CORSAIR SF Series SF750 Platinum – TEST malého ale silného 750W SFX zdroje. Ukazuje to nejlepší. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 24 březen 2019
Přejít na obsah
CORSAIR SF Series SF750 Platinum – TEST malého ale silného 750W SFX zdroje. Ukazuje to nejlepší.
Corsair SF Series SF750 - SFX zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy - plní co slibuje?

Náš test se soustředí na běžné uživatele, a ačkoliv se tedy na nás budou někteří zlobit, valná většina našich čtenářů jistě uvítá spíše jednodušší a o to přehlednější základní testy. Máme výbavu a možnost změřit každý aspekt zdroje, jednotlivých větví v každé zátěži atd. ale takové testy jsou spíše vhodně na elektrotechnický web. Takže se omlouvám a rovnou odkazuji některé na těch několik málo světových webů, kteří tak detailní měření pro nadšené elektrotechniky dělají :).

Nás zajímá zkrátka jen to základní, tedy jestli zdroj splňuje, co slibuje a je dostatečně kvalitní z hlediska běžných nároků na něj kladených běžnými uživateli. Zaměřili jsme se na 3 důležité věci, které vypíchneme. 

  • Účinnost zdroje

První, co jsme měřili, je pochopitelně účinnost. Výrobce se chlubí špičkovou certifikací 80PLUS Platinum, což je téměř nejvyšší standard (nad ním je obtížně dosahovatelné TITANIUM vyžadující 90% účinnost i v nízké 10% zátěži). Osobně bych byl rád, kdyby Platinum bylo opravdu standardem, ale bohužel cena proti GOLD účinnosti je výrazně vyšší. Pro získání PLATINUM certifikace musí mít ve 20% zátěži účinnost minimálně 90%, v 50% zátěže pak 94% a v maximální 100% zátěži nesmí být nižší jak 91% (Platí pro 230V síť). A jaká je tedy realita malého zdroje od Corsair?

Podle našich měření je to podle požadavků normy (v rámci +/- odchylky). Zdroj s přehledem a rezervou vyhoví předpisům PLATIUM účinnosti. Ve 20% zátěži (tedy kolem 150W) je zhruba 92,5%. V 50% zátěži, tedy kolem 375W je pak účinnost nejlepší a dosahuje 94,6%. V extrémní 100% zátěži, tedy blížící se oněm 750W, je pak účinnost stále skvělých 92,9%.

Asi vás (ale i nás) zajímá, jak si vede zdroj při nízkém odběru. Tedy typicky v klidových stavech počítače, kdy i výkonná sestava má něco kolem 100W a ty méně high endové, klidně pod 100W dnes. Takže jsme změřili účinnost zdroje na 10% zátěže tedy kolem 75W v tomto případě. Účinnost zdroje se v těchto nízkých zátěžích pohybuje kolem solidních 90,5%. To není špatné! Dokonce by tím vyhověl i té nejvyšší TITANIUM certifikaci, bohužel v té střední zátěži mu několik desetin % chybí na překonání 96%, což vyžaduje TITANIUM a tak ji nemá.

Proč je efektivita zdroje důležitá? Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že je tu určitý rozdíl mezi spotřebou samotných komponent a skutečnou odebranou energií ze zásuvky. Čím je účinnost zdroje vyšší, tím je samozřejmě rozdíl nižší. A nižší rozdíl znamená i menší namáhání komponent zdroje, chlazení i jeho hlučnost. Pro představu, při celkové spotřebě komponent 500W při 85% účinnosti (80PLUS BRONZE) ve skutečnosti váš PC bere 588W. Při 94% účinnost (PLATINUM) je to "jen" 531W. Při 92% účinnosti pro GOLD je to pak 544W, což je docela slušný vzhledem k podstatně nižší ceně než proti PLATINUM ale ne o moc vyšší ceně proti BRONZE.   

  • Stabilita napájení

S větším odběrem se samozřejmě dostávají do úzkých jednotlivé větve. Ty jsou ovšem důležité kvůli stabilní hodnotě napájení, protože právě jeho kolísání je problémem pro stabilní chod PC a proto mnohé nekvalitní zdroje dělají svým uživatelům problémy, které jsou mylně přisuzovány jiným věcem jako OS nebo nekvalitní hardware. To, na jakou úroveň může napětí poklesnout a jak moc může kolísat, je pevně stanoveno standardy a předpisy. Některé zdroje je ovšem nedodržují.

Kolísání napětí je u CORSAIR SF Series SF750 minimální a ani se neblíží se maximům stanovenými předpisem, což je +/-5%. Samozřejmě se stoupajícím odběrem je náročnější stabilitu větví a napětí udržet. To se ale u tohoto zdroje daří skvěle a větvě drží i v maximální zátěži co mají. Nedochází k žádným výkyvům a zdroj se dokonce ani v maximální zátěži nepropadne na 12V, 3,3V ani 5V pod 12V, 3,3V a 5V, což není úplně obvyklé. 

  • Teploty a hlučnost

Teplotu jsme změřili na výdechu při testování v jednotlivých zátěžích. Teplota samozřejmě roste se zátěží zdroje. Nicméně i v maximální zátěži je zdroj celkem chladný, uvážíme-i, že má o více jak polovinu menší objem než typický ATX zdroj, takže samozřejmě se ten vnitřní prostor rychleji ohřívá. CORSAIR SF Series SF750 má semi-pasivní režim v základu a nelze jej deaktivovat.

Proto je zdroj prostě napevno do 300W zátěže chlazen pasivně. Ventilátor stojí a zdroj je tak bezhlučný. Nad 300W se ventilátor aktivuje. Nutno říci, že přes minimalistické rozměry a obrovských 750W dokáže být zdroj uspokojivě tichý a překvapivě netopit. Samozřejmě má to limity, zhruba od 650W zátěže už se ventilátor točí hodně rychle, hlučnost tak dosahuje a pak přesahuje 40DBA. Ale teploty jsou stále OK.

  • A funguje mu ochrana?

Co se stane, když to přeženete a budete hnát zdroj na limit a přes něj. Valná většina levnějších zdrojů nedokáží nabídnout ani tu udávanou hodnotu W, které tvrdí, že nabízí. V lepším případě se zdroj bezpečně odpojí, v horším případě shoří a v nejhorším sebou při pyrotechnických efektech vezme i pár dalších komponent. U kvalitnějších zdrojů není obvykle s uvedeným výkonem problém. Ten je navíc uváděn jako typický a kvalitní zdroj zvládne krátkodobě i více. A pokud to přeženete, zdroj se bezpečně odpojí.

U testovaného CORSAIR SF Series SF750 je asi možné, že jej někdo dokáže zatížit na více než maximum, ale nebude to asi moc obvyklé. Nicméně rezervy překvapivě má. Zdroj je prodáván jako 750W, špičkově ale garantovaně zvládne více. Kolega z něj na testovací stolici vytáhl neuvěřitelných 972W, než se zdroj bez poškození sám vypnul. Ano, téměř 1KW z takhle miniaturního zdroje! Takže funguje opravdu skvěle a bezpečně! Zdroj plní i novou přísnou normu ohledně odběru ve standby režimu, kdy vypnutý zdroj bere 0,1W.

Pojďme k hodnocení. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 600x
Komentářů: 4
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 321x
Komentářů: 0
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 368x
Komentářů: 2
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířaty
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířatyPondělí, 14 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 756x
Komentářů: 2
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?Sobota, 12 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 940x
Komentářů: 4
WoT – ruské tanky dostanou dvě děla
WoT – ruské tanky dostanou dvě dělaPátek, 11 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1231x
Komentářů: 6