CORSAIR SF Series SF750 Platinum – TEST malého ale silného 750W SFX zdroje. Ukazuje to nejlepší. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 24 březen 2019
Přejít na obsah
CORSAIR SF Series SF750 Platinum – TEST malého ale silného 750W SFX zdroje. Ukazuje to nejlepší.
Corsair SF Series SF750 - SFX zdroj
Testy - plní co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.

U dnes testovaného zdroje CORSAIR SF Series SF750 proběhlo vše v pořádku. Dokonce více než to. Zdroj nabízí přesně to, co bychom si od slušného zdroje představovali, a co mají problém nabídnout zdroje i 3x fyzicky větší! Kolega pak svým měřením prošel i další věci zejména s ohledem na stabilitu napětí i proudů na větvích, které jsme vám neukázali, a všechno velmi dobré a bez zaváhání, takže nemáme, co bychom nějak mohli kritizovat, či vás před něčím varovat.

  • Úžasně malý ale silný kvalitní zdroj pro malá ale silná PC

SFX platforma je záměrně minimalistická, samozřejmě prioritou je zde účinnost a efektivita. Skříně, které obvykle SFX zdroje vyžadují, jsou velmi malé a kompaktní, i když v poslední době se objevuje více o něco větších skříní, ale pořád jde o kompaktní PC, i když do nich můžete naskládat i velmi výkonná CPU a grafiky.

Corsair SF750 není nic jiného, než aktuální král SFX zdrojů. Má všechno, co žádáte od kvalitního napájecí zdroje, přitom je až 2-3x menší, než zdroje těchto parametrů a schopností bývají (ATX formáty). V každém ohledu nás více než pozitivně překvapil, zejména prostě s ohledem na ty minimalistické rozměry. Dokáže být rozumně tichý, je dobře chlazený a když na to přijde dokáže být hodně výkonný.

Za všech okolností je velmi efektivní, kdy s přehledem plní onu certifikaci 80Plus Platinum a TITANIUM mu uniká jen o kousek, kdy zaostává o pár desetin procent za požadovanou 96% účinností. Překvapivě ale dokáže splnit náročnou 90%+ účinnost v nízké zátěži, což je ale skvělé pro zdroj pro SFX formát a zdroj, který je vlastně pasivně chlazený (do 300W zátěže). A ano, dokáže nabídnout i těch 750W, které inzeruje, dokonce i více, bezpečně se nám vypnul až vysoko přes 950W zátěže, což je od zdroje s rozměry „notebookového trafíčka“ impozantní výsledek.

Plně modulární kabeláž je rovněž minimalistická, ale kvalitní v každé ohledu. Skvěle udělaná pro potřeby minimalistických PC, kde každý kousek prostoru hraje roli. Díky individuálnímu opletení každé žíly u kabelů zvlášť, lze kabely krásně urovnat. Výrobce také zvolil kratší délku kabelů, což někteří mohou vnímat jako negativum, ale to by bylo jen pokud by tohle byl ATX zdroj.

Tento zdroj je ale speciálně určen pro malé skříně a tam by delší kabely byly na obtíž. Samozřejmě můžete tento zdroj namontovat i do ATX skříně na ATX pozici, potřebný redukční plech v balení najdete, ale pokud to bude velká skříň, tak ty kabely mohou být krátké. Pokud ale zvolíte nějakou kompaktnější mini-ITX case, mohou být akorát a použití tohoto zdroje je ideální.

  • Závěr

Corsair SF750 je jeden z nejzajímavějších zdrojů, které jsem kdy testovali a který jsem kdy držel v ruce. Nabízí věci, které nejsou běžně ani u mnohem větší zdrojů. Corsair to však dokáže s rozměry, kdy není o moc větší než silnější „trafo pro mobilní PC“. Stylem, jakým to ale dokáže, vytváří prostě kategorii sám pro sebe. Drtivá většina konkurentů nic podobného nemá. Jedinou výjimkou jsou modely SilverStone, který dokáže nabídnout něco podobného, nicméně Corsair přidává něco extra na zpracování. V současné době bych tak i vyhlásil Corsair SF750, jako nejlepší malý zdroj na trhu a krále SFX modelů.

