FRACTAL Define 7 – TEST nového etalonu dokonale funkční PC skříně? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 20 únor 2020
Přejít na obsah
FRACTAL Define 7 – TEST nového etalonu dokonale funkční PC skříně?
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent, možnosti a omezení
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • FRACTAL Define 7

                         – TEST nového etalonu dokonale funkční PC skříně?

Fractal Design (nově už můžeme oficiálně používat i jen kratší Fractal), netřeba představovat. Poměrně mladý výrobce počítačových skříní se velmi rychle a dobře zapsal se skvěle navrženými, vyrobenými, přesto jednoduchými funkčními a cenově slušně dostupnými počítačovými skříněmi. Zásadní v dnes velmi široké nabídce, je řada DEFINE, speciálně R5 a R6 modely. Ty se vyznačují propracovanou variabilní konstrukcí, která umožňuje osazení velkého počtu HDD, dokonce i optické mechaniky v kombinaci s vodním chlazením, celkově dobrým chlazením vnitřku, a to vše s maximálním důrazem na tichý provoz.

Aktuálně uvádí Fractal nový model DEFINE 7. Už tedy ne Define R7 ale jen Define 7. Už na první pohled je jasné, že jde o přímého nástupce R6 a R5. Je jen vetší, propracovanější a snad ještě variabilnější. Navíc přichází hned ve dvou velikostech. Standardní velký DEFINE 7, který pojme běžné komponenty až E-ATX desky, 360/420mm radiátory a všechno na co jsme od běžných velkých skříní dnes zvyklí. A pak je tu nově ještě velká verze DEFINE 7 XL, která pojme i obrovské dvouprocesorové základní desky formátu SSI-CEB a až 480mm výměníky! Na tuhle obří variantu DEFINE se ale podíváme někdy jindy.

  • Fractal DEFINE 7

Dnes se podíváme speciálně na DEFINE 7, který nám Fractal poslal s předstihem před aktuálním uvedením na trh, takže jsme si s ním pohráli a měli jsme dost času jej srovnat s předchozími R6 a R5, které v redakci máme a používáme. Můžeme říci, že přelomovou změnou byl hlavně model R6, který proti R5 přinesl mnohem propracovanější a modernější design s variabilitou skutečně plně funkčně kombinující svět starého uspořádání a nového. Aktuálně uváděný nový DEFINE 7 model, už zdaleka tak revoluční není. To ovšem neznamená, že je tom něco špatně. Naopak.

Fractal vzal všechny prvky a možnosti a celý design, který nabídl přelomový Define R6 a každý znovu promyslel. A některé věci zahodil, upravil, vylepšil nebo ponechal. Zkrátka DEFINE 7 je v mnoha směrech prostě lepší DEFINE R6. Prakticky všechno je ale opravdu nové, není to jen nová revize.

Je to nová konstrukce. Fractal přidal na celkové kvalitě zpracování, která je absolutní špičkou, přičemž se stále obešel bez zbytečně exotických a nesmyslně drahých materiálů. Používá jednoduše kvalitní ocel, kvalitní plasty, vše silnější, pevnější a s vynikající povrchovou úpravou.

DEFINE 7 je dostupná hned v několika barevných kombinacích, od čistě černé, přes šedou až po bílou, kterou dnes máme k dispozici. Ve všech případech můžete mít skříně buď s bočnicí z temperovaného skla, nebo s klasicky neprůhlednou bočnicí, která je samozřejmě opatřena protihlukovou vycpávkou. To se u DEFINE 7 nezměnilo. Skříň jednoznačně míří na co nejtišší provoz, a to i za cenu horšího přístupu vzduchu, tedy o něco vyšších teplot, kdy přední panel, který je tvořen dvířky (s kovovými a otočitelnými panty), je samozřejmě dost restriktivní, co se přístupu vzduchu k předním ventilátorům týče.

Je ale prakticky jisté, že Fractal použije tuhle novou verzi konstrukce DEFINE jako výchozí design i pro nové verze Meshify, které preferují co nejlepší přístup vzduchu, nemají tedy utlumení, ale pevný pro vzduch průchozí přední panel. Na to si ale budeme muset počkat :). Zatím je tu DEFINE 7 s hlukovým utlumením a dvířky.

Proti minulé R6 verzi je novinka o několik cm větší ve všech směrech, zejména je nápadně širší, tedy nabízí podstatně více místa uvnitř, hlavně na kabeláž. Stejně jako R6 má velmi variabilní a přeskládatelnou dispozici uvnitř, kdy můžete mít buď klasicky velké množství HDD současně  s optickou mechanikou i výměníkem vodního chlazení vpředu ale i E-ATX deskou či dlouhou grafikou, současně. Nebo můžete mít místo těch HDD prostor pro expanzní nádobu apod. právě tahle volitelná variabilita je dnes velmi unikání a DEFINE 7 tuhle konstrukci dále vylepšuje.

Podívejme se tedy na novinku podrobněji a na to, jaké změny a novinky přináší … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Chernobylite vyšlo! Atmosférická survival střílečka. Jaká je?
Chernobylite vyšlo! Atmosférická survival střílečka. Jaká je?Pátek, 30 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1026x
Komentářů: 3
The Suicide Squad brzy na streamu a v kinech
The Suicide Squad brzy na streamu a v kinechČtvrtek, 29 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 399x
Komentářů: 0
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.
Pozor na NVIDIA RTX 3050 Ti v noteboocích. Vyhněte se jim.Středa, 28 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1083x
Komentářů: 3
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?
GHOSTBUSTERS: AFTERLIFE se připomíná. Tentokrát dobře?Středa, 28 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 697x
Komentářů: 11
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?
DUNE se hlásí s novou ukázkou – vypadá skvěle?Pátek, 23 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1747x
Komentářů: 9
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?
Další herní REMAKE: Dead Space – došly nápady?Pátek, 23 červenec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 938x
Komentářů: 5