby pasivně. Udávaná efektivita je tedy 80Plus Gold, což znamená minimálně 89% v plné zátěži a 92% v poloviční. Samozřejmě si dnes vše proměříme.

Největší specialitou tohoto konkrétního testovaného modelu je ono netradiční umístění konektorů pro modulární kabeláž. Místo klasicky „zadního“ panelu jsou konektory na boku. To znamená, že se současným nejčastějším umístěním zdroje ve většině skříní, konkrétně na podlahu a ventilátorem dolů, máte konektory vždy směrem k sobě a vidíte případně co zapojujete, i když je zdroj již nainstalovaný ve skříni. Případně nemusíte počítat s místem pro kabely tzv. za zdrojem, kdy je zde vedete vedle.

Corsair jinak svému zdroji docela věří, protože i na tenhle model poskytuje dlouhou a nadstandardní 10ti letou záruku. Podívejme se tedy, co tato nová generace jeho PSU nabízí v praxi, a hlavně zda plní, co výrobce slibuje … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1337x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1159x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1248x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?
Deadpool & Wolverine v parádní ukázce! MARVEL se vrací?Pátek, 16 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1220x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?
Kingdom Come: Deliverance hlásí úspěch. Kdy dorazí pokračování?Úterý, 13 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2183x
Komentářů: 7
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?
Velké RPG Avowed od OBSIDIAN dorazí již letos?Pondělí, 12 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1440x
Komentářů: 1