Malý zdroj, se skvělým zpracováním, extrémně vysokou účinností, vysokým výkonem (vyzkoušel jsem s ním napájet přetaktovaný Ryzen Threadripper 2950X s Radeon VII 16GB a všechno drží!). Pro malé PC potěší tichým chodem do 300W zátěže, skvělou kabeláží atd. Za jedinou kaňku na kráse tak lze považovat pochopitelně cenu, která je vysoká. Cena za 450 verzi je 3300 korun, za 600W je 4100 korun a za špičkovou 750 testovanou verzi pak 5000 korun. Všechny verze mají 7let záruky. Konkurenční nabídka malých ale výkonných efektivních zdrojů existuje, ale obvykle mají SFX-L formát, tedy větší se 120mm ventilátorem, což může být „velké“ pro některé skříně. Corsair SF750 je ale znatelně menší a dodržuje základní SFX velikost. A v tuto chvíli není na trhu běžně takhle malý zdroj, který by nabízel něco podobného.

Naše doporučení a ocenění tedy rozhodně má, je to dost možná nejlepší malý zdroj na trhu v současnosti. Pro některé uživatele a některá malá, ale výkonná PC, je prakticky jasnou volbou, i když poměr cena/výkon určitě není jeho silnou stránkou. Ve všem ostatním je ale skvělý. Ukázka toho, co je na poli počítačových napájecích zdrojů možné, když nejste omezeni rozpočtem. Je to jeden z nejpůsobivějších zdrojů, který se kdy na trhu objevil.  

Hodnocení CORSAIR SF Series SF750 Platinum: 97%

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 19
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-25 09:06:24

Ocenění naprosto zasloužené, Corsair dělá zdroje dobře už dlouho a třeba taková RMx série je podle mě to nejlepší, co mainstream zdroje za rozumné peníze nabídnou.
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-25 10:22:23

Opravdu to vypadá na dobrý zdroj. Možná trochu škoda, že u síťového vypínače chybí přepínač, kterým se na některých zdrojích dá vyřadit semipasivní režim, ale snad to mají dobře ohlídané. Každý výrobce má různé řady produktů a prostě velice povedené produkty tak jako i produkty nepovedené.
V kompu, ze kterého právě píšu, mám letitý Corsair Enthusiast Series TX750 750W, koupen byl 6.4.2008 a stále o něm ani nevím. Tento zdroj mě kdysi doslova šokoval, když totiž byl při provozu více zatížen, pak po vypnutí kompu ještě nějakou dobu běželo dochlazení, v té době vlastnost zcela unikátní.
LOGRIK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Corsair? Lepší zdroje nejsou! 2019-03-25 21:55:25

Opravdu, podle mě se vyplatí připlatit těch "pár" korun a jít do jednoho z RMx/i. Kvalita je úžasná a při upgradu PC nebo kompletní obměny se o zdroj nemusíte vůbec starat. Mainstream? RM550x.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-25 23:15:42
avatar
Hm, SFX s 750W? Zaujímavé..

Corsairy vydrží fakt hodně dlouho. Akorát ten výstup není zrovna na úrovni třeba SeaSonicu (teda kromě těch kusů co byly Seasonicy ).
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-25 23:39:51

A co Fortron Bluestorm II? Neslyšel jsem na ně pomalu ani chválu, ale přesto mi 11 let vydržel
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-06 00:05:16
avatar
FSP? Ty jsou ok, když trefíš dobrý kus, tak jak píšeš, vydrží věčně..

Kdysi sem měl jeden co sem ještě prodal po cca 10ti letech (funkční).

Nicméně dost neefektivní (hodně žere, málo dává).
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-07 22:39:30

Citace:
Nicméně dost neefektivní (hodně žere, málo dává)


Přesně jsi to vystihl, tady je slabina Fortronu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Wasteland 3 odloženo, ale vypadá skvěle!
Wasteland 3 odloženo, ale vypadá skvěle!Neděle, 17 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 804x
Komentářů: 1
Oznámeno Path of Exile 2 – co nabídne?
Oznámeno Path of Exile 2 – co nabídne?Neděle, 17 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 720x
Komentářů: 0
Flight Simulator 2020 – super grafika a oficiální podpora
Flight Simulator 2020 – super grafika a oficiální podporaSobota, 16 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 694x
Komentářů: 5
Nové Age of Empires 4 oznámeno! RTS v novém kabátku.
Nové Age of Empires 4 oznámeno! RTS v novém kabátku.Pátek, 15 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1231x
Komentářů: 3
Vyšlo Star Wars Jedi: Fallen Order – jedna z nejlepších her roku!
Vyšlo Star Wars Jedi: Fallen Order – jedna z nejlepších her roku!Pátek, 15 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1069x
Komentářů: 3
128jádrový AMD Epyc Rome Server pod drobnohledem!
128jádrový AMD Epyc Rome Server pod drobnohledem!Středa, 13 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2339x
Komentářů: 7