Corsair RM1200x Shift – TEST a RECENZE nového ATX 3.0 Gen5 napájecího zdroje s výstupy na boku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 13 únor 2023
Přejít na obsah
Corsair RM1200x Shift – TEST a RECENZE nového ATX 3.0 Gen5 napájecího zdroje s výstupy na boku
Corsair RM1200x Shift - PC zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení
altNeobvykle umístěné konektory pro modulární kabeláž, které CORSAIR přestěhoval na bok.

 

 

 

 

  • Corsair RM1200x Shift – TEST a RECENZE

                   nového ATX 3.0 Gen5 napájecího zdroje s výstupy na boku

Dnes se podíváme na úplnou novinku mezi počítačovými zdroji. Corsair RM1200x Shift je pro nás zajímavý hned z několika důvodů. V první řadě jde o první zdroj, který se k nám fyzicky dostal a je té nové očekávané ATX 3.0 specifikace s Gen5 konektory pro PCIe (12VHPWR). Zajímavý je ale také velmi neobvyklým prvkem, kdy Corsair přestěhoval konektory pro modulární kabely z obvyklé pozice zezadu na bok zdroje.

Novinka patří do unikátní série zdrojů Corsair SHIFT, které mají takto zvláštně umístěné konektory, což může být pro někoho zajímavé. V našem případě pro vás máme kompletní test zatím nejvýkonnějšího 1200W modelu. Ovšem jinak v rámci této série existuje také příbuzná verze o 1000W a pak dvě slabší 850W a 750W.

  • Corsair RM1200x Shift

Na DDWorld.cz testujeme a doporučujeme počítačové zdroje s účinností od 80PLUS Gold, což je podle nás rozumné minimum, ve kterém má vůbec smysl uvádět dnes zdroje na trh. Nižší účinnost = záměrná výroba neefektivních odpadků. Dnes testovaný zdroj i přes svou 1200W kapacitu má „jen“ těch základních 80PLUS GOLD. Ještě nedávno bychom přitom 1,2kW zdroj označili za šílenost, kterou opravdu nepotřebujete ani jako HW nadšenci. Časy se ale změnily. Bohužel s výrazným nárůstem spotřeby nových generací high end grafických karet i procesorů, těch 1200W je pro některé sestavy vyloženě nutnost či dokonce minimum!

Corsair se tedy rozhodně i proto snažil u novinky o kvalitní design, a to jak zpracováním, tak chlazením. OEM partnerem a fyzicky výrobcem je CWT, ovšem Corsair má vlastní oddělení a specialisty pro návrh PSU, takže si zdroj skutečně navrhl. Testovaná novinka je první ATX 3.0 zdroj tohoto výrobce uvedený do prodeje, má nativně i ty nové 12VHPWR konektory pro PCIe, současně ale výrobce ponechal ve výbavě i klasické 6+2pin PCIe, takže žádný problém, pokud máte grafickou kartu s dosavadními napájecími konektory.

Zdroj je masivní, Corsair se rozhodně nesnažil za každou cenu minimalizovat rozměry a komponenty a tedy i délku zdroje. Takže tenhle 2kg cvalík má 180mm délku a je chlazený kvalitním 140mm ventilátorem s plnou regulací, kdy se ovšem zapíná až od 50% zatížení zdroje. Jinak jede chlazení do té doby pasivně. Udávaná efektivita je tedy 80Plus Gold, což znamená minimálně 89% v plné zátěži a 92% v poloviční. Samozřejmě si dnes vše proměříme.

Největší specialitou tohoto konkrétního testovaného modelu je ono netradiční umístění konektorů pro modulární kabeláž. Místo klasicky „zadního“ panelu jsou konektory na boku. To znamená, že se současným nejčastějším umístěním zdroje ve většině skříní, konkrétně na podlahu a ventilátorem dolů, máte konektory vždy směrem k sobě a vidíte případně co zapojujete, i když je zdroj již nainstalovaný ve skříni. Případně nemusíte počítat s místem pro kabely tzv. za zdrojem, kdy je zde vedete vedle.

Corsair jinak svému zdroji docela věří, protože i na tenhle model poskytuje dlouhou a nadstandardní 10ti letou záruku. Podívejme se tedy, co tato nová generace jeho PSU nabízí v praxi, a hlavně zda plní, co výrobce slibuje … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 636x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1851x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2175x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCPátek, 15 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2710x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Středa, 13 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1598x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněÚterý, 12 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2745x
Komentářů: 